هدر موبایل
1400/01/31 14:26:57
سرویس صحن
گزارش خانه‌ملت از هفتمین نشست مجلس در سال 1400؛

پاسخ بهارستان به سنگ‌اندازی در مسیر تولید؛ دژپسند 4 کارته شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست امروز پارلمان، ضمن تقدیر از زحمات کادر درمان در دوران کرونایی، پس از استماع گزارش زاکانی درباره عملکرد مرکز پژوهش ها، به دژپسند به دلیل عملکرد نامطلوب وزارت اقتصاد درباره صدور مجوز برای کسب و کارها کارت زرد دادند.
پاسخ بهارستان به سنگ‌اندازی در مسیر تولید؛ دژپسند 4 کارته شد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست امروز پارلمان، ضمن تقدیر از زحمات کادر درمان در دوران کرونایی، پس از استماع گزارش زاکانی درباره عملکرد مرکز پژوهش ها، به دژپسند به دلیل عملکرد نامطلوب وزارت اقتصاد درباره صدور مجوز برای کسب و کارها کارت زرد دادند. https://cdn.icana.ir/d/019/202104107099595361.jpg پاسخ,بهارستان,به,سنگ‌اندازی,در,مسیر,تولید؛,دژپسند,4,کارته,شد Icana

خبرگزاری خانه ملت- سرویس صحن؛ هفتمین نشست علنی امسال خانه ملت به ریاست دکتر محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی راس ساعت 9 و 10 دقیقه و با حضور 227 نفر از نمایندگان آغاز شد.

پس از قرائت آیاتی از کلام الله مجید، دکتر قالیباف در نطق پیش از دستور خود از ضرورت کنترل و قرنطینه جدی شهرها، به منظور جلوگیری از روند صعودی گسترس ویروس کرونا سخن گفته و ادامه می‌دهد: از شرایط سخت اقتصادی آگاهیم و همه توان مجلس و دولت، حمایت‌های لازم از اقشار آسیب دیده کرونایی است. البته رئیس مجلس شورای اسلامی درباره نحوه برگزاری جلسات علنی پارلمان در هفته‌های آینده نیز توضیحاتی داد، او گفت: مجلس هیچ وقت تعطیل نیست، در حقیقت در هفته آینده به دلیل شرایط کرونایی، خانه ملت جلسه علنی نخواهد داشت، اما نمایندگان هم به حوزه‌های انتخابیه خود نیز نخواهند رفت.(متن خبر را اینجا بخوانید)

همچنین دکتر قالیباف شهادت سردار سرافراز اسلام محمد حجازی را به فرمانده معظم کل قوا، مردم و خانواده معزز این شهید تسلیت گفت.

سوال از وزیر اقتصاد در دستورکار

در ادامه، صحن علنی مجلس کار خود را در حالی آغاز کرد که گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد آن مرکز در مجلس یازدهم، سوال ‌احمدعلی رضابیگی نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو و سوال روح اله نجابت نماینده شیراز و زرقان از وزیر امور اقتصادی و دارایی را در دستور کار قرار داشت.

 

رضابیگی خطاب به وزیر اقتصاد: ملت ایران دیگر به شما اعتماد ندارند

دستور کار نخست امروز پارلمان، سوال علیرضابیگی از وزیر اقتصاد بود؛ نماینده مردم تبریز در مجلس در ابتدای سوال خود، خطاب به دژپسند ضمن انتقاد از عدم ابطال واگذاری شرکت ایران ایرتور علیرغم احراز تخلفات قانونی از سوی سازمان خصوصی‌سازی، گفت: ملت ایران دیگر به شما اعتماد ندارند، از ابتدای مجلس دهم که موضوع رسیدگی به خصوصی‌سازی‌ها کلید خورد موفق شدیم موجبات ابطال بسیاری از خصوصی‌سازی‌ها که به طریق و شیوه ناصواب اتفاق افتاده بودند را فراهم کنیم، شرکت ایران ایرتور از جمله این خصوصی‌سازی‌ها است که دارای خطاهای فاحش است.( متن خبر را اینجا بخوانید)

دژپسند: واگذاری شرکت ایران ایرتور کاملا براساس قانون انجام شده است

وزیر امور اقتصادی و دارایی هم در پاسخ به سوال رضابیگی با بیان اینکه واگذاری شرکت ایران ایرتور مربوط به دوره وزارت من نیست، با ادعای اینکه سال گذشته متمایزترین سال از نظر واگذاری‌ها بود، گفت: واگذاری شرکت ایران ایرتور کاملا براساس قانون انجام شده زیرا بعد از 4 بار برگزاری مزایده و در پنجمین مزایده این واگذاری انجام شد، از سوی دیگر این مجموعه در زمان واگذاری بدهی‌های بسیاری داشت که در آن زمان خریدار مکلف به پرداخت تمام تعهدات شد و امروز تمامی این تعهدات به درستی انجام شده است.

نمایندگان از توضیحات دژپسند درباره واگذاری شرکت ایران ایرتور قانع شدند

اما پاسخ دژپسند برای رضابیگی نماینده تبریز در مجلس قانع‌کننده نبود و براین اساس پاسخ وزیر اقتصاد به رأی گذاشته شد اما وکلای مردم در خانه ملت با  139 رأی موافق، 60 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 239 نماینده حاضر از توضیحات این وزیر کابینه دوازدهم قانع شدند.(متن خبر را اینجا بخوانید)

قالیباف: مجلس از واگذاری های درست دفاع خواهد کرد

پس از بررسی سوال نماینده مردم تبریز از دژپسند، رئیس مجلس با تاکید بر اینکه مجلس مصمم است اصل 44 قانون اساسی تحقق یابد، گفت: مجلس از واگذاری های درست به بخش خصوصی دفاع خواهد کرد، البته اگر تخلفی صورت گیرد، مجلس حتماً با آن برخورد می کند.

 

نجابت: تنها ۲۵ درصد مجوزها دارای مصوبه هیات مقررات زدایی است

ساعت از 10 گذشته بود که روح الله نجابت به عنوان دومین سوال‌کننده از وزیر امور اقتصادی و دارایی پشت تریبون قرار گرفت و سوال خود درباره لزوم شفافیت و تسهیل شرایط صدور مجوزهای کسب و کار، را اینگونه شرح داد؛ ما عملا در کشور توسط دستگاه های اجرایی دچار خودتحریمی هستیم و افرادی که در شرایط تحریمی به دنبال کسب وکار هستند باید ساعت ها درگیر مسائل سیستم ناکارآمد اداری در دستگاه های اجرایی باشند در واقع کوتاهی وزارت اقتصاد و عدم اجرای تکلیف قانونی موجب ناکارآمدی در صدور مجوزها شده است.( متن را اینجا بخوانید)

دژپسند: زمان صدور مجوز کسب از ۱۰۰ روز به ۷ روز کاهش پیدا کرده است

دژپسند که برای ارائه توضیحات درباره وضعیت صدور مجوز برای کسب و کارها پشت تریبون رفت، با بیان اینکه فاصله زمان مورد نیاز ثبت شرکت‌ها از 72 روز به 72 ساعت کاهش یافته، ادامه داد: همچنین زمان صدور مجوز از 100 روز در تیر ماه 98 به 7 روز در اسفندماه 99 کاهش پیدا کرده است که این نشان می‌دهد عملکرد وزارتخانه بسیار خوب و مناسب بوده است البته این آمار به صورت متوسط از استان‌ها گرفته شده است و امکان دارد در برخی استان‌ها بیشتر و در برخی استان کمتر شده باشد.(متن خبر را اینجا بخوانید)

وزیر اقتصاد چهارمین کارت زرد خود را دریافت کرد

اما پاسخ وزیر اقتصاد برای نجابت نماینده مردم شیراز در مجلس قانع کننده نبود و براین اساس پاسخ دژپسند به رأی گذاشته شد و نمایندگان هم با 111 رأی موافق، 81 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 239 نماینده حاضر در جلسه از پاسخ های وزیر قانع نشدند. این دومین کارت زرد دژپسند در مجلس یازدهم بود اما وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش از این هم در دور قبلی مجلس شورای اسلامی 2کارت زرد دیگر دریافت کرده بود.

 

نوبت به بررسی عملکرد مرکز پژوهش ها در مجلس یازدهم رسید

بنابراین گزارش، نوبت به بررسی عملکرد مرکز پژوهش ها در مجلس یازدهم رسید، زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌ها در تشریح این گزارش، گفت: مأموریت مرکز پژوهش‌ها از پشتیبانی صرف از تصمیمات مجلس به سیاست‌پژوهی راهبردی و معماری نقشه راه برون رفت و پیشرفت کشور برای تصمیم‌سازی‌های راهبردی مجلس و سایر قوای کشور تغییر کرده است. (اینجا)

پس از استماع گزارش زاکانی از عملکرد مرکژ پژوهش ها، فرصتی کوتاه در اختیار نمایندگان قرار گرفت تا قبل از اعلام تنفس، تذکرات و اخطارهای خود را بیان کنند؛

عسگری: لزوم استفاده از ظرفیت نخبگان استانی در مرکز پژوهش‌های مجلس

نماینده مردم کرج در مجلس طی تذکری، گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس باید از نقش انفعالی به فعال برسد و صرفآً منتظر طرح و لایحه برای ایراد نظرات نباشد بلکه به عنوان یک مرکز تولید فکر مسائل را شناسایی کند تا معضلات اولویت‌بندی شود و راهکارهای آن به مجلس و کمیسیون‌های تخصصی ارجاع داده شود.

دلخوش: مرکز پژوهش ها در جهت ارائه اطلاعات جدید و دقیق اهتمام ورزد

نماینده مردم صومعه سرا در تذکری دیگر با بیان اینکه قبل از هرگونه تغییری در مرکز پژوهش ها باید از هیات امنا و رئیس مجلس اجازه لازم اخذ شود، گفت: رئیس مرکز پژوهش ها طی گزارش خود اعلام کرد؛ می خواهیم به شما اطلاع بدهیم و می دهیم، اما طی یکسال گذشته تاکنون ما هیچگونه اطلاعاتی از این مرکز دریافت نکرده ایم.

قالیباف:  پیشنهادات مرکز پژوهش ها درباره تغییرات به هیات رئیسه مجلس ارسال شده است

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر این نماینده، توضیح داد: هیات رئیسه مجلس به عنوان هیات امنای مرکز پژوهش ها محسوب شده و باید براساس اساسنامه هرگونه تغییری به تصویب این هیات برسد که پیشنهادات از مرکز پژوهش ها به این هیات ارسال شده است.

زنگنه: مرکز پژوهش‌های مجلس باید نمایندگان و کمیسیون‌ها را از لحاظ اطلاعات علمی تقویت کند

بر این اساس نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس با استناد به ماده 142 آئین نامه داخلی مجلس، از رئیس مرکز پژوهش های مجلس خواستار استفاده بیشتر از ظرفیت های این مرکز و جوانان فرهیخته آن شد و گفت: این مرکز باید نمایندگان و کمیسیون ها از لحاظ اطلاعات علمی تقویت کند.

 

تنفس نیم ساعته مجلس برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی

بنابراین گزارش پس از گذشت نزدیک به 2 ساعت از صحن علنی رئیس مجلس شورای اسلامی برای رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور مقابله با بیماری کرونا، به مدت ۳۰ دقیقه در صحن علنی تنفس اعلام کرد. این بار جلسه علنی امروز پس از 30 دقیقه تنفس به ریاست علی نیکزاد نایب رئیس مجلس آغاز شد.

 

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

بعد از آغاز مجدد صحن علنی، دستور به تذکرات کتبی نمایندگان به دولتمردان رسید که توسط علی کریمی فیروزجائی قرائت شد.(متن خبر را اینجا بخوانید)

 

پای مذاکرات وین به تذکرات وکلای ملت در خانه مردم باز شد

تذکرات شفاهی 31 فروردین 1400

در ادامه نمایندگان طبق روال همیشگی در دقایق پایانی صحن‌های علنی شروع به قرائت تذکرات شفاهی خود کردند؛

صالحی: ضرورت اصلاح قانون احتساب سنوات خدمت فرهنگیان

نماینده مردم اقلید در مجلس با اشاره به مشکلات فرهنگیان که در دوره ای به دلیل عدم به کارگیری آموزش و پرورش فعالیتی نداشتند و سال های خدمت آن ها محاسبه نشده است در تذکری، گفت: کمیسیون آموزش اصلاح قانون احتساب سنوات خدمت فرهنگیان را باید در دستور کار قرار دهد.

گیلانی: تداوم سرقت‌های توأم با ایجاد رعب و وحشت در خوزستان

نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس در تذکری دیگر با ابراز نگرانی از تداوم سرقت‌های توأم با ایجاد رعب و وحشت در خوزستان از وزیر کشور و فرمانده ناجا خواستار ورود جدی به این موضوع شد.

حسین پور: مردم پیرانشهر و سردشت در کنار سدها از کم آبی رنج می برند

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس از کمبود آب شرب و کشاورزی در حوزه انتخابیه گلایه کرد و گفت: مردم پیرانشهر و سردشت در کنار سدها از کم آبی رنج می برند.

پژمانفر: مجلس باید در جریان مذاکرات وین قرار گیرد

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در تذکری با اشاره به مذاکرات وین بین ایران و ۱+۴ گفت: این مذاکرات باید پیرامون قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها انجام و مجلس در جریان آن قرار گیرد.

الهیان: کشور به سرعت به سمت پیری می رود

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: یکسری از روایت های غلط علیه طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در فضای مجازی ارائه می شود، مصوبات در این طرح برای رفع موانع پیش رو در بحث فرزندآوری، معیشت، مسکن، درمان ناباروری، رایگان شدن زایمان و همچنین تحصیلات آموزشی و تسهیلات ازدواج انجام شده است.

شادمهر: وزارت جهادکشاورزی به داد کشاورزان گلستانی برسد

نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس با اشاره به وضعیت نابسامان آب در حوزه انتخابیه گفت: جهاد کشاورزی به داد کشاورزان گلستانی برسد.

میرتاج الدینی: تولید برخی محصولات کشاورزی بیش از نیاز داخلی

نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: گاهی تولید محصولات کشاورزی بیش از نیاز داخلی است و تولیدات در دست کشاورزان زحمتکش باقی می ماند بنابراین دولت باید خرید تضمینی و حمایت از کشاورزان را در برنامه خود قرار دهد.

نخعی: خشکسالی و کم آبی روستاهای استان خراسان جنوبی را خالی از سکنه کرده است

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس با اشاره به وضعیت کم آبی در استان خراسان جنوبی و همچنین وضعیت کشاورزان و دامداران این استان گفت: خشکسالی و کم آبی روستاهای استان خراسان جنوبی را خالی از سکنه کرده است.

 

بیانیه قدردانی ۲۳۵ نفر از نمایندگان مجلس از زحمات کادر درمان در دوران کرونایی

قرائت بیانیه تقدیر از زحمات کادر درمان در دوران کرونایی یکی دیگر از دستور کارهای نشست امروز بود که نائب رئیس مجلس پس از قرائت آن، گفت: مجلس علاوه بر تشکر از این عزیزان، تمام تلاش خود را معطوف به حمایت از حوزه سلامت خواهد داشت.

 

فرهنگی: تعطیلی برای نماینده، عملا معنایی ندارد

در حاشیه صحن علنی مجلس بود که فرهنگی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره  تعطیلی جلسات علنی هفته آینده مجلس، گفت: تعطیلی برای نماینده، عملا معنایی ندارد زیرا نمایندگان درگیر مسائل مختلف مرتبط با مجلس چه با جلسه و چه با تلفن هستند.(متن خبر را اینجا بخوانید)

 

مطالبات و انتقادات ناطقان

ناطقان میان دستور 31 فروردین 1400

 ساعت از 12 و 30 دقیقه گذشته بود که دستور به نطق میان دستور نمایندگان رسید.

زارعی کیایی: مجلس با تصویب قوانین کارآمد همه اقدامات هر سه قوه را شفاف کند

کوهساری: بحران کمبود نان؛ در سایه بی‌توجهی دولت به افزایش نرخ خرید گندم

محمدیاری: دولت با هرگونه رانت در رابطه با استفاده از واکسن شدیدا برخورد شود

 

عدم مدیریت و ساماندهی خرید تضمینی گندم، کشور را با مشکل مواجه می‌کند

پس از قرائت بیانیه مجمع نمایندگان استان گلستان درباره هزینه‌ی بالای کاشت، داشت و برداشت گندم، سویا و کلزا، گفت: اگر در کشور مدیریتی در زمینه ساماندهی خرید تضمینی گندم صورت نگیرد، با مشکل مواجه می شویم. رئیس کمیسیون کشاورزی این موضوع را به فوریت پیگیری کند.

اعلام وصول طرح تامین و تضمین امنیت و کرامت زن ایرانی

عضو هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول طرح و سوالات نمایندگان از دستگاه های اجرایی را قرائت کرد.

 

زنگ پایان جلسه علنی 31 فروردین نواخته شد/نشست بعدی 19 اردیبهشت

در نهایت پس از گذشت 4 ساعت از جلسه علنی، نیکزاد نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امروز را ساعت 13 و 8 دقیقه به صدا درآورد؛ از آنجا که مطابق نقشه رنگ‌بندی شهرهای کشور برگرفته از "نرم‌افزار ماسک وزارت بهداشت"، تقریبا تمامی مراکز استان‌ها و کلانشهرها در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته‌اند، خانه ملت دو هفته جلسه علنی نخواهد داشت، بنابراین جلسه بعدی پارلمان 19 اردیبهشت رأس ساعت 8/45 با ادامه دستور کار هفتگی برگزار می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet