هدر اصلی
1400/01/22 13:25:32
سرویس صحن
گزارش خانه ملت از چهارمین جلسه مجلس در سال 1400؛

فهرست 13 تخلف رئیس دولت در دستان قاضی‌القضات/ تحول ساختار اقتصادی با تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده

مجلس شورای اسلامی در صحن علنی امروز بررسی سه گزارش مهم را در دستور کار داشت که بعد از بحث و بررسی، نمایندگان با ارجاع گزارش استنکاف رئیس جمهور از اجرای قانون به قوه قضائیه و ارجاع طرح ساماندهی صنعت خودرو به کمیسیون صنایع موافقت و در ادامه قانون مالیات بر ارزش افزوده را تصویب کردند.
فهرست 13 تخلف رئیس دولت در دستان قاضی‌القضات/ تحول ساختار اقتصادی با تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده مجلس شورای اسلامی در صحن علنی امروز بررسی سه گزارش مهم را در دستور کار داشت که بعد از بحث و بررسی، نمایندگان با ارجاع گزارش استنکاف رئیس جمهور از اجرای قانون به قوه قضائیه و ارجاع طرح ساماندهی صنعت خودرو به کمیسیون صنایع موافقت و در ادامه قانون مالیات بر ارزش افزوده را تصویب کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/202104106454333042.jpg فهرست,13,تخلف,رئیس,دولت,در,دستان,قاضی‌القضات/,تحول,ساختار,اقتصادی,با,تصویب,قانون,مالیات,بر,ارزش,افزوده Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (یکشنبه 22 فروردین ماه) به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 5 دقیقه و با حضور  209 نفر از نمایندگان آغاز شد.

دستور کار جلسه امروز مجلس

امیرآبادی‌فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس در ابتدای جلسه دستور کار صحن علنی امروز را قرائت کرد که گزارش کمیسیون صنایع و معادن در خصوص طرح ساماندهی صنعت خودرو اعاده شده از شورای نگهبان و گزارش کمیسیون حقوقی و قضایی درباره استنکاف رئیس جمهور از اجرای قوانین دو موضوع بسیار مهم در این دستور بود که ساعتی از جلسه به بحث و بررسی نسبت به این دو مورد اختصاص یافت.

تسلیت درگذشت دو نماینده ادوار و همشیره نماینده قائمشهر 

دکتر قالیباف پیش از آغاز جلسه علنی نیز درگذشت نمایندگان ادوار در دور دوم و هشتم مجلس و همچنین همشیره نماینده مردم قائمشهر را تسلیت گفت.

 

اصلاح لایحه موافقتنامه همکاری ایران و صربستان در زمینه حفظ نباتات 

اصلاح لایحه موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری صربستان جهت تأمین نظر شورای نگهبان اولین دستور کار جلسه امروز بود که با موافقت نمایندگان تصویب شد.

 

اصلاح برخی احکام مربوط به اصلاح ساختار بودجه کل کشور 

طرح برخی احکام مربوط به اصلاح ساختار بودجه کل کشور اعاده شده از شورای نگهبان دومین مورد در دستور کار بود که نمایندگان با اصلاح برخی از اجزای این طرح جهت تامین نظر شورا موافقت کردند و براساس جزء 3 اصلاحی بند الف ماده واحده این طرح؛ ثبت و ساماندهی فهرست کلیه افراد دریافت کننده کمک های حمایتی از محل بودجه عمومی در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه شناسه پرداخت با رعایت سطوح دسترسی لحاظ شد.

 

ارجاع طرح ساماندهی صنعت خودرو به کمیسیون صنایع و معادن

برخی اصلاحات کمیسیون صنایع و معادن نسبت به طرح ساماندهی صنعت خودرو جهت تامین نظر شورای نگهبان بویژه در ماده 4 این طرح با انتقاد تعدادی از نمایندگان مجلس روبرو شد. کمیسیون فراتر از اصلاحات، دو بند به ماده چهار این طرح اضافه کرده بود که براساس آن موضوع فروش خودرو در بورس مطرح می‌شد که بعد از بحث و بررسی‌ها در نهایت رئیس مجلس، طرح ساماندهی صنعت خودرو را برای بررسی بیشتر و اصلاح به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع داد. 

 

ارجاع گزارش استنکاف رئیس جمهور از اجرای 13 قانون به قوه قضاییه 

گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی درباره استنکاف از اجرای ماده (1) قانون مدنی از سوی حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، دستور بعدی بود که با موافقت 190 نفر از نمایندگان به قوه قضاییه ارجاع شد. سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در جریان قرائت این گزارش اعلام کرد؛ با توجه به استعلامات صورت گرفته از معاونت قوانین مجلس، رئیس جمهور دولت های یازدهم و دوازدهم از زمان تصدی پست ریاست جمهوری اسلامی ایران از امضاء، صدور دستور، انتشار و ابلاغ (13) فقره قانون مصوب مجلس شورای اسلامی استنکاف کرده است.

 

لایحه مالیات بر ارزش افزوده اصلاح شد

نمایندگان مردم در خانه ملت جهت تأمین نظر شورای نگهبان با اصلاح لایحه مالیات بر ارزش افزوده موافقت کردند.

دکتر قالیباف: تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده گام مهم مجلس برای اصلاح ساختار اقتصادی

رئیس مجلس بعد از تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده، این قانون را یکی از قوانین مادر، اساسی و اثرگذار در حوزه اصلاحات اقتصادی کشور دانست و گفت: این قانون به شفافیت اطلاعات اقتصادی، دریافت مالیات عادلانه و جلوگیری از فرار مالیاتی کمک می کند.

 

تذکرات وکلای ملت

تذکرات شفاهی قسمت اول 22 فروردین

سلیمی: تیم مذاکره‌کننده موضوعات مطرح در وین را در اختیار نمایندگان قرار دهد

نماینده مردم محلات در نشست امروز طی تذکری گفت: تیم مذاکره کننده ایرانی در وین نباید موضوعات مطروحه را «سرّ» تلقی کنند لذا این موارد را باید در اختیار نمایندگان قرار دهند تا اتفاقی مثل برجام رخ ندهد.

کوچکی‌نژاد: لزوم توجه به طرح ‌های یک‌فوریتی و دوفوریتی نمایندگان مجلس

نماینده مردم رشت در مجلس در تذکری تاکید کرد که به آیین نامه عمل کنیم و به طرح های یک فوریتی و دوفوریتی که در نوبت قرار دارند، رسیدگی شود.

زنگنه: مجلس باید در نظام مدیریتی ستاد کرونا ورود جدی کند

نماینده مردم تربت حیدریه ضمن انتقاد از تفکر استبدادی و شیوه مدیریت ستاد مقابله با کرونا گفت: مجلس باید در نظام مدیریتی این ستاد ورود پیدا کند، همچنین ساختار این ستاد باید تغییر کند.

صباغیان: ارجاع گزارش به قوه قضائیه، اقتدار مجلس را در اجرای قوانین نشان می‌دهد

نماینده مردم مهریز در مجلس، با بیان اینکه اعمال ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس، اقتدار مجلس را در اجرای قوانین نشان می دهد، گفت: شخص اول قوه مجریه هم باید پاسخگو و تابع قوانین مجلس باشد.

همتی: دولت بازار را رها کرده است

نماینده مردم شاهین دژ و تکاب در مجلس گفت: در بازار و بر روی قیمت کالاها نظارتی وجود ندارد، دولت بازار را رها کرده و احتکار، مردم را دچار مشکل کرده است.

تنفس نیم ساعته مجلس برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی

نایب رئیس مجلس که اداره ساعاتی از جلسه را برعهده داشت، برای رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور مقابله با بیماری کرونا، به مدت ۳۰ دقیقه رأس ساعت 10 و 42 دقیقه در صحن علنی تنفس اعلام کرد.

 

تذکرات کتبی نمایندگان

جلسه علنی مجلس در بخش دوم با قرائت تذکرات کتبی نمایندگان از سوی عضو هیئت رئیسه آغاز شد و در ادامه نمایندگان ضمن اصلاح و تصویب یک مصوبه به ارائه تذکرات شفاهی خود خطاب به مسئولان پرداختند.

موافقت مجلس با اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

نمایندگان مجلس بعد از پایان تذکرات شفاهی، جهت تأمین نظر شورای نگهبان قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اصلاح و تصویب کردند.

 

تذکرات شفاهی بخش دوم جلسه امروز مجلس

تذکرات شفاهی قسمت دوم 22 فروردین

جمیری: بار مشکلات تدابیر اتخاذ شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بر دوش مردم است

نماینده مردم بوشهر و گناوه و دیلم در مجلس گفت: تدابیر فعلی برای تعطیلی بازار باز هم بار مشکلات را بر دوش مردم قرار داده است، اصناف و کسبه درآمد روزانه دارند، دولت چه حمایت‌ها و مشو‌ق‌هایی برای آنها در نظر گرفته است.

اصغرخانی: وزارت جهاد کشاورزی برای حل مشکل کشاورزان ستاد بحران تشکیل دهد

نماینده مردم شاهرود در مجلس گفت: 4 سال است که کشاورزان حوزه انتخابیه بنده دچار سرمازدگی می شوند و ریالی کسب نمی کنند، چرا وزارت کشاورزی برای حل این مشکل ستاد بحران تشکیل نمی دهد؟

حسین‌پور: دولت اجازه ندهد مردم با زبان روزه در صف‌های طولانی بایستند

نماینده مردم اسفراین در مجلس با بیان اینکه ناهماهنگی‌ میان بخش‌های مختلف دولت دلیل اصلی گرانی‌های لجام گسیخته کالاهای اساسی است، گفت: دولت تدبیری بیندیشد تا مردم در ماه رمضان با زبان روزه برای خرید مایحتاج خود در صف‌های‌ طولانی نایستند.

صباغیان: مذاکره پس از اجرای تعهدات و راستی‌آزمایی امکان‌پذیر است

نماینده مردم مهریز در مجلس گفت: در صورتی که وزارت خارجه برجام دیگری را به مردم تحمیل کند، مجلس و دستگاه قضایی محاکمه آنها را کلید می‌زند لذا مذاکره با آمریکا پس از اجرای تعهدات و راستی‌آزمایی امکان‌پذیر است.

جوکار: راستی آزمایی خط قرمز ما در مذاکرات است

نماینده مردم یزد در مجلس گفت: دولت باید سیاست های کلی نظام و رهنمودهای مقام معظم رهبری را در دستور کار قرار دهد و از این سیاست ها کوتاه نیاید. اصل بحث برداشته شدن تحریم های ظالمانه و راستی آزمایی دقیق است.

نبویان: تفکیک بین تحریم هسته ای و غیرهسته ای معنی ندارد

نماینده مردم تهران در مجلس در تذکری به تیم مذاکره کننده تاکید کرد: تفکیک بین تحریم های هسته ای و تحریم های دیگر نباید صورت بگیرد.

سلیمی: لغو کلیه تحریم ها، سیاست قطعی نظام جمهوری اسلامی ایران است

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: کلیه تحریم ها از جمله تحریم های اولیه و ثانویه باید برداشته شوند و این سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران است.

مطهری: تشریفات رئیس بنیاد مستضعفین در جمهوری اسلامی نشانه حزب‌اللهی بودن نیست

نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس با انتقاد از تشریفاتی که رئیس بنیاد مستضعفین برای خود ایجاد کرده است، گفت: دکان و دستگاه اینچنینی در جمهوری اسلامی پذیرفته شده نیست.

محمدیاری: واگذاری چوب‌آلات گیلان به استان‌های دیگر قابل قبول نیست

نماینده مردم طوالش و رضوانشهر و ماسال در مجلس با اشاره به کمبود چوب برای تأمین خوراک کارخانه‌های استان گیلان گفت: واگذاری چوب آلات گیلان به استان‌های دیگر قابل قبول نیست.

 

مطالبات و انتقادات ناطقان!

ناطقان میان دستور 22 فروردین

اسامی ناطقان میان دستور 

عضو هیئت رئیسه مجلس، اسامی 5 ناطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی را اعلام کرد.

دشتی اردکانی: سینه کرونا گرفته کشور به یک نفس تازه نیاز دارد

گیلانی: آمریکا دشمن مشترک ملت‌های منطقه است/ایران با آمریکا در مذاکره مجدد برجام «نه بزرگ» را گفته است

نظری: برآیند اقدامات مجلس انقلابی در کنار دولتی شجاع و ولایی، کشور را به مسیر خود بازمی‌گرداند

قادری: حمایت از تولید محدود به اعطای وام و تسهیلات نیست

زنجانی حسنلوئی: علت تصمیمات پرتناقض و پرتلاطم ستاد کرونا در آستانه انتخابات چیست؟

 

اعلام وصول ۲ سوال نمایندگان از وزرای راه و نیرو

عضو هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول طرح و سوالات نمایندگان از دستگاه های اجرایی را قرائت کرد.

پایان جلسه علنی امروز

نیکزاد رئیس جلسه ضمن اعلام اینکه جلسه بعدی صبح سه‌شنبه (24 فروردین ماه) خواهد بود، زنگ پایان نشست علنی امروز را ساعت 12  و 30 دقیقه به صدا درآورد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet