هدر موبایل
1399/12/10 13:02:41
سرویس صحن
گزارش خانه‌ملت از دهمین نشست بررسی بودجه ۱۴۰۰؛

دخل تمام شد؛ خرج باقی مانده/ تامین اعتبار ۱۵۰ هزار میلیاردی به نفع بازنشستگان

روز پایانی بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور در ردیف های در آمدی با دستور بررسی اصلاحات اعمال شده در خصوص موارد ارجاعی از صحن مجلس به کمیسیون  تلفیق آغاز شد.
دخل تمام شد؛ خرج باقی مانده/ تامین اعتبار ۱۵۰ هزار میلیاردی به نفع بازنشستگان روز پایانی بررسی لایحه بودجه 1400 کل کشور در ردیف های در آمدی با دستور بررسی اصلاحات اعمال شده در خصوص موارد ارجاعی از صحن مجلس به کمیسیون  تلفیق آغاز شد. https://cdn.icana.ir/d/019/202102102612280339.jpg دخل,تمام,شد؛,خرج,باقی,مانده/,تامین,اعتبار,۱۵۰,هزار,میلیاردی,به,نفع,بازنشستگان Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در دهمین جلسه بررسی لایحه بودجه  میزبان نوبخت معاون رئیس جمهور بودند و در اولین مصوبه و به منظور حمایت از صنعت و تولید داخل با واردات خودرو های خارجی از مناطق آزاد به سرزمین اصلی بر اساس بند الحاقی ۶ تبصره ۶ مخالفت کردند و رای به حذف این بند از لایحه بودجه دادند.

همچنین با تصویب بند الحاقی ۱۳ در تبصره ۶ رده های بسیج  و موزه های دفاع مقدس از پرداخت حق انشعاب آب و فاضلاب، برق، گاز و عوارض شهرداری معاف شدند.

نمایندگان در ادامه و به منظور افزایش پایه های در آمدی بودجه به دولت اجازه دادند در سال 1400 با رعایت صرفه و صلاح بیت‌المال  در غالب صندوق های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (etf) با شروط مندرج در قانون سهام شرکت‌های دولتی را در بورس واگذار کند.

 

تامین ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به نفع بازنشستگان

مجلس با مصوبه ای (۱.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰)در آمد ازمحل واگذاری سهام و حقوق مالکانه، واگذاری طرح های تملک دارایی سرمایه ای و طرح های سرمایه گذاری متعلق به دولت و شرکت های دولتی و همچنین واگذاری اموال و دارایی های غیرمنقول مازاد برای دولت پیش بینی کرد تا بتواند از این طریق بخشی از بدهی های خود به صندوق های بازنشستگی و لشگری و تامین اجتماعی را پرداخت کند.

در جریان بررسی این بخش از بودجه محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه با این پیشنهاد مخالفت کرد و آن را تلاش برای کم کردن سقف حقوق بازنشستگان دانست.

دکتر قالیباف :مجلس موافق افزایش حقوق بازنشستگان است

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر تلاش مجلس برای کم کردن سقف منابع اعتباری بازنشستگان گفت: رفع مشکلات تأمین اجتماعی کارگران و صندوق بازنشستگی جزو دغدغه‌های همیشگی مجلس بوده است و هیچ‌گاه مجلس به دنبال این نبوده که مشکل مردم را حل نکند دولت باید برای افزایش حقوق بازنشستگان کشوری از مجلس مجوز دریافت می کرد و مجلس با این اقدام موافق بود.

 

در سال ۱4۰۰ حقوق ورودی کالاهای اساسی افزایش پیدا نمی کند

با مصوبه مجلس و در چارچوب تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش قیمت کالای اساسی و مصرفی خانوارها و پس از تصمیم مجلس در عدم حذف ازر ترجیحی امروز نیز نمایندگان تصمیم گرفتند در سال ۱4۰۰ مبلغ ریالی حقوق ورودی کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و نهاده های کشاورزی و دامی نسبت به سال 1399 افزایش نیابد .

همچنین در ادامه این مصوبه و براساس بند الحاقی 1 تبصره 7 ماده واحده حقوق ورودی خودرو (به غیر از خودروهای راهسازی) حداقل به میزان هشتاد و شش درصد(۸۶) ارزش گمرکی آن تعیین می شود.  

 

"شاد" همچنان رایگان است آقای وزیر جوان اما هنوز بسیاری به آن دسترسی ندارند...

محمدجواد آذری جهرمی» شامگاه شنبه در اینستاگرام خود با طرح  موضوع انحرافی  نوشت: مجلس شورای اسلامی امروز مصوب کرد، دولت مکلف است نرخ تعرفه اینترنت را برای استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی ۲۰ درصد نرخ تعرفه پیام‌رسان‌های خارجی تعیین و وصول نماید. از این رو با این مصوبه، تعرفه اینترنت برنامه شاد گران می شود.

این در حالی است که مجلس امروز برای رفع ابهام از این موضوع  و به منظور احترام به افکار عمومی  با رایگان بودن اینترنت پیام‌رسان‌های داخلی مانند شاد و دانشگاه‌ها مانند سال 99 در سال آینده موافقت کرد.

در شرایط کنونی این سوال مطرح می شود که وزیری که منتقد مصوبه مجلس برای ارزان کردن تعرفه اینترنت پیام رسان های داخلی است و این مصوبه را عاملی برای گران کردن برنامه شاد می داند، چرا اقدام ویژه ای برای گسترش دسترسی دانش آموزان به این برنامه نمی کند.

 

حمایت مجلس از کشاورزان خسارت دیده در حوادث

با الحاق یک ردیف به بند (و) تبصره 2  جرائم مرتبط با باز پرداخت تسهیلات کشاورزان، دامداران، مرغداران، عشایر، کارگاه ها و واحدهای صنایع تبدیلی-تکمیلی از 94 بخشیده شد و اصل آن امهال گردید  این مصوبه در راستای حمایت از تولید و امنیت غذایی و اقتصاد مقاومتی می تواند چرخ تولید به حرکت بی اندازد. 

با این مصوبه پرونده در آمد های دولت با "ده میلیون و پنجاه و هشت هزار و ششصد و سی و نه میلیارد و دویست و هفتاد و دو میلیون ریال" بسته شد و نمایندگان پس از این ردیف های هزینه ای را بررسی خواهند کرد.

 

ماحصل رویکرد حمایتی مجلس در بخش درآمدی بودجه؛ تلاش 10 جلسه ای نمایندگان برای تدوین بودجه ای نظام مند

نمایندگان در 10 جلسه بررسی بخش درآمدی بودجه به سراغ افزایش پس انداز درآمدهای ارزی و کاهش وابستگی به نفت رفتند و درحالی که دولت سهم صندوق توسعه ملی از صادرات روزانه نفت را در لایحه بودجه 20 درصد در نظر گرفته بود، با مصوبه مجلس برای صادرات بیشتر از یک میلیون بشکه به 38 درصد افزایش یافت. همچنین نمایندگان استفاده از سوخت گاز مایع و تعیین قیمت آن را قانونمند کردند.

اتفاقات مهم دومین جلسه بررسی بودجه در صحن از جایی شروع شد که بهارستانی ها به سراغ ارز ۴٢٠٠ تومانی رفتند و گام مهمی برای مقابله با رانت خواران برداشتند، در مصوبه مجلس برای مقابله با رانتخواران و الزام دولت به مدیریت ارز ۴۲۰۰تومانی، سقف ۸ میلیارد دلاری برای تأمین ارز واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی را تعیین کردند، از سوی دیگر قوه مجریه باید در ۱۴۰۰ به تدریج ارز دولتی را حذف کند.

مهم ترین تصمیمات بهارستان‌نشینان در سومین نشست بررسی جزئیات بودجه شامل اجازه انتشار ۳۵ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی برای سرمایه‌گذاری در طرح های نفت و مجوز به دولت برای دریافت تسهیلات تامین مالی خارجی می شود.

نمایندگان مردم در خانه ملت در چهارمین نشست بودجه ای خود در صحن علنی با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای باز شدن گره پروژه‌های عمرانی موافقت کردند 

نمایندگان در پنجمین و ششمین نشست بررسی بودجه درباره اخذ مالیات از بازیگران و خودرو و خانه‌های لوکس و معافیت‌های مالیاتی مشاغل آسیب دیده از کرونا تصمیماتی را اتخاذ کردند که براین اساس سلبریتی ها و اینفلوئنسرها هم باید مالیات پرداخت کنند. و صفحه های نیم میلیونی در فضای مجازی ملزم به پرداخت بخشی از در آمد خود به خزانه کشورشدند.

در هفتمین نشست علنی بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ نمایندگان خانه ملت مصوبات حمایتی برای خانوارهای محروم داشتند که براین اساس، تعرفه آب، برق و گاز مشترکین کم مصرف خانوارهای محروم را رایگان کردند و همچنین عوارض گمرکی گوشی‌های وارداتی بالای ۶۰۰ دلار را ١٢ درصد تعیین کردند.

بهارستانی ها در هشتمین نشست بررسی بودجه ١۴٠٠ با آینده‌فروشی دولت یعنی فروش اوراق برای جبران کسری هدفمندی مخالفت و آن را ممنوع کردند و همچنین حقوق‌بگیران زیر ۴ میلیون تومان را از پرداخت مالیات معاف کردند.

افزایش 5 درصدی تعرفه جریمه های رانندگی در سال آینده،تعیین سقف حقوق معاف از مالیات نیز بخشی از مصوبات در آمدی جلسه نهم بررسی بودجه 1400کل کشور بود 

و حالا باید منتظر ماند تا در روزهای آینده دخل و خرج کشور در سال 1400 در بخش هزینه ای توسط نمایندگان ملت چگونه چکشکاری می شود.

 

تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس

تذکرات شفاهی نمایندگان

در نشست امروز همچنین برخی از نمایندگان مجلس به تذکرات شفاهی پرداختند.

سیاهکلی: انفال و ثروت های عمومی، درآمدی جدید و مغفول مانده است

رسولی نژاد: بایدن برای ما تفاوتی با ترامپ ندارد

فلاحی: وزارت نفت وضعیت نیروهای قرارداد موقت را تعیین تکلیف کند

صالحی: لزوم اجرا و تکمیل فاضلاب شهرهای حومه اقلید

ورناصری: وزارت نیرو به دنبال تدوین قانون جامع آب بر اساس سیاست‌های غلط گذشته است

 

منتظری: ضرورت پرداخت حق الزحمه معلمان رسمی

 

 

در نهایت دکتر  محمدباقر قالیباف زنگ پایان نشست علنی نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی را ساعت 12 به صدا درآورد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet