هدر موبایل
1388/08/27 17:00:00
سرویس سیاسی
با وجود اصولگرا بودن قوای مقننه و مجریه؛

حیدری: مجلس نمی تواند دست از نظارت بردارد

**عضو کمیسیون آموزش مجلس

نوراله حیدری نماینده اردل و فارسان در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، گفت: مجلس وقتی از بعد نظارتی و استقلال خود در چارچوب قواعد و مقررات موضع گیری می کند طبیعتا عقل های سلیم و کسانی که بدنبال کشف حقیقت هستند باید ببینند واقعیت این موضع گیری، سخن یا گزارش یا به هر مساله ای که مجلس به آن وارد می شود چیست؟

وی افزود: کسانی که به دنبال کشف حقیقت هستند معمولا در مورد موضع گیریهای مجلس کنکاش می کنند. بنابراین باید دید حرکت و موضع مجلس به عنوان یک فرد یا نهاد چیست. نه اینکه به فرد و کالبد آن توجه کنیم.

حیدری با اشاره به هجمه هایی که بعد از انتخاب لاریجانی بعنوان رئیس فراکسیون اصولگرایان اشاره کرد و ادامه داد: اما بعد از جلسه رای اعتماد 24 آبان ماه دومین هجمه به لاریجانی را شروع کرده اند.

وی تصریح کرد: دولت مردان بویژه رئیس جمهور و وزرا باید دقت کنند که وقتی اطرافیان آنها این هجمه را شروع می کنند و دولت هم سکوت می کند، متاسفانه دوستانشان احساس میکنند حرکتشان درست است.

 نماینده اردل و فارسان افزود: اگراین حرکت را ناشی از دولت و یا بدنه پایین دولت بدانیم حرکت بسیار نادرستی است.

وی گفت: بنده بعنوان فردی که در کارنامه خود بعنوان حامی دولت معرفی شده است رفتارهای شخصی و منشهای شخصیتی آقای لاریجانی را به تمام معنی سنجیده، معقول و متین ارزیابی می کنم و ایشان در رفتار ریاست مجلس با عقلانیت ،خردورزی، تامل و متانتی که دارد و بعضا هم مورد انتقاد دوستان خود قرار می گیرد که چرا در برخورد با اقلیت و حامیان افراطی دولت و کسانی که به شما حمله می کنند بسیار خونسرد و متین هستید.

حیدری تصریح کرد:اما گاه احساس می شود انسان باید در مقابل هجمه هایی که هیچ مبنای عقلانی و خردمندی ندارد موضع بگیرد و این حق طبیعی فرد است.

وی افزود: همان کسانی که متاسفانه ایشان را کم ظرفیت می نامند به بیوگرافی و رفتارهای رجوع کنند و ببینند که در برابر کوچکترین حرکت که از ناحیه رقبا و یا منتقدین خود صورت می گیرد زمین و زمان را بهم می دوزند و متاسفانه غوغا سالاری می کنند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات با موفق ارزیابی کردن عملکرد لاریجانی در مجلس اظهار داشت: در روز بررسی رای اعتماد وزرا، نماینده ای که نابجا تندروی و انتقاد می کرد و روز بعد هم تذکرات آیین نامه ای می داد، دید که چگونه فضای مجلس که دارای همه گرایش های سیاسی است در حمایت از لاریجانی واکنش نشان دادند.

وی خاطرنشان کرد: معنای این حمایت این بود که آنها از لاریجانی رفتار سنجیده و عقلایی دیده بودند.

 حیدری ادامه داد: این رفتارهای رسانه ها و یا حامیان افراطی دولت در مجلس قطعا به سود لاریجانی است .

 وی افزود: از همه دوستان در دولت انتظار دارم که اسیر وسوسه های کسانی که نمی خواهند بین مجلس و دولت بعنوان قوایی که اصولگرا هستند روابط همدلی حاکم شود پرهیز کنند و جلوی این مباحث را بگیرند.

نماینده اردل و فارسان گفت: وقتی به جامعه می نگریم یک حسی وجود دارد که مجلس و دولت با یکدیگر تعامل کنند اما تحت هیچ شرایطی نه دولت باید در استقلال خود دچار تردید شود و نه مجلس.

وی تصریح کرد: جوهره مجلس قانون گذاری و نظارت است. بنابراین اگر مجلس از نظارت خود کوتاه بیاید مانند پرنده ای است که فقط یک بال داشته باشد و قطعا نمی تواند نقش ایفا کند.

حیدری افزود: مجلس اگر دو بال قانون گذاری و نظارت را در هر شرایطی حتی اگر دولت اصولگرا باشد، کمرنگ کند و کنار بگذارد حتما از حیض انتفاع ساقط می شود و دیگر آن مصداق حضرت امام مبنی براینکه مجلس در راس اموراست و یا مجلس عصاره فضائل ملت است نخواهد بود.

وی تشریح کرد: چون دو امر قانون گذاری و بویژه نظارت جزو جوهره و ذات مجلس شورای اسلامی است تحت هیچ شرایطی نباید تحت تاثیر قرار گیرد و نظارت خود را کم کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet