هدر موبایل
1399/12/12 09:55:00
سرویس صحن
در پاسخ به تذکر نماینده بجنورد مبنی بر این که قانون مالیات بر ارزش افزوده عادلانه اجرا نمی شود

قالیباف: نمایندگان نکاتی که در لایحه بودجه قابل طرح نیست برای برنامه هفتم توسعه مدنظر قرار دهند

نماینده مردم بجنورد در مجلس یازدهم گفت: مالیات بر ارزش افزوده به صورت آزمایشی اجرا می شود، اما با مشکلاتی که حدود ۱۸ استان با آن روبروست، چگونه می خواهیم به عدالت اجتماعی برسیم.
قالیباف: نمایندگان نکاتی که در لایحه بودجه قابل طرح نیست برای برنامه هفتم توسعه مدنظر قرار دهند نماینده مردم بجنورد در مجلس یازدهم گفت: مالیات بر ارزش افزوده به صورت آزمایشی اجرا می شود، اما با مشکلاتی که حدود 18 استان با آن روبروست، چگونه می خواهیم به عدالت اجتماعی برسیم. https://cdn.icana.ir/d/019/202006100925437782.jpg قالیباف:,نمایندگان,نکاتی,که,در,لایحه,بودجه,قابل,طرح,نیست,برای,برنامه,هفتم,توسعه,مدنظر,قرار,دهند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمد وحیدی در نشست علنی امروز (سه شنبه 12 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال 1400، در اخطاری گفت: هر کسی که از صبح تا بعدازظهر رئیس جلسه می شود، رویه قانونگذاری و قانون بودجه هم تغییر می کند.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان در مجلس یازدهم افزود: این موضوع نشان می دهد که رویه در بعضی نقاط تابع آیین نامه نیست، مگر ما در اصل 3 قانون اساسی بر عدم تبعیض ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه افراد تاکید نمی کنیم؟ مگر حضرت آقا نفرمودند در گام دوم انقلاب، اساس کار بر ایجاد عدالت اجتماعی باشد؟

وی با اشاره به مالیات بر ارزش افزوده مطرح کرد: طبق بند (ک) مدت اجرای آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده هنوز دارد انجام می شود که از سال 87 ، حدود 18 استان کشور نصف بعضی از استان ها مالیات دریافت می کنند. چگونه می خواهیم به عدالت اجتماعی برسیم؟ ایجاد عدالت اجتماعی وظیفه دولت بوده است.

وحیدی تاکید کرد: ما مشخصاً در قوانین اگر ارزش افزوده گذاشته شده است، برای این بوده است که فرصت تولید ایجاد شود؛ الان تولیدگر با خاک یکسان شده است و چیزی تولید نمی شود و حمایتی هم از تولید و حمایت از ارزش افزوده نمی شود. همه می خواهیم مالیات را بگیریم، برخی از مالیات های ارزش افزوده در کشور ممکن است سه بار از یک کالا گرفته شود، هم از تولیدکننده، هم از واسطه و هم از مصرف کننده مالیات گرفته می شود. این نگاه، آینده کشور را نابود می کند.

وی ادامه داد: ما باید برخی از قوانین را اصلاح کنیم، اما اجازه ندادیم موضوع توسط آقای جدی مطرح بشود، چرا که 18 استان کشور دچار بلا هستند و کمتر از یک چهارم بعضی از استان ها و یا یک پنجاه و ششم شهر تهران مالیات بر ارزش افزوده گرفته می شود و این نشان می دهد که ما با رویه توأم با عدالت رفتار نمی کنیم و می خواهیم حتی قانون بودجه را بنویسیم.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در پاسخ به این اخطار گفت: ما در اینجا مکلف هستیم که قانون را رعایت کنیم، ماده 153 در اخطار اول جنابعالی اداره جلسه به عهده رئیس جلسه است و ماده 53 می گوید به تشخیص رئیس مجلس اداره می شود و ممکن است بنده یک تشخیص بدهم و فرد دیگر به عنوان نواب رئیس تشخیص دیگری بدهد. قانون این اجازه را داده است. ممکن است یک موضوع را من ابهام تشخیص بدهم ، یکی از نواب که رئیس جلسه می شود، ابهام تشخیص ندهد. این خلاف قانون نیست، عین قانون است.

وی ادامه داد: در بحث مالیات بر ارزش افزوده اصل موضوع در حوزه ناعدالتی حرف درستی است و به آقای جدی و قادری گفتم که موضوعی که شما مطرح می کنید، درست است، بسیاری از شرکت ها هستند که تمام فعالیت هایی که انجام می دهند در جغرافیای دیگری است ولی دفتر مرکزی شان درتهران باشد.

رئیس مجلس تاکید کرد: نمایندگان مجلس نکاتی که می بینند را در برنامه هفتم در سال آینده مدنظر قرار دهند. در موضوع حذف شفافیت مالی من توضیح دادم که دیوان محاسبات گزارش هایی از سال 98 داده است که در عملکرد بودجه مشکلاتی ایجاد شده است، مشکلات را در برنامه هفتم مطرح کنید. قانون ارزش افزوده در کمیسیون مطرح شده و تصویب شده است، در صحن هم همینطور و منتظر تایید شورای نگهبان است که قانون ارزش افزوده کارش را آغاز کند. موضوعات را با دقت و عمق بیشتری مطرح کنید. پیشنهاد آقای جدی و قادری حتما می تواند جلوی تبعیض ها را بگیرد، اما فعلا براساس برنامه ششم نمی توانیم خلاف قانون کاری را انجام دهیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet