هدر اصلی
1400/01/29 14:33:48
سرویس صحن
گزارش خانه ملت از ششمین جلسه مجلس در سال ۱۴۰۰؛

از تلاش مجلس برای ساماندهی بازار بورس تا توجه به معیشت سربازان و مهارت آموزی جوانان

بهارستان‌نشینان در نشست علنی امروز کلیات لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور را تصویب و قانون صدور چک را اصلاح کردند و در حاشیه جلسه از اهمیت رسیدگی به وضعیت بورس و پرداخت حقوق سربازان گفتند.
از تلاش مجلس برای ساماندهی بازار بورس تا توجه به معیشت سربازان و مهارت آموزی جوانان بهارستان‌نشینان در نشست علنی امروز کلیات لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور را تصویب و قانون صدور چک را اصلاح کردند و در حاشیه جلسه از اهمیت رسیدگی به وضعیت بورس و پرداخت حقوق سربازان گفتند. https://cdn.icana.ir/d/019/202104108727860544.jpg از,تلاش,مجلس,برای,ساماندهی,بازار,بورس,تا,توجه,به,معیشت,سربازان,و,مهارت,آموزی,جوانان Icana

به گزارش خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت؛ ششمین نشست علنی مجلس شورای اسلامی در سال 1400 صبح امروز (یکشنبه، 29 فروردین ماه) به ریاست   محمدباقر قالیبافدکتررئیس مجلس شورای اسلامی و با حضور  225 نفر از نمایندگان  راس ساعت 9 برگزار شد.

نمایندگان با هدف رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در نشست علنی امروز در صحن علنی، تالار شهید مدرس ساختمان مشروطه و کمیسیون تلفیق مستقر شدند.

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ابتدا دستور کار صحن علنی را قرائت کرد که بر این اساس بررسی گزارش کمیسیون های اقتصادی، آموزش، تحقیقات و فناوری، قضایی و حقوقی، انرژی و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و همچنین انتخاب یک نفر از اعضای هیات رئیسه مجلس جهت عضویت در هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری در دستورکار نمایندگان قرار گرفت. (اینجا بخوانید)

 

دکتر قالیباف:غنی‌سازی۶۰ درصد دستاورد دوران‌ساز و قدرت‌آفرین دانشمندان جوان ایران است

پیش از ورود نمایندگان به دستور کار صحن علنی امروز، دکتر محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی، در نطق پیش از دستور، با بیان اینکه غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در چارچوب قانون اقدام راهبردی انجام گرفت، گفت: غنی‌سازی ۶۰ درصد در شرایطی که طرف‌های مقابل برجام دنبال تحمیل خواسته‌های خود با ترکیبی هماهنگ‌شده هستند، اتفاقی دوران‌ساز و قدرت‌آفرین بود.(اینجا بخوانید)

 

سامانه صیاد تنها مسیر صدور چک‌های تضمین شده توسط بانک‌ها

رسیدگی به لایحه یک فوریتی الحاق یک تبصره به ماده (14) قانون صدور چک مصوب 1355 و اصلاحات بعدی آن نخستین دستورکار منتخبان ملت در بهارستان بود که نمایندگان با مواد 1 و 2 آن موافقت کردند.

در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون صدور چک آقایان محمدحسین حسین زاده بحرینی نماینده مردم مشهد و کلات، حسینعلی حاجی دلیگانی  نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار پیشنهاد الحاق و اصلاح عبارتی داشتند که پس از بحث و بررسی، مورد تایید نمایندگان مجلس قرار گرفت.

بنابراین نمایندگان مجلس صدور و تحویل چک‌های تضمین شده توسط بانک‌ها به مشتری، صرفاً از طریق سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک (صیاد) امکان‌پذیر دانستند. (اینجا بخوانید)

 

لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد/تاکید نمایندگان بر رفع ابهام

در ادامه نمایندگان مردم در خانه ملت به بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه اصلاح ماده (1) قانون پولی و بانکی کشور  پرداختند.

لایحه مذکور مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود که کمیسیون اقتصادی جهت تامین نظر این شورا، اصلاحات عبارتی انجام داد اما با توجه به وجود ابهام و صحبت های رئیس مجلس شورای اسلامی مقرر شد این لایحه برای بررسی بیشتر و اصلاح به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شود. (اینجا بخوانید)

 

تذکرات شفاهی نمایندگان

نمایندگان براساس مسئولیت نمایندگى، متعهد و ملتزم به نظارت بر حسن اجرای قانون هستند، بر این اساس امروز نمایندگان مردم مشهد و کلات، محلات و دلیجان و همچنین خمینی شهر در قوه مقننه تذکرات شفاهی را نسبت به مذاکرات وین بیان کردند.

پژمان فر:چارچوب‌های تعیین شده از سوی رهبری در مذاکرات وین رعایت شود

نصراله پژمان فر، رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مجلس در تذکری خطاب به دولت گفت: باید مراقبت شود که چارچوب‌های تعیین شده از سوی رهبری درباره دخالت مستقیم و غیرمستقیم آمریکا در مذاکراتی که امروز در وین در حال برگزاری است، رعایت شود. (اینجا بخوانید)

سلیمی:تصمیمات هیات مذاکره کننده بدون تصویب در مجلس وجاهت قانونی نخواهد داشت

همچنین علیرضا سلیمی، عضو هیات رئیسه مجلس در تذکری با بیان اینکه قانون اقدام راهبردی، راستی آزمایی را در حوزه لغو تحریم ها به مجلس سپرده است، گفت: تصمیمات هیات مذاکره کننده بدون تصویب در مجلس وجاهت قانونی نخواهد داشت. (اینجا بخوانید)

نقدعلی:تیم مذاکره کننده نباید مذاکرات را فرسایشی کند

در این بین محمدتقی نقدعلی، نماینده مردم خمینی شهر در مجلس نیز در تذکر شفاهی با بیان اینکه تیم مذاکره کننده نباید مذاکرات را فرسایشی کند، گفت: این همه تفصیل و فرسایش مقابل سیاست های قطعی نظام هیچ وجهه و توجیهی ندارد. (اینجا بخوانید)

 

بررسی مشکلات بورس در نخستین جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا با تلاش‌های رئیس مجلس

طی چند ماه اخیر متاسفانه بورس حوزه بورس دچار نوسانات مختلفی شد و این امر آسیب و ضررهای بسیاری را برای افراد سرمایه گذار در پی داشت از این رو نمایندگان ملت برای احقاق حقوق ملت و همچنین نظارت بر حسن اجرای قانون با حضور مسئولان مربوطه در جلسات مختلفی به موضوع بررسی مشکلات بورس پرداختند.

حسینعلی حاجی دلیگانی در جریان نشست علنی امروز خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: خوشحالم که با پیگیری مجلس و جنابعالی قرار است موضوع بورس و مشکلات مردم در این حوزه در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه مطرح شود.

در این بین دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این نماینده گفت: از آنجا که بورس موضوع مهمی است، با اولویت در دستور اولین جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان اضافه کرد: به همه همکاران و مردم عزیز اطمینان میدهم که همه سعی و تلاش خود را به کار گیریم تا بتوانیم با اخذ تصمیماتی به این حوزه کمک کرده و نگرانی سهامداران بازار سرمایه و بورس را برطرف کنیم.(اینجا بخوانید)

 

تلاش مجلس برای مهارت آموزی و اشتغالزایی در کشور/ تصویب کلیات لایحه نحوه کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان فنی و حرفه‌ای

این گزارش می افزاید، بررسی گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور از دیگر دستورکارهای نمایندگان در صحن علنی بود که با 168 رأی موافق، 29 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 248 نماینده حاضر در صحن مورد موافقت قرار گرفت. (اینجا بخوانید)

 

حاجی دلیگانی به عنوان عضو هیات اجرائی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شد

همچنین در ادامه نشست علنی امروز، انتخابات معرفی یک نفر از اعضای هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی جهت عضویت در هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری در اجرای بند یک ماده 216 آیین نامه داخلی مجلس برگزار شد که نمایندگان با ۱۲۶ رأی موافق از مجموع 163 رأی اخذ شده، حسینعلی حاجی دلیگانی را انتخاب کردند. (اینجا بخوانید)

گفتنی است در جریان برگزاری انتخابات معرفی یک نفر از اعضای هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی جهت عضویت در هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: به دلیل اینکه قصد فعالیت های انتخاباتی دارم، نمی توانم عضو هیات اجرایی انتخابات شوم از این رو آقای حاجی دلیگانی از طرف هیات رییسه معرفی می شود.

تنفس نیم ساعته مجلس برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی

رئیس دستگاه قانونگذاری کشورمان برای رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور مقابله با بیماری کرونا، به مدت ۳۰ دقیقه در صحن علنی تنفس اعلام کرد تا ادامه جلسه علنی رأس ساعت 11 و 35 دقیقه برگزار شود.(اینجا بخوانید)

 

گراف تذکرات کتبی  تذکر کتبی

از ضرورت جلوگیری از افزایش قیمت اجاره بهای مسکن در کشور تا لزوم پرداخت حق التدریس دبیران شاغل و بازنشسته

ادامه نشست علنی امروز با قرائت تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور از سوی علی کریمی فیروزجائی آغاز شد. (اینجا بخوانید)

 

ناطقان میان دستور

در ادامه نشست اسامی ناطقان میان دستور از سوی حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رییسه مجلس اعلام شد که بر این اساس یحیی ابراهیمی نماینده دلفان و سلسله، مجتبی رضاخواه نماینده تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس، فریدون عباسی دوانی نماینده کازرون و کوهچنار، منصور آرامی نماینده بندرعباس ،قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر و مهرداد گودرزوندچگینی نماینده رودبار به بیان دغدغه های خود پرداختند. (اینجا بخوانید)

ابراهیمی: بازسازی نظام تدوین کشور باعث تقویت شأن تقنینی مجلس می‌شود

ابتدا نماینده دلفان و سلسله نطق 7 دقیقه ای خود را ایراد کرد که بر این اساس به موضوعاتی مانند مقابله با ویروس کرونا، بازسازی نظام تدوین کشور، محرومیت لرستان، همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری، مشکلات کشاورزان و غیره پرداخت. (اینجا بخوانید)

رضاخواه: دولت اقتصاد کشور را به مذاکره گره نزند/مذاکرات فرسایشی منافع ملی را تامین نمی کند

همچنین رضاخواه نماینده تهران در مجلس نیز به عنوان دومین ناطق پشت تریبون قرار گرفت که به مسائلی مانند مدیریت فضای مجازی، شبکه ملی اطلاعات، مذاکرات هسته ای و رفع تحریم ها، کنترل شیوع کرونا و غیره پرداخت.(اینجا بخوانید)

عباسی دوانی: شورای نگهبان در تایید صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری دقت بیشتری به عمل آورد

در ادامه نشست علنی امروز مجلس، نماینده کازرون و کوهچنار به دغدغه های حوزه انتخابیه اش مانند تامین آب کشاورزی، بازسازی بافت های فرسوده کازرون و کوهچنار، احیای دریاچه پریشان، احداث سد چروم و غیره پرداخت.(اینجا بخوانید)

آرامی: افرایش فقر و بیکاری در هرمزگان در پی عدم نگاه مردمی به اقتصاد/ هرمزگان فقط کیش نیست

این گزارش می افزاید، مطابق آیین نامه داخلی مجلس، نماینده بندرعباس ،قشم، ابوموسی، حاجی آباد اولین ناطق اضطراری بود که مسائلی مانند مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، اقتصاد و توسعه دریا محور، افرایش فقر و بیکاری در هرمزگان، رفع ویروس منحوس کرونا  و غیره را طی 5 دقیقه بیان کرد.(اینجا بخوانید)

گودرزوند چگینی: ناتوانی دولت آمریکا و اسرائیل با کارهای تروریستی گره خورده است

در پایان ایراد نطق های نشست امروز، نماینده رودبار در پشت تریبون قرار گرفت تا به موضوعاتی مانند غنی سازی 60 درصدی، ناتوانی آمریکا و اسرائیل، مشکلات کشاورزان و مرغداران، مشکلات اراضی علی آباد منجیل، دیوارچینی رودخانه سفید رود و غیره بپردازد.(اینجا بخوانید)

 

اعلام وصول طرح ممنوعیت ورود خبرنگاران آمریکایی و انگلیسی حامی تحریم به کشور

بر اساس این گزارش سیدناصر موسوی لارگانی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی، موارد اعلام وصولی اعم از لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان، طرح نحوه مواجهه با قانع کننده نبودن پاسخ وزیر، طرح ممنوعیت ورود خبرنگاران رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی حامی تحریم به کشور ایران، طرح زیرساخت های مرجعیت دانش برای مقابله با تهدیدات زیستی کشو و غیره قرائت کرد.(اینجا بخوانید)

 

تذکرات شفاهی نمایندگان

در ادامه نشست علنی قوه مقننه، عضو هیات رییسه مجلس مطابق آیین نامه داخلی به سراغ نمایندگانی رفت که برای بیان تذکرات شفاهی ثبت نام کرده بودند.

زاهدی: کرمان با تنش آبی روبرو است/ سازمان برنامه و بودجه نسبت به پرداخت خسارت کشاورزان کرمانی اقدام کند

بر این اساس محمدمهدی زاهدی، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی ضمن تبریک سالروز گرامیداشت ارتش، از همت انقلابی آنان تشکر کرد و در تذکری به وزیر کشور و سازمان برنامه و بودجه گفت: دو روز قبل در شهداد کرمان به دلیل وقوع سیل خسارات زیادی به مردم، مزارع، کانال انتقال آب و... وارد شد که باید خسارت وارده برآورد و نسبت به رفع موانع و مشکلات ایجاد شده اقدامات مناسب انجام شود.(اینجا بخوانید)

محمدیاری:کشاورزی غرب استان گیلان قربانی کاهلی مسئولان دولت شده است

در ادامه حسن محمدیاری ، نماینده مردم طوالش و رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود ضمن تبریک روز ارتش و فرا رسیدن ایام ماه مبارک رمضان گفت: متأسفانه در فصل کشاورزی با کاهلی مسئولان به خصوص در حوزه ترمیم سردهنه‌ها مواجه هستیم.(اینجا بخوانید)

اسماعیلی: مردم گرفتار چرخه توزیع معیوب هستند/ دریغ از حضور حتی یک نفر مرد میدان در دولت

همچنین ولی اسماعیلی ، نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی نیز در تذکر شفاهی خود  با انتقاد از وضعیت معیشتی مردم عنوان کرد: دولت از عهده کنترل بازار مرغ و تخم‌مرغ برنمی آید لذا اجازه توزیع را به مردم بدهند.(اینجا بخوانید)

سعیدی: آقای رییس جمهور، در پیک چهارم کرونا عالم و آدم را مقصر دانستید جز خودتان را

در این بین، معین الدین سعیدی نماینده مردم چابهار، نیک شهر، کنارک و قصرقند در مجلس در تذکر شفاهی خطاب به رئیس جمهور گفت: جناب رئیس جمهور، در پیک چهارم کرونا عالم و آدم را مقصر دانستید جز خودتان را؛ مردم را ببخشید که ستاد ملی کرونا سفر را ممنوع نکرد. ملت را ببخشید که در صف های طویل مرغ به شیوع ویروس ویرانگر کمک کردند. ما را معاف کنید که ناهماهنگی دستگاه های دولتی باعث شد نتوانیم واکسن را وارد کنیم.(اینجا بخوانید)

 این نماینده مردم در بهارستان در بخشی از تذکر شفاهی 2 دقیقه ای خودش با خواندن تک بیتی شعری "ترسم نرسی به کعبه ای روحانی/ این ره که تو می روی به ترکستان است!" از ریاست جمهوری انتقاد کرد.

درخشان: رشد افسارگسیخته تورم و سقوط ارزش پول ملی بزرگترین مانع تولید در کشور است

همچنین عبدالناصر درخشان، نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج ، لاشار، بنت، آشار و آهوران در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود خطاب به رئیس جمهور گفت: رشد افسارگسیخته تورم و سقوط ارزش پول ملی بزرگترین مانع تولید در کشور است و بدون ساماندهی این دو مولفه مهم نمی‌توان تولید را ساماندهی کرد. (اینجا بخوانید)

فرشادان:لزوم برخورد با مهندسی انتخابات شوراها توسط برخی فرصت طلبان

سیدمهدی فرشادان نماینده مردم سنندج در مجلس در تذکری شفاهی ضمن انتقاد از دولت به دلیل رشد آفت باج گیری فضای مجازی در کشور، گفت: هنوز ۲ ماه مانده به انتخابات افرادی در پشت تریبون های باج گیران در فضای مجازی می خواهند انتخابات شوراها را مهندسی کنند. (اینجا بخوانید)

جعفری بروجنی: با مسئولان کاهل و بی مسئولیت برخورد شود

همچنین امیرقلی جعفری بروجنی، نماینده مردم بروجن در مجلس طی تذکری شفاهی با بیان اینکه همه باید ملزم به اجرای قانون باشند و نباید تاوان کاهلی و بی مسئولیتی را نظام اسلامی دهد، گفت: با مسئولان کاهل و بی مسئولیت برخورد شود.(اینجا بخوانید)

 

دهنوی: مجلس بودجه کافی برای حقوق سربازان اختصاص داد/ دولت بودجه تامین حقوق سربازان را نمی دهد

در ادامه سیدمحسن دهنوی، عضو هیات رئیسه مجلس در تذکری با بیان اینکه مجلس در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مجموعاً ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد برای تامین حقوق سربازان تصویب کرد، گفت: ستاد کل نیروهای مسلح می گوید که دولت این پول را نمی دهد و آن را در اولویت آخر گذاشته است. (اینجا بخوانید)

 

گراف جوابیه

جوابیه برادران معاون اول رئیس جمهور نسبت به نطق نماینده مردم گرمسار در مجلس

ابراهیم و مهدی جهانگیری برادران معاون اول رئیس جمهور را براساس ماده 74 آئین نامه داخلی نسبت به اظهارات اردشیر مطهری نماینده گرمسار در صحن علنی هفته گذشته بیانیه ای را صادر کردند که مطابق آیین نامه داخلی از سوی علی کریمی فیروزجائی، عضو هیات رییسه مجلس قرائت شد.(اینجا بخوانید)

برادران معاون اول رئیس جمهور خواستار قرائت این بیانیه در اولین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و همچنین رسیدگی در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شدند؛ همچنین مطابق متن این بیانه ذکر شده از آن جا که اتهام مطرح شده مصداق بارز توهین و افترا و جرم بوده مطابق مواد 697 و 609 قانون مجازات اسلامی مشمول مجازات است شکایت خود را به مراجع ذیصلاح قضائی نیز ارائه خواهند کرد.

گفتنی است، اردشیر مطهری نماینده مردم در مجلس یازدهم طی تذکری در صحن علنی هفته گذشته اعلام کرده بود؛ اگر در سازمان و اداره و یا شوراهای اسلامی فردی برای عضویت و استخدام اقدام کند اما برادرش تخلف می کند با او برخورد می‌کنند، حال برادر رئیس جمهور و برادر معاون اول دولت و همچنین دختر وزیر دزد هستند اما رئیس جمهور از این موضوع حیا نمی‌کند.

 

پایان ششمین جلسه علنی قوه مقننه در سال 1400/ نشست بعدی ۳۱ فروردین

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی زنگ پایان نشست علنی امروز (یکشنبه، 29 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی را ساعت 12  و 50 دقیقه به صدا درآورد و گفت: نشست بعدی سه شنبه (31 فروردین ماه) با بررسی ادامه دستور کار برگزار می‌شود./

خبرنگار؛ محمدجواد یافتیان

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet