انتخابات ریاست جمهوری
1400/02/05 19:17:32
سرویس سیاسی
عموئی با اشاره به اظهارات عراقچی در نشست فوق العاده کمیسیون امنیت ملی:

اختلاف نظر پیرامون ترتیب اقدامات برجامی وجود دارد/ موضع ایران لغو همه تحریم‌‌ها، راستی آزمایی و سپس بازگشت به تعهدات برجامی است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اظهارات عباس عراقچی در نشست کمیسیون، گفت: اختلاف نظر پیرامون ترتیب اقدامات وجود دارد البته موضع ایران لغو همه تحریم‌‌ها، راستی آزمایی و سپس بازگشت به تعهدات برجامی است.
اختلاف نظر پیرامون ترتیب اقدامات برجامی وجود دارد/ موضع ایران لغو همه تحریم‌‌ها، راستی آزمایی و سپس بازگشت به تعهدات برجامی است سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اظهارات عباس عراقچی در نشست کمیسیون، گفت: اختلاف نظر پیرامون ترتیب اقدامات وجود دارد البته موضع ایران لغو همه تحریم‌‌ها، راستی آزمایی و سپس بازگشت به تعهدات برجامی است. https://cdn.icana.ir/d/019/202104101057897560.jpg اختلاف,نظر,پیرامون,ترتیب,اقدامات,برجامی,وجود,دارد/,موضع,ایران,لغو,همه,تحریم‌‌ها،,راستی,آزمایی,و,سپس,بازگشت,به,تعهدات,برجامی,است Icana

ابوالفضل عموئی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، در توضیح نشست فوق العاده امروز یکشنبه 5 اردیبهشت ماه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: جلسات صحن مجلس شورای اسلامی به دلیل مقابله با شیوع ویروس کرونا برگزار نمی‌شود و نمایندگان در حوزه های انتخابیه هستند اما کمیسیون امنیت ملی مجلس جلسات فوق العاده خود را با نظر بر اهمیت مذاکرات وین برگزار کرد. جلسه امروز نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی و با حضور 32 نفر از نمایندگان و حضور آقای دکتر عراقچی برگزار شد، معاون وزیر امور خارجه در این جلسه گزارشی از آخرین تحولات مذاکرات وین ارایه داد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: در این  جلسه آقای دکتر عراقچی با اشاره به اینکه دور اول مذاکرات پیرامون موضوعات کلی بود اما در دور دوم مذاکرات در مسیر قرار گرفتیم تاکید کرد که «مسیر پیش رو در مذاکرات پر چالش است و با اینکه برخی مباحث روشن شده اما هنوز مشخص نیست که به توافق برسیم.» وی همچنین تاکید کرد که «در مذاکرات روش گام به گام مطرح نیست، در حال حاضر پیرامون گام نهایی صحبت می‌شود و مواضع کشورمان همچنان تاکید بر لغو همه تحریم‌‌ها،راستی آزمایی و سپس بازگشت ایران به تعهدات برجامی است».

وی اضافه کرد: آقای عراقچی در تشریح دور دوم مذاکرات اشاره کرد که «آمریکا باید همه تحریم‌ها را بردارد و برای این نیاز است تحریم‌ها ریز شود؛ آمریکا تحریم هایی را از طریق قوانین کنگره و دستور اجرایی علیه ایران اعمال کرده که باید لیست شود، از این جهت در مورد لغو تحریم ها بین ایران و طرف آمریکایی اختلاف نظر وجود دارد البته در حال حاضر مذاکرات بین ایران و 4+1 در جریان است و  4+1 به صورت جداگانه با طرف آمریکایی مذاکره می‌کند».

عموئی یادآور شد: معاون وزیر امور خارجه اظهار کرد که «ایران در مواضع خود بر برداشتن همه تحریم‌های موضوعی و تحریم اشخاصی که نامشان در  لیست تحریمی برجام بوده یا بعد از برجام در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است، تاکید دارد. طرف آمریکایی هم اذعان دارد که ایران باید از منافع لغو تحریم‌ها منتفع شود».

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم ادامه داد: با توجه به اظهارات آقای عراقچی مذاکرات جنبه دیگری پیرامون تعهدات هسته‌ای ایران دارد، ایران اعلام کرده که آماده بازگشت به تعهدات برجامی بعد از لغو تحریم‌ها است، همینطور موضوع ترتیب اقدامات مطرح است و ایران بر انجام تعهدات آمریکا، راستی آزمایی و پس از آن بازگشت ایران به تعهدات برجامی تاکید دارد.

وی گفت: عراقچی تاکید کرد که «همچنان اختلاف نظرهای زیادی بین طرفین وجود دارد هرچند در مسیر هستیم لذا به سرانجام مذاکرات خوشبین یا بدبین نیستیم».

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در این جلسه 24 نفر از نمایندگان به طرح دیدگاه و سوالات از روند مذاکرات پرداختند که آقای عراقچی پاسخ داد، از جمله محورهای مورد نظر نمایندگان تاکید بر منویات مقام معظم رهبری، اصرار بر لغو تحریم ها، ضرورت راستی آزمایی دقیق از لغو تحریم ها، اجرای قانون اقدام راهبردی، نظارت مجلس بر روند مذاکرات و توافق احتمالی، تاکید بر بی اعتمادی به غربی‌ها و توجه به تجربه گذشته بود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet