هدر موبایل
1399/12/12 18:16:49
سرویس صحن
گزارش خانه‌ملت از هفدهمین و هجدهمین نشست بررسی بودجه ۱۴۰۰؛

حمایت تمام قد مجلس از شالی‌کاران/ سرانه دانش‌آموزی بدون واسطه به حساب مدارس واریز می‌شود

نمایندگان مردم در مجلس، مصوبات مهمی در هفدهمین نشست بودجه‌ای خود داشتند که لغو ممنوعیت کشت در مناطق مختلف کشور بنا به تشخیص شورای آب استان از جمله این مصوبات بود.
حمایت تمام قد مجلس از شالی‌کاران/ سرانه دانش‌آموزی بدون واسطه به حساب مدارس واریز می‌شود نمایندگان مردم در مجلس، مصوبات مهمی در هفدهمین نشست بودجه‌ای خود داشتند که لغو ممنوعیت کشت در مناطق مختلف کشور بنا به تشخیص شورای آب استان از جمله این مصوبات بود. https://cdn.icana.ir/d/019/202103104504462379.jpg حمایت,تمام,قد,مجلس,از,شالی‌کاران/,سرانه,دانش‌آموزی,بدون,واسطه,به,حساب,مدارس,واریز,می‌شود Icana

به گزارش  خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مردم در خانه ملت، نشست بعد از ظهر (سه‌شنبه ۱۲ اسفند) صحن علنی مجلس را به ریاست سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 14 و 7 دقیقه و با حضور 160 نفر از نمایندگان آغاز کردند و با دستور کار  ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1400 کل کشور آغاز کردند.

 

در ابتدای جلسه نوبت بعد از ظهر امروز معین الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی طی تذکری شفاهی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور درباره سوخت بران و کولبران، تصریح کرد: سوخت بری و کولبری نه یک اختیار، بلکه یک اجتناب تاریخی است.

محمدرضا صباغیان بافقی نیز دیگر نماینده‌ای بود که در آغاز جلسه امروز تذکر شفاهی پیرامون مسائل روز کشور داد و خواستار رسیدگی به وضعیت  معلمان خرید خدمتی که چندین  ماه بدون حقوق زندگی می‌کنند، شد.

 

دولت مکلف به ارائه کمک های بلاعوض برای نوسازی قنوات و احداث سدهای معیشتی شد

پس از این دو تذکر مجلس وارد دستور کار اصلی خود یعنی ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1400 در بخش هزینه‌ای شد و نمایندگان ضمن موافقت با بند (الف) تبصره 8  دولت را مکلف به ارائه کمک های بلاعوض برای نوسازی قنوات و احداث سدهای معیشتی کردند.

 

منبع مالی تأمین هزینه‌ تهیه و نصب کنتور هوشمند چاههای آب کشاورزی خوزستان مشخص شد

در ادامه نمایندگان مردم برای هوشمندسازی چاه‌های آب کشاورزی استان خوزستان مصوبه ای داشتند که بر این اساس ضمن موافقت با بند (ج) تبصره 8، شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها و سازمان آب و برق خوزستان را مجاز کردند تا از محل منابع داخلی خود و بخشی از اعتبارات طرح‌های تعادل‌بخشی و تغذیه مصنوعی در قالب وجوه اداره ‌شده نسبت به تأمین هزینه‌های خرید و نصب کنتورهای حجمی و هوشمند چاه‌های آب کشاورزی مجاز، استفاده کنند.

مجوز مجلس برای ارائه تسهیلات به توسعه طرح های آبفای شهری و روستایی دیگر مصوبه‌ای بود که با موافقت با ردیف 1 و 2 بند (د) تبصره 8 لایحه بودجه تصویب شد؛ بر این اساس، استفاده از حداکثر ۱۰ درصد منابع حاصل از مشارکت ملی هر شهر، برای توسعه طرح های فاضلاب و بازسازی آب شهری همان منطقه قانونی شد.

 

رودخانه‌های کشور ساماندهی می شوند

مجلس امروز همچنین برای ساماندهی رودخانه‌های کشور نیز مصوبه داشت که با تصویب بند (و) تبصره 8 مقرر شد؛  بودجه ای را در اختیار شرکت مدیریت منابع آب ایران قرار دادند تا صرف ساماندهی رودخانه های کشور شود.

 

درآمد ناشی از اخذ عوارض استفاده از چاه‌های آب برای حفظ و احیای آبخیزداری هزینه می‌شود

نمایندگان همچنین درآمد ناشی از اخذ عوارض استفاده از چاه های آب فاقد و دارای کنتور را تعیین تکلیف کردند بر اساس بند (ه) تبصره 8 لایحه بودجه سال آینده؛ درآمد ناشی از اخذ عوارض استفاده از چاه های آب فاقد و دارای کنتور برای حفظ و احیای آبخیزداری هزینه می‌شود.

 

اختصاص اعتبار برای کاهش آسیب های اجتماعی و محرومیت زدایی 

مجلس در ادامه برای رفع کاهش آسیب های اجتماعی و محرومیت زدایی مصوبه ای داشت که با موافقت با بند (ز) تبصره 8 لایحه بودجه؛ منبع اعتباری را برای کاهش آسیب های اجتماعی و محرومیت زدایی در سکونتگاه های غیررسمی در نظر گرفتند.

 

ممنوعیت کشت برنج در سال ۱۴۰۰ لغو شد

در ادامه مجلس مصوبه‌ای برای لغو ممنوعیت کشت برنج داشت تا کشت برنج در سال آینده رونق گیرد. بر این اساس و با تصویب بند الحاقی 4 تبصره 8  مقرر شد؛ در سال 1400 موضوع ممنوعیت کشت برنج در مناطق مختلف کشور بنا به تشخیص شورای آب استان لغو شود.

 

مصوبه ویژه مجلس برای حمایت کالای ایرانی

در ادامه نمایندگان با بند الحاقی 6 تبصره 8 نیز موافقت کردند که بر این اساس، دولت را مکلف به در اولویت قرار دادن شرکت های ایرانی برای خرید محصولات کشاورزی و دامی شد.

 

اختصاص کل منابع حاصل از بازپرداخت وام های دانشجویی به صندوق های رفاه دانشجویی

مصوبه بعدی نشست بعد از ظهر امروز مجلس، درباره اختصاص کل منابع حاصل از بازپرداخت وام های دانشجویی به صندوق های رفاه دانشجویی بود که بر اساس این مصوبه  بند ب تبصره 9 لایحه بودجه نمایندگان با  تخصیص ۱۰۰ درصدی منابع حاصل از بازپرداخت وام های دانشجویی به صندوق های رفاه دانشجویی جهت پرداخت وام شهریه به دانشجویان و سایر پرداخت های رفاهی براساس سرانه دانشجویی دانشگاه ها موافقت کردند.

 

 سرانه دانش آموزی به حساب مدارس واریز می‌شود

در ادامه نمایندگان مصوبه‌ای برای جلوگیری از هدر رفت سرانه مدارس و جلوگیری از صرف اعتبارات سرانه مدارس در محل دیگری را داشتند و  با الحاق یک بند به تبصره 9 مقرر کردند که وزارت آموزش و پرورش مکلف است اعتبارات مربوط به تامین سرانه دانش آموزی را بدون کسر هر گونه وجهی به حساب مدارس سراسر کشور واریز کند.

 

جبران مازاد هزینه تحصیلی دانشجویان تحت پوشش سازمان های حمایتی از طریق پرداخت وام دانشجویی

پس از موضوع مدارس نمایندگان مصوبه‌ای درباره دانشگاه‌ها داشتند که بر اساس بندهای (ج)، (هـ) و (ز) تبصره 9 مصوب کردند که مازاد هزینه تحصیلی دانشجویان تحت پوشش سازمان های حمایتی از طریق ارائه تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان جبران شود.

 

تکلیف صندوق‌های رفاه دانشجویان برای احداث خوابگاه های متاهلین

نمایندگان در ادامه ضمن موافقت با بند الف تبصره 9 ، صندوق‌های رفاه دانشجویی را مکلف کردند با اولویت تسهیلات مربوط به احداث خوابگاه های دانشجویی متاهلین   تکلیف صندوق‌های رفاه دانشجویان برای احداث خوابگاه های متاهلین  اقدام کنند.

 

نحوه هزینه‌کرد درآمدهای تبلیغات پخش مسابقات ورزشی تعیین تکلیف شد

موضوع بعدی مورد تصویب نمایندگان درباره نحوه هزینه‌کرد درآمدهای تبلیغات پخش مسابقات ورزشی بود که بر این اساس  بند ک تبصره 9 لایحه بودجه، وزارت ورزش و جوانان را مکلف شد؛ ۳۰ درصد منابع حاصل از تبلیغات پخش مسابقات ورزشی را به وزارت ورزش و جوانان برای کمک به فدراسیون های ورزشی اختصاص و 70 درصد آن را در اختیار صدا و سیما قرار دهند.

 

اختصاص اعتبار به وزارت آموزش برای نوسازی مدارس مناطق محروم

اختصاص اعتبار به وزارت آموزش و پرورش برای نوسازی مدارس مناطق محروم دیگر مصوبه مجلس در نشست امروز بود که در بند ط تبصره 9 لایحه بودجه آمده است؛ به منظور توسعه عدالت آموزشی، نوسازی، مقاوم‌سازی و خرید تجهیزات برای مدارس روستایی و مناطق محروم و خوابگاههای دانش‌آموزی کمیته امداد امام خمینی (ره)، اعتبار در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.

 

بانک‌ها و شرکت‌های دولتی موظف به همکاری پژوهشی با دانشگاه‌های کشور شدند 

 مصوبه بعدی مجلس در خصوص همکاری‌های پژوهشی بانک‌ها و شرکت‌های دولتی با دانشگاه‌ها بود، بر اساس بند (ح) تبصره 9؛ شرکتها، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت را مکلف کردند تا حداقل ۴۰ درصد از هزینه امور پژوهشی خود را در مقاطع سه‌ماهه به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل‌ کشور واریز کنند تا در راستای حل مسائل و مشکلات خود از طریق توافقنامه با دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی به مصرف برسد.

 

طنین شعار الله اکبر در صحن مجلس پس قرائت بیانیه نمایندگان درباره FATF 

در ادامه عضو هیأت رئیسه مجلس،  بیانیه ۱۹۵ نماینده درخصوص تصمیم گیری مجمع تشخیص درباره FATF را قرائت کرد و پس از قرائت این بیانیه، طنین شعارهای "الله اکبر"، "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" نمایندگان در صحن مجلس پیچید.

 

۴۰۰ میلیارد تومان برای کاهش تصادفات و مرگ و میر به راهداری، ناجا و اورژانس اختصاص یافت

نمایندگان در نشست امروز مجلس در بند الف تبصره 10 لایحه بودجه بود که نمایندگان مجلس ۴۰۰ میلیارد تومان در اختیار سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و سازمان اورژانس کشور برای کاهش تصادفات و مرگ و میر جاده‌ای  قرار دادند.

 

نیروهای مسلح مناطق محروم تقویت می شوند

آخرین مصوبه نوبت دوم نشست امروز مجلس الحاق یک بند  به تبصره 9 ماده لایحه بودجه بود که بر این اساس اعتبارات موضوع قانون استفاده متوازن از امکانات کشور برای ارتقای سطح مناطق کمتر توسعه یافته که از نیروهای مسلح کسر می شود برای توسعه و تقویت زیر ساخت های رده های نیروهای مسلح در مناطق محروم و کمتر یافته از طریق شورای برنامه ریزی استان به آنان اختصاص و در آن استان هزینه می شود.

در نهایت نوبت دوم نشست امروز مجلس در ساعت 18:01 به پایان رسید. بر اساس اعلام قاضی هاشمی نایب رئیس مجلس، جلسه بعدی (سه شنبه، 12 اسفندماه) ساعت 19 با ادامه دستور کار بررسی جزئیات لایحه بودجه 1400 برگزار می‌شود.

 

آغاز نوبت سوم نشست امروز مجلس

جلسه نوبت سوم امروز مجلس نیز در ساعت  ساعت 19 و 8 دقیقه  با حضور اکثریت  نمایندگان  و به ریاست محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

 

نماینده بیجار: طولانی شدن روند رسیدگی موجب افت کیفیت بررسی بودجه می‌شود    

در ابتدای جلسه نوبت سوم، علی زندیان نماینده مردم بیجار در تذکری شفاهی خواستار پرهیز از بررسی پیشنهادات تکراری پرهیز شد و  طولانی شدن روند بررسی بودجه را موجب افت کیفیت رسیدگی به آن دانست.

 

نماینده زنجان: ۸۰۰ هزار میلیارد تومان از اعتبارات بودجه ۱۴۰۰ غیرشفاف است

تذکر دهنده دوم در نشست امروز نیز مصطفی طاهری نماینده زنجان بود که نسبت به غیر شفاف بودن برخی ارقام در بودجه هشدار داد و گفت: حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومان در تبصره‌های لایحه بودجه آمده که در جداول آن وجود ندارد که این میزان باعث می‌شود بودجه غیرشفاف شده و شاهد تورم افسارگسیخته در سال آینده باشیم.

 

اختصاص اعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی برای تقویت ناجا

نمایندگان مجلس در ادامه با بند الحاقی تبصره 10 لایحه بودجه موافقت کردند که برا این اساس رقم ۲ هزار میلیارد تومان برای تقویت توان عملیاتی ناجا به این نیرو اختصاص پیدا کرد.

 

هزینه پیامک جرائم رانندگی در قبوض تلفن همراه درج می‌شود

در ادامه جز (1) بند (ه) تبصره (11) مورد بررسی قرار گرفت و نمایندگان مردم مقرر کردند تخلفات و جریمه‌های رانندگی از طریق پیامک به مالکان خودروها اعلام و هزینه آن در قبوض تلفن همراه آنها لحاظ شود.

همچنین نمایندگان نحوه هزینه کرد منابع حاصل از جریمه های رانندگی را مشخص و با بند ج  تبصره 10 موافقت کردند.  بر اساس این بند، نمایندگان مجلس با اختصاص هزار میلیارد ریال از تعرفه جریمه های رانندگی برای حوادث جاده ای و تجهیزات موردنیاز درمانی جمعیت هلال احمر موافقت کردند.

 

اختصاص ۲۰ درصد از درآمد حاصل از احکام محتکران و قاچاقچیان کالا به نیروی انتظامی

در ادامه نمایندگان به بررسی ماده 11 ورود کردند و با الحاق بند 1 تبصره 11 به منظور توسعه زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های پلیس امنیت اقتصادی با اختصاص ۲۰ درصد از درآمد حاصل از صدور احکام محتکران و قاچاقچیان کالا به نیروی انتظامی موافقت کردند. 

 

اختصاص بخشی از عوارض خروج از کشور به بهسازی محیط روستاهای مرزی

نمایندگان در ادامه با بندالحاقی (4) تبصره (11) لایحه بودجه موافقت کردند که بر اساس این بند، بخشی از عوارض خروج از کشور به بهسازی محیط روستاهای مرزی اختصاص پیدا کرد.

بند (الف) تبصره (11) نیز به اختصاص ۳۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تأمین کسری دیه محکومان معسر جرائم غیرعمد اختصاص داشت که با موافقت نمایندگان به تصویب رسید.

 

ارجاع موضوع افزایش حقوق کارکنان به کمیسیون تلفیق

نمایندگان مردم در مجلس همچنین پس از بررسی و بحث پیرامون پیشنهاد احسان خاندوزی درباره اصلاح جزء یک بند الف تبصره 12، در تصمیمی مهم با ارجاع این جز درباره ارجاع موضوع افزایش حقوق کارکنان به کمیسیون تلفیق موافقت کردند.

 

رئیس مجلس: بیاینه نمایندگان در خصوص تصمیم‌گیری مجمع درباره FATF امری عادی است

پس از این دستور کار، غلامرضا نوری قزلجه از  بیاینه نمایندگان در خصوص تصمیم‌گیری مجمع درباره FATF  انتقاد و رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به انتقادی به صدور بیانیه از مجلس تأکید کرد: این اقدام بر اساس روال عادل صورت گرفته است.

 

مهلت ۲ ماهه دستگاه‌های اجرایی برای ثبت اطلاعات ملکی و ساختمانی در سامانه سادا

در ادامه نمایندگان با جز (1)بند (ب) و بند (ج) تبصره (12) ماده واحده لایحه بودجه موافقت کردند که با این تصمیم، مهلت ۲ ماهه دستگاه‌های اجرایی برای ثبت اطلاعات ملکی و ساختمانی در سامانه سادا ارائه شد.

 

اختصاص اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی برای دانشجویان دکتری دانشگاه های دولتی

نمایندگان در ادامه ضمن موافقت با بند د تبصره 12 لایحه بودجه، دولت را موظف کردند تا سقف ۵۰ میلیارد تومان به صورت ماهانه و در قالب پژوهانه به دانشجویان روزانه دکتری دانشگاه های دولتی پرداخت کند.​

 

سلیمی: FATF برای اعمال فشار به ایران طراحی شده است

علیرضا سلیمی نیز در تذکری شفاهی با بیان اینکه FATF طراحی شده برای اعمال فشار به ایران، گفت: گرانندگان FATF اگر صداقت دارند و معتقدند این معاهده برای مبارزه با تروریست است ابتدا اطلاعات ترورکنندگان شهیدان بزرگ ایران را در اختیار ما قرار دهند.

 

نقدعلی: اکثریت نمایندگان لوایح FATF را استعماری و خلاف مصالح کشور می دانند

نماینده مردم خمینی شهر نیز در تذکری شفاهی عنوان کرد: حدود ۲۰۰ نفر از نمایندگان لوایح FATF را استعماری و خلاف مصالح کشور می‌دانند.

نهایتا نشست نوبت سوم امروز مجلس  در ساعت 21 و 03 دقیقه به ریاست محمدباقر قالیباف به پایان رسید. جلسه بعدی در نوبت صبح فردا (چهارشنبه، 13 اسفند ماه) رأس ساعت 7:45 با ادامه دستور کار بررسی جزئیات لایحه بودجه 1400 برگزار می‌شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet