هدر موبایل
1399/12/13 19:21:14
سرویس صحن
گزارش خانه‌ملت از بیستمین و بیست و یکمین نشست بررسی بودجه ۱۴۰۰؛

الزام آموزش و پرورش به استخدام معلمان طرح مهرآفرین و قرآنی/ اعتبار 300 میلیاردی برای توسعه اینترنت در روستاها

وکلای ملت پس از بررسی چندین بند و تبصره در رابطه با سلامت مردم همچون نحوه استفاده از بیمه سلامت رایگان، شرایط ایجاد زیرساخت مورد نیاز چرخه تجویز تا مصرف دارو و تکلیف به دولت برای تشکیل حساب حمایت از هزینه‌های درمان ناباروری، به خروج تدریجی بانک ها از بنگاه داری اقتصادی فرمان دادند.
الزام آموزش و پرورش به استخدام معلمان طرح مهرآفرین و قرآنی/ اعتبار 300 میلیاردی برای توسعه اینترنت در روستاها وکلای ملت پس از بررسی چندین بند و تبصره در رابطه با سلامت مردم همچون نحوه استفاده از بیمه سلامت رایگان، شرایط ایجاد زیرساخت مورد نیاز چرخه تجویز تا مصرف دارو و تکلیف به دولت برای تشکیل حساب حمایت از هزینه‌های درمان ناباروری، به خروج تدریجی بانک ها از بنگاه داری اقتصادی فرمان دادند. https://cdn.icana.ir/d/019/202103103907722010.jpg الزام,آموزش,و,پرورش,به,استخدام,معلمان,طرح,مهرآفرین,و,قرآنی/,اعتبار,300,میلیاردی,برای,توسعه,اینترنت,در,روستاها Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، بیستمین نشست علنی جلسه رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 در حالی ظهر امروز (چهارشنبه 13 اسفندماه) به ریاست سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی راس ساعت 14 و 10 دقیقه و با حضور 148 نفر از نمایندگان آغاز شد که مشوق‌های جدید بهارستان برای افزایش ازدواج و فرزندآوری و تسهیلات ۱۳ هزار میلیاردی برای اشتغال زنان سرپرست خانوار در جلسه صبح  امروز کام مردم را شیرین کرد.

 

بیانیه ۲۲۱ نفر از نمایندگان به مناسبت سالروز تشکیل کمیته امداد خمینی (ره)

بنابراین گزارش با وجود شلوغی این روزهای خانه ملت، مجلسی‌ها سالروز تشکیل کمیته امداد خمینی (ره) را فراموش نکردند و از آنجا که فردا چهاردهم اسفندماه مصادف سالروز تشکیل کمیته امداد خمینی (ره)  است جلسه ظهر امروز با انتشار بیانیه 221 نفر از نمایندگان به این مناسبت آغاز شد که در بخشی از متن این بیانیه آمده است؛ ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی یاد و خاطره پیشکسوتان عرصه خدمت به محرومان و نیازمندان به‌خصوص حاج مرحوم عسگراولادی و سیدرضا نیری ارج می‌نهیم...

 

نمایندگان قبل از ورود به بررسی لایحه بودجه، پرداختن به چند تذکر شفاهی را ضروری دانستند به همین منظور آزادی خواه، مالکی و سید البرز حسینی از دغدغه‌های مردم گفتند.

آزادی خواه: ضرورت بازنگری در پرداخت یارانه نیازمندان/همسان سازی حقوق بازنشستگان به حکم دائم تبدیل شود

مالکی: پروژه انتقال آب دریای عمان از طریق سیستان و بلوچستان متوقف نشده است

حسینی: حذف دفترچه های تامین اجتماعی باعث سردرگمی مردم شده است

 

نحوه استفاده از بیمه سلامت رایگان برای تمام مردم مشخص شد

بهارستان‌نشین‌ها به محض ورود به بررسی لایحه بودجه، پرونده سلامت مردم را در روی میز قرار دادند و قاطعانه با بند (الف) تبصره (17) ماده واحده لایحه بودجه درباره "ادامه پوشش بیمه سلامت برای تمامی آحاد جمعیت کشور" موافقت کردند.

 

ضرب العجل ۳ماهه مجلس برای وزارت بهداشت جهت سامانه ایجاد پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان

علاوه بر ضرب العجل ۳ماهه مجلس برای وزارت بهداشت جهت سامانه ایجاد پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان، استفاده از هرگونه دارو و تجهیزات پزشکی توسط داروخانه‌ها و مراکز درمانی بدون استعلام و احراز اصالت از طریق سامانه ای در بندالحاقی (1) به تبصره (17) ماده واحده لایحه بودجه ممنوع شده است که وکلای ملت با هر دوی این مهم موافقت کردند.

تکلیف سازمان‌های بیمه‌ای برای واریز مستقیم هزینه‌های پزشکی به حساب دانشگاه‌های علوم پزشکی

با تصویب نمایندگان مردم در خانه ملت و بر اساس بندهای (ج)، (د) و (ه) تبصره (17) ماده واحده لایحه بودجه۱۴۰۰ ، سازمان‌های بیمه‌ای مکلف شدند هزینه‌های دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی را به حسابی که دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام می‌کنند، مستقیما واریز کنند.

 

وزارت دفاع مکلف به ارزیابی مواد غذایی و دارویی برای مقابله با تروریسم زیستی و شیمیایی شد

همچنین بند الحاقی 2 تبصره (17) ماده واحده لایحه بودجه درباره تروریسم زیستی و شیمیایی است. نمایندگان مردم در مجلس، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را مکلف کردند با هماهنگی وزارت بهداشت اقدام لازم جهت ارزیابی مواد اولیه، فرآورده‌ها، محصولات و کالاهای غذایی، آشامیدنی، داروئی، آرایشی و بهداشتی و مواد و محصولات زیستی را برای مقابله با تروریسم زیستی و شیمیایی و همچنین جلوگیری از آلوده کردن آحاد جمعیت کشور و منابع ملی انجام دهد.

شرایط ایجاد زیرساخت مورد نیاز چرخه تجویز تا مصرف دارو تعیین شد

همچنین از آنجا که چرخه تجویز تا مصرف دارو و ارائه خدمات سلامت در بستر الترونیک، پروسه ای است که نیاز به زیرساخت دارد به همین دلیل بهارستان‌نشین‌ها این بار با تصویب بند الحاقی ۶ تبصره ۱۷ لایحه بودجه شرایط ایجاد زیرساخت مورد نیاز چرخه تجویز تا مصرف دارو را تعیین کردند. درواقع به منظور ایجاد زیرساخت و ساز کار مورد نیاز نظام نوسازی چرخه تجویز تا مصرف دارو و ارائه خدمات سلامت در بستر الکترونیک همچون اینکه وزارت بهداشت، ظرف مدت حداکثر 6 ماه از ابتدای سال دستورالعمل های یکپارچه و راهنماهای بالینی لازم برای خرید راهبردی خدمات سلامت با اولویت داروهای موجود در نظام دارویی کشور را تهیه و به تمامی سازمان‌های بیمه‌گر پایه و تکمیلی و نیز ارائه دهندگان خدمات سلامت جهت اجرا ابلاغ نماید.

 

دولت مکلف به تشکیل حساب حمایت از هزینه‌های درمان ناباروری شد

وکلای ملت در راستای تحقق هدف ازدیاد و کاهش دغدغه های زوجین نابارور  بندهای الحاقی (3)، (4) و (5) تبصره (17) ماده واحده لایحه موضوعات مربوط به "درمان ناباروری" مدنظر قرار داده‌اند. براین اساس دولت مکلف به "پوشش 90 درصدی کل هزینه‌های 3 دوره کامل یکی از روش‌های کمک باروری (icsi) و (ivf) برای هر زوج نابارور " و "پوشش هزینه‌های داروئی و پاراکلینیک و سایر روش‌های درمان ناباروری و... شد." البته بند الحاقی (5) به تبصره (17) موضوع متفاوتی را مدنظر قرار داده چراکه این بند درباره کم و کیف پرداخت وام مسکن به ایثارگران است.

 

بازدید قاضی زاده هاشمی از آسایشگاه جانبازان ثارالله

پرداخت کمک معیشتی به جانبازان و رزمندگان فاقد شغل

و اما یک خبر خوش دیگر، این‌بار برای جانبازان و آزادگان چراکه نمایندگان خانه ملت ضمن موافقت با بند (ب) تبصره (17) ماده واحده لایحه بودجه، توانستند بنیاد شهید و امور ایثارگران را مکلف کنند که به جانبازان و آزادگان غیرحالت اشتغال معسر فاقد شغل و درآمد که بر اساس قوانین نیروهای مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نمی‌باشند، تا زمانی که فاقد شغل و درآمد باشند، ماهانه کمک‌ معیشت معادل حداقل حقوق کارکنان دولت پرداخت کند.

 

دفترچه بیمه تامین اجتمکاعی

الزام وزارت بهداشت برای یکپارچه‌سازی کلیه خدمات سلامت با ایجاد دفترچه الکترونیک

این گزارش می‌افزاید، مصوبات مجلسی‌ها به نفع درمان و بهداشت مردم همچنان ادامه دارد و از آنجا که به گفته عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی "نظام نسخه‌نویسی الکترونیک سال‌هاست مکلف به حذف دفترچه‌های درمانی است چراکه با حذف دفترچه بیمه از اسراف جلوگیری می‌شود" نمایندگان جهت دستیابی به این هدف چندین ساله، وزارت بهداشت برای یکپارچه‌سازی تمامی خدمات سلامت با ایجاد دفترچه الکترونیک الزام کردند.

شفاف‌سازی مجلس در تخصیص ارز دولتی برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی

همچنین در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه ۱۴۰۰؛ نسخه وکلای مردم برای شفاف کردن نحوه تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات دارو، این بود که بانک مرکزی را ملزم به اتصال و برقراری و تبادل اطلاعاتِ برخط سامانه‌های مرتبط کردند.

مجوز مجلس برای سرمایه‌گذاری ۸۰۰ میلیاردی جهت کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا

آلودگی هوا؛ یک معضل چندین ساله که به عنوان دغدغه سید مصطفی آقامیرسلم نماینده مردم تهران باز هم پایش به مجلس کشیده است تا جایی که نمایندگان را موجاب کرد به وزارت نفت مجوز دهند تا با سرمایه‌گذاری به مبلغ ۸۰۰ میلیارد تومان در جهت کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا اقدام کند.

اختصاص اعتبار ۲۰۰ هزار میلیاردی برای اتمام طرح‌های عمرانی/ اولویت با پروژ‌ه‌های نیمه تمام با پیشرفت بالای ۸۰ درصد

از آنجا که از عمر برخی از طرح‌های عمرانی حتی چند دهه می‌گذرد نمایندگان مجلس با اختصاص ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای اتمام طرح‌های عمرانی با اولویت پروژ‌ه‌های نیمه تمام بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی میخ تکمیل این پروژه ها را محکم کوبیدند.  

اختصاص اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومانی برای توسعه اینترنت روستایی

در عصر دیجیتال نبود اینترنت در برخی از روستاها علاوه بر آنکه موجب عقب ماندگی آن منطقه می‌شود در این روزها و شاید سال‌های کرونایی مانع از آموزش دانش‌آموزان خواهد شد به همین منظور نمایندگان مجلس با اختصاص مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان برای توسعه اینترنت روستایی و همچنین اختصاص رقم ۵۰۰ میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دولت الکترونیک و توسعه خدمات الکترونیکی موافقت کردند.  

اختصاص ۱۴۰ میلیارد تومان برای کمک به سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر

بنابراین گزارش در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۰؛ نمایندگان مجلس ۱۴۰ میلیارد تومان به منظور کمک به سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر و ایجاد اپراتورهای ارائه‌کننده خدمات الکترونیکی اختصاص دادند.

مجوز مجلس به بانک‌ها برای مشارکت در اجرای پروژه های بزرگ زیربنایی

با توجه به اینکه پروژه‌های بزرگ زیربنایی و طرح‌های تملک‌دارائی‌های سرمایه‌ای نظیر طرح‌های آزادراهی و بزرگراهی و راههای اصلی، صنعتی و تولیدی هزینه‌بر هستند، مجلس براساس بندهای الحاقی 3 و 4 تبصره (18) ماده واحده لایحه بودجه به بانک‌ها برای مشارکت در اجرای پروژه‌های بزرگ زیربنایی مجوز داد و بانک‌ها به واگذاری طرح‌های صنعتی و تولیدی حداکثر ظرف ۵ سال پس از بهره برداری ملزم شدند. همچنین براساس بند الحاقی 4 تبصره 18 ماده واحده لایحه بودجه 1400؛ به شرکت های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی، اجازه داده می شود تا یک درصد از سود ویژه خود را برای رفع محرومیت با اولویت استان‌های محروم و مناطق محروم استان‌هایی که واحد آن‌ها در آن استقرار دارند سرمایه گذاری و هزینه نمایند.

نهادهای عمومی غیردولتی پس از ۵ سال سهم خود را از طرح‌ها و پروژه‌ها کاهش می‌دهند

این گزارش می‌افزاید؛ در  راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی درباره خصوصی‌سازی، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نهادهای عمومی غیردولتی را مکلف به کاهش سهم خود از طرح‌ها و پروژه‌ها پس از ۵ سال بعد از بهره‌برداری آن‌ها کردند.

تکلیف مجلس برای ارتقاء بهره وری و کاهش هزینه های دستگاه های اجرایی

هزینه‌های افسارگسیخته دستگاه‌های اجرای مجلس را بر آن کرد که تکالیفی را به دستگاه‌های اجرایی برای ارتقاء بهره‌وری و کاهش هزینه‌های این دستگاه ها مصوب کنند.

سازمان برنامه و بودجه موظف به ارائه چارچوب مشخص برای مخارج دولتی شد

مخارج دستگاه های دولتی استاندارد و رصد می‌شوند چراکه نمایندگان مجلس سازمان برنامه و بودجه کشور را موظف کردند تا پایان تیر ماه سال ۱۴۰۰، نسبت به ارائه چارچوب مشخص برای شناسه(کد)گذاری و قابل رصد بودن مخارج دولتی و استاندارد نمودن آن اقدام کند. و ردیف (1)، (2) ، (3) و (4) بند (ز) و جزءهای الحاقی (1) و (2) و بند الحاقی تبصره (20) ماده واحده لایحه بودجه را تصویب رساندند.

نمایندگان از فرهنگسازی نیز غافل نبودند و در جریان بررسی بند الحاقی تبصره (20) ماده واحده آمده به دستگاه‌های اجرائی تکلیف کردند یک درصد از اعتبارات هزینه ای خودطی قرارداد مشخص با سازمان صدا و سیما برای تولید برنامه جهت فرهنگ سازی و آگاهی بخشی و اطلاع رسانی اختصاص دهند.

پدافند غیرعامل

مجوز مجلس به دستگاه های اجرایی برای اختصاص ۲ درصد از اعتبارات خود به پدافند غیرعامل

 

دولت مکلف به استخدام رسمی ایثارگران شد

ایثارگران نیز همچون جانبازان و رزمندگان فاقد شغل که مشمول پرداخت کمک معیشتی شدند امشب مصوبه‌ای داشتند که می‌تواند کام آن‌ها را شیرین کند چراکه در جریان بررسی بندهای الحاقی آخرین تبصره این لایحه دولت مکلف به استخدام رسمی ایثارگران شد، دوراقع نمایندگان مجلس دولت را مکلف کردند براساس قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و قانون برنامه ششم توسعه ایثارگران را با طی مراحل گزینش به صورت استخدام رسمی در بیاورد.

کلاس درس معلم

 

آموزش و پرورش مکلف به استخدام معلمان طرح مهرآفرین و قرآنی شد

ساعت حول و حوش 17 و 30 دقیقه بود که قرعه به نام معلمان افتاد و پس از بررسی‌های بسیار و آموزش و پرورش مکلف به استخدام معلمان طرح مهرآفرین و قرآنی شد

همچنین در اولویت قرار دادن پرداخت اعتبارات ردیف های بنیه دفاعی و اختصاص اعتبار برای اجرای طرحهای بسیج سازندگی و قرارگاه مرکزی جهاد سازندگی و محرومیت زدائی سپاه در جریان بررسی با بندهای الحاقی (4)، (5) و (6) تبصره (21) ماده واحده لایحه بودجه مورد توجه قرار گرفتند.

تکلیف مجلس برای ساماندهی نیروی انسانی و کارکنان دولت/ دستگاه‌های اجرایی مکلف به ثبت اطلاعات کارکنان در سامانه پاکنا شدند

با اتمام بررسی و تصویب آخرین تبصره لایحه بودجه(21)، تنها چند بند الحاقی مانده بود که قاضی زاده نایب رئیس مجلس که ریاست مجلس را بر عهده داشت زنگ پایان را به صدا درآورد و خبر از برگزاری شیفت سوم از ساعت 7 عصر تا 9 شب داد. 

نایب رئیس مجلس گفت: جلسه بعدی در نوبت سوم رأس ساعت 19 با ادامه دستور کار بررسی جزئیات لایحه بودجه 1400 برگزار می‌شود؛ فردا (پنج‌شنبه، 14 اسفندماه) کمیسیون تلفیق موضوعات ارجاعی را بررسی خواهد کرد و شنبه  نیز ادامه بررسی لایحه بودجه در دستور کار قرار خواهد داشت.

 

آغاز نوبت سوم نشست علنی امروز ۱۳ اسفندماه مجلس

بیست و یکمین نشست لایحه بودجه 1400 ساعت 19و 15 دقیقه امشب (چهارشنبه 13 اسفندماه) با حضور دو سوم نمایندگان و ریاست دکتر قالیباف آغاز شد.

 

روح الامینی : سراب ۱+۵ کنار گذاشته شود/وزارت بهداشت ۲۰ هزار میلیارد تومان کسری در پرداخت حقوق کادر درمانی خود دارد

در ابتدای این شیفت کاری نماینده مردم تهران در مجلس در تذکر شفاهی درخصوص کم کردن اعتبارات وزارت بهداشت در لایحه بودجه سال۱۴۰۰ ، گفت: وزارت بهداشت ۲۰ هزار میلیارد تومان کسری در پرداخت حقوق کادر درمانی خود دارد، افرادی که امروز تعهد و تاکید بر چرخش چرخ زندگی و سانتریفیوزژها دارند، توجه کنند تا چرخ نظام سلامتی نیز بچرخد.

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى عَلِیِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا الْمُرْتَضَى الْإِمَامِ التَّقِیِّ النَّقِیِ‏

راس ساعت 20 بود که موزیک ویدیوی صلوات خاصه امام رضا (ع) به نیت هشتمین امام شیعیان در صحن علنی مجلس تنین انداز شد و دل‌ها را روانه حرم امام رئوف کرد...    

 

وزارتخانه های نفت و کشور موظف به احداث جایگاه های سوخت گاز مایع به کمک بخش خصوصی عمومی شدند

در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه ۱۴۰۰ وزارتخانه های نفت و کشور موظف به احداث جایگاه های سوخت گاز مایع به کمک بخش خصوصی عمومی شدند، همچنین سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است به هر یک از خانوارهای ساکن مناطق فاقد لوله کشی گاز، گاز طبیعی به طور میانگین یارانه معادل 33 کیلوگرم گاز مایع در هر ماه متناسب با بعد خانوار، فصول سرد و گرم سال و محل سکونت دائم آن ها در مناطق سردسیر و گرمسیر اختصاص یابد.

هیچ یک از همکاران قصد اهانت به حضرتعالی را نداشته، چون همه ما به شما علاقمند هستیم

"روز گذشته شاهد تنش و دلخوری کوچکی در مجلس بودیم، حال که شما فردی فهمیده هستید، باید علت این قضایا را پیگیری کنید، چراکه این موضوع قطعاً معلوم بوده و هیچ یک از همکاران قصد اهانت به حضرتعالی را نداشته، چون همه ما به شما علاقمند هستیم." این سخنان انتقادی و صدالبته دلجویانه محمود احمدی بیغش نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس مجلس است که با این پاسخ های  ئکتر قالیباف رو به رو شد؛ "تمام تلاش اعضای هیات رئیسه رعایت آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی است و اگر فرصت برای تذکری ایجاد نمی شود به دلیل تعداد بالای پیشنهادات بوده که سعی می کنند براساس آن تذکرات را برنامه ریزی کنند، بنده هم به محض مشاهده تذکر شما، اجازه طرح آن را دادم."

 

ورزشگاه آزادی

اختصاص اعتبار برای تجهیز و آماده سازی سالن‌های فرهنگی، ورزشی و امدادی بسیج

وکلای مردم در آخرین لحظات شیفت سوم بررسی لایحه بودجه با اختصاص اعتبار از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دستگاه‌های اجرایی برای تجهیز و آماده‌سازی سالن‌های فرهنگی، ورزشی و امدادی بسیج موافقت کردند.

وزارت ارتباطات مکلف به اجرای طرح شبکه ملی اطلاعات شد

از آنجا که براساس قانون برنامه ششم توسعه، وزارت اطلاعات مکلف بوده نسبت به راه اندازی شبکه ملی اطلاعات امن و پایدار اقدام کند اما این قانون تاکنون اجرایی نشده است. نمایندگان  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مکلف کردند در چارچوب الزامات شورای عالی فضای مجازی و نظارت راهبردی مرکز ملی فضای مجازی تا پایان سال 1400 تحت نظارت مرکز ملی فضای مجازی شبکه ملی اطلاعات را اجرا کند.

 

علی خضریان

قیام تمام قد نمایندگان برای خبرنگاران خانه ملت

بنابراین گزارش، پایان جلسه بود که علی خضریان نماینده جوان و پرشور مجلس که خود روزی در قامت خبرنگار و روزنامه نگار فعالیت و قلم فرسایی کرده است چند دقیقه‌ای از اهالی رسانه به ویژه خبرنگاران و پرسنل خبرگزاری خانه ملت به دلیل پوشش بی‌نقص اخبار بودجه سال 1400 قدردانی کرد و در ادامه نمایندگان دیگر به احترام خبرنگاران خانه ملت ایستاده و با برگشت به سمت جایگاه خبرنگاران در صحن علنی، به آن‌ها خدا قوت و دستمریزاد گفتند.

 

خضریان: امیدوارم مشکل استخدامی و رفاهی و مالی خبرنگاران خبرگزاری خانه ملت در سال 1400 برطرف شود

خضریان در ادامه ضمن تقدیر از کارکنان خبرگزاری خانه ملت و سایر رسانه ها برای پوشش اخبار لایحه بودجه 1400، گفت: امیدوارم برای خبرنگاران خبرگزاری خانه ملت -که صادقانه زحمت می کشند- و فعالیت های مجلس و مصوبات صحن علنی را به گوش جامعه می‌رسانند در سال 1400 موضوع استخدامی و رفاهی و مالی این عزیزان به بهترین شکل برطرف شود.

همچنین رئیس مجلس در حرکتی فرهنگی از زحمات فعالان رسانه‌ای در خانه ملت و سایر رسانه ها قدردانی کرد.

 

پایان جلسه علنی نوبت سوم ۱۳ اسفندماه مجلس/ جلسه بعدی صبح شنبه ۱۶ اسفندماه

رئیس مجلس شورای اسلامی زنگ پایان نشست علنی مجلس را به صدا درآورد./ 

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet