هدر موبایل
1399/12/12 15:04:51
سرویس اقتصادی
حسین‌زاده بحرینی مطرح کرد؛

تعیین سقف برای ارز 4200 تومانی گام موثر برای اصلاح ساختار بودجه است

عضو کمیسیون اقتصادی  مجلس گفت: تعیین سقف و نظم بخشی به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی و کاهش تدریجی وابستگی اقتصاد به ارز یارانه ای در سال ۱۴۰۰ یک گام رو به جلو  برای اصلاح ساختار بودجه است و می‌تواند، مسیر را برای سال ۱۴۰۱ مهیا کند.
تعیین سقف برای ارز 4200 تومانی گام موثر برای اصلاح ساختار بودجه است عضو کمیسیون اقتصادی  مجلس گفت: تعیین سقف و نظم بخشی به تخصیص ارز 4200 تومانی و کاهش تدریجی وابستگی اقتصاد به ارز یارانه ای در سال 1400 یک گام رو به جلو  برای اصلاح ساختار بودجه است و می‌تواند، مسیر را برای سال 1401 مهیا کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201902101406925549.jpg تعیین,سقف,برای,ارز,4200,تومانی,گام,موثر,برای,اصلاح,ساختار,بودجه,است Icana

محمدحسین حسین زاده بحرینی عضو کمیسیون اقتصادی  مجلس  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، با اشاره به تاثیر تعیین سقف 8 میلیارد دلاری برای تخصیص ارز 4200 تومانی در بودجه سال آینده گفت: دولت در سال های گذشته بخش قابل توجهی از ارز حاصل از فروش و صادرات  نفت و گاز را با نرخ ترجیحی که طی دو سال گذشته به ارز 4200 تومانی معروف شده و قبل از آن هم با قیمت حدود 3 هزار تومان بفروش می‌رفت، فروخته و به واردات کالاها تخصیص می‌داد.  

عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1400 مجلس تصریح کرد: دولت امسال نیز در لایحه بودجه سال 1400 پیش بینی کرده بود که ارز حاصل از صادرات نفت و گاز را  به قیمت ترجیحی بفروش برساند که نمایندگان در کمیسیون تلفیق بودجه در نوبت اول با این موضوع مخالفت و اصرار کردند دولت کل مبلغ ارز به دست آمده را به نرخ آزاد فروخته و منابع حاصله از آن را بجای ارائه به واردکنندگان به طور مستقیم در اختیار مردم و مصرف کنندکان قرار دهد.

وی ادامه داد: با وجود اصرارهای دولت بر لایحه خود، در نهایت کمیسیون تلفیق بودجه با نظر دولت همراه شد و فروش ارز با قیمت ترجیحی در صحن علنی هم به تایید نمایندگان رسید و در نهایت مقرر شد؛ بخشی از ارز حاصل از فروش و صادرات نفت و گاز به نرخ ترجیحی فروخته شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس تاکید کرد: در زمان بررسی موضوع تخصیص ارز 4200 تومانی در صحن علنی برخی نمایندگان پیشنهاد کردند که باید فروش ارز با نرخ ترجیحی سقف داشته باشد تا دولت بداند چه میزان از درآمدهای ارزی خود را می تواند با قیمت ترجیحی بفروش برساند. متاسفانه مصوبه تلفیق این ضعف را داشت که حدود و ثغوری برای تخصیص ارز 4200 تومانی تعیین نکرده بود.

حسین‌زاده بحرینی اظهار کرد: نمایندگان در نهایت با تعیین سقف و نظم بخشی به تخصیص ارز 4200 تومانی موافقت کردند و سقف 8 میلیارد دلاری را برای آن مشخص کردند، بنابراین دولت بیش از این مبلغ نمی‌تواند ارز حاصل از فروش نفت و گاز را به نرخ ارز ترجیحی بفروشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: دولت 8 میلیارد دلار ارز ترجیحی را تنها باید برای تامین کالاهای اساسی، دارو و نهاده های دامی استفاده کند. همچنین دولت مکلف شد به صورت تدریجی در سال 1400 وابستگی اقتصاد را به ارز 4200 تومانی کاهش دهد. این اقدام مجلس یک گام رو به جلو  برای اصلاح ساختار بودجه است و می‌تواند مسیر را برای سال 1401 مهیا کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet