شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1399/12/10 19:32:47
سرویس صحن
گزارش خانه‌ملت از یازدهمین و دوازدهمین نشست بررسی بودجه ۱۴۰۰؛

التیام مجلس بر زخم کهنه بی‌مهری به مناطق نفت‌خیز و محروم

نمایندگان در حالی ردیف های هزینه ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور را در جلسه نوبت عصر امروز آغاز کردند که زدودن غبار محرومیت و التیام زخم کهنه مناطق نفت خیز، نکته بارز مصوباتی بود که در یازدهمین جلسه بررسی بودجه ۱۴۰۰ خودنمایی می کرد.
التیام مجلس بر زخم کهنه بی‌مهری به مناطق نفت‌خیز و محروم نمایندگان در حالی ردیف های هزینه ای لایحه بودجه سال 1400 کل کشور را در جلسه نوبت عصر امروز آغاز کردند که زدودن غبار محرومیت و التیام زخم کهنه مناطق نفت خیز، نکته بارز مصوباتی بود که در یازدهمین جلسه بررسی بودجه 1400 خودنمایی می کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/202102109963100744.jpg التیام,مجلس,بر,زخم,کهنه,بی‌مهری,به,مناطق,نفت‌خیز,و,محروم Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت دوم امروز (یکشنبه،10 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی که با آغاز بررسی  ردیف های هزینه ای بودجه همراه بود، بند "الف" تبصره 1 را در ردیف های هزینه ای به عنوان اولین دستور به تصویب رساندند و بر اساس آن زمان بندی عملیاتی باز پرداخت بدهی دولت به صندوق توسعه ملی مشخص شد.

دولت موظف است کلیه تسهیلات سررسید شده دریافتی خود از صندوق توسعه ملی را براساس گزارش هیات نظارت از محل سهم دولت از مازاد یک میلیون بشکه صادرات  مذکور در این بند را پرداخت کند.

 

التیام زخم کهنه مناطق نفت خیز اما کم برخوردار با مصوبه مجلس

مجلس با مصوبه امروز خود مانع خروج بخشی از منابع حاصل فروش نفت از این  مناطق شد تا زخم کهنه این مناطق که خود بودجه کشور را تامین می کنند اما سهمی از این درآمد ندارند را کمی التیام بخشد بر این اساس نمایندگان مجلس مصوب کردند که دستگاه های اجرایی مجاز به استفاده از منابع سه درصدی "مناطق نفت خیز، گازخیز و توسعه نیافته" نیستند.

 

تعیین تکلیف مازاد درآمد نفتی سال 1400

در صورت حصول در آمد نفتی مازاد بر سقف تعیین شده 1/5 میلیون بشکه  در بودجه برای سال آینده  این در آمد ها در مصارف پیش بینی شده در ذیل  "ردیف 3 بند ب تبصره 1" هزینه می شود بر این اساس در صورت افزایش عواید حاصل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است منابع حاصله را  از ابتدای مهرماه سال 1400 منابع حاصله را در سقف اعتبارات بودجه عمومی صرف افزایش تخصیص برای تکمیل طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای این قانون به ویژه طرح‌های توسعه زیرساخت‌های آموزش الکترونیک مدارس و بهسازی و نوسازی کلاس‌های تخریبی و دانشگاه‌ها و مدارس حوزه‌های علمیه برادران و خواهران و جامعه‌المصطفی، هسته‌ای و توسعه واحدهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر، حمل و نقل عمومی، راه‌های روستایی، تولیدی، زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی، دولت الکترونیک، آموزش، مهارت‌آموزی سربازان وظیفه، آموزش‌های مهارتی و مهارت‌پروری، سلامت با اولویت حمایت از بیماران دارای بیماری‌های خاص و بیماری سالک، جمعیت، محیط زیست و مهار آب و کنترل سیلاب، آب و فاضلاب با اولویت مناطق روستایی و عشایری، بافت فرسوده، بازآفرینی شهری و سکونتگاه‌های غیررسمی و خارج از محدوده و تحقیقات کاربردی بخش کشاورزی با اولویت حوزه دانش‌بنیان، تحقیقات کاربردی بویژه طرح‌های بهسازی، توسعه‌ای زیرساخت‌های آموزشی، اصلاح نقاط حاصلخیز شهری و احداث گذرگاه‌های غیرهمسطح در ورودی شهرها، دفاعی، هزینه‌های معیشت و سلامت و کاهش آثار منفی کرونا نماید.

 

مجلس تکلیف را در مورد ارز دولتی روشن کرد

توزیع رانت و فساد بجای توزیع ارز سرپل موضوع  ارز ترجیحی موسوم به ارز دولتی بود و هم مصرف کننده و هم وارد کننده بر این باور بود که این ارز ها در جایی غیر از جایی که باید تخصیص یافته و هزینه شده و هیچ سودی برای مردم نداشته حال امروز مجلس مصوب کرد کارگروهی بر نحوه تخصیص آن نظارت کند و همه اعضای کارگروه نیز مسئولیت تضامنی در برابر سرنوشت این ارز ها دارند یعنی مسئولیت برابر در یکسان  این مصوبه می گوید: منابع واریزی از محل  این قانون  صرف تامین معیشت ، دارو وتجهیزات پزشکی می‌شود.

در مواردیکه دولت نسبت به تخصیص ارز ترجیحی مبادرت می کند کارگروهی مرکب از رئیس کل بانک مرکزی (دبیر کارگروه)، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و بالاترین مقام دستگاه اجرایی ذیربط موظفند سیاستگذاری و فرآیند تخصیص، توزیع و موارد مصرف ارز ترجیحی را به گونه ای اجراء و  نظارت کنند که کالاها و خدمات مشمول به هنگام، به اندازه و با قیمت متناسب با نرخ ترجیحی ارز به مصرف کننده نهایی برسد. و گزارش آنرا به مجلس و دستگاه های نظارتی ارائه دهند.

 

زودن غبار محرومیت از چهره سیستان و بلوچستان

در بند (د) تبصره (1) ماده واحده  لایحه  بودجه آمده است: وزارت نفت  مکلف است تا میزان بیست هزار میلیارد (20.000.000.000.000) ریال نسبت به گازرسانی به روستاها و اتمام طرح(پروژه)‌های نیمه‌تمام گازرسانی به روستاها، تداوم گازرسانی با اولویت گازرسانی به شهرها و روستاهای استان سیستان و بلوچستان و استان‌های نفت‌خیز و گازخیز و مناطقی که از لحاظ گازرسانی شهری و روستایی پایین تر از متوسط کشور می‌باشند اقدامات لازم را به‌عمل آورد.

 

با تصمیم نمایندگان گاز بورسی می شود

بر اساس تصمیم بهارستان نشین ها سال آینده احتمالاً شاهد عرضه گاز در بورس انرژی در چارچوب بند "الحاقی 5 تبصره 1"خواهیم  بود در این تبصره آمده است:  وزارت نفت مکلف است زیرساخت های لازم را جهت عرضه  حداکثر ده میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در بورس انرژی در سال 1400 فراهم کند.

 

سهم قیر دستگاه های اجرایی برای اجرای طرح های عمرانی استان ها تعیین شد 

براساس بند الحاقی 1 تبصره 1؛ در سال 1400 وزارت نفت مکلف است معادل ریالی 4 میلیون تن مواد اولیه قیر vb (وکیوم باتوم)، نفت خام را به قیمت فوب خلیج فارس با قیمت ارز اعلامی از سوی بانک مرکزی به صورت ماهانه به حساب اعلامی خزانه‌داری کل کشور نزد بانک مرکزی واریز نماید تا  در اخیتار دستگاه های مختلف جهت هزینه کرد براساس شرح مندرج در ذیل قانون قرار دهد.

 

وزارت دفاع می تواند فراورده نفتی صادر کند

با مصوبه امروز عصر مجلس وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می تواندبراساس بند الحاقی 4 تبصره 1 مبلغ سیصد هزار میلیارداز سهمیه نفت خام، میعانات گازی را از طریق پالایش در پالایشگاه های غیر دولتی که نسبت به افزایش ظرفیت تولید خود اقدام نموده اند، به مصرف برساند و یا معادل فرآورده های ناشی از اجرای این بند جهت صادرات آن در اختیار گیرد.

 

حمایت مجلس از صادرات کشاورزی

به منظور حمایت از توسعه صادرات محصولات کشاورزی به ویژه به کشورهای همسایه و اتحادیه اوراسیا، سازمان برنامه نسبت به تأمین مالی حمل و نقل هوایی (محاسبه قیمت سوخت هواپیماهای باری حامل محصولات کشاورزی به مقاصد فوق معادل با نرخ سوخت تحویلی به هواپیماهای مسافربری) به میزان 20 درصد اعتبارات جوایز و مشوق‌های صادراتی، و همچنین 2 هزار میلیارد ریال از محل درآمدهای حاصل از حقوق ورودی اقدام نماید.

آغاز دوازدهمین جلسه بررسی لایحه بودجه 1400

دوازدهمین جلسه بررسی لایحه بودجه 1400کل کشور از ساعت 19 و 9 دقیقه و به ریاست علی نیکزاد آغاز شد،نمایندگان از امروز یکشنبه وارد ردیف های هزینه ای شدند و  دخل خرج کشور در ریل مصارف افتاد.

منابع حاصل از واگذاری ها صرف تقویت تعاونی ها می شود

اولین مصوب نوبت سوم امروز مجلس در جهت تقویت تعاونی ها بود در همین راستا نمایندگان مردم در خانه ملت، نحوه صرف منابع حاصل از واگذاری بنگاه های دولتی با اولویت تقویت تعاونی ها را مشخص کردند.

کمک مجلس به توسعه اشتغال از طریق بانک توسعه تعاون

بر اساس مصوبه مجلس و به منظور حمایت از  نوسازی و بهسازی بنگاههای تعاونی و ایجاد اشتغال و کارآفرینی، در بخش تعاون دولت می تواند مبلغ ده هزار میلیارد ز بدهی ناشی از عدم اجرای بند (2) ماده (29) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی از سال 1387 تاکنون را از طریق فروش سهام و دارایی‌های مالی تأمین کند و قالب افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون  هزینه نمایند.

مجوز مجلس به وزارتخانه‌ها برای ورود به بورس

نمایندگان مجلس در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۰ مصوب کردند که وزارتخانه ها، موسسات و شرکت های دولتی مجازند با حداقل سرمایه ۱۰ میلیارد ریال صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) تشکیل دهند.

در نهایت نوبت سوم جلسه علنی امروز مجلس با اعلام نیکزاد راس 21 و 9 دقیقه به پایان رسید و ادامه رسیدگی به بخش هزینه ای لایحه بودجه به فردا موکول شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet