هدر اصلی
1400/01/24 13:47:44
سرویس صحن
گزارش خانه ملت از پنجمین جلسه مجلس در سال ۱۴۰۰؛

از اتمام حجت بهارستان با مذاکره‌کنندگان تا ورود مجلس به پرونده رفع تبعیض نیروهای مسلح در مناطق جنگی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست امروز پارلمان، ضمن صدور بیانیه ای درباره مذاکرات هسته‌ای و استماع توضیحات وزیر دفاع درخصوص اعمال فوق‌العاده مناطق جنگی به نیروهای مسلح، با اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و کلیات لایحه اصلاح قانون صدور چک موافقت کردند.
از اتمام حجت بهارستان با مذاکره‌کنندگان تا ورود مجلس به پرونده رفع تبعیض نیروهای مسلح در مناطق جنگی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست امروز پارلمان، ضمن صدور بیانیه ای درباره مذاکرات هسته‌ای و استماع توضیحات وزیر دفاع درخصوص اعمال فوق‌العاده مناطق جنگی به نیروهای مسلح، با اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و کلیات لایحه اصلاح قانون صدور چک موافقت کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/202104107322592594.jpg از,اتمام,حجت,بهارستان,با,مذاکره‌کنندگان,تا,ورود,مجلس,به,پرونده,رفع,تبعیض,نیروهای,مسلح,در,مناطق,جنگی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت پنجمین نشست علنی امروز (سه‌شنبه 24 فروردین ماه سال 1400) مجلس شورای اسلامی به ریاست دکتر محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی راس ساعت 8 و 8دقیقه و حضور  219 نفر از نمایندگان، پس از قرائت آیاتی از کلام الله مجید، با یک سوال از وزیر دفاع و پشتیبانی آغاز شد. این سوال از آن عبدالرضا مصری درباره "علت عدم اجرا و اعمال قانون برنامه ششم درخصوص اعمال فوق‌العاده مناطق جنگی به نیروهای مسلح" بود.

تحمل تبعیض سخت‌تر از محرومیت است/ضرورت تشکیل کمیسیونی برای اعمال فوق‌العاده مناطق عملیاتی جنگی نیروهای مسلح

بنابراین گزارش مصری به عنوان سوال‌کننده  از وزیر دفاع و پشتیبانی پشت تریبون قرار گرفت و با ابراز تأسف از عدم اجرای مواد قانون برنامه و برخورد سلیقه‌ای مدیران با آن، سوال خود را اینگونه شرح داد؛ اجرای قانون برنامه یا عمدی یا سهوی بر مبنای تبعیض صورت می‌گیرد که نشان می‌دهد مدیران، دانش کافی در مدیریت جامع ندارند و همه گروه‌ها و اقشار را در تصمیم‌گیری‌های خود جای نمی‌دهند. او همچنین این تبعیض‌ها درخصوص همسان‌سازی‌ها، جامعه کارگری، تخصیص ارز 4200 تومانی و تاراج سکه‌های بانک مرکزی -که صرفاً عده‌ای خاص از آن برخوردار شدند-، مشهود دانست.

سازمان برنامه و بودجه باید فوق‌العاده مناطق جنگی را برای نیروهای مسلح اعمال کند

اما امیر حاتمی پس از استماع سوال نماینده کرمانشاه در پاسخ به سوال او  با تاکید بر اینکه سازمان برنامه و بودجه براساس قانون برنامه ششم توسعه، باید فوق‌العاده مناطق جنگی را برای نیروهای مسلح شاغل در این مناطق اعمال کند، گفت: سازمان برنامه و بودجه موظف شده به منظور جبران عقب‌ماندگی‌های استان‌های مناطق عملیاتی دفاع مقدس، فوق‌العاده خاصی را به شاغلان دستگاه‌های اجرایی مناطق عملیاتی دفاع مقدس با تامین اعتبار لازم پرداخت کند که این کار در مورد شاغلان کشوری اجرا شده است، اما به علت عدم تامین اعتبار مورد نیاز و ورود به یک ابهام به کارکنان لشگری شاغل در این مناطق پرداخت نمی‌شود و از این جهت صحبت آقای مصری درست است چراکه تبعیضی در این زمینه اتفاق افتاده است.

امیرحاتمی عبدالرضا مصری

مصری از پاسخ‌های وزیر دفاع قانع شد

اما عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس پس از استماع توضیحات وزیر دفاع از پاسخ‌های او با گذاشتن قید رسیدگی و پیگیری موضوع، از این توضیحات قانع شد و از رئیس مجلس خواست موضوع رسیدگی به رفع تبعیض در پرداخت فوق‌العاده مناطق جنگی به نیروهای مسلح را به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع دهد.

 

بخش نخست تذکرات و اخطارهای نمایندگان

تذکرات شفاهی نمایندگان

پس از اتمام پرسش و پاسخ میان مصری و امیر حاتمی، فرصتی کوتاه در اختیار نمایندگان قرار گرفت تا قبل از ورود به دستور بعدی صحن علنی، تذکرات و اخطارهای خود را بیان کنند؛

ناجا بابت برخورد نادرست مأمور نیروی انتظامی با جانباز قطع نخاع عذرخواهی کند

بر این اساس از آنجا که طی روزهای گذشته تصاویری از برخورد یک مأمور نیروی انتظامی با جانباز قطع نخاع در فضای مجازی پخش شده است، علی اصغر باقرزاده نماینده بابلسر در تذکری شفاهی دراین باره، گفت: مشاهده تصویر برخورد یک مأمور نیروی انتظامی با جانباز قطع نخاع سرافرازی که نماد غیرت و ایثارگری ملت سرافراز ایران است، غمی جانکاه بر دل‌ها می‌نشاند که جز با استعانت از خداوند و بصیرت انقلابی قابل تحمل و درمان نیست. او همچنین از فرماندهان نیروی انتظامی خواست برای عذرخواهی به منزل این عزیز جانباز بروند.

قالیباف: باید در اجرای قوانین مربوط به اصلاح معابر عمومی دقت بیشتری شود

رئیس مجلس با مهم دانستن تذکر این نماینده در پاسخ به آن، گفت: قوانین مربوط به اصلاح معابر عمومی نوشته شده که باید دقت بیشتری در اجرای آن داشته باشیم، نکته دیگر این است که نباید به گونه‌ای عمل شود که اگر اشکالاتی در مجموعه‌های مختلف به وجود می‌آید، به سازمان، تشکیلات و قوا تعمیم دهیم. باید همه به این موضوع دقت کنیم در عین اینکه باید رسیدگی شود.

 

وزارت امور خارجه درخصوص دستاورد دیدار مسئولان با نخست‌وزیر کره جنوبی به مجلس توضیح دهد

بنابراین گزارش، روز گذشته بود که نخست‌ وزیر کره جنوبی با برخی از مسئولان کشوری دیدار کرد اما از آنجا که علی بابایی کارنامی نماینده ساری این دیدارها را در ایام متنهی به انتخابات ریاست جمهوری موجب سوءاستفاده جریان غربگرا می‌داند، در اخطاری با استناد به اصل 152 قانون اساسی، گفت: اگرچه از مذاکره با کشورهای دنیا استقبال می‌کنیم اما دستاورد دیدارهای اخیر نخست‌وزیر کره با مسئولان کشوربه ویژه در ایام نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری باید کاملاً شفاف بیان شود چرا که برخی افراد غربگرا از این دیدارها سوءاستفاده می‌کنند.

 

تنفس نیم ساعته مجلس برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی

 

متاسفانه از آنجا که مطابق نقشه رنگ‌بندی شهرهای کشور برگرفته از "نرم‌افزار ماسک وزارت بهداشت" به جز مناطق کوچکی در شرق کشور، تقریبا تمامی مراکز استان‌ها و کلانشهرها در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته‌اند. در همین راستا هیات رئیسه مجلس نیز چند جلسه‌ای است به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی، نیم ساعت تنفس برای نمایندگان در نظر گرفته‌اند و لذا رئیس مجلس امروز نیــــز نیم ساعت تنفس اعلام کرد و گفت؛ جلسه از ساعت 10 و 30 دقیقه مجددا آغاز می‌شود.

 

قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز معضل کارت‌های بی‌نام بازرگانی را برطرف می‌کند

 

این گزارش می افزاید؛ نمایندگان "رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز" را به عنوان دستور بعدی صحن علنی امروز در دست گرفتند و پس از بررسی بند بند موارد اجاعی با اصلاح این موارد موافقت کردند.

دکتر محمدباقر قالیباف در رابطه با نهایی شدن و تصویب "لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز"، ضمن تقدیر از فعالیت کمیسیون اقتصادی و مسئولان دولتی، گفت: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز معضل کارت‌های بی‌نام بازرگانی را برطرف می‌کند و مسئولیت اجرای دقیق این قانون برعهده رئیس جمهور است.

 

اکنون جلسه پس از نیم ساعت تنفس با حضور 160 نفر از نمایندگان، با اعلام امیرحسین قاضی زاده هاشمی -که ریاست صحن علنی بر عهده گرفت- رسمی اعلام شد و با دستور او، کریمی فیروزجائی قرائت تذکرات کتبی را آغاز کرد.

 

تذکرات کتبی وکلای ملت

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی/لزوم توجه دولت به مصوبه مجلس در زمینه فعالیت هسته‌ای

علیرضا ورناصری به همراه 33 نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور درخصوص لزوم اجرای مصوبه مجلس با موضوع فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به صورت کتبی تذکر دادند.

 

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی دستور  بعدی صحن را که درباره "بررسی لایحه یک فوریتی الحاق یک تبصره به ماده 14 قانون صدور چک" بود اعلام کرد که بر اساس آن، نمایندگان با کلیات این لایحه موافقت کردند.

موافقت مجلس با کلیات لایحه اصلاح قانون صدور چک/اصلاح قانون چک در راستای قانون مبارزه با پولشویی است

 

شاعر مجلس این بار در وصف بهار و رمضان سرود

اما شاعر مجلس که سمت سخنگویی کمیسیون حقوقی و قضایی را نیز بر عهده دارد، این بار نیز همچون سنوات گذشته پیش از قرائت گزارش کمیسیون متبوعش درباره "بررسی لایحه یک فوریتی الحاق یک تبصره به ماده 14 قانون صدور چک"، اینگونه غزلی در وصف بهار و ماه رمضان سرود؛  از باغ تو خار را دور بریز/از پنجره‌ها غبار را دور بریز/ عید رمضان است به پاس بهار/ هر آنچه جز رمضان است دور  بریز.

 

طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اصلاح شد

از طرف دیگر با توجه به ضرورت همیشگی اصلاح ساختار و قانون انتخابات ریاست جمهوری، نمایندگان مجلس یازدهم نیز از همان روزهای آغاز به کار مجلس، طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری را دنبال و امروز با اصلاح موادی موافقت کردند.

به همین منظور نمایندگان در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از "قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران"، با اصلاح چند ماده این طرح جهت تأمین نظر شورای نگهبان موافقت کردند و تمامی این موارد با موافقت بیش از دو سوم نمایندگان به تصویب رسید.

 

مطالبات و انتقادات ناطقان!

ناطقان میان دستور

اسامی ناطقان میان دستور جلسه علنی ۲۴ فروردین مجلس

نطق ناطقان به این شرح است؛

عسگری: خرابکاری نطنز محصول وادادگی و دیپلماسی التماسی دولت غرب‌گرا است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، پالایش تفکر وابسته و دلبسته به غرب از نظام حکمرانی کشور را یکی از مصادیق مانع زدایی است و گفت: حوادثی چون خرابکاری نطنز را محصول وادادگی و دیپلماسی التماسی دولت غرب‌گرا دانست.

ساداتی نژاد: دولت با قیمت‌گذاری غیرواقعی، مجبور به واردات ۵ میلیون تنی گندم در سال جاری خواهد شد

نماینده مردم کاشان و آران بیدگل در مجلس گفت: در صورت عدم موافقت با افزایش قیمت متناسب گندم در سال جاری باید ۵ میلیون تن واردات گندم داشته باشیم.

باقری: سوءمدیریت بیداد می‌کند؛ دولت باید در فرصت باقی مانده جبران مافقات کند

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به سوءمدیریت و رانت‌ها و بی‌تدبیری‌های دولت، گفت: دولتمردان باید در فرصت باقی مانده جبران مافقات کنند.

نجابت: اینستکس و استاکس‌نت برای آمریکا تفاوتی ندارند

عضو کمیسیون امورداخلی و شوراهای مجلس با بیان اینکه اینستکس و استاکس‌نت برای آمریکا تفاوتی ندارند به بیان شرایطی که باید در زمان مذاکره جهت لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ایران ذکر شود، پرداخت.

 

توضیحات نایب رئیس مجلس در خصوص عذرخواهی نیروی انتظامی از جانباز قطع نخاعی بابلسری

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تذکر اصغر باقرزاده درخصوص برخورد نادرست یک مامور نیروی انتظامی با جانباز قطع نخاعی،گفت: نیروی انتظامی به دلیل برخورد نامناسب یکی از مامورانش با جانباز قطع نخاع در بابلسر، از این جانباز دلجویی کرده است.

 

بیانیه ۲۰۳ نفر از نمایندگان در تقدیر از اقدامات ناجا در نوروز ۱۴۰۰

همچنین سیدمحسن دهنوی در نشست علنی امروز بیاینه 203 نفر از نمایندگان مجلس در تقدیر و تشکر از اقدامات و تلاش‌های نیروی انتظامی در تعطیلات نوروز سال 1400 را قرائت کرد.

 

بخش دوم تذکرات شفاهی نمایندگان ملت

تذکرات شفاهی نمایندگان

زاکانی: دفتر قم مرکز پژوهش‌های مجلس قانونی است

آزادیخواه: تولیدکنندگان بروجردی ۹۵ درصد نیاز کشور به پارچه ماسک را تأمین می‌کنند

سرگزی: علت انفعال و سکوت در دستگاه دیپلماسی در قبال حقابه هیرمند چیست؟

مقصودی: احیای عظیم خودرو و سامان کاشی انگیزه و امید را به رگ‌های خشکیده جوانان بروجردی تزریق کرد

میرتاج‌الدینی: راستی آزمایی کامل لغو تحریم‌های هسته‌ای خط قرمز مجلس است

خضریان: حیثیت نظام اسلامی نباید فدای مذاکرات شود

دلخوش: جلسه غیرعلنی برای بررسی مسائل مربوط به چین و کره تشکیل شود

 

قرائت دو بیانیه و یک جوابیه...

بیانیه: رویه بنیاد مستضعفان تعامل با قوای سه‌گانه است

همچنین از آنجا که در جلسه روز یکشنبه 22 فروردین ماه دو تن از نمایندگان مجلس به رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی درباره تعامل با مجلس تذکر دادند، پرویز فتاح، جوابیه ای را دراین خصوص در اختیار هیات رئیسه مجلس قرار داده است که علی کریمی فیروزجائی عضو هیأت رئیسه مجلس آن را قرائت کرد.

جوابیه وزارت کشور در پاسخ به اظهارات نماینده تبریز/مجلس دهم در حوادث آبان ماه ۹۸ قصوری را متوجه وزارت کشور نکرده است

علی کریمی فیروزجایی همچنین جوابیه رحمانی فضلی وزیر کشور را در پاسخ به اظهارات احمد علیرضا بیگی نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو درخصوص حوادث آبان ماه 1398 را قرائت کرد.

 

بیانیه ۲۰۴ نفر از نمایندگان درخصوص مذاکرات هسته‌ای/بازگشت ایران به تعهدات برجام منوط به رفع تحریم‌ها و تحقق شاخص‌های سنجش‌پذیر است

اما قرائت بیانیه ۲۰۴ نفر از نمایندگان درخصوص مذاکرات هسته‌ای از سوی محسن دهنوی شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» را به همراه داشت، در بخشی از این بیانیه آمده است؛ در هفته‌های اخیر با از سرگیری مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای 1+4 نگرانی‌هایی در خصوص احقاق حقوق ملت شریف ایران به وجود آمده است. مذاکرات در سال‌های اخیر نشان داده است جریان مذاکرات با تعجیل و شتابزدگی همراه است و مقام معظم رهبری بارها این نوع تعجیل و شتاب را مانع استیفای حقوق ملی برشمرده و از آن انتقاد کردند. امروز نیز نشانه‌هایی از شتاب و عجله برای رسیدن به توافقی هر چند غیرمتوازن به چشم می‌خورد.

 

زنگ پایان جلسه علنی ۲۴ فروردین نواخته شد/نشست بعدی ۲۹ فروردین

بنابراین گزارش، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی زنگ پایان نشست علنی امروز (سه شنبه 24 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی را ساعت 12  و 25 دقیقه به صدا درآورد.

نایب رئیس مجلس گفت: از آنجایی که نشست بعدی ما در ماه مبارک رمضان برگزار می شود، جلسات علنی از ساعت 8 و 45 دقیقه صبح تا ساعت 13 خواهد بود، بنابراین نشست بعدی یکشنبه (29 فروردین ماه) با بررسی ادامه دستور کار برگزار می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet