اربعین حسینی
1400/02/21 10:12:25
سرویس صحن
کریمی در طرح سوال خود از وزیر آموزش و پرورش:

صندوق ذخیره فرهنگیان به مدرسه پیرمردها و بازنشسته ها تبدیل شده است

نماینده مردم اراک در مجلس طی سوالی از وزیر آموزش و پرورش علت انتصاب و به کارگیری افراد بازنشسته و فاقد صلاحیت در صندوق ذخیره فرهنگیان را جویا شد.
صندوق ذخیره فرهنگیان به مدرسه پیرمردها و بازنشسته ها تبدیل شده است نماینده مردم اراک در مجلس طی سوالی از وزیر آموزش و پرورش علت انتصاب و به کارگیری افراد بازنشسته و فاقد صلاحیت در صندوق ذخیره فرهنگیان را جویا شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201809105918160600.jpg صندوق,ذخیره,فرهنگیان,به,مدرسه,پیرمردها,و,بازنشسته,ها,تبدیل,شده,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی اکبر کریمی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 21 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در توضیح سوال خود از وزیر آموزش و پرورش، با انتقاد از به کارگیری افراد بازنشسته و فاقد صلاحیت در صندوق ذخیره فرهنگیان در دوره دولت، عنوان کرد: البته طرح این مسائل و مشکلات نافی زحمات آن دسته از مدیران و کارکنان شریف صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت های تابعه نیست.

وی ادامه داد: صندوق ذخیره فرهنگیان به استناد تبصره 63 قانون برنامه دوم در سال 74 تاسیس شد و مطابق اساسنامه این صندوق کلیه فرهنگیان می توانند معادل 5 درصد از حقوق خود را به صندوق بریزند و دولت نیز موظف است معادل همین میزان را به صندوق واریز کند تا سهم آن در زمان بازنشستگی و از کارافتادگی به فرهنگیان تعلق گیرد.

نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در حال حاضر صندوق ذخیره فرهنگیان حدود 900 هزار عضو داشت و در حال حاضر نیز حدود یک میلیون و 754 هزار نفر عضو دارد، این صندوق دارای 4 شرکت هلدینگ بزرگ بوده که در زمینه های پتروشیمی و انرژی، مالی و سرمایه گذاری، ساختمانی و خدماتی با حدود 67 شرکت وابسته فعالیت می کنند و نکته مهم این است که فرهنگیان در کل فعالیت های مالی صندوق شریک هستند.

کریمی یادآور شد: وجوه واریزی فرهنگیان در صندوق در طرح های مختلف سرمایه گذاری می شود و در زمان بازنشستگی باید این ارقام به فرهنگیان پرداخت شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: در واقع فرهنگیان در ارزش افزوده صندوق شریک هستند و سهم آنان باید در این سود محاسبه شود، کل مانده حساب و سود انباشته سال های قبل صندوق از بدو تاسیس آن 6 هزار و 800 میلیارد تومان است و در شرایط کنونی تسویه حساب با فرهنگیان باید براساس این مبلغ صورت گیرد.

اگر ملاک تسویه حساب فرهنگیان ارزش افزوده صندوق قرار گیرد به جای 30 الی 40 میلیون معلمان چند صد میلیون دریافتی خواهند داشت

وی ارزش دارایی های صندوق در حال حاضر را نیز بیش از یکصد میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: ارزش افزوده دارایی صندوق در هر مقطع زمانی باید مبنای محاسبه تسویه حساب فرهنگیان صورت گیرد. اگر این مبنا اعمال شود هر فرهنگی در زمان تسویه حساب با صندوق به جای دریافت 30 الی 40 میلیون باید چند صد میلیون تن دریافت کند که این مبلغ می تواند گره های بزرگی را از فرهنگیان که کمترین سطح دریافتی در میان کارکنان دولت را دارند باز کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه کرد: از سال 92 تا سال 97 که دولت تدبیر و امید در کشور مستقر شد هیچ اقدامی برای احقاق حقوق فرهنگیان صورت نگرفت و نهایتا در سال 97 به جای حق تضییع شده فرهنگیان اساسنامه جدیدی برای صندوق به تصویب رسید، این اقدام بزرگ ترین خیانت و جنایت در حق یک میلیون و 700 هزار فرهنگی عضو صندوق است.

کریمی افزود: همین اقدامات موجب کاهش انگیزه برای ادامه عضویت فرهنگیان در صندوق ذخیره فرهنگیان شد. قرار بوده است که 85 درصد از دارایی های صندوق وارد بورس شود و سهام به فرهنگیان اختصاص یابد ولی این مهم نیز اتفاق نیفتاد.

اولین انتصاب دولت تدبیر و امید در صندوق ذخیره پس از 3 سال بازداشت شد

کریمی در بخش دوم اظهارات خود با تاکید بر اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان امانت بزرگی در دست مسئولان است، تصریح کرد: متاسفانه اولین انتصاب دولت تدبیر و امید در صندوق ذخیره فرهنگیان پس از 3 سال به واسطه وجود یک پرونده مفاسد اقتصادی بازداشت شد و هنوز هم افرادی که در تیم آن فرد بودند در صندوق مشغول به کارند که یکی از پرونده هایی که در آن مقطع مطرح شد فساد بزرگ در بانک سرمایه بود.

نماینده مردم اراک،کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی مدیریت فعلی صندوق ذخیره فرهنگیان را فرد محترمی دانست ولی در عین حال گفت: این فرد و همکارانش عمدتا افرادی هستند که در صنعت خودرو فعالیت داشتند و هیچ قرابتی با اداره یک بنگاه اقتصادی بزرگ مثل صندوق ذخیره فرهنگیان را ندارند، اگرچه این افراد عمدتا منتسب به باند بهزاد نبوی و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور هستند.

صندوق ذخیره فرهنگیان به مدرسه پیرمردها و بازنشسته ها تبدیل شده است

وی با بیان اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان به مدرسه پیرمردها و بازنشسته ها تبدیل شده است، تصریح کرد: در ستاد صندوق مدیرعامل، قائم مقام و جمع کثیری از مدیران صندوق همگی بازنشسته هستند. همچنین از 4 هلدینگ زیرمجموعه صندوق مدیرعامل سه هلدینگ بازنشسته بوده؛ چه توجیحی دارد این امانت بزرگ به دست این افراد بازنشسته سپرده شود.

کریمی با استناد به نظر معاونت قوانین مجلس، گفت: معاونت قوانین صراحتا اعلام کرده است قوانین منع به کارگیری بازنشستگان به صندوق تسری دارد و بازنشستگان نباید در این صندوق مشغول به کار باشند، متاسفانه صندوق به بهانه خصوصی بودن فاقد حراست بوده و در جایی که هزاران میلیارد تومان اموال فرهنگیان در آن جا وجود دارد نظارتی وجود ندارد.

چرا فردی که صلاحیتش مورد تائید وزارت اطلاعات نیست مدیرعامل یکی از شرکت های تابعه صندوق می شود؟

وی خطاب به وزیر آموزش و پرورش، عنوان کرد: شما چطور فردی را که مملو از تخلفات مالی، اخلاقی و سیاسی است و از ابتدای دولت تدبیر و امید در هیچ سمتی در وزارت اطلاعات تائید نشده است بدون هرگونه استعلامی در سمت مدیرعاملی شرکت انرژی سپهر که میلیاردها دلار اموال صندوق را در قالب طرح های بزرگ پتروشیمی مدیریت می کند منصوب کردید.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: نامه وزارت اطلاعات در سال 98 که مبنی بر عدم صلاحیت این فرد بود وجود دارد اما شما تا پایان سال 99 برای عزل این فرد مقاومت کردید و هنوز هم این فرد در یکی از شرکت های تابعه صندوق مشغول به کار است.

قرارداد داماد وزیر سابق برای لغو یک استیضاح

وی با اشاره به انتصاب داماد وزیر سابق آموزش و پرورش در ماشین سازی اراک، عنوان کرد: در سال 94 که استیضاح وزیر وقت مطرح بود همین آقای داماد قراردادی با شرکت چوب و کاغذ مازندران برای توزیع کاغذ در کشور منعقد کرد تا وزیر از بند استیضاح رهایی یابد، آیا سپردن اموال فرهنگیان به این افراد بی صلاحیت توجیح دارد؟

روند نزولی سود صندوق از سال 92

کریمی تصریح کرد: از ابتدای دولت تدبیر و امید 73 درصد از پرسنل صندوق با وجود سابقه 18 ساله در صندوق پاکسازی سیاسی شدند. سال 92 سود صندوق 1157 میلیارد تومان بوده در حالی که از سال 92 تا 96 روند سود نزولی شده و به 338 میلیارد تومان کاهش یافته است البته طی 2، 3 سال اخیر با توجه به افزایش نرخ ارز و نرخ تورم سود صندوق طی 10 سال فقط سه برابر شده است.

طرح مجلس برای نظارت پذیر شدن صندوق ذخیره فرهنگیان

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: متاسفانه صندوق با ادعای غیرمنطقی خصوصی بودن نظارت پذیر نبوده و افراد فاقد صلاحیت در قالب رانت و ارتباطات سیاسی سمت های مدیریتی صندوق را اشغال کردند و از اعمال هرگونه نظارت جلوگیری می کنند.

کریمی عنوان کرد: طرحی در مجلس برای اینکه نام صندوق در فهرست موسسات عمومی غیردولتی اضافه شود تهیه شده تا نظارت بر این صندوق افزایش پیدا کند و با نظارت مجلس شاهد حفظ حقوق حقه فرهنگیان در صندوق باشیم./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet