هدر اصلی
1400/02/14 16:21:42
سرویس اقتصادی
رحیمی مظفری مطرح کرد

مجلس پرونده تخلف عدم اجرای قانون تنفس خوراک به پتروپالایشگاه‌ها به قوه‌قضاییه ارجاع می‌کند؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه تنفس خوراک نقش مهمی در بالا بردن حاشیه سود و جذابیت پروژه‌ها دارد، گفت: اگر نمایندگان یقین پیدا کنند با یک مهلت دیگر کار انجام می‌شود برای تسریع در کار مردم باز هم به دولت مهلت خواهیم داد.
مجلس پرونده تخلف عدم اجرای قانون تنفس خوراک به پتروپالایشگاه‌ها به قوه‌قضاییه ارجاع می‌کند؟ عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه تنفس خوراک نقش مهمی در بالا بردن حاشیه سود و جذابیت پروژه‌ها دارد، گفت: اگر نمایندگان یقین پیدا کنند با یک مهلت دیگر کار انجام می‌شود برای تسریع در کار مردم باز هم به دولت مهلت خواهیم داد. https://cdn.icana.ir/d/019/202011104571983966.jpg مجلس,پرونده,تخلف,عدم,اجرای,قانون,تنفس,خوراک,به,پتروپالایشگاه‌ها,به,قوه‌قضاییه,ارجاع,می‌کند؟ Icana

عبدالعلی رحیمی مظفری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به پایان مهلت مجلس به دولت برای اجرای تنفس خوراک در قانون حمایت از صنایع نفت‌خام و میعانات گازی در هیئت امنای صندوق توسعه ملی گفت: اگرچه مجلس به دنبال دعواهای قضایی نیست و به‌همین دلیل بارها به دولت برای اجرای تنفس خوراک در قانون حمایت از صنایع نفت‌خام و میعانات گازی فرصت داده است اما اکنون این فرصت به پایان رسیده و باید مشمول ماده 234 آیین داخلی مجلس شود، البته اگر نمایندگان یقین پیدا کنند با یک مهلت دیگر کار انجام می‌شود برای تسریع در کار مردم باز هم به دولت مهلت خواهیم داد، چراکه نمایندگان مجلس برای انجام امور، چنین سعه صدری و همکاری خواهند داشت.

نماینده مردم سروستان و کوار و خرامه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگرچه تعدادی از پروژه‌ها یک سری از مجوزهای لازم را گرفته‌اند اما از آنجا که این قانون به صورت رسمی اجرا نشده برای بخش خصوصی نگرانی‌هایی ایجاد کرده است.

وی معتقد است اگر دست از تنگ‌نظری‌ها برداشته و اجازه تحرک بخش خصوصی و قدرتمند شدن این بخش را دهیم به‌یقین شاهد تحولات بزرگی در اقتصاد کشور خواهیم بود.

رحیمی مظفری تاکید کرد: اگر به جای حمایت از شرکت‌هایی مانند "ایران خودرو" و "سایپا" که فقط با مصرف سوخت بالای خودروهایی تولیدی خود، انرژی کشور را هدر می‌دهند از چند شرکت بزرگ نفت و پالایشگاهی حمایت کرده بودیم اکنون در شرایط اقتصادی بهتری قرار داشتیم و امروز دستمان به سمت برخی از شرکت‌های نفتی دنیا دراز نبود و بدون نیاز به این کشورها می‌توانستیم از مخازن مشترک خود برداشت کرده و با تبدیل مواد از خام‌فروشی فاصله بگیریم.

به گفته این نماینده مجلس، تنفس خوراک نقش مهمی در بالا بردن حاشیه سود و جذابیت پروژه‌ها دارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین از دیگر مزایای مهم قانون اجازه صادرات فراورده‌های پتروپالایشی به شرکت‌هایی است که طبق این قانون تصویب می‌شوند و وزارت نفت موظف است مجوز تأمین پایدار خوراک را حداقل ۲۰ سال صادر کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، تیرماه ۹۸ در اوج تحریم‌های نفتی ایران، مجلس شورای اسلامی طرحی را با نام «توسعه صنایع پایین دستی نفت و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی» ارائه و تصویب کرد که در آن به وزارت نفت اجازه می‌داد به روش‌های خاصی مقداری از نفتِ تحریم شده را به عنوان اهرمی برای تأمین مالی احداث پروژه‌های پتروپالایشگاهی استفاده کند. در این طرح از «تنفس خوراک» برای سهامدارانی که در احداث پتروپالایشگاه‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند نام برده شده و درواقع به دولت برای این کار اجازه قانونی داده شده است.

آئین‌نامه اجرایی این قانون نیز پس از تصویب هیأت وزیران، در تاریخ ۲۹ دی ماه ۹۸ توسط رئیس جمهوری ابلاغ شد و وزارت نفت نسبت به اعلان فراخوانِ جذب سرمایه‌گذار احداث پتروپالایشگاه‌ها طی یک ماه مکلف شد.

تا پایان اسفندماه ۹۸ بیش از ۸۰  حوزه نفت و گاز درخواست اولیه خود برای ساخت انواع پالایشگاه، پتروپالایشگاه و مینی پالایشگاه‌ها را به وزارت نفت ارسال کردند. پس از بررسی درخواست‌ها، ۷۴ متقاضی توسط این وزارتخانه واجد شرایط شناخته شدند و در نهایت وزارت نفت از این تعداد، اطلاعات حدود ۲۴ شرکت را تا تیرماه ۹۹ از لحاظ توانمندی مالی و مطالعات فنی و اقتصادی مورد تأیید قرار داد.

در همین رابطه شهریور ۹۹ بیژن زنگنه، وزیر نفت با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: وزارت نفت می‌تواند همین فردا مجوز تأمین مالی این طرح‌ها از بازار بورس را صادر کند اما اکنون منتظر هستیم هیأت امنای صندوق توسعه ملی جلسه‌ای تشکیل دهند و زمان‌بندی تعهدات صندوق را در آن جلسه برای اعطای تنفس خوراک به پالایشگاه‌ها اعلام کنند.

تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد کلید خوردن و اجرایی شدن این طرح‌ها همچنان در انتظار برگزاری جلسه صندوق توسعه ملی با حضور رئیس جمهور است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet