هدر موبایل
1388/08/26 12:01:00
سرویس صحن

لایحه موافقتنامه سرمایه گذاری بین ایران و قبرس تصویب شد

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه‌شنبه لایحه موافقتنامه سرمایه‌گذاری ایران و قبرس را به تصویب رساندند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت در رای گیری که به این منظور صورت گرفت این لایحه با 144 رای موافق 14 رای ممتنع و 4 رای مخالف به تصویب رسید.

براساس این لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری قبرس مشتمل بر یک مقدمه و چهارده ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد داده می‌شود.

در این ارتباط ارجاع اختلافات موضوع ماده 11 و 12 این موافقتنامه به داوری توسط دولت جمهوری اسلامی ایران منوط به رعایت قوانین و مقررات است.

براساس این توافقنامه هر یک از طرف‌های متعاهد اتباع خود را به سرمایه‌گذاری در قلمرو طرف متعاهد دیگر تشویق خواهد کرد.

همچنین هر یک از طرف‌های متعاهد در حدود قوانین و مقررات خود زمینه‌ مناسب را جهت جلب سرمایه گذاری اتباع طرف متعاهد دیگر در قلمرو خود فراهم خواهد آورد.

در بخش پذیرش سرمایه گذاری در این موافقتنامه آمده است هر یک از طرف‌های متعاهد با رعایت قوانین و مقررات خود نسبت به پذیرش سرمایه گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی طرف متعاهد دیگر در قلمرو خود اقدام خواهد کرد.

همچنین هر یک از طرف‌های متعاهد پس از پذیرش سرمایه‌گذاری، کلیه مجوزهایی را که طبق قوانین و مقررات خود جهت تحقق سرمایه‌گذاری مزبور لازم است اعطاء خواهد کرد.

در این ارتباط تغییر احتمالی در شکل انجام سرمایه‌گذاری‌ها در ماهیت آنها به عنوان سرمایه‌گذاری تاثیری نخواهد داشت مشروط به این که این تغییر مطابق قوانین و مقررات طرف متعاهد میزبان باشد. تغییر یا تبدیل یک سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری جدید محسوب خواهد شد.

در بخش حمایت از سرمایه‌گذاری هم در این لایحه آمده است که سرمایه گذاری‌های اشخاص حقیقی و حقوقی هر یک از طرف‌های متعاهد در قلمرو طرف متعاهد دیگر از حمایت کامل قانونی طرف متعاهد سرمایه پذیر و رفتار منصفانه‌ای که از رفتار اعمال شده نسبت به سرمایه‌گذاران خود یا هر کشور ثالث، هر کدام که برای سرمایه‌گذار مربوط مساعدتر باشد، برخوردار خواهد بود.

همچنین چنانچه هر یکی از طرف‌های متعاهد به موجب یک موافقتنامه موجود یا آتی راجع به تاسیس منطقه آزاد تجاری، اتحادیه گمرکی، بازار مشترک یا نهاد منطقه‌ای مشابه و یا ترتیبات راجع به اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، حقوق و مزایای خاصی را به یک یا چند سرمایه‌گذار کشور ثالث اعطاء کرده و یا در آینده اعطاء کند، ملزم به اعطاء حقوق و مزایای مزبور به سرمایه‌گذاران طرف متعاهد دیگر نخواهد بود.

هیچ یک از مفاد این موافقتنامه نباید مانع اعمال اقدامات جدید توسط یک طرف متعاهد در چهارچوب یکی از اشکال همکاری‌های منطقه‌ای مورد اشاره در بند 2 این ماده به جای اقداماتی شود که قبلا توسط آن طرف متعاهد اعمال می‌شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet