هدر موبایل
1399/12/07 10:30:42
سرویس اجتماعی

واکنش محمدبیگی به انعکاس اظهاراتش درباره غربالگری

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس نسبت به انعکاس اظهاراتش درباره غربالگری در یکی از روزنامه‌های رسمی کشور واکنش نشان داد و گفت: آنچه در این گزارش دیده می‌شود با آنچه تیتر شده و سپس توسط رسانه‌های معاند مانور داده می‌شود تفاوت بسیار دارد.
واکنش محمدبیگی به انعکاس اظهاراتش درباره غربالگری عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس نسبت به انعکاس اظهاراتش درباره غربالگری در یکی از روزنامه‌های رسمی کشور واکنش نشان داد و گفت: آنچه در این گزارش دیده می‌شود با آنچه تیتر شده و سپس توسط رسانه‌های معاند مانور داده می‌شود تفاوت بسیار دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/202006100430712814.jpg واکنش,محمدبیگی,به,انعکاس,اظهاراتش,درباره,غربالگری Icana

فاطمه محمدبیگی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به انتشار گزارشی به نقل از خود با تیتر «ادبیات عجیب نماینده قزوین؛ نمی‌خواهیم با افزایش «منگول‌ها» جمعیت کشور را افزایش دهیم!» در روزنامه مردم سالاری، گفت: با اندک نگاه رسانه ای از نوع پرداخت، تنظیم جملات، تیتر زرد آن و میان تیترها، می توان به راحتی به نگاه یک جانبه خبرنگار و رسانه منتشر کننده دست یافت. 

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، افزود: بنده مقارن میلاد حضرت زهرا(س) در یک نشست هم اندیشی با فعالان رسانه شرکت کردم، در آن جلسه با محوریت عملکرد دستگاه‌ها در حوزه حمایت از زنان سرپرست خانوار یکی از خبرنگاران در خصوص موضوع غربالگری سوال کرد، لذا حدود ۲۵ دقیقه از نشست دو ساعته را به تشریح اسناد و مستندات علمی غربالگری اختصاص دادم و با نگاهی به وضعیت غربالگری در کشورهای مختلف به ارایه آمار بالای خطای غربالگری در کشورمان و آسیب های این حوزه  پرداختم. 

وی یادآور شد: گذشته از تمام آنچه که از سخنان و توضیحات مفصل تعمدا و یا با نگاه خوشبینانه سهوا، توسط خبرنگار مربوطه حذف شد، اما متاسفانه شاهد تفاوت درخور تأمل بین متن خبر  با تیتر زده شده هستیم. در ابتدای متن گزارش آمده «برخی بوق‌ و کرنای سیاسی راه انداخته و به دروغ به مجلس اتهام زدند که مجلس غربالگری را ممنوع کرده و به جمهوری اسلامی ایران اتهام زدند که به قیمت به دنیا آمدن «منگول‌ها» و افراد ناقص‌الخلقه می‌خواهد جمعیت را زیاد کند، در حالیکه غربالگری صرفا ارتباط به جمعیت ندارد...نظر ما‌ در کمیسیون جوانی جمعیت این نیست که به منگول‌ها اضافه کنیم تا به جمعیت کشور اضافه شود». 

محمدبیگی اضافه کرد:چیزی که در این دو عبارت ابتدایی می‌بینم نقل قولی است که از برخی غرض ورزان ذکر کردم لذا از واژه بکار برده شده توسط همان افراد نیز بهره برده و جان کلامم این بود که برخی مجلس را متهم به افزایش جمعیت به هر قیمتی می‌کنند، پس این سخنان و ادبیاتی نیست که از سوی من بکار برده باشد بلکه مقصودم نقل قول کسانی بود که مجلس را متهم می‌کردند. 

نماینده مردم قزوین در مجلس یازدهم تصریح کرد: من در ادامه سخنانم و در تشریح وضعیت از عبارت «سندروم داون» استفاده کردم و حتی به توان بالای آنها در روزگار کنونی نیز اشاره کردم. مبنی بر اینکه: «الان فرد مبتلا به سندروم داونی داریم که نجاری می‌کند، ازدواج کرده و یا از والدین پیرش مراقبت می‌کند، آیا شما به‌عنوان خبرنگار به من اجازه می‌دهید تا به‌عنوان قانونگذار بگویم آنها را سقط کرده و حق حیاتشان را بگیرند؟» حتی به تشکیل کمپین‌های حمایتی بین‌المللی از این قشر معصوم و پر تلاش نیز اشاره شد و ضمن تجلیل از همت آنها چنین گفتم «الان در کشورهای غربی بنیادهایی برای حمایت از افراد سندروم داون و مخالفت با سقط این افراد در دوران جنینی تشکیل شده و آنها بدون داشتن اسلام هم این کار را می‌کنند». 

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مخلص کلام آنکه آنچه در این گزارش دیده می‌شود و آن قسمت یک دقیقه برش خورده از صوت جلسه که منتشر شده مربوط به همین نکته است و کلام من با آنچه تیتر شده و سپس توسط رسانه‌های معاند مانور داده می‌شود تفاوت بسیار دارد. در واقع خوانش همان متن این رسانه بدون تیتر سوگیرانه آن نشان می‌دهد که نفس سخن چه بوده است، لذا توجه به اخلاق در رسانه امری ضروری است و من نیز بر خود فرض می‌دانم از خبرنگاران با اخلاق و تلاشگر تشکر کنم./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet