هدر اصلی
1400/01/30 09:55:59
سرویس سیاسی
گلرو با اشاره به مذاکرات وین:

طولانی شدن مذاکرات آسیب زا است/ تحریم‌ها باید یکجا برداشته شود

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس با بیان اینکه طولانی شدن مذاکرات آسیب زا است، گفت: لیست تحریم‌هایی که تهیه شده شامل هزار و ۶۰۰ مورد تحریمی است که باید برداشته شود، اما به نظر می‌رسد طرف‌های دیگر هنوز با آنچه جمهوری اسلامی می‌خواهد، موافقت نکرده است.
طولانی شدن مذاکرات آسیب زا است/ تحریم‌ها باید یکجا برداشته شود رئیس کمیته روابط خارجی مجلس با بیان اینکه طولانی شدن مذاکرات آسیب زا است، گفت: لیست تحریم‌هایی که تهیه شده شامل هزار و 600 مورد تحریمی است که باید برداشته شود، اما به نظر می‌رسد طرف‌های دیگر هنوز با آنچه جمهوری اسلامی می‌خواهد، موافقت نکرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/202006107193500432.jpg طولانی,شدن,مذاکرات,آسیب,زا,است/,تحریم‌ها,باید,یکجا,برداشته,شود Icana

عباس گلرو در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به مذاکرات ایران و 4+1 در وین، گفت:  به نظر می‌رسد طرف آمریکایی هنوز با آنچه جمهوری اسلامی می‌خواهد، موافقت نکرده است لذا در اینکه آمریکایی‌ها بپذیرند تحریم‌ها را به صورت یکجا بردارند، تردید است البته مهم رفع تحریم‌های اساسی است که در حوزه نفتی, تجاری, بانکی و کشتیرانی وجود دارد.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: از سوی دیگر تصمیم گیری درباره نحوه راستی آزمایی طرف مقابل دارای اهمیت است. راستی آزمایی باید به صورت میدانی و عملی انجام شود. و راستی آزمایی حقوقی و روی ورق هیچ اعتباری ندارد.

گلرو در ادامه یادآور شد: طولانی شدن مذاکرات هم به اعتبار و منافع اقتصادی ما آسیب خواهد زد، همچنین روند طولانی مذاکرات ممکن است فسادزا باشد چرا که اروپایی‌ها مدعی هستند غیر از برجام باید پیرامون مسائل منطقه‌ای و موشکی مذاکره انجام شود اما ما این موضوعات را رد می‌کنیم و نخواهیم پذیرفت.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است: از سوی دیگر اقتصاد ما نمی‌تواند معطل و وابسته به مذاکرات بماند و هرچه زمان بگذرد اقتصاد ما ضربه پذیرتر می‌شود بنابراین مذاکرات باید سریع انجام شود تا اگر به توافق رسیدیم منافع همه کشورها تامین خواهد شد و اگر به توافق نرسیدیم تکلیف ما روشن است و ما هم بدنبال راهبرد خودمان خواهیم رفت.

وی با اشاره به رفتارهای آمریکا و اروپایی‌های طرف برجام، گفت: به نظر می‌رسد یک نوع تعلل در این طرفها وجود دارد که موجب میشود این مذاکرات به زودی به نتیجه نرسد مگر آنکه اقدامات جمهوری اسلامی که در این مدت انجام داده مانند تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و غنی سازی 60 درصدی طرف مقابل را مجبور به توافق کند زیرا در شرایط کنونی معادله تغییر کرده و طرفی که ضرر می‌کند، اروپاییها و آمریکایی ها هستند.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آغاز غنی سازی 60 درصد دست دیپلمات‌های ما را در مذاکرات پُر کرد، افزود: ما غیر از غنی سازی در فرایند تولید سانتریفیوژهای نسل جدید گام هایی برداشتیم. مجلس در قانون اقدام راهبردی این محدودیت ها را مرتفع کرده است تا علاوه بر افزایش تعداد ماشین‌ها بتوانیم سطح غنای اورانیوم و ذخیره آن را افزایش دهیم./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet