انتخابات ریاست جمهوری
1400/02/21 14:22:34
سرویس سیاسی
ذوالنوری:

ساختار تحریم‌های ضد ایرانی باید از بین رود/ لزوم اخذ تضمین‌های اجرائی در وین

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به فایل صوتی ظریف، گفت: مواضع نظام تقویت روابط با چین و روسیه است و ملاک این کشورها هم موضع نظام است لذا چین و روسیه پشت ما را در وین خالی نمی‌کنند.
ساختار تحریم‌های ضد ایرانی باید از بین رود/ لزوم اخذ تضمین‌های اجرائی در وین رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به فایل صوتی ظریف، گفت: مواضع نظام تقویت روابط با چین و روسیه است و ملاک این کشورها هم موضع نظام است لذا چین و روسیه پشت ما را در وین خالی نمی‌کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201903101476574547.jpg ساختار,تحریم‌های,ضد,ایرانی,باید,از,بین,رود/,لزوم,اخذ,تضمین‌های,اجرائی,در,وین Icana

مجتبی ذوالنوری در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تاثیر فایل صوتی ظریف بر مواضع چین و روسیه در مذاکرات وین، گفت: به احتمال سهو لسان صورت گرفته است، منظور این بود که انتشار فایل صوتی آقای ظریف در این زمان می‌تواند باعث کدورت شود و در روابط ایران و روسیه تاثیر بگذارد به ویژه که در مقطع حساس کنونی مذاکرات وین به این شرکای منطقه‌ای، جهانی و اقتصادی نیاز داریم و اظهارات وزیر خارجه ممکن است در همکاری آنها در وین تاثیر منفی بگذارد.

چین و روسیه پشت ایران را خالی نمی‌کنند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: چین و روسیه پشت ما را خالی نمی‌کنند زیرا به درستی مواضع نظام را درک کردند. نظام جمهوری اسلامی تاکید و اصرار بر تقویت روابط دوستانه در همه ابعاد با چین و روسیه دارد بنابراین اگر دولت یا وزیری مطلبی را بیان کند، اظهارات آنها ملاک مواضع روسیه و چین نخواهد بود. از این جهت چین و روسیه عاقلانه به موضع نگاه می‌کنند و می‌دانند که این اظهارات با موضع نظام سازگاری ندارد.

وی تصریح کرد: یکی از سیاست‌های اصلی نظام تقویت روابط با چین و روسیه است کما اینکه سند راهبردی 25 ساله با چین را اخیرا امضا کردیم و آمادگی داریم با روسیه هم چنین سندی را امضا کنیم.

ذوالنوری در ادامه با اشاره به اظهارات دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه درباره زاویه نگاه وی با اتفاقات وین، گفت: ما در وین باید منافع ملی را تامین کنیم، شتاب زدگی و عجله‌ای که بخواهد استحکام و پیش بینی ضمانت‌های اجرایی تصمیمات را در پی نداشته باشد به ضرر مردم خواهد بود. اگر توافقی حاصل شود که منافع ملی و رفع کامل تحریم‌ها را با تضمین‌های لازم داشته باشد، از آن استقبال کرده و دولت را در تسریع اجرائی شدن توافق کمک می کنیم تا یک روز هم تاخیر نیفتد زیرا به نفع مردم است اما به بهانه رفع تحریم و فشار بر مردم نمی‌توانند بدون گرفتن تضمین اقدامی کنند.

تضمین‌های اجرایی لازم باید در وین اخذ شود

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: شرایط نمی‌تواند به شکلی تعبیه شود که امریکا به برجام برگردد و مکانیزم ماشه را فعال و عرصه را بر مردم ما تنگ‌تر کند و فشارها بر مردم سخت تر شود زیرا این نوع شتاب زدگی به ضرر مردم است لذا باید تضمین‌های لازم را گرفته شود و توافق به شکلی باشد که همه تحریم ها لغو شود و تحریم ها بازگشت پذیر نباشد.

وی ادامه داد: تضمین‌ها باید به نوعی اخذ شود که اگر امریکا به برجام برگشت دنبال فریب مجدد ایران و پهن کردن سفره تحریم‌ها نباشد. در حقیقت ساختار تحریم باید از بین برود و تضمین های لازم در اختیار ما باشد تا تحریم‌ها مجددا بازنگردد و مردم ما آسیب نبیند.  این تفاوت نگاه ما با وزارت خارجه درباره اتفاقات وین است.

ضرورت لغو تحریم‌هایی که طی سه سال گذشته علیه ایران اعمال شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: تحریم‌هایی که امریکا پس از خروج از برجام علیه ایران وضع کرد باید لغو شود. در واقع امریکای سه سال پیش که در برجام بود، باید پای میز مذاکره بنشیند بنابراین تحریم‌هایی که ترامپ طی سه سال گذشته علیه ملت ایران اعمال کرده، باید رفع شود زیرا نمی‌شود که امریکا از توافق خارج شود و با تحریم های جدید پای میز مذاکره بنشیند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet