هدر اصلی
1388/08/27 12:51:00
سرویس اقتصادی
تکلیف یک میلیارد دلار گم شده هنوز مشخص نیست

کاتوزیان: در وزارت نفت و شرکتهای تابعه انحرافاتی وجود دارد

**رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت:‌‌ از وجود انحرافاتی در وزارت نفت و شرکتهای تابعه خبر داد و گفت دیوان محاسبات در حال پیگیری این موضوع است.

 

به گزارش خبرنگار خانه ملت رئیس کمیسیون انرژی مجلس در جمع خبرنگاران پارلمانی در حاشیه جلسه علنی امروز، نشست شب گذشته این کمیسیون با اعضای دیوان محاسبات را مثبت ارزیابی کرد و گفت : دیوان محاسبات تصمیم  دارد با کمیسیون‌های مجلس ارتباط دائمی و مستمر را برقرار کند و از این رو با کمیسیون انرژی جلسه داشت.

کاتوزیان گفت: دیوان محاسبات نقش بسیار مهمی را در ابعاد نظارتی خصوصا در عملکرد بودجه دارد تا مشخص شودکه بودجه تخصیص داده شده در محل خود و به مقدار تعیین شده صرف شده است یا خیر؟

کاتوزیان با اشاره به جزئیات نشست دیوان محاسبات و اعضای کمیسیون انرژی گفت: دیوان محاسبات در زمینه پتروشیمی نظارت دقیق‌تری از آنچه در گذشته وجود داشته انجام داده است  بدین گونه که  تغییر شکلی در نحوه رسیدگی به وجود آمده است که دیوان را چابک‌تر و به روزتر کرده است.

وی تصریح کرد : دیوان محاسبات خیلی دقیق و به روز نظارت کرده است و در این جلسه  از نواقصی که در دستگاه‌های نفت و گاز وجود داشت گزارشاتی را ارائه کرد.

کاتوزیان با بیان اینکه برخی ابعاد این نواقص قابل پیگیری از سوی مجلس است، گفت:‌ دستگاه‌های اجرایی باید دقیق‌تر از آنچه که تا به الان عمل کرده است در نحوه هزینه‌کرد و تخصیص منابع عمل نماید.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس در ادامه با اشاره به برخی انحرافات وزارت نفت و شرکت‌های تابعه آن گفت:‌  انحرافاتی در وزارت نفت و شرکت‌های تابعه آن وجود دارد.
وی در تشریح این انحرافات گفت:‌ مقادیری کم‌توجهی در ودیعه‌های مالی آن مشاهده می‌شود که دیوان محاسبات در حال حاضر این موضوع را پیگیری می‌کند.

کاتوزیان این تخلفات را با تاخیر و کم‌دقتی در واریز درآمدهای کسب شده به حساب ذخیره ارزی دانست و افزود: با افزایش قیمت نفت درآمدهای نفتی نیز افزایش پیدا می‌کند و وزارت نفت و اقتصاد باید درآمد کسب شده را  طبق رویه سریع‌تر به حساب ذخیره ارزی منتقل کنند اما مقداری تاخیر و کم‌توجهی در این مورد مشاهده شده است.

وی در ادامه گفت:‌ عدم دقت در پول‌های واریز شده به حساب‌های مربوطه موجب کمبودهایی شده است و به همین منظور تاکید شده است که این کمبودها هرچه سریع‌تر جبران شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس همچنین تصریح کرد که  دیوان محاسبات در حال پیگیری این موضوع است.

نماینده تهران در ادامه در پاسخ به سوالی در رابطه با یک میلیارد دلار گم شده در شرکت های تابعه وزارت نفت، اظهار داشت: این مساله در جلسه شب گذشته مطرح نشد اما این موضوع هنوز حل نشده است و دیوان در حال پیگیری است.

وی افزود: دادستانی دیوان محاسبات اعلام کرده بود این تخلف برای آنان محرز نشده است و در حال کار کردن روی آن هستند.

کاتوزیان گفت: دیوان محاسبات بررسی‌های لازم را انجام داده و این موضوع را به هیات‌های مستشاری منتقل کرده است در نتیجه بهتر است دقت بیشتری صورت گیرد تا حق کسی ضایع نشود.

کاتوزیان همچنین در پاسخ به سئوالی در مورد قرار داد کرسنت تصریح کرد:  به طور مشخص بحثی در این مورد صورت نگرفته است اما دیوان محاسبات روی این موضوع بررسی‌های لازم را انجام داده و هنوز به قطعیت نرسیده است.

کاتوزیان در خاتمه گفت: رویه دیوان محاسبات مدرن و  قابل تقدیر است و دیوان مسائل مختلف با بودجه را به صورت روزانه پیگیری می‌کند و ماهانه گزارش می‌دهد همچنین سرعت دیوان بسیار زیاد شده است که موجب خوشحالی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet