شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/28 14:17:00
سرویس بین الملل

رئیس مجس افغانستان: همبستگی میان کشورهای آسیایی یک آرزو نیست، بلکه یک نیاز است

محمد یونس قانونی رئیس مجس افغانستان گفت:همبستگی میان کشورهای آسیایی دیگر یک آرزو نیست بلکه یک نیاز است.

همبستگی APA از یک سو به حل مشکلات منطقه ای کمک می کند و از سوی دیگر حضور آسیا را در معاملات جهانی فراهم می کند و باید گفت، شناسایی فرصت ها و تهدیدها در این زمینه بسیار مهم است. تامین منافع کشورهای عضو مجمع به عنوان یکی از اهداف مجمع است که راه را برای رسیدن به هدف هموار می سازد و ثبات تنها وقتی حاصل می شود که عوامل تاثیر گذارنده بر منافع شناسایی شود.

وی افزود: آسیا می تواند با بزرگترین دموکراسی، جمعیت و فرهنگ، زمینه را برای تبادل فرهنگی، سیاسی و اقتصادی فراهم سازد.

یونس قانونی گفت: اگر بخواهیم برخی چالش ها و فهرست ها را ذکر کنیم باید به این موارد اشاره کرد ، وجود اختلافات آسیا ، رشد جمعیت و تنوع موجود در آسیا، که البته عامل بی ثباتی نیست.

وی تصریح کرد: تنوع، حقیقت نهفته بر حقیقت انسان است و می تواند موجب تعامل شود. APA این توانایی را دارد که با فهم و درک وضعیت بتواند فرصت ها و چالش ها را شناسایی و چاره جویی و حکومت های کشورهای منطقه نیز باید مانند پارلمان ها با اراده قوی برای همگرایی به APA کمک کنند که برای عملیاتی شدن این پروسه همکاری کشورهای عضو با مجمع نیاز است.

وی دو اصل اساسی برای رسیدن به هدف را اینگونه شرح داد: دو مساله بیش از همه برای رسیدن به هدف لازم است، اعتمادسازی بین کشورهای عضو و حل و فصل اختلافات موجود.

رئیس مجس افغانستان گفت: برخی مناطق آسیا دچار مثلث شوم تروریسم، مواد مخدر و افراط گرایی هستند و ایجاد اعتماد و حل و فصل اختلافات و پرهیز از سیاست های نادرست از ابزار رسیدن به همگرایی است. متاسفانه تشنج موجود در منطقه این فرصت را از منطقه ربوده که بتوانند توانایی های اقتصادی خود را بروز دهند.

وی تاکید کرد: تکیه بر روابط فرهنگی در آسیا نیز از عوامل موثر بر آرمان بزرگ اتحاد آسیا می باشد.

وی در پایان گفت: کشورهای آسیایی باید ابتدا مشکلات موجود در منطقه را حل و فصل کنند و افغانستان آمادگی دارد نقش فعالی برای رسیدن به اهداف مجمع ایفا کند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet