هدر اصلی
1400/01/25 16:25:28
سرویس اجتماعی
یوسفی:

دیپلمات‌ها، دیپلماسی محیط زیست را قوی کنند/ مجلس پیگیر بودجه هدر رفته «ریزگردها» می‌شود

سخنگوی فراکسیون شوراها و مدیریت شهری و روستایی گفت: در حال حاضر نه تنها در دیپلماسی سیاسی شاهد اقدامات خوشایندی نبودیم بلکه در حوزه دیپلماسی زیست محیطی از حق آبه هیرمند گرفته تا گرد و غبار و ریزگردهای ترکمستان و عراق شاهد دیپلماسی موثری نیستیم.
دیپلمات‌ها، دیپلماسی محیط زیست را قوی کنند/ مجلس پیگیر بودجه هدر رفته «ریزگردها» می‌شود سخنگوی فراکسیون شوراها و مدیریت شهری و روستایی گفت: در حال حاضر نه تنها در دیپلماسی سیاسی شاهد اقدامات خوشایندی نبودیم بلکه در حوزه دیپلماسی زیست محیطی از حق آبه هیرمند گرفته تا گرد و غبار و ریزگردهای ترکمستان و عراق شاهد دیپلماسی موثری نیستیم. https://cdn.icana.ir/d/019/202104100545050945.jpg دیپلمات‌ها،,دیپلماسی,محیط,زیست,را,قوی,کنند/,مجلس,پیگیر,بودجه,هدر,رفته,«ریزگردها»,می‌شود Icana

مجتبی یوسفی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد کنترل گرد و غبار در بیشتر استان‌ها گفت: خشکسالی شدید امسال و کاهش بارندگی، خطر 300 میلیون هکتار منطقه غبار خیز کشورهای همسایه را برای کشور ما تشدید می‌کند. این موضوع در شرایطی رخ می‌دهد که در چند سال اخیر حوزه دیپلماسی محیط زیست از اقدامات حوزه آب گرفته تا کنترل گرد و غبار و ریزگردها تصمیمات موثری صورت نگرفته است.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی افزود: در شرایط کنونی در کل دنیا روند دیپلماسی تغییر کرده است و بیشتر بر سر مسائل و موضوعات اقتصادی بحث و تبادل نظر می‌شود تا هر کشور سهم بیشتری از  بازار اقتصادی جهانی را به خود اختصاص دهد که این نشان می‌دهد، بیشتر کشورها غیر از دیپلماسی سیاسی به دنبال ارتباط با سایر کشورها بر سر مسائل اقتصادی و حتی زیست محیطی هستند.

 شاهد بی‌تحرکی شدید در حوزه دیپلماسی محیط زیست هستیم

وی در ادامه تاکید کرد: توجه به تغییرات اکوسیستمی و زیست محیطی به عنوان موضوعات زیر ساختی در چند سال اخیر بسیار مورد اهمیت بوده‌اند. امروزه موضوعات متعددی از قبیل آب، گرد و غبار و ریزگردها از جمله مسائل و موضوعات مرتبطی هستند که  باید مورد توجه اکثریت مسئولان قرار بگیرد که بخشی از این مشکلات از سوء‌مدیریت‌ها نشات گرفته و قسمتی از ناآگاهی آمایش سرزمینی که به میزان حاصلخیزی  زمین و  بارندگی‌ها و خصوصیات زیست محیطی مرتبط می‌شود و متاسفانه  متولیان با همان اقدامات بی اثر درصدد بر طرف کردن مشکلات و اداره کردن موضوعات زیست محیطی هستند که منجر شده شاهد بی‌تحرکی شدید در حوزه دیپلماسی محیط زیست با کشورهای همسایه باشیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر نه تنها در زمینه دیپلماسی سیاسی شاهد اقدامات خوشایندی نبودیم بلکه در حوزه دیپلماسی زیست محیطی از حق آبه هیرمند گرفته تا گرد و غبار و ریزگردهای ترکمستان و عراق شاهد دیپلماسی موثری نیستیم. امیدواریم مسئولان محیط زیست با همتایان خود در کشورهای سوریه، عراق، افغانستان و پاکستان رایزنی قوی و مثمرثمری در مورد حل مشکلات زیست محیطی داشته باشند. فراموش نکنیم  امسال به دلیل کاهش بارندگی و ذخایر آبهای زیر زمینی  با هجوم ریزگردها مواجه خواهیم بود که بخشی از این ریزگردها مربوط به موضوعات داخلی است.

اگر به مشکلات زیست محیطی استان‌ها بویژه استان‌های مرزی توجه نشود، بی شک معضلاتی از قبیل مهاجرت و خالی شدن مرزها را به همراه خواهد داشت

سخنگوی فراکسیون شوراها و مدیریت شهری و روستایی گفت: اگر به مشکلات زیست محیطی استان‌ها بویژه استان‌های مرزی توجه نشود، بی شک معضلاتی از قبیل مهاجرت و خالی شدن مرزها روبرو خواهیم بود و معضل مهاجرت مشکلات امنیتی را به دنبال دارد که جبران چنین مشکلاتی هزینه زیادی برای کشور دارد. 

بیشتر بخوانید:

یوسفی در پایان خاطر نشان کرد: منابع خوبی برای محیط زیست در بودجه اختصاص داده شده است، اما عملکرد مثبتی در خصوص حفاظت از آنها شاهد نیستیم. حتی مبلغی از صندوق توسعه ملی برای حل معضل ریزگردها در نظر گرفته شده، اما نتیجه مطلوبی حاصل نشد. باید سازمان‌های مربوطه از جمله محیط زیست و سازمان مدیریت بحران در این خصوص به مردم پاسخگو باشند و مجلس هم پیگیر اعتبارات اختصاص داده شده برای حل مشکل ریزگردها خواهد بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet