هدر موبایل
1388/08/30 17:27:00
سرویس بین الملل
در دیدار روسای مجلس دو کشور مورد تاکید قرار گرفت

توسعه‌ همکاری‌های دوجانبه ایران و ترکمنستان

**در دیدار روسای مجالس ایران و ترکمنستان بر گسترش همکاری‌ها و تقویت مراودات و پیوندهای دوستانه فی‌مابین تاکید شد.

به گزارش خانه ملت به نقل از اداره اخبار مجلس، خانم "نوربردیوا آتجا تاجیونا" رئیس مجلس ترکمنستان که در راس یک هیئت بلند پایه پارلمانی امروز شنبه وارد تهران شد، با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

لاریجانی در ابتدای این دیدار روابط دو کشور را بسیار خوب، دوستانه و مبتنی بر پیوندهای دیرینه فرهنگی دانست و افزود: مجالس دو کشور پشتوانه مهمی برای گسترش مناسبات دوستانه فی ما بین در تمام زمینه‌ها می‌باشند و می‌توانند همکاری‌‌‌‌‌‌‌های‌ فعالی برای اجرای پروژه‌های‌ مهم اقتصادی، صنعتی و سیاسی داشته باشند.

وی همچنین از مرز طولانی آبی و زمینی دو کشور به عنوان یک ظرفیت مهم برای تعمیق روابط اقتصادی فی ما بین یاد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه این دیدار آمادگی کشورمان را برای همکاری‌ در بخش گاز با ترکمنستان با توجه به بازارهای اروپایی و همچنین دسترسی این کشور به آب‌ گرم خلیج فارس از طریق خطوط راه آهن مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به پیشرفت‌های علمی - صنعتی و فناوری کشورمان در عرصه‌های گوناگون بویژه صنایع نفت و گاز افزود: صدور خدمات فنی مهندسی شرکت‌های ایرانی به ترکمنستان می‌تواند فصل نوینی در همکاری‌های اقتصادی، صنعتی دو کشور بگشاید.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان شرایط منطقه و اوضاع افغانستان و عراق از مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت در منطقه به عنوان موضوعات مهم همکاری‌ منطقه‌ای دو کشور یاد کرد و افزود: گفتگو و همکاری‌ مجالس دو کشور می‌تواند نقش مهمی در تقویت و تحکیم مناسبات منطقه‌ای دوجانبه داشته باشند.

بر اساس این گزارش، نوربردیوا آتجا تاجیونا رئیس مجلس ترکمنستان نیز در این دیدار مناسبات دوستانه فی ما بین را برخاسته از ریشه‌های عمیق تاریخی، فرهنگی و مذهبی مشترک خواند و افزود: توسعه مناسبات برادرانه با ایران در تمامی زمینه‌ها از اولویت‌های سیاست خارجی ترکمنستان می‌باشد.

وی روابط پارلمانی دو کشور را پایه و اساسی برای گسترش همکاری‌های دوستانه دانست.

وی با اشاره به توافقات و پروژه‌های مشترک در عرصه‌های ‌گوناگون افزود: اجرای این پروژه‌ها، روابط دو کشور را وارد عرصه‌های جدیدی از همکاری کرده است.

رئیس مجلس ترکمنستان در ادامه از بخش‌های انرژی، احداث خطوط مواصلاتی و جهانگردی به عنوان موضوعات مورد علاقه برای تقویت همکاری‌های مشترک یاد کرد و افزود: پیشرفت‌ها و دستاوردهای علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های گوناگون ظرفیت‌های وسیعی را برای گسترش مناسبات اقتصادی - صنعتی دو کشور ایجاد کرده که ترکمنستان مایل به استفاده از آنها است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet