هدر موبایل
1388/08/26 13:30:00
سرویس بین الملل
جلالی: برای بیست و یکمین بار

البرادعی بر فعالیت‌های هسته‌‌ای ایران صحه ‌گذارد

**سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: البرادعی برای بیست و یکمین بار نسبت به فعالیت‌های هسته‌‌ای ایران صحه می‌گذارد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت کاظم جلالی در جمع خبرنگاران با اشاره به گزارش البرادعی مبنی بر اینکه هیچ رفتار انحراف‌آمیزی در فعالیت‌های ایران تاکنون شاهد نبودیم، گفت: این برای بیست و یکمین بار است که آقای البرادعی نسبت به فعالیت‌های هسته‌‌ای ایران صحه می‌گذارد و رفتار ایران را صادقانه اعلام می‌کند.

وی افزود: با این گزارش سوال اصلی این است که چرا با وجود سالم و صحیح بودن رفتار ایران و صلح‌آمیز بودن این فعالیت‌ها، پرونده‌ جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت سازمان ملل باید باقی بماند، در حالی که برخی کشورها هستند که ان. پی. تی. را نپذیرفته‌اند و رفتارشان صلح‌آمیز نیست، اما پرونده‌ ایران علی‌رغم رعایت این موارد هنوز در شورای امنیت است.

جلالی تصریح کرد: ما خواستار این هستیم که پرونده‌ هسته‌‌ای جمهوری اسلامی ایران از شورای امنیت سازمان ملل متحد به آژانس بین‌المللی هسته‌‌ای برگردد و به عنوان یک پرونده‌ عادی و فوق‌العاده در دستور کار آژانس قرار گیرد.

وی درخصوص بدقولی روسیه در خصوص تحویل سامانه‌ اس 300 به ایران و هم‌چنین نیروگاه بوشهر اظهار داشت: این اقدامات و بدقولی‌ها برای پرستیژ بین‌المللی روس‌ها خوب نیست. البته خیلی‌ها مطرح می‌کنند که روسیه تحت فشار آمریکا این اقدامات را انجام می‌دهد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: ما خواهان یک روسیه‌ قدرتمند در عرصه جهانی هستیم، همان‌طور که خواهان یک چین قدرتمند و اروپای قدرتمند هستیم. از نظر ما دنیای تک‌قطبی پذیرفتنی نیست و دنیای چندقطبی بر دنیای تک‌قطبی برتری دارد و بر این اساس روابط استراتژیک ما تنظیم می‌شود.

وی افزود: این اقدام روسیه یک نوع بی‌اعتمادی را در ذهن ایرانیان ایجاد می‌کند. بارها گفته شده که روسیه باید به تعهدات خود به ویژه در خصوص نیروگاه بوشهر جامه‌ عمل بپوشاند. هر چقدر هم در ابعاد مختلف ایران با روسیه همکاری داشته باشد اما همه‌ ذهن‌ها به سمت نیروگاه بوشهر معطوف است.

جلالی با اشاره به بررسی این روابط در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خاطرنشان کرد: اگر نیاز باشد کمیسیون و مجلس در وقت خودش تصمیمات لازمی را در این زمینه اتخاذ خواهد کرد. البته ما تذکراتی را در این زمینه و این‌که روسیه موظف به عمل به تعهدات خود هستند به دستگاه دیپلماسی خود داده‌ایم و البته ما منتظر پاسخگویی دستگاه دیپلماسی خود به مجلس نیز هستیم.

وی درباره‌ سهم ایران از دریای خزرگفت: درباره‌ دریای خزر در سال 1995 در اجلاس سران تصمیم‌گیری شد که هر گونه تصمیمی درباره‌ دریای خزر با اجماع کشورهای ساحلی اطراف این دریا باید اتخاذ شود و هیچ‌گونه اجلاس دوجانبه و سه‌جانبه‌ای رسمیت ندارد. البته کشورها می‌توانند با یکدیگر گفت‌وگو داشته باشند اما این‌که تصمیمات آنها برای اجرایی شدن رسمیت داشته باشد این‌طور نیست و در مورد مسائل مربوط به دریای خزر پنج کشور باید به اجماع برسند.

جلالی خاطرنشان کرد: بر اساس ضوابط علمی و ریشه‌های تاریخی جمهوری اسلامی ایران و مطالعاتی که بر مبنای قواعد بین‌المللی انجام داده‌ایم حداقل سهم ایران از دریای خزر 20 درصد است و مذاکرات هم بر همین مبنا قابل اجراست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet