خبرگزاری خانه ملت

عید سعید فطر
1400/01/29 16:07:12
سرویس استان ها
طی نامه ای به وزیر اقتصاد؛

مجمع نمایندگان استان گیلان خواستار توجه ویژه به ظرفیت های سرمایه گذاری در این استان شدند

مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار توجه ویژه به استان گیلان و استفاده از ظرفیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در این استان شدند.
مجمع نمایندگان استان گیلان خواستار توجه ویژه به ظرفیت های سرمایه گذاری در این استان شدند مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار توجه ویژه به استان گیلان و استفاده از ظرفیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در این استان شدند. https://cdn.icana.ir/d/019/201907105780605076.jpg مجمع,نمایندگان,استان,گیلان,خواستار,توجه,ویژه,به,ظرفیت,های,سرمایه,گذاری,در,این,استان,شدند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، ، اعضای مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار توجه ویژه به استان گیلان و استفاده از ظرفیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در این استان شدند.

در متن این نامه آمده است:

برادر ارجمند جناب آقای دکتر دژپسند

وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی

سلام علیکم

استمرار نام‌گذاری سال‌ها توسط مقام معظم رهبری با موضوعات مرتبط با اقتصاد مقاومتی، وظیفه مدیران اقتصادی کشور را بیش از پیش سنگین‌تر و مشارکت جدی تر آنها را در تنظیم برنامه‌های پیش‌رو ضروری ساخته است. با این توصیف، استان گیلان با برخورداری از ویژگی‌های منحصر به فرد طبیعی، جغرافیایی و زیرساختی از قبیل:

 - برخورداری از موقعیت ممتاز جغرفیایی و قرار گرفتن در مسیر کریدور نوستراک و کریدور تراسیکا؛

- همجواری با کشورهای آسیای میانه از طریق خاکی و آبی.

- وجود تنها منطقه آزاد تجاری - صنعتی شمال کشور (بندرانزلی و منطقه ویژه اقتصادی در آستارا و لاهیجان؛

- امکانات بندری و کشتیرانی تجاری در بندر انزلی (به عنوان بزرگ ترین بندر حاشیه دریای خزر و سومین بندر بزرگ ایران) و آستارا؛

- امکان دسترسی به بازار ۳۰۰ میلیون نفری کشورهای آسیای میانه و قفقاز؛

- وجود نیروگاه آبی، بادی، گازی سیکل ترکیبی و شبکه های وسیع توزیع و انتقال برق در استان (بطوریکه استان گیلان در تولید برق مکان پنجم و در صادرات برق مکان دوم در بین ۱۶ منطقه کشور را دارا می باشد)؛

- اتصال به راه آهن سراسری (قزوین- رشت) همچنین در ادامه این مسیر از طریق مرز آستارا به خط ریلی جمهور آذربایجان متصل خواهد شد.

- وجود آزاد راه قزوین - رشت و ادامه آن به انزلی و آستارا جهت توسعه محورهای مواصلاتی به ترکیه و اروپا و همچنین جمهوری آذربایجان و قفقاز؛

ظرفیت‌های فوق به علاوه فرصت‌هایی چون وجود نیروی کار جوان و متخصص این انتظار را ایجاد می کند که سرعت و حجم تشکیل سرمایه در استان بسیار بالاتر از روند موجود باشد.

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد شرکت‌ها و هولدینگ‌های بزرگ دولتی و شبه دولتی داخلی همچون شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی؛ سازمان گسترش و نوسازی صنایع (ایدرو): سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) نه تنها رغبتی به سرمایه‌گذاری در این استان نداشته بلکه تعداد اندک واحدهای تولیدی که در این استان مستقر دارند را نیز بلاتکلیف رها کرده و اقدام موثری در جهت راه‌اندازی مجدد و یا افزایش ظرفیت تولیدشان به انجام نمی رسانند. از اینرو خواهشمند است تدابیر لازم به منظور حضور بیش از پیش سرمایه گذاران بخش خصوصی در این استان اندیشیده شود تا شاهد رشد اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی مردم شریف استان گیلان باشیم.

مجمع نمایندگان مردم شریف استان گیلان در مجلس شورای اسلامی./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet