شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/28 12:50:00
سرویس بین الملل

مجمع عمومی مجالس آسیایی هشت سند پیشنهادی شورای اجرایی را تصویب کرد

مجمع عمومی مجالس آسیایی در نشست روز دوشنبه خود هشت سند پیشنهادی شورای اجرایی را تصویب کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، محمدحسن ابوترابی فر در روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه دومین نشست مجمع عمومی مجالس آسیایی به ارائه گزارش عملکرد شورای اجرایی پرداخت و گفت: براساس بیانیه پایانی نخستین مجمع عمومی APA در تهران وظایف و مسئولیت های روشن و شفاف برعهده مجلس شورای اسلامی و دبیرخانه APA گذاشته شد که با تصمیم ریاست محترم APA دکتر نژاد حسینیان به عنوان یک چهره اجرایی برجسته و یک چهره سیاسی شناخته شده به عنوان دبیرکل APA منصوب شدند.

وی افزود: با تلاش های دبیرکل و معاونینشان و تلاش بی دریغ نمایندگان در مجلس و همکاری بی دریغ وزارت امور خارجه به ویژه معاونت بین الملل با تشکیل 9 گروه کاری موضوعات و محورهای تعیین شده در بیانیه پایانی اجلاس تهران در دستور کار قرار گرفت و در سایه یکسال تلاش مداوم سندهای مورد نظر بعد از بررسی دقیق علمی و کارشناسی توسط سایت APA در دو شورای اجرایی مورد بحث قرار داده شد.

وی ادامه داد: نمایندگان سخت کوش، در طول 3 روز کاری با تشکیل کارگروه های تخصصی بندبند سندهای پیشنهادی دبیرخانه را با دقت مورد بحث قرار دادند و با اصلاحات مورد نظر به تصویب نهایی نشست پایانی شورای اجرایی نخست رساندند.

ابوترابی گفت: در شورای اجرایی دوم که در دو روز گذشته در تهران برگزار شد با پیشنهاد همکاران گرانقدر به ویژه کشورهای اندونزی، عربستان، بحرین و امارات مجددا یکایک سندها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای شورای اجرایی پیشنهادات اصلاحی خود را مطرح کردند و این سندها در نشست پایانی شورای اجرایی با اجماع مورد تصویب اعضای محترم شورای اجرایی قرار گرفت.

رئیس شورای اجرایی خاطرنشان کرد: منشور APA در سال گذشته با پیشنهاد مجلس شورای اسلامی در شورای عالی مشورتی AAPP مورد بحث و بررسی قرار گرفت. پارلمان های کشورهای آسیایی بنگلادش، کامبوج، چین، فیلیپین، پاکستان، تایلند و اندونزی پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای تبدیل انجمن مجالس آسیایی به مجمع مجالس آسیایی را مورد بحث قرار داده و آن را تصویب نمودند.

وی افزود: با تصویب منشور APA رسما مجمع مجالس آسیایی در تهران تولد یافت. در طول یکسال گذشته پیشنهادات اصلاحی پارلمان های آسیایی دریافت شد و دبیرخانه آنها را مورد بررسی کامل قرار داد و در نشست دو روز کمیته تخصصی منشور مورد بحث واقع شد و با اجماع،  اصلاحات ارائه شده پارلمان های آسیایی تصویب گردید. شب گذشته در نشست پایانی شورای اجرایی منشور APA مورد تایید و در دستور کار مجمع عمومی قرار گرفت.

ابوترابی متذکر شد: در نخستین نشست شورای اجرایی آیین نامه مورد بحث واقع شد و نهایتا در شورای اجرایی مورد تصویب قرار گرفت. در شورای اجرایی دوم نیز آیین نامه مجمع مجالس آسیایی با اجماع مورد تصویب قرار گرفت و طی 47 ماده در اختیار اعضای مجمع عمومی مجالس آسیایی قرار گرفته است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از دغدغه های کلیدی پارلمان ها و دول آسیایی با توجه به نقش و جایگاه بی بدیل انرژی فسیلی در توسعه امروز و فردای جهان بحث انرژی بوده است. در بیانیه پایانی نخستین اجلاس مجمع عمومی APA در تهران از مجلس شورای اسلامی در خواست شد سند بازار یکپارچه انرژی را به منظور تامین منافع کشورهای تولید کننده و مصرف کننده انرژی در آسیا تهیه بنماید. امروز خوشبختیم آسیا به عنوان بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده انرژی با تدوین سند بازار یکپارچه انرژی در اندیشه جستجوی راهکارهایی است که بتوان از این ذخیره گرانبها بیش از گذشته در مسیر توسعه آسیا استفاده کند. این سند در 8 بند مقدماتی و 12 بند نهایی در دستورکار مجمع عمومی برای تصویب قرار داده شد.

ابوترابی اظهار داشت: صندوق پول آسیایی در بیانیه پایانی اجلاس نخست APA در دستور کار دبیرخانه قرار گرفت و با تشکیل گروه کاری سند آماده شد و مورد بحث کامل قرار گرفت و نهایتا در نشست پایانی شورای اجرایی سند پول آسیایی در 7 بند اصولی برای تصویب در مجمع عمومی APA پیشنهاد گردید.

وی افزود: همچنین سند جهانی سازی با نگاه به تقویت جایگاه ملل و دول و پارلمان های آسیا در روند جهانی سازی در راستای تامین منافع ملت های این قاره کهن تهیه و مورد بحث قرار گرفت و با در نظر گرفتن اصلاحات در جلسه پایانی شورای اجرایی APA برای تصویب در مجمع عمومی مجالس آسیایی تقدیم شد.

رئیس شورای اجرایی مجالس آسیایی گفت: سند مبارزه با فساد به منظور افزایش زمینه اقتدار و کارایی سیستم اجرایی دول آسیا در راستای تحقق قوانین مصوب پارلمان ها در کارگروه تخصصی مورد بحث قرار گرفت و در نشست شورای اجرایی نخست و دوم مورد تایید واقع شد و در 7 بند مقدماتی و 25 بند اجرایی برای تصویب در مجمع عمومی تقدیم گردیده است.

ابوترابی خاطرنشان کرد: سند کاهش فقر با همکاری و تلاش همکاران گرانقدر در دبیرخانه و مجلس آماده و در کارگروه های تخصصی شورای اجرایی طی ساعت ها بحث و گفتگو مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا با تایید اعضای شورا برای تصویب در مجمع عمومی تقدیم شده است.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: سند تنوع فرهنگی با تلاش دبیرخانه همکاری اعضا و ساعت ها بحث و گفتگوی اعضای گروه های تخصصی شورای اجرایی در راستای تحکیم پیوندهای فرهنگی این قاره بزرگ، مهد تولد همه ادیان الهی و مهد تولد فرهنگ های متنوع مورد تصویب شورای اجرایی قرار گرفت و در دستور کار مجمع عمومی گذاشته شده است.

وی افزود: سند معاهده دوستی به منظور تحکیم پیوندهای استوار دولت و ملل آسیایی این سند در 23 ماده تهیه شد و در کارگروه های تخصصی به بحث گذارده شد و با دریافت پیشنهادات اصلاحی پارلمان های آسیا سند نهایی در جلسه شب گذشته شورای اجرایی با اجماع مورد تایید واقع گردید و در دستور کار مجمع عمومی مجالس آسیایی قرار گرفت.

ابوترابی تصریح کرد: براساس آیین نامه مصوب APA این نهاد دارای چهار کمیته دائم است که در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، انرژی و صلح و امنیت فعالیت خود را آغاز خواهند نمود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet