خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1400/01/28 12:48:34
سرویس اقتصادی
بیگی‌نژاد:

دلایل کمبود آب در کشور چیست؟ /بیش از 90 درصد آب در حوزه کشاروزی و صنعت مصرف می‌شود

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس، اصلی‌ترین دلیل کمبود آب در کشور را عدم استفاده از طرح‌های نوین آبیاری در حوزه کشاورزی و عدم استفاده از دستگاه‌های پیشرفته در صنعت دانست.
دلایل کمبود آب در کشور چیست؟ /بیش از 90 درصد آب در حوزه کشاروزی و صنعت مصرف می‌شود عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس، اصلی‌ترین دلیل کمبود آب در کشور را عدم استفاده از طرح‌های نوین آبیاری در حوزه کشاورزی و عدم استفاده از دستگاه‌های پیشرفته در صنعت دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/202006106370092529.jpg دلایل,کمبود,آب,در,کشور,چیست؟,/بیش,از,90,درصد,آب,در,حوزه,کشاروزی,و,صنعت,مصرف,می‌شود Icana

هادی بیگی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به راهکاری جلوگیری از کمبود آب در آستانه فصل تابستان با توجه به خشکسالی در سال جاری اشاره کرد و گفت: استفاده آب برای شرب، صنعت و کشاورزی عمده مصارف آب در کشور به شمار می‌آیند البته برای مصرف بهینه در این 3 حوزه، طی سال‌های گذشته سیاست‌گذاری‌هایی شده، مثلا تبیین سیستمی برای جلوگیری از بخار شدن آب در نیروگاه‌ها یا ایجاد سیستم آبیاری قطره‌ای در حوزه کشاورزی ازجمله این برنامه‌ریزی‌ها است که باید به‌منظور حل معضل کمبود آب به آن‌ها توجه شود.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 93 درصد آبِ کشور در حوزه کشاروزی و صنعت مصرف می‌شود، افزود: به گفته کارشناسان اصلی‌ترین دلیل کمبود آب عدم استفاده از طرح‌های نوین آبیاری در حوزه کشاورزی و عدم استفاده از دستگاه‌های پیشرفته در صنعت است، در واقع مسئولان حوزه صنعت و کشاورزی کشور از طرح‌ها و فکرهای جدید برای عبور از کشاورزی سنتی استقبال نمی‌کنند.
وی جدی گرفتن آبخیزداری را ضروری دانست و گفت: تقویت منابع زیرزمینی، بهره‌گیری از مجموعه گسترده دانش و تجربه برای پیشگیری از فرسایش خاک و سیلاب‌های مخرب، تقویت پوشش گیاهی و کاهش زیان‌های سیل‌های ویرانگر و بهره‌برداری مناسب و درست از منابع طبیعی و کشاورزی ازجمله اقداماتی است که در حوزه آبخیزداری موجب مدیریت منابع آبی کشور می‌شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: همانگونه که آمارها  نشان می‌دهد در بسیاری از کشورها که دارای منابع آبی بیشتری از ایران هستند و شرایط آب و هوایی مناسبی نیز دارند، سرانه مصرف آب از کشور ایران پایین‌تر است، لذا ضروری است در راستای مدیریت بهینه منابع آب و دستیابی به وضع مطلوب در آینده و جلوگیری از بحران‌های احتمالی به دلیل کمبود منابع ارزشمند آبی، افزایش بهره‌وری استفاده از آب از طریق اقداماتی همچون مدیریت تقاضا و مصرف آب و افزایش آگاهی‌های اجتماعی در اولویت مدیریت صنعت بزرگ آب و فاضلاب قرار گیرد.
پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet