انتخابات ریاست جمهوری
1400/02/26 13:59:17
سرویس صحن
گزارش خانه‌ملت از دهمین نشست مجلس در سال ۱۴۰۰؛

استقلال بانک مرکزی در اولویت بهارستان‌نشینان؛ گام بلند مجلس برای مبارزه با تورم خانمان سوز

"بررسی اولویت‌دار طرح استقلال بانک مرکزی و مدیریت واقعی جریان پولی و بانکی" و تصویب کلیات آن، گام بلندی است که نمایندگان در ابتدای صبح امروز برای استقلال بانک مرکزی برداشتند.
استقلال بانک مرکزی در اولویت بهارستان‌نشینان؛ گام بلند مجلس برای مبارزه با تورم خانمان سوز "بررسی اولویت‌دار طرح استقلال بانک مرکزی و مدیریت واقعی جریان پولی و بانکی" و تصویب کلیات آن، گام بلندی است که نمایندگان در ابتدای صبح امروز برای استقلال بانک مرکزی برداشتند. https://cdn.icana.ir/d/019/202105105293445172.jpg استقلال,بانک,مرکزی,در,اولویت,بهارستان‌نشینان؛,گام,بلند,مجلس,برای,مبارزه,با,تورم,خانمان,سوز Icana

 خبرگزاری خانه ملت، گروه صحن-  در حالی دهمین نشست مجلس شورای اسلامی سال 1400 صبح امروز (یکشنبه 26 اردیبهشت ماه) کلید خورد که نمایندگان در این روز ضمن انجام دستور کار معمول صحن، به موضوعات مهمی همچون "بررسی اولویت‌دار استقلال بانک مرکزی"، انتخابات ریاست جمهوری و... پرداختند. 

حضور پرشمار نامزدهای شاخص، طلیعه انتخاباتی با مشارکت بالاست / نامزدها از تخریب یکدیگر بپرهیزند

و اما انتخابات؛ کلید واژه‌ای که این روزها زیاد به گوش می‌رسد و دقیقا فردای آخرین مهلت ثبت نامِ نامزدها برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400، رئیس مجلس در نطق‌ پیش از دستور خود به این اتفاق بزرگ ملی و سیاسی پرداخت و  حضورِ پرشمارِ نامزدهایِ شاخص را طلیعه امیدوارکننده‌ای برایِ برگزاریِ انتخاباتی پرشور با مشارکتِ بالا دانست.

دکتر قالیباف رئیس مجلس ادامه داد؛ "تعدادِ زیادِ نامزدها از طیف‌هایِ سیاسیِ مختلف، نشانگرِ آن است که نخبگانِ سیاسیِ کشور با سلیقه‌هایِ مختلف هم فرآیندِ انتخاباتی در ایران را پذیرفته‌اند و هم جایگاهِ ریاست جمهوری را موثر دانسته و اختیاراتِ کافی برایِ ایجادِ تحول و تغییر برایِ آن قائل هستند."  

 

بانک مرکزی

گام اول مجلس برای استقلال بانک مرکزی و مدیریت واقعی جریان پولی و بانکی

"تورم خانمان سوز ریشه در ایجاد بانک خصوصی دارد چراکه بانک خصوصی موتور تولید نقدینگی است" این همان تاکید محمد حسین حسین‌زاده بحرینی در دفاع از ضرورت بررسی اولویت دار "طرح قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی" است، او همچنین معتقد است برای تغییر این وضعیت نیاز به بانک مرکزی قوی داریم تا بتواند بانک‌های خصوصی را مدیریت کند چراکه هر یک ساعت 100میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می شود اما تولید خوابیده است.

در نهایت نمایندگان با این درخواست با 191 رأی موافق، 29 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 247 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

قالیباف در پاسخ به تذکر زنگنه: طرح قانون بانک مرکزی به صورت دو شوری بررسی می شود

اما گویا محسن زنگنه به آغاز بررسی "کلیات از همین امروز انتقاد داشت به همین دلیل در تذکری خطاب به رئیس مجلس، گفت: ظاهرا برخی از دوستان قانون را نخوانده‌اند و رأی‌گیری در مورد این طرح زیر سوال رفته است؛ لازم بود حداقل این طرح در روز سه شنبه بررسی شود اما شما با استناد به ماده 100 آن را در دستورکار قرار دادید.

این اظهارات نماینده تربت حیدریه و عضو کمیسیون برنامه و بودجه، پاسخ رئیس مجلس را به دنبال داشت، قالیباف با بیان اینکه هیات رئیسه خلاف آئین نامه عمل نکرده است، گفت: تبصره یک ماده 100 صراحت دارد اگر فوریت یک طرح رأی بیاورد در همان جلسه یا جلسه بعدی باید بررسی شود.

اظهارات موافقان و مخالفان با طرح مسئولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی

بنابراین گزارش، پیش از رای گیری درخصوص موافقت یا عدم موافقت نمایندگان با کلیات "طرح دو شوری مسئولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی جمهوری اسلامی"  محمدرضا صباغیان و محسن زنکنه به عنوان مخالفان و جعفر قادری و محمدرضا پورابراهیمی در جایگاه موافقان با این طرح دلایل خود را توضیح دادند. البته موافقان معتقدند؛ بانک مرکزی نباید در سیطره تصمیمات ۴ ساله دولت‌ها باشد و مخالفان می‌گویند؛ طرح کپی برداری از یک مدل غربی است.

موافقت مجلس با کلیات طرح مسئولیت، اهداف و وظایف بانک مرکزی/ طرح به صورت دو شوری بررسی می‌شود

بنابراین گزارش از آنجا که این طرح دو شوری شد بررسی کلیات آن همین امروز در دستور کار صحن قرار گرفت که در نهایت نمایندگان با کلیات "طرح دو شوری مسئولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی جمهوری اسلامی" موافقت کردند.

به گفته طغیانی سخنگویی کمیسیون اقتصادی، طرح ارائه شده قرار است قانون پولی و بانکی کشور مصوب سال 51 را اصلاح کند چراکه از سال 51 تاکنون، ارزش ریال 3 هزار و 320 مرتبه ضعیف‌تر شده است در حالی که بانک مرکزی به حفظ ارزش پول ملی موظف است یعنی بانک مرکزی از مهمترین وظیفه خودش که حفظ ارزش پولی ملی بوده براساس این قانون و با ساز و کار این قانون عاجز بوده است لذا این رویه باید اصلاح شود.

 

ارجاع لایحه نحوه کمک اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به کمیسیون آموزش

همچنین نمایندگان در ادامه در جریان رسیدگی به جزئیات لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، بعد از بررسی تعداد زیادی از پیشنهادات و طرح برخی ابهامات ازسوی نمایندگان، با ارجاع ماده واحده این لایحه به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس موافت کردند.

برای تامین نظر شورای نگهبان؛ نحوه استخدام کارکنان شوراهای حل اختلاف به کمیسیون قضایی ارجاع شد

بنابراین گزارش "لایحه شوراهای حل اختلاف" لایحه‌ای است که مجلس آن را جهت تایید به شورای نگهبان فرستاد بود اما این شورا ایراداتی به آن وارد دانست، به همین منظور نمایندگان امروز ضمن رفع این ایرادات موضوع "نحوه استخدام کارکنان" را برای بررسی بیشتر به "کمیسیون قضایی و حقوقی" ارجاع دادند.  

 

قالیباف در پاسخ به تذکر دلخوش: هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها طبق قانون به صلاحیت ها نظارت کند

در ادامه سید کاظم دلخوش اباتری در اخطاری دغدغه خود را درخصوص "انتخابات شوراهای شهر و روستا" اینگونه بیان کرد: "هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا چند نکته را مطرح می‌کند، قانون انتخابات شوراها نقایصی دارد که در این دوره مجلس به اصلاح آن نرسیدیم، حدود 20 تا 25 ماده اشکال دارد"، البته این اخطار واکنش رئیس مجلس را به دنبال داشت چراکه دکتر قالیباف دراین باره تاکید کرد: "هیات نظارت باید براساس قانون و بر مبنای استعلام ها از مراجع ذی ربط عمل کند."

 

تنفس نیم ساعته مجلس برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی

بنابراین گزارش پس از گذشت نزدیک به ۲ ساعت از صحن علنی رئیس مجلس شورای اسلامی برای رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور مقابله با بیماری کرونا، به مدت ۳۰ دقیقه در صحن علنی تنفس اعلام کرد و جلسه علنی امروز پس از ۳۰ دقیقه تنفس به ریاست  دکتر قالیباف ادامه یافت.

حول و حوش ساعت 12 ظهر بود که ناطقان برای بیان نطق های خود یکی پس از دیگری پشت تریبون قرار گرفتند و هر یک به موضوعات مهم سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در  سطح ملی و حوزه انتخابیه اینگونه پرداختند؛

 

ناطقان میان دستور

سیدرضا تقوی: مجلس به دنبال قانون‌گذاری، قانون‌زدایی و نظارت مؤثر باشد

عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی: هیات مذاکره‌کننده ایرانی در وین به وعده های پوشالی غرب امیدوار نباشند/ نامزدهای انتخاباتی برنامه تخصصی، واقعی و روشن به مردم ارائه دهند

بهزاد رحیمی: آقای وزیر کشور؛ کشتن کولبرها سرگرمی و مبارزه با قاچاق نیست

احمد محرم زاده: تقدیر از اقدام انقلابی دکتر قالیباف در تقویت جبهه انقلاب؛ بی شک از همسنگر سردار دل‌ها چنین انتظاری داشتیم

مهدی اسماعیلی: تکیه بر توانمندی‌های داخلی نخبگان، موسسات دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی تنها راه بی اثر کردن تحریم‌ها است

گرامی داشت بیستمین سالگرد درگذشت نمایندگان استان گلستان در سانحه هوایی ایاک ۴۰

 

این گزارش می افزاید: پس از اتمام نطق ناطقان، علی نیکزاد ریاست مجلس را بر عهده گرفت و بلافاصله متن گرامیداشت مجمع نمایندگان استان گلستان درخصوص بیستمین سالگرد درگذشت نمایندگان این استان در سانحه هوایی ایاک ۴۰ را قرائت کرد.

اعلام آمادگی کمیسیون اقتصادی برای بررسی پیشنهادات متخصصان در موضوع طرح ساختار و وظایف بانک مرکزی

اگرچه "طرح قانون بانک مرکزی مجلس" با رای نمایندگان در اولویت بررسی در صحن علنی قرار گرفت اما با توجه به 2 شوری بودن، این طرح برای دریافت نظرات کارشناسی و بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ارجاع داده شد تا پس از رسیدگی، جزئیات طرح برای تصویب نهایی به صحن علنی ارسال شود. به همین منظور نائب رئیس مجلس از اعلام آمادگی کمیسیون اقتصادی مجلس برای بررسی پیشنهادات متخصصان و کارشناسان در تکمیل طرح اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی خبر داد. 

 

تذکرات شفاهی

تذکرات شفاهی

 

 زنگنه: تعدد حضور جناح های سیاسی در انتخابات نشان دهنده کافی بودن اختیارات رئیس جمهور است

پاک مهر: وزارت آموزش و پرورش مطالبات به حق فرهنگیان را اجرایی کند

 زنگنه: همکاران یکدیگر را به ندانستن و نخواندن متهم نکنند 

 صالحی: رئیس جمهور آینده برنامه عملیاتی برای حل مسئله معیشت داشته باشد

علیزاده: ضرورت پرداخت بهای محصولات کشاورزی در موعد مقرر/ خشکسالی خسارت زیادی به کشاورزان وارد کرده است

مقتدایی: آثار نظارتی تحقیق و تفحص های مجلس در ماه های آتی نمایان خواهد شد

دلخوش: ضرورت احیای کارخانه ابریشم بعد از تعطیلی ۲۵ ساله

نیکزاد: چرا وزارت صمت و جهاد درخصوص توزیع جوجه یک روزه با قیمت مصوب تصمیم گیری نمی‌کنند

 کوهساری: نماینده آزادشهر شهادت نمایندگان استان گلستان در سانحه هوایی را گرامیداشت

همتی: تکاب به عنوان شهر طلا در گرفتن امتیاز حکم شهرستان حلبی هم ندارد

 

اعلام وصول طرح گزینش مدیران و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران

در دقایق پایانی صحن امروز موسوی لارگانی عضو هیات رئیسه مجلس چند طرح و لایحه را اعلام وصول کرد.

بیانیه تقدیر نمایندگان از اقدام وحدت آفرین رئیس مجلس در انتخابات ریاست جمهوری

همچنین دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس بیانیه 240 نفر از نمایندگان مجلس را برای تشکر و قدردانی از اقدام وحدت آفرین دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و عملکرد انسجام بخش ایشان در انتخابات ریاست جمهوری را قرائت کرد.

بیانیه ۲۵۰ نفر از نمایندگان مجلس در حمایت از محور مقاومت قدس شریف

این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی همچنین بیانیه 250 نفر از نمایندگان مجلس در حمایت از محور مقاومت قدس شریف به همت فراکسیون حمایت از محور مقاومت و آزادی قدس شریف را به شرح زیر قرائت کرد.

 

زنگ پایان به صدا درآمد

علی نیکزاد ثمرین زنگ پایان نشست علنی امروز (یکشنبه، 26 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی را ساعت 12 و 46 دقیقه به صدا درآورد و اعلام کرد؛ نشست بعدی سه شنبه (28 اردیبهشت ماه) با بررسی ادامه دستور کار برگزار می‌شود./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet