هدر اصلی
1388/09/02 12:46:00
سرویس صحن
رئیس‌مجلس‌دردیداربا برخی گروه‌های عراقی:

عراقی‌ها‌بارای‌خود اشغالگران‌رااز کشورخودخارج‌کنند

**علی لاریجانی رئیس مجلس با برخی گروه‌های عراقی اعم از روحانیون، شیوخ قبائل و خانواده شهدای این کشور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، رئیس مجلس در ابتدای این نشست ضمن خوشامدگویی به میهمانان عراقی که جهت زیارت مرقد مطهر  حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و خواهر بزرگوارش در ایران به سر می‌برند گفت: ملت عراق ملتی رشید و با سابقه تاریخی بسیار قوی از لحاظ فرهنگی و اسلامی است هر چند که مصیبت‌های بسیار زیادی را هم تحمل کرده است، مشکلاتی که شاید در سده اخیر بی نظیر بوده و مردم شریف عراق آن را تحمل کرده‌اند.

رئیس مجلس با بیان اینکه که رفتاری که صدام و انصار و اعوانش به صورت دیکتاتور در عراق داشتند در بقیه بلاد نظیرش را نداشته‌ایم گفت: ما در ایران خود گرفتار دیکتاتوری بوده‌ایم، دوران پهلوی دوران دیکتاتوری سختی بود، زندان، شکنجه، کشتن افراد و ضیق گرفتن روحانیت که به دنبال بیداری مردم بودند خصوصا پس از 15 خرداد که امام خمینی (ره) جریان وسیعی را در دنیای اسلام برای مبارزه با دیکتاتور به وجود آورد.

وی تصریح کرد: شاه در ایران سختگیری زیادی را بر علیه روحانیت انجام می‌داد و ملت ایران هم مصیبت‌های زیادی را کشیدند اما در مقایسه با رفتار صدام و دیکتاتوری او، انصافا وضعیت صدام ده‌ها مرتبه شدیدتر از دیکتاتوری شاه بود.

رئیس مجلس خطاب به گروه‌های میهمان عراقی تصریح کرد: اما امروز باید مسرور باشید که آن مجاهدت‌ها که ملت عراق انجام دادند به نتیجه رسید.

لاریجانی گفت: همانطور که ملت ایران پایداری کردند وتوانستند به دیکتاتوری شاه خاتمه دهند شما هم توفیق زیادی داشتید که دیکتاتوری صدام را از بین ببرید، هر چند که هنوز در میانه راه هستید.

رئیس مجلس با اشاره به اشغال عراق توسط امریکا گفت: مشکل مهمی که دارید این است که کشورتان توسط امریکا اشغال شده اینگونه که ما می‌بینیم مصیبت اشغال کشورتان توسط امریکا کمتر از دیکتاتوری صدام نیست.

وی در ادامه با اشاره به موج عملیات تروریستی در عراق گفت: ترویست‌ها به عنوان مبارزه با امریکا خون مردم را می‌ریزند، درگیری شیعه و سنی را راه می‌اندازند، سامرا را منفجر می‌کنند این جریانات اخیر دست‌هایی را نشان می‌دهد که این تروریست‌ها از جنس دیگری هستند و جالب است که امریکا و برخی کشورهای منطقه هم از آنها حمایت می‌کنند اینجاست که ملت رشید عراق با حضور در صحنه باید پاسخ دندان شکنی به آنها بدهند.

رئیس مجلس همچنین در ادامه با اشاره به برگزاری انتخابات پارلمانی آینده عراق گفت: انتخابات آینده عراق انتخابات سرنوشت سازی است، به دلیل اینکه مردم عراق با رای خود اشغالگران را برای همیشه از صحنه این کشور خارج می‌کنند.

لاریجانی تصریح کرد: ملت عراق ملتی رشید است که سرنوشت خود را تعیین می‌کند.

رئیس مجلس در ادامه با اشاره به کمک‌های مختلفی که از سوی کشورمان به کشور اشغال شده عراق شده است گفت: ما چه در زمان صدام حامی شما و کمک کار رهبران شما بودیم و با اشغال نیز مخالف هستیم و در کنار شما قرار می‌گیریم تا خود سرنوشتتان را برعهده بگیرید.

همچنین رئیس مجلس خطاب به مهیمانان عراقی حاضر در جلسه گفت: امیدوارم با همت روحانیون، خانواده شهدا و شیوخ قبایل کشورمان باعث سربلندی این ملت پرافتخار شوید.

در خاتمه برخی روحانیون و شیوخ قبایل به نمایندگی از دیگر میهمانان عراقی به بیان برخی مسایل و مشکلات پرداختند و رئیس مجلس نیز ضمن دستور پیگیری این مسایل، جهت رفع آن قول مساعد داد.

براساس این گزارش میهمانان عراقی خانه ملت، از محل برگزاری جلسات علنی مجلس شورای اسلامی نیز دیدن کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet