شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1400/01/14 08:25:00
سرویس اجتماعی
یوسفی عنوان کرد:

بی آبی چالش جدی برای کشور/ سوء مدیریت‌ها منجر به کاهش ذخایر طبیعی می‌شود

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر اکثر استان‌های کشور از تبریز و کرمان گرفته تا خرمشهر و خراسان با تنش کم آبی مواجه هستند.
بی آبی چالش جدی برای کشور/ سوء مدیریت‌ها منجر به کاهش ذخایر طبیعی می‌شود عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر اکثر استان‌های کشور از تبریز و کرمان گرفته تا خرمشهر و خراسان با تنش کم آبی مواجه هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/201807103859155474.jpg بی,آبی,چالش,جدی,برای,کشور/,سوء,مدیریت‌ها,منجر,به,کاهش,ذخایر,طبیعی,می‌شود Icana

مجتبی یوسفی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد بحران بی آبی کشور گفت: کشور ما به لحاظ آب و هوایی در پهنه خشکسالی قرار دارد و شرایط اقلیمی و جغرافیای کشور در چند سال اخیر به گونه‌ای بوده که با بارش‌های کمی نسبت به دیگر کشورها مواجه بودیم. این تغییرات جوی در دو دهه گذشته بیش از اندازه بود تا جایی که شاهد ذوب شدن یخچال‌ها، خشکی رودها و تالاب‌ها در کشور بودیم.

مجتبی یوسفی

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی افزود: تغییرات اقلیمی کشور در دو سال گذشته بارش باران‌های نامتناسب در فصول غیر بارندگی را به همراه داشت که برخی از آنها را به صورت سیل در استان‌های شمالی و جنوبی شاهد بودیم که خسارات مادی و جانی سنگینی را به همراه داشت.

تنش بی آبی در کل کشور

وی ادامه داد: در حال حاضر اکثر  استان‌های کشور از تبریز و کرمان گرفته تا خرمشهر و خراسان با تنش کم آبی مواجه هستند و اگر شرایط به همین صورت پیش رود بی شک بحران بی آبی کل کشور را فرا می‌گیرد و معضلاتی نظیر رشد ریزگردها، آلودگی هوا، تهدید غذایی و کاهش محصولات کشاورزی که همگی با سلامتی انسان‌ها در ارتباط است را به دنبال  خواهد داشت.

وی در ادامه تاکید کرد: خشکی اکثر تالاب‌های کشور مثل تالاب هورالعظیم ، شادگان و... نشان از تغییرات اکوسیستمی کشور را می‌دهد و این تغییرات عواقب سنگینی را به دنبال خواهد داشت، اولین معضل آن رشد ریزگردها و آلودگی هوا برای کلانشهرها  بود که در چند سال اخیر رشد داشته است، استانی مانند چهار محال و بختیاری در سنوات گذشته به میزان ۱۳ درصد منابع آبی داشت در آخرین آماری که ارائه شد حدود این ذخیره آبی به ۱۱ درصد کاهش داشته، باید بپذیریم که کشور به سمت خشکسالی حرکت می‌کند و نمی‌توان با سیاست‌های قبلی ذخایر آبی را حفظ کنم.

کشور ما به لحاظ منابع و ذخایر زیر زمینی جزو ثروتمندترین کشورها محسوب می‌شود اما امروزه به دلیل استفاده و مدیریت نادرست نه تنها با مشکلات عدیده زیست محیطی روبرو هستیم بلکه شاهد کمبود ذخایر طبیعی هم هستیم

یوسفی سنتی اداره شدن کشور را دلیلی بر خشکسالی دانست و گفت: اجرای روش‌های سنتی از بحث کشاورزی گرفته تا موضوعات صنعتی نمی‌تواند روش موثری برای حفظ ذخایر و منابع طبیعی باشد به فرض مثال باید صنایعی که نیاز به آب دارند را در کنار دریا احداث کنیم تا نیاز به انتقال آب با هزینه‌های کلان به دیگر استان‌های نباشیم یعنی سیاست‌های آبی به گونه‌ای پایه ریزی شود که کشور با بحران بی آبی روبرو نشود. بارها عنوان کرده‌ایم که کشور ما به لحاظ منابع و ذخایر زیر زمینی جزو ثروتمندترین کشورها محسوب می‌شود اما امروزه به دلیل استفاده و مدیریت نادرست نه تنها با مشکلات عدیده زیست محیطی روبرو بودیم بلکه شاهد کمبود ذخایر طبیعی هم هستیم.

پروژه های نادرست هدر رفت سرمایه را به همراه دارد 

عضو کمیسیون عمران مجلس یادآور شد: اجرای پروژه‌های نادرست علاوه بر هزینه بر بودن هدر رفت سرمایه را به همراه دارند به فرض مثال انتقال آب بین حوزه‌ای علاوه هزینه سنگینی که به دوش دولت گذاشت از بین رفتن سرمایه منابع طبیعی به همراه داشت، اجرای پروژه‌های نادرست و دست درازی به طبیعت بدون برنامه ریزی خسارات دو چندان دارد که ضرر و زیان آن به خود بشر باز می‌گردد همین انتقال آب بین حوزه‌ای باید چندین برابر سرمایه صرف کنیم تا بتوانیم آبی که رفته از دریا و دریاچه بازگرداندم که باز به ضرر و زیان حیات است.

سخنگوی فراکسیون شوراها و مدیریت شهری و روستایی گفت: در حوزه آبی کشور ۵ حق آبه وجود دارد که شامل آب شرب، کشاورزی، صنعت، بهداشت و زیست محیطی است که هر یک رابطه تنگاتنگی با حیات موجودات زنده دارند، کمبود هریک به مرور زمان آسیب‌های جبران ناپذیری نظیر کمبود آب شرب تا خشکی زمین کشاورزی و رشد آلودگی را به همراه خواهد داشت.

نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور شد: بیشتر کشورهای توسعه یافته به جای سدسازی اقدام به احداث  آبخیزداری و آبخوانداری می‌کنند، منابع آبی را به گونه‌ای مدیریت می‌کنند علاوه ذخیره سازی منابع آبی با کمبود آب هم مواجه نمی‌شوند، اگر بتوانیم در تمام استان‌های فقط ۱۰ درصد کاهش مصرف آب داشته باشیم بی شک به صرفه‌تر از هزینه انتقال آب خواهد بود.

کشاورزی سنتی را رها کنید

یوسفی آمایش سرزمینی را گزینه دیگری برای صرفه جویی آب دانست و گفت: اگر آمایش سرزمینی صورت بگیرد و شرایط اقلیمی کشور به درستی شناخته شود ظرفیت‌های هر استان برای کشاورزی تعیین می‌‌شود ‌و حتی می‌توانیم کشاورزی را از حالت سنتی به مکانیزه شدن پیش ببریم بی شک صرفه جویی در آب را شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد: استفاده از پساب فاضلاب برای آبیاری فضای سبز شهری در کنار کشاورزی مکانیزه و همچنین نوسازی سیستم آبرسانی و … راهکارهای سازنده دیگری هستند که می‌توانند نقش پررنگی در صرفه جویی آب داشته باشد باید از طرح‌های قدیمی فاصله گرفته و بپذیریم شرایط اکوسیستمی کشور تغییر کرده و منابع کشور از آب و گاز گرفته تا نفت روزی تمام می‌شود بر همین اساس از روش قدیمی و تصمیماتی که ۲۰ سال قبل برای ذخایر آبی و انرژی‌های طبیعی گرفتیم فاصله بگیریم  و سیاست گذاری‌ها را متناسب تغییرات موجود پایه ریزی کنیم. 

نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: اگر مدیریت آبی کشور به روش گذشته پیش رود با خشکی تالاب‌ها و دریاچه‌های بیشتری روبرو خواهیم بود که منجر به سوار شدن آب شور دریاها بر روی آب رودخانه‌ها می‌شود که این موضوع تهدیدی جدی برای کشاورزی است و برای جبران این خشکسالی باید میلیاردها تومان هزینه کنیم.

بیشتر بخوانید:

عضو کمیسیون عمران مجلس در پایان خاطرنشان می‌کند: بحران خشکسالی را نباید در سوء مدیریت سازمان مدیریت آب و فاضلاب دانست از وزارت نیرو و جهادکشاورزی گرفته تا وزارت صمت همگی در مدیریت منابع آبی موثر هستند، دولت‌ها در حوزه حاکمیت بویژه آب باید اصلاحاتی در نوع برنامه ریزی داشته و به جای نگاه سلیقه‌ای و بخشی به سمت برنامه بلندمدت پیش روند و افراد کارشناس در حوزه محیط زیست استفاده کند تا خارج از حب و بغض‌ها و با علم روز تصمیم گیری می‌کنند ./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet