خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1400/01/18 12:12:05
سرویس اجتماعی
سعیدی:

نگاه‌های حمایتی به محیط زیست شعاری و کلیشه‌ای است/سکوت سازمان محیط زیست تلخ تر از مرگ گربه ماهی‌ها بود

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: اگر نگاه همه سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی به محیط زیست یک نگاه شعاری، ویترینی و کلیشه‌ای باشد بی شک انتظار نخواهیم داشت سازمان محیط زیست به تنهایی بتواند مشکلات این حوزه را مرتفع کند.
نگاه‌های حمایتی به محیط زیست شعاری و کلیشه‌ای است/سکوت سازمان محیط زیست تلخ تر از مرگ گربه ماهی‌ها بود عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: اگر نگاه همه سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی به محیط زیست یک نگاه شعاری، ویترینی و کلیشه‌ای باشد بی شک انتظار نخواهیم داشت سازمان محیط زیست به تنهایی بتواند مشکلات این حوزه را مرتفع کند. https://cdn.icana.ir/d/019/202104108050481803.jpg نگاه‌های,حمایتی,به,محیط,زیست,شعاری,و,کلیشه‌ای,است/سکوت,سازمان,محیط,زیست,تلخ,تر,از,مرگ,گربه,ماهی‌ها,بود Icana

معین الدین سعیدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد مرگ گربه ماهی‌هاى جاسک در هرمزگان گفت: از مرگ فلامینگوهای تالاب میانکاله تا بی‌جان شدن گربه ماهی‌های جاسک فاصله کمتر از یکماه است که نشان از بی مهری کامل به محیط زیست دریایی را می‌دهد، بویژه از زمانی که پایانه جاسک به عنوان آخرین حلقه از زنجیره انتقال نفت‌خام معرفی شد.

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند و دشتیاری در مجلس شورای اسلامی، افزود: دلایل متعددی از قبیل آلودگی نفتی تا صید غیر قانونی در خصوص مرگ گربه ماهی‌ها مطرح شده است. اما آنچه اهمیت دارد مقوله توسعه یافتگى است که نباید توسعه یافتگی را به قیمت قربانى کردن محیط زیست بدست بیاوریم. به دفعات شاهد بودیم که نگاه یک سویه به توسعه، همیشه تبعات سنگینی داشته تا جایی که ظرفیت‌های قابل رشد را از بین برده است.

نگاه یک سویه به توسعه عواقب دارد

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست اظهار کرد: نگاه یک سویه به توسعه می‌تواند تبدیل به عدم توسعه شود. مشابه این موضوع را در توسعه یافتگی چابهار با از بین رفتن مرجان‌ها به وضوح دیدیم و متاسفانه سازمان محیط زیست به عنوان متولی اصلی، در حفاظت از محیط زیست کوتاهی می‌کند و باید پیگیر اتفاقات تلخ چند ماه گذشته باشد.

بودجه اختصاص داده شده به حوزه محیط زیست نسبت به سال‌های گذشته بیشتر بود اما اگر قرار باشد شاهد توسعه یافتگی در تمام عرصه‌ها بویژه حوزه محیط زیست باشیم قطعا نتوانستیم اعتبارات لازم در محیط زیست را  پیش بینی کنیم

وی ادامه داد: بودجه اختصاص داده شده به حوزه محیط زیست نسبت به سال‌های گذشته بیشتر بود. اما اگر قرار باشد شاهد توسعه یافتگی در تمامی عرصه‌ها بویژه حوزه محیط زیست باشیم، قطعا نتوانستیم اعتبارات لازم در محیط زیست را پیش بینی کنیم که این موضوع باز می‌گردد به شرایط عمومی کشور و تنگناها و مبنای اقتصادی که متاسفانه در شرایط کنونی آن را تجربه می‌کنیم.

از مرگ ماهیان عسلویه تا گربه ماهی های جاسک، وزارت نفت پاسخگو باشد

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس تصریح کرد: اگر نگاه همه سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی به محیط زیست یک نگاه شعاری، ویترینی و کلیشه‌ای باشد، بی شک انتظار نخواهیم داشت سازمان محیط زیست به تنهایی بتواند مشکلات این حوزه را مرتفع کند. مباحث محیط زیستی موضوعات فرابخشی است. تمام دستگاه‌ها و ارگان‌ها در مقابل حفاظت از محیط زیست مسئولیتی دارند که متاسفانه چنین اتفاقی را در تلف شدن ماهی‌های عسلویه شاهد بودیم و وزارت نفت باید نسبت به این فاجعه توجه بیشتری می‌کرد تا امروز در اتفاق مرگ گربه‌ها در ردیف متهمان قرار نمی‌گرفت.

وی یادآور شد: تا زمانی که تمام سازمان‌ها و نهادها، حمایت از محیط زیست را به عنوان اصل کلی در نظر نگیرند به تنهایی از سازمان محیط زیست نمی‌توان انتظار داشت.

بیشتر بخوانید:

سعیدی در پایان خاطر نشان کرد: رهبر انقلاب در تمام فرصت‌ها به حمایت نهادها و سازمان‌های مختلف در جهت حفاظت و توسعه محیط زیست سفارش کرده‌اند و مقرر گردیده در برنامه هفتم توسعه توجه به مسایل محیط زیست عملیاتی‌تر دیده شود و همچنین قوانین بازدارنده برای عاملان تخریب محیط زیست در مجلس یازدهم بازنگری خواهد شد./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet