هدر اصلی
1400/01/07 17:26:06
سرویس اجتماعی
/تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها/

عنابستانی: دولت‌ها در راستای اخذ مجوزها مانعی برای تولیدکنندگان نباشند/ درهای لابی‌گری و امضاهای طلایی بسته شود تا چرخ های تولید حرکت کنند

رئیس کمیته اشتغال و روابط کار کمیسیون اجتماعی مجلس شورای گفت: دولت‌ها خودشان مانعی برای اخذ مجوزها هستند و مسیری طولانی، خسته کننده و پر از رانت برای تولید کنندگان شده‌اند.
عنابستانی: دولت‌ها در راستای اخذ مجوزها مانعی برای تولیدکنندگان نباشند/ درهای لابی‌گری و امضاهای طلایی بسته شود تا چرخ های تولید حرکت کنند رئیس کمیته اشتغال و روابط کار کمیسیون اجتماعی مجلس شورای گفت: دولت‌ها خودشان مانعی برای اخذ مجوزها هستند و مسیری طولانی، خسته کننده و پر از رانت برای تولید کنندگان شده‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/202009109141802915.jpg عنابستانی:,دولت‌ها,در,راستای,اخذ,مجوزها,مانعی,برای,تولیدکنندگان,نباشند/,درهای لابی‌گری,و,امضاهای,طلایی,بسته,شود,تا,چرخ,های,تولید,حرکت,کنند Icana

علی اصغر عنابستانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد نام‌گذاری امسال به سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» گفت: هر سال با توجه چشم اندازی که در تمام حوزه‌ها برای کشور دیده می‌شود رهبر معظم انقلاب نام‌گذاری با اهداف کاملاً راهبردی شناخته‌ شده‌ برای سال پیش رو انتخاب می‌کند و یک جمله بسیار کوتاه یا ترکیب واژگانی هماهنگ باشد برای رسیدن اهداف آن سال پیش بینی در قالب شعار مطرح می‌کنند.

نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب، داورزن و ششتمد در مجلس‌ شورای اسلامی افزود: نام‌گذاری امسال به نام تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها بسیار سنجیده و هدفمند است؛ اگر از قالب شعار خارج شود و تبدیل به یک برنامه اجرایی و ساختاری شود بی شک بهبود شرایط در تمام عرصه‌ها را شاهد خواهیم بود.

بی اثر بودن نام‌گذاری را در بی برنامگی‌ها جستجو کنید

عنابستانی با اشاره به «جهش تولید» تاکید کرد: سال گذشته با نام جهش تولید نام‌گذاری شد و اقدامات بسیاری برای رسیدن به تولیدات با کیفیت صورت گرفت اما متاسفانه نتیجه آن را در زندگی مردم ملموس نبود علت بی اثر بودن این نام‌گذاری٬ بی برنامگی در ساختار اجرایی دولت را باید جستجو کنیم.

نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: نام‌گذاری سال جدید تحقق تکامل یافته سال «جهش تولید» است برای رسیدن به آن باید موانع را از مسیر تولید برداشته تا پشتیبانی و حمایت جدی از تولیدات داخلی صورت بگیرد.

نظام مالیاتی سدی در مسیر تولید

رئیس کمیته اشتغال و روابط کار کمیسیون اجتماعی مجلس شورای تاکید کرد: دو موضوع برای دستیابی به تولیدات با کیفیت و مطلوب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است یکی نظام مالیاتی و دیگری رفع موانعی که در مسیر تولید است.

عضو  کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: در نظام مالیاتی باید سیاست‌ها و برنامه‌هایی در نظر گرفته شود که از تولیدات٬ مالیات دریافت نشود در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا نه تنها از تولیدکنندگان مالیات دریافت نمی‌شود بلکه حمایت‌هایی هم صورت می‌گیرد اما در کشور ما متاسفانه بخش بسیاری از ساختار مالیاتی را بر مبنای مالیات بر تولید به نام مالیات بر درآمد دریافت می‌کنند. توجه به مالیات باید یکی از اقداماتی باشد که در سال جدید تمام مسئولان به آن توجه کنند.

عنابستانی افزود: نظام مالیاتی باید در سال جدید به گونه‌ای طراحی و اصلاح شود که هر سرمایه‌ای وارد ساختار تولید و به کالای مصرفی تبدیل می‌شود از پرداخت مالیات معاف شده و در عوض پایه‌های درآمدی دیگری غیر از مالیات  برای درآمد دولت در نظر بگیریم بر همین اساس باید جهت گیری دریافت مالیات را در کشور تغییر دهیم.

نظام دریافت مجوزها در تولیدات از فرهنگی و اقتصادی گرفته تا کشاورزی باید برداشته شود تا تولیدکنندگان در کنار کیفیت به کمیت مطلوب هم دست پیدا کنند

وی در مورد موانع زدایی در مسیر تولید یادآو‌ر شد: نظام دریافت مجوزها در تولیدات از فرهنگی و اقتصادی گرفته تا کشاورزی باید برداشته شود تا تولیدکنندگان در کنار کیفیت به کمیت مطلوب هم دست پیدا کنند. گاهی مانع اصلی تولید خود دولت‌ها هستند که به سختی مجوز را صادر می‌کنند. خلاصه کلام که دولت‌ها خودشان مانعی برای اخذ مجوزها و مسیری طولانی و خسته کننده و پر از رانت برای تولیدکنندگان شده‌اند.

منسوخ شدن صدور مجوزها

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه یادآور شد: نظام صدور مجوزها در بسیاری از کشورهای توسعه یافته منسوخ شده است. به فرض مثال اگر کسی بخواهد یک کارگاه کفاشی کوچک راه اندازی و به واسطه آن چند نفر را وارد عرصه تولید کند می‌تواند با اعلام نظام صدور شرایط شروع به راه اندازی کارگاه تولیدی خود کند. تولیدکنندگان با ثبت الکترونیکی مشخصات خود اعلام آمادگی می‌کنند که توانایی تولید را دارند اما متاسفانه در کشور ما تولید کنندگان برای دریافت مجوز باید مسیرهای پرپیچ و خم اداری را طی کرده و با پرداخت رشوه‌های کلان به نام «شیرینی» در قالب «زیرمیزی» و یا «حق قدم» مجوز تولید را دریافت کنند.

وی یادآور شد: در سال جدید برای حمایت از تولید با حذف مالیات و در راستای رفع موانع دریافت مجوز را برداریم تا بخش بسیاری از کارهای تولیدی رونق بگیرد و دولت باید خود را از مسیر تولید کنار کشیده و سامان دهنده تولید باشد متاسفانه تاکنون دولت‌ها چوب لای چرخ تولیدی کشور بودند

بیشتر بخوانید:

رئیس کمیته اشتغال و روابط کار کمیسیون اجتماعی مجلس شورای در پایان خاطر نشان کرد: باید درهای لابی‌گری و امضاهای طلایی بسته شود تا شاهد حرکت چرخ های تولید در کشور به واسطه رشد اشتغال در سطح ملی باشیم. در بسیاری از موارد تولیدکنندگان با صرف وقت فراوان در جهت دریافت مجوز در مسیر راه خسته شده از ادامه تولید سر باز می‌زنند./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet