هدر اصلی
1386/08/28 12:19:00
سرویس بین الملل

ابوترابی: بدون تردید هزاره سوم متعلق به قاره بزرگ و کهن و تاریخ ساز آسیا است

رئیس شورای اجرایی مجالس آسیایی گفت: بی تردید هزاره سوم متعلق به قاره کهن و تاریخ ساز آسیا است و نقش مجمع مجالس آسیایی به عنوان مهترین نهاد قاره ای بر کسی پوشیده نیست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، محمدحسن ابوترابی فرد در دومین نشست مجمع عمومی مجالس آسیایی اظهار داشت: بدون تردید هزاره سوم متعلق به قاره بزرگ و کهن و تاریخ ساز آسیا است و نقش بی بدیل و محوری مجمع مجالس آسیایی به عنوان مهمترین نماد قاره ای برای فراهم آوردن زمینه حرکت بالنده و افتخار آفرین پارلمان های آسیا در راستای توسعه و رشد دول و ملل آسیایی برکسی پوشیده نیست.

رئیس شورای اجرایی مجالس آسیایی گفت: در دنیایی که تهدیدهای آمریکا نسبت به کشورهایی که خود را با راهکارهای سیاسی بین المللی مورد نظر آمریکا منطبق نکرده اند ادامه دارد، نظم جهانی بی معنا و مورد تهدید جدی قرار گرفته است و نقش مجمع مجالس آسیایی و پارلمان های آسیا بسیار تعیین کننده و کلیدی است.

وی خاطرنشان کرد: باید هوشمندانه در برابر تهدیدهای جدی یکجانبه گرایی، همبستگی و مشارکت کشورهای آسیایی را برانگیریم. در این فرصت تاریخی شکل گیری مجمع مجالس آسیایی برای بازسازی هویت ملی، توسعه آسیا و ایفای نقش مناسب در تحولات بین المللی یک موقعیت استثنایی و تعیین کننده است.

ابوترابی یادآور شد: قاره آسیا می تواند با تنوع فرهنگی و گفتگوی شایسته و همزیستی مسالمت آمیز در اوج صلح و دوستی، برای دنیای امروز پیام آور امنیت، سعادت و ارتقا باشد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کشورهای آسیایی که از نظر مواد و منابع اولیه استراتژیک مانند انرژی دارای جایگاه تعیین کننده ای در نظم اقتصادی و سیاسی جهان می باشند باید با همگرایی، در تعداد بازیگران و قواعد بازی جهان تغییرات عمده ای ایجاد نمایند.

وی تاکید کرد: کشورهای آسیایی می توانند در سایه همگرایی و تلاش مشترک اقتصادی توانایی خود را برای تاثیرگذاری در نظام بین المللی در میان مدت و در بلند مدت به نحو مطلوبی افزایش دهند.

ابوترابی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: جهانی سازی پیامد تحولات بهم پیوسته ای است که در جریان آن برخی از کشورها یا مناطق در درون شبکه های جهان قدرت ادغام شده و دیگران به حاشیه رانده می شوند. در این میان مجمع مجالس آسیایی با تقویت ظرفیت های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ملل آسیا می تواند نقش آسیا را در روند جهانی سازی ارتقا بخشد.

وی افزود: آسیا خاستگاه قدیمی ترین تمدن های بشری است. فرهنگ و تمدن این قاره سهم چشمگیری در فتح قله های بلند و میراث علمی و فکری جهان داشته است و باید این جایگاه تاریخی و میراث کهن این قاره را در سایه همگرایی و مشارکت جدی در عرصه های مختلف احیا نماییم.

رئیس شورای اجرایی مجالس آسیایی گفت: همانطور که ریاست محترم جمهور در بیانات ارزشمند خویش اشاره کردند اهمیت علم، گرامیداشت تحقیق تسلط بر فناوری و حرکت بسوی مرزهای دانش نقش موثر و کلیدی در تحولات دیروز، امروز و آینده جهان ایفا نموده و خواهد نمود و باید ملت آسیا با تکیه بر نیروهای انسانی عالم و آگاه و توانای خویش در این حرکت علمی نقش بالنده و تعیین کننده ای را ایفا نمایند.

ابوترابی خاطرنشان کرد: ایران برای دستیابی به این گوهر گرانبهاست که امروز در زمینه استفاده از دانش فناوری صلح آمیز هسته ای با عزم و اراده استوار حرکت می کند و امیدوارم دانش جمهوری اسلامی ایران در این حوزه بخصوص برای آینده آسیا امیدبخش و راهگشا باشد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet