هدر موبایل
1399/12/13 13:34:50
سرویس صحن
گزارش خانه‌ملت از نوزدهمین نشست بررسی بودجه ۱۴۰۰؛

مشوق‌های جدید بهارستان برای افزایش ازدواج و فرزندآوری / تسهیلات 13 هزار میلیاردی برای اشتغال زنان سرپرست خانوار

نمایندگان خانه ملت امروز علاوه‌بر تلاش برای تأمین جهیزیه زوج‌های جوان، اعتبار ۲۵ هزار میلیارد تومانی برای ارائه تسهیلات خوداشتغالی در نظر گرفتند و تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را تا ۱۰۰ میلیون تومان برای هر زوج افزایش دادند.
مشوق‌های جدید بهارستان برای افزایش ازدواج و فرزندآوری / تسهیلات 13 هزار میلیاردی برای اشتغال زنان سرپرست خانوار نمایندگان خانه ملت امروز علاوه‌بر تلاش برای تأمین جهیزیه زوج‌های جوان، اعتبار ۲۵ هزار میلیارد تومانی برای ارائه تسهیلات خوداشتغالی در نظر گرفتند و تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را تا 100 میلیون تومان برای هر زوج افزایش دادند. https://cdn.icana.ir/d/019/202103108576969733.jpg مشوق‌های,جدید,بهارستان,برای,افزایش,ازدواج,و,فرزندآوری,/,تسهیلات,13,هزار,میلیاردی,برای,اشتغال,زنان,سرپرست,خانوار Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نوزدهمین جلسه رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 در حالی به ریاست دکتر قالیباف و حضور  204 نفر از نمایندگان راس ساعت 8 و 6 دقیقه آغاز شد که نمایندگان در 18 جلسات قبلی ضمن حمایت تمام قد از شالی‌کاران، نظارت‌پذیر کردن سازمان امور مالیاتی، استان سیستان و بلوچستان را در اولویت اختصاص اعتبار برای بهسازی و نوسازی طرح‌ها و صنایع قرار دادند، همچنین تامین اعتبار ۱۵۰ هزار میلیاردی به نفع بازنشستگان و زدودن غبار محرومیت و التیام زخم کهنه مناطق نفت خیز، ازجمله نکات بارز مصوباتی بود که در جلسات قبلی بررسی بودجه ۱۴۰۰ خودنمایی می‌کنند.

 

تکلیف شورای برنامه ریزی توسعه استان‌ها برای احداث و بازسازی و تجهیز رده‌های انتظامی با اولویت پاسگاه‌ها و کلانتری‌ها

بنابراین گزارش، نمایندگان در این جلسه کار خود را با بررسی با بند (و) تبصره (12) ماده واحده لایحه بودجه آغاز کردند که در جریان این بررسی شورای برنامه ریزی توسعه استان‌ها مکلف به احداث و بازسازی و تجهیز رده‌های انتظامی با اولویت پاسگاه‌ها و کلانتری‌ها شد. درواقع نمایندگان مردم در مجلس، شورای برنامه‌ریزی توسعه استان‌ها را مکلف به هزینه ۵ درصد از اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان برای احداث و بازسازی و تجهیز رده‌های انتظامی با اولویت پاسگاه‌ها و کلانتری‌ها کردند.

 

وزارت آموزش مکلف به بازنگری اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان شد

همچنین نمایندگان در ادامه با پیشنهاد علی خضریان نماینده تهران با الحاق یک بند به تبصره (12) ماده واحده لایحه بودجه موافقت کردند که در جریان این مصوبه وزارت آموزش مکلف به بازنگری اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان شد و نمایندگان، وزارت آموزش و پرورش را مکلف به بازنگری اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان در راستای تقویت بنیه مالی و رفع مشکلات معیشتی آن‌ها کردند.

 

شفافیت

مصوبه ویژه مجلس برای شفافیت حقوق کارکنان و مدیران دستگاه‌های اجرایی

اما مصوبه بعدی و صدالبته ویژه مجلس درباره شفافیت حقوق کارکنان و مدیران دستگاه‌های اجرایی است، همچنین پرداخت حقوق بدون درج اطلاعات درآمدی در سامانه دستمزد غیرقانونی شد. نمایندگان مردم در خانه ملت مقرر کردند که تخصیص اعتبار دستگاه‌ها و پرداخت حقوق کارکنان و مدیران دستگاه‌های اجرایی تنها با درج اطلاعات درآمدی در سامانه حقوق و دستمزد صورت گرفته و در غیر این صورت پرداختی‌ها غیرقانونی خواهد بود.

 

شرایط استخدام و ساماندهی کارکنان شهرداری‌ها مشخص شد

براین اساس به دنبال پیشنهاد مجتبی یوسفی مبنی بر الحاق یک بند به تبصره 12 این ماده واحده، کارکنان شهرداری‌ها به جزء شهرداری تهران براساس آیین نامه تدوین شده توسط وزارت کشور استخدام خواهند شد.

 

حساب های درآمدی و مالی پایانه‌های فروشگاهی ساماندهی می شود

نمایندگان مردم یک الحاقی دیگر به تبصره (12) داشتند، آن‌ها به دنبال پیشنهاد محمدحسین حسین زاده بحرینی اشخاص حقوقی و مالکان واحدهای صنفی را به منظور اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی موظف به معرفی یکی از حساب‌های بانکی خود به عنوان حساب فروش تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۰ کردند.

به ازای هر 18 نفر یک دستگاه کارتخوان وجود دارد!

محمدحسین حسین زاده بحرینی نماینده مردم مشهد و کلات به عنوان پیشنهاد دهنده این بند الحاقی معتقد است؛ افرادی که باید مالیات را اخذ کنند و به دولت بدهند وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند. او می‌گوید؛ کشور ما ازجمله کشورهایی است که در تعداد بکارگیری دستگاه‌های پوز افراط دارد چراکه به ازای هر 18 نفر یک دستگاه کارتخوان وجود دارد و اکنون بر اساس آمارهای رسمی شاپرک، مردم در سال 98 بالغ بر 5 هزار میلیارد تومان کارت کشیدند  که 86 درصد آن‌ها متعلق به خرید در مغازه‌ها است.

 

اختصاص اعتبار ۵۰۰ میلیاردی به جمعیت هلال احمر

اما نوبت به بررسی تبصره 13 رسید در جریان بررسی ردیف (1) این تبصره نمایندگان مردم با در اختیار قرار دادن ۵۰۰ میلیارد تومان به جمعیت هلال احمر و ۱۷۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت در قالب اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای موافقت کردند.

 

اختصاص اعتبار ۳ هزار میلیاردی برای تقویت صندوق بیمه محصولات کشاورزی

همچنین حاصل موافقت نمایندگان با ردیف 2 تبصره 13 این ماده واحده، اختصاص اعتبار ۳ هزار میلیاردی برای تقویت صندوق بیمه محصولات کشاورزی بود.

 

اختصاص ۵۰۰ میلیارد برای پیشگیری از خسارات ناشی از جاری شدن سیلاب

از آنجا که "سیلاب" یکی از بلاهای طبیعی است که طی چند سال اخیر برای مردم خسارات جانی و مالی بسیاری به دنبال داشته است نمایندگان در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال 1400، با ردیف (3) تبصره (13) ماده واحده لایحه بودجه، با اختصاص اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان برای پیشگیری از خسارات ناشی از جاری شدن سیلاب در شهرهای دارای مطالعات جمع آوری آب‌های سطحی موافقت کردند.

 

اعتبار ۱۷۲ میلیارد تومانی برای تولید و ارتقاء کیفیت واکسن‌های انسانی و دامی در نظر گرفته شد

همچنین موافقت نمایندگان با ردیف (4) تبصره (13) ماده واحده لایحه بودجه سبب شد اعتباری ۱۷۲ میلیارد تومانی برای تولید و ارتقاء کیفیت واکسن‌های انسانی و دامی در نظر گرفته شد. اطفای حریق جنگل ها و مراتع کشور و سازمان دامپزشکی کشور بابت مهار و کنترل بیماری‌های واگیر دامی و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام نیز این اعتبار سهم می‌برند.

 

اختصاص اعتبار ۳۰۰ میلیاردی به کمیته امداد و بهزیستی برای پوشش بیمه‌ای منازل مددجویان تحت پوشش

ردیف 5 تبصره 13 ماده واحده این لایحه می‌گوید؛ مبلغ سه هزار میلیارد ریال جهت بیمه منازل مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور اختصاص یابد که نمایندگان با این بند نیز موافقت کردند و در نتیجه اعتبار ۳۰۰ میلیاردی به کمیته امداد و بهزیستی برای پوشش بیمه‌ای منازل مددجویان تحت پوشش اختصاص یافت.

 

هدفمندی یارانه

موضوع هدفمندی یارانه مراعی ماند/ توضیحات قالیباف درباره جدول درآمدی و هزینه‌ای هدفمندی

بنابراین گزارش اما قصه پر غصه تبصره 14 که مربوط به "هدفمندی یارانه‌ها" است به دلیل آنکه جدول این تبصره در سامانه بارگذاری نشده و بخش هزینه‌ای و درآمدی آن تفکیک نشده بود مرعا ماند البته حساست نمایندگان نسبت به این تبصره موجب شد رئیس مجلس توضیحاتی در این خصوص ارائه دهد، او گفت: لازم به ذکر است این جدول از بقیه جداول بودجه جدا بوده و منابع درآمدی آن به میزان 330 هزار میلیارد تومان به تصویب رسیده است.

 

برق نیروگاه اتمی بوشهر بر اساس هزینه تمام شده خریداری می‌شود

نمایندگان مردم به سراغ بررسی تبصره (15) رفتند و مصوب کردند خرید برق از نیروگاه اتمی بوشهر بر اساس هزینه تمام شده حسابرسی شده نیروگاه مذکور صورت گیرد.

 

منابع خرید کیک زرد و تملک سهام معادن پرتوزا مشخص شد

از آنجا که پیشرفت در مسائل هسته‌ای همیشه برای کشور مهم و حیاتی  بوده است نمایندگان مردم در مجلس، شرکت تولید مواد اولیه و سوخت هسته ای ایران را مکلف به سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و ردیفهای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای جهت خرید کیک زرد با منشأ داخلی یا خارجی و یا تملک سهام معادن پرتوزا و شرکتهای مرتبط با چرخه سوخت کردند.

 

تکلیف دو هزار میلیارد تومانی بانک مرکزی برای برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی

بند الحاقی (1) تبصره (15) ماده واحده لایحه بودجه درباره برق دار کردن چاه های  کشاورزی است و نمایندگان در جریان بررسی این بند الحاقی بانک مرکزی را مکلف به پرداخت دو هزار میلیارد تومان تسهیلات ریالی به منظور تامین برق چاه‌های کشاورزی کردند.

 

تکلیف شرکت توانیر برای توسعه و نوسازی شبکه فرسوده برق کشور

در پی موافقت نمایندگان مجلس با بند الحاقی 2 تبصره 15 ماده واحده این لایحه شرکت توانیر مکلف است منابع حاصله را تا سقف سی‌هزار میلیارد ریال صرف توسعه و نوسازی شبکه فرسوده برق کشور کند البته شهرک‌های صنعتی و مناطق ویژه، تکمیل آزمایشگاه‌‌های مرجع تجدیدپذیر، رفع تنش آبی شهرهای دارای تنش و اصلاح و بازسازی شبکه  آب شرب روستایی و آبرسانی به مناطق محروم، شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه اصلاح الگوی مصرف انرژی نیز شامل این مهم می‌شوند.

 

وام ازدواج

اختصاص اعتبار ۲ هزار میلیاردی به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام برای تأمین جهیزیه زوج‌های جوان

بنابراین گزارش، حدود ساعت 11 و 30 دقیقه بود که بررسی تبصره مهم (16) درباره ازدواج، اشتغال، فرزندآوری و... آغاز شد و نمایندگان با جز الحاقی (2) بند (الف) تبصره (16) ماده واحده لایحه بودجه موافقت کردند که این جز الحاقی با اختصاص ۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام برای تأمین جهیزیه زوج‌های متقاضی دریافت کالاهای ایرانی، سخن می‌گوید.

 

مصوبه مجلس برای تقویت اشتغالزایی؛ اعتبار ۲۵ هزار میلیارد تومانی برای ارائه تسهیلات خوداشتغالی

بند (ب) تبصره 16 این ماده واحده از "اشتغال" می‌گوید؛ براساس این بند به مددجویان و کارفرمایان طرح‌های اشتغال، زنان سرپرست خانوار و ایثارگران تسهیلات قرض‌الحسنه با بازپرداخت 7 ساله پرداخت می‌شود.

 

دولت مکلف به عرضه تسهیلات مسکن برای ۷۰ هزار ایثارگر در کشور شد

نمایندگان مردم در مجلس در جریان بررسی بند (ز) تبصره 16 این ماده واحده، دولت را مکلف کردند تسهیلات لازم برای تحقق هدف قانون مبنی بر تامین مسکن تعداد هفتاد هزار نفر مشمولان ماده(۳) مکرر قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران را تامین کند.همچنین مسکن 50هزار نفر از رزمندگان دارای حداقل 6 ماه سابقه حضور در جبهه و آزادگان با حداقل 3 ماه اسارت را تامین خواهد شد.

 

شناورهای ترالر بی‌نصیب نماندن

همچنین در بند الحاقی 2 تبصره (16) نیز ذکر شده؛ تا سقف 6 هزار و 800 میلیارد ریال تسهیلات بانکی جهت تغییر کاربری شناورهای ترالر به کشتی های پشتیبانی صیادی به سازمان شیلات اختصاص می یابد.

 

70 میلیون تومان وام ازدواج برای هر یک از زوجین در سال ۱۴۰۰؛ هر یک از زوج‌های جوان ۱۰۰ میلیون تسهیلات می‌گیرند

این گزارش می‌افزاید؛ نمایندگان مجلس همچنین به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان، وام ازدواج برای آن دسته از زوجینی که از اول فروردین ۹۷ تسهیلات ازدواج دریافت نکرده‌اند، ۷۰ میلیون تومان برای هر یک از زوجین با بازپرداخت ۱۰ ساله در سال ۱۴۰۰ تعیین کردند.

 

میزان اعتبار و شرایط پرداخت تسهیلات اشتغالزایی تعیین شد

نمایندگان با جزءهای الحاقی 1 تا 5 بند (ب) تبصره 16 این ماده واحده موافقت کردند، که بر اساس آن، مبلغ 50 هزار میلیارد ریال از منابع این بند در اختیار بسیج سازندگی و سپاه قرار می‌گیرد، همچنین مبلغ 10 هزار میلیارد ریال برای ایجاد اشتغال و توسعه فناوری و مبلغ 10هزار میلیارد ریال به شرکتهای دانش بنیان اختصاص می یابد و براساس جزء الحاقی 3 مبلغ 20هزار میلیارد ریال از منابع این بند برای ایجاد اشتغال با معرفی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اختصاص می‌یابد.

 

خدمت سربازی

اختصاص اعتبار ۲ هزار میلیاردی برای اشتغال سربازانی که خدمت وظیفه خود را سپری کردند

اما سربازان هم از تسهیلات این بند بی نصیب نماندند چراکه مجلسی‌ها، ۲ هزار میلیارد تومان را برای اشتغال سربازانی که خدمت وظیفه خود را سپری کردند، از طریق طرح تقسیم قرارگاه مهارت‌آموزی ستاد کل نیروهای مسلح اختصاص دادند.

500 میلیارد تومان به زندانیان نیازمند با اولویت زندانیان زن و زندانیان بدهکار مهریه، پرداخت شود

همچنین مبلغ 5هزار میلیارد ریال در اختیار ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه قرار می‌گیرد تا به زندانیان نیازمند با اولویت زندانیان زن و زندانیان بدهکار مهریه، پرداخت شود و اینگونه قاطعانه با جزء الحاقی (6)، بند (ب) و بند (ج) تبصره (16) ماده واحده لایحه بودجه موافقت کردند.

 

فرزند آوری

ارائه تسهیلات ۱۵۰ میلیونی مسکن به خانوارها برای تولد فرزند سوم

در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۰؛ با ردیف (1) بند (ه) تبصره (16) ماده واحده لایحه بودجه درباره ارائه تسهیلات ۱۵۰ میلیونی مسکن به خانوارها برای تولد فرزند سوم موافقت کردند، درواقع نمایندگان بانک مرکزی را مکلف به پرداخت وام ۱۵۰ میلیون تومانی به خانواده‌های فاقد مسکن که از سال ۹۹ صاحب فرزند سوم شده‌اند، کردند.

 

مشمولان دریافت تسهیلات قرض الحسنه در سال آینده مشخص شدند؛ از بیماران صعب العلاج تا مددجویان نهادهای حمایتی

نمایندگان مردم در مجلس ضمن موافقت با بند (و) تبصره 16 این ماده واحده، بانک مرکزی را مکلف کردند از طریق بانک‌های عامل نسبت به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه اقدام کند. کارکنان و بازنشستگان نیروی انتظامی، ارتش، سپاه پاسداران و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و... نیز مشمول این مصوبه می‌شوند و حتی توانمندسازی، پرداخت تسهیلات و خرید انشعابات و توسعه تأسیسات خانگی و کارگشایی امور کسب و کار خرد روستایی از قلم نیفتاده است.

 

نوزدهمین نشست علنی نوبت صبح 13 اسفند مجلس شورای اسلامی

تأکید میرمحمدی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط نمایندگان مجلس

اما افزایش و جهش بیماری کرونا سبب شد که عضو کمیسیون بهداشت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط نمایندگان مجلس تذکر دهد و در ادامه رئیس مجلس از نمایندگان درخواست کرد برای حفظ سلامتی خود پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.  

 

تنفس جلسه علنی نوبت صبح ۱۳ اسفندماه مجلس/ ادامه جلسه امروز ساعت ۱۴

ساعت از  12 ظهر گذشته و رئیس مجلس شورای اسلامی زنگ پایان نشست علنی مجلس را به صدا درآورد. به گفته رئیس مجلس نشست بعدی یا به قولی بیستمین جلسه بررسی جزئیات لایحه بودجه 1400 در نوبت دوم امروز رأس ساعت 14 برگزار می‌شود./ 

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet