هدر اصلی
1400/03/16 16:09:04
سرویس اجتماعی
خانه ملت گزارش می‌دهد؛

چرا رفتن برق در زمره بلایا است

رفت و برگشت زندگی با ولتاژ برق، زمانی نه چندان دور آب مایه حیات بود اما امروزه نه تنها آب بلکه تپش قلب بیماران وابسته به مدار برقی است.
چرا رفتن برق در زمره بلایا است رفت و برگشت زندگی با ولتاژ برق، زمانی نه چندان دور آب مایه حیات بود اما امروزه نه تنها آب بلکه تپش قلب بیماران وابسته به مدار برقی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201807100308223845.jpg چرا,رفتن,برق,در,زمره,بلایا,است Icana

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت؛ رفت و برگشت زندگی با ولتاژ برق، زمانی نه چندان دور آب مایه حیات بود اما امروزه نه تنها آب بلکه تپش قلب بیماران وابسته به مدار برق است، آنچه در این میان عیان است رابطه فصل تابستان و برق شکراب است. هر سال با نزدیک شدن تابستان برق به حالت قهر می‌رود و خاموشی به جای می‌گذارد. اما امسال این خاموشی‌ها زودتر از شروع فصل گرما و در شرایط خاص خود را نشان داد و کمبودی از جنس سوء مدیریت در کشوری که سرشار از منابع آبی و انرژی خورشیدی است، سخن از کمبود برق کمی جایی سوال دارد.

در حال حاضر نه تنها بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان در امتحان مجازی شرکت می‌کنند نگران قطعی برق هستند بلکه بسیاری از بیماران کرونایی که برای ادامه حیات به دستگاه اکسیژن نیازمند هستند و نگرانی قطعی بی‌برنامه برق را دارند. در این میان دولت هم با تدبیرش نتوانسته این دو را آشتی بدهد.

علیرضا وهاب زاده مشاور وزیر بهداشت در واکنش به اخبار منتشر شده درباره احتمال قطعی برق در توئیتی نوشت: می‌دانید با قطع برق، بیماران کرونایی که در ‌منزل به دستگاه اکسیژن‌ساز وابسته هستند امکان تنفس ندارد؟! در ادامه سخن معاون وزیر بهداشت باید گفت، آیا می دانید امکان حمل بیماران به مکانی دیگر شدنی نیست؟ نسخه نشدنی برای آنها نپیچیم!

روزگاری سخت در سایه سوء مدیریت‌ها

روزگار شرایط سختی را برای ایرانیان رقم زده است، از تحریم‌های ناجوانمردانه تا اوج گیری کرونا با مسئولانی که با سوء مدیریت‌های خود این اوضاع را سخت‌تر از هر زمانی دیگر کرده‌اند.

با توجه به اینکه مسئولان وزارت نیرو از عدم قطعی برق در روزهای آینده خبر می‌دادند، یکباره با خاموشی عمومی از ابتدای خردادماه روبرو بودیم که برنامه‌ای برای آن از قبل تعریف نشده بود، هنوز فصل گرما نرسیده که دولت از هم اکنون با کمبود جدی برق در کشور مواجه است!

استخراج رمز ارزها عامل برای کمبود برق

وزارت نیرو تنها راه جبران کمبود برق را صرفه جویی عنوان کرد، وزیر نیرو در نشست علنی روز ۹ خرداد ماه مجلس شورای اسلامی علت قطعی مکرر برق را کاهش ۳۵۰۰ هزار مگاواتی و گرمای زودرس اعلام کرد، البته اردکانیان استخراج رمز ارزها را عامل دیگر برای کمبود برق در کشور مطرح می‌کند به گفته او ۱۰ درصد مصرف انرژی رمز ارزها در کل جهان در ایران بوده است این میزان یعنی صرف ۲۰۰۰ مگاوات برق مصرفی در کشور است. در حالی که واحدهای استخراج رمز ارزها حدود ۳۲۰ مگاوات مصرف برق دارند، از طرفی برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که فقط ۲۰ درصد ظرفیت مصرف آبی کشور کاهش داشته است و این ادعا که نیروگاه‌های آبی توان تولید ندارند درست نیست، در پاسخ به این مسئله مسئولان وزارت نیرو اعلام کرده‌اند که حفظ ذخایر آبی مهمتر از تامین برق بوده است.

رشد یک‌هزار و ۷۵۹ مگاواتی ظرفیت نیروگاههای حرارتی

در سال گذشته شاهد رشد یک‌هزار و ۷۵۹ مگاواتی ظرفیت نیروگاههای حرارتی بودیم و انتظار می‌رفت بتوانیم برق مصرفی را تامین کنیم و حتی از میزان تولید برق پیشی بگیریم اما تمام حساب و کتاب‌ها به هم ریخته و شاهد قطعی گاز در زمستان و برق در تابستان هستیم. با تمام این اوصاف سوال اینجاست که از ظرفیت بخش خصوصی برای تامین برق مورد نیاز استفاده نمی‌شود و یا چرا بنگاههای کوچک که توان تولید برق حتی در مقیاس کوچک دارند استفاده نمی‌شود و از همه مهمتر چرا تهدید رمز ارزها در این شرایط به فرصت تبدیل نمی‌شود؟

ارز دیجیتال فرصتی طلایی برای دور زدن تحریم‌ها

در مورد فرصت طلایی رمز ارزها به شرط استفاده درست از آنها مجتبی یوسفی عضو هیات رئیسه مجلس به خبرنگار خانه ملت می‌گوید: یکی از دلایل مکرر قطع برق رمز ارزها عنوان شده ارز دیجیتال در جای خود می‌تواند فرصت طلایی برای دور زدن تحریم‌ها باشد. در حال حاضر سوء مدیریتی که از طرف دولت شاهد آن هستیم نه تنها نتوانستیم از امکانات به درستی استفاده کنیم، بلکه شاهد فرصت سوزی در بسیاری از امکانات هم بودیم. باید تا پایان برنامه ششم توسعه حدود ۲۵ مگاوات افزایش تولید برق داشتیم که با برنامه ریزی و سرمایه گذاری در بخش خصوصی به این میزان پیش بینی شده می‌رسیدیم.

حمایت نشدن بخش خصوصی در راستای تولید برق در کشور منجر شده تا به امروز نتوانیم از امکانات به درستی استفاده کنیم

یوسفی در مورد حمایت از بخش خصوصی در تولید برق تاکید می‌کند: حمایت نشدن بخش خصوصی در راستای تولید برق در کشور منجر شده تا به امروز نتوانیم از امکانات به درستی استفاده کنیم. اگر چنین حمایت‌های از بخش خصوصی صورت می‌گرفت هم برق تولید داخلی تامین می‌شد و هم صادر کننده برق به کشورهای همسایه بودیم. ناگفته نماند ایران به لحاظ انرژی طبیعی آب و آفتاب تا کنون شرایط خوبی داشت ما هر ساله شاهد بارندگی های سیل آسا در بیشتر استان‌های کشور بودیم.

بخش خصوصی رغبتی برای سرمایه گذاری ندارد

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس یازدهم می‌افزود: در حال حاضر دولت به بخش خصوصی بدهی دارد، در شرایط بد اقتصادی بخش خصوصی در حوزه برق تولیدی سرمایه گذار کرده اما دولت به تعهدات خود عمل نمی‌کند بر همین اساس بخش خصوصی رغبتی برای ورود و سرمایه گذاری مجدد بدون حمایت‌های دولتی ندارد. با تمام این اوصاف بحث های ضد و نقیضی مطرح می‌شود، عده‌ای موضوع ماینرها و رمز ارزها عنوان می‌کنند به فرض مثال تاکیدها آنها بر استفاده برق ماینرها است که بیشتر از ۳۰۰ هزار مگاوات مصرفی برق آنهاست تا جایی که به ۲۰۰۰ مگاوات هم می‌رسد.

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر به دلیل عدم توسعه، بازسازی، بهسازی و نوسازی نیروگاههای برقی شاهد قطعی برق هستیم که در استان‌های جنوبی و گرمسیر گرمای بالای ۵۰ درجه را تجربه می‌کنند این گرما واقعا قابل تحمل نیست و قطعی برق این شرایط را سخت‌تر می‌کند،  از طرفی به شرکت‌های صنعتی ضربه می زند که عاملی بر کاهش تولید و بهره وری است که منجر به تعدیل نیرو و رشد بیکاری خواهد شد، دولت باید سرمایه گذاری می‌کرد که حمایت بخش خصوصی داشتیم و هم با قطعی مکرر برق مواجه نبودیم.

استفاده نکردن از رمز ارزها در تحریم‌ها یعنی فرصت سوزی دولت، ما می‌توانستیم کشور صادر کننده برق در تحریم‌ها باشیم

عضو کمیسیون عمران مجلس یادآوری می‌کند: استفاده نکردن از رمز ارزها در تحریم‌ها یعنی فرصت سوزی دولت، ما می‌توانستیم کشور صادر کننده برق در تحریم‌ها باشیم. در حال حاضر ما بسیاری از منابع نفتی را به راحتی در بازار آزاد به فروش می‌رسانیم، برهمین اساس اگر می‌توانستیم در صنعت برق سرمایه گذاری کنیم که در زمستان به صورت قطعی گاز و در تابستان با قطعی برق روبرو نمی شویم. همه این سوء مدیریت‌ها به صنعت کشور ضربه زده و خود را در قالب کم و کاستی‌ها در زندگی مردم نشان می‌دهد.

استفاده از رمز ارزها در کمیسیون اقتصادی مورد بررسی قرار می‌گیرد

نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: استفاده از رمز ارزها به عنوان یک ظرفیت محسوب می‌شود که در کمیسیون اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، نباید در همه حالت از تکنولوژی عقب بمانیم ولی در حال حاضر که کشور با کمبود برق روبرو است دولت باید بتواند جلوی استخراج غیرقانونی رمز ارزها را بگیرد، این موضوع که نتواند جلوی استخراج غیرقانونی رمز ارزها بگیرد پذیرفتنی نیست.

آیا معاهده پاریس امضا شده است؟

یوسفی در ادامه یادآوری می‌کند: دولتی که به دولت حقوقدان معروف بود متاسفانه استعداد بسیاری در دور زدن قوانین داشت، بیشتر معاهدات و قراردادها در این دولت امنیتی شد براساس حقوق قضایی به نظام تخلف کرده است، زمانی که بحث معاهده پاریس عنوان شد باید از مجلس وقت عبور می‌کرد که جای سوال دارد که چرا در مجلس ادوار گذشته به این موضوع پرداخت نشده است. ما یک کشور در حال توسعه هستیم و محیط زیست یکی از اولویت‌های ما محسوب می‌شود. ورود به چنین قراردهایی آسیب جدی به طبیعت وارد می‌کند، در حال حاضر طبیعت سبز ، تالاب‌ها، دریاچه‌های آسیب دیده‌اند. وارد شدن به معاهده پاریس نشان نمی‌دهد چه شرایط ناخوشایندی برای محیط زیست کشور به دنبال خواهد داشت.

عضو هیات رئیسه مجلس در ادامه تاکید می‌کند : خاموشی‌های مکرر برق باعث تعطیلی بسیاری از کارخانه‌های تولیدی شده که متاسفانه از پاییز و زمستان شروع شده است، امسال رمز ارزها را مطرح کردند سال‌های گذشته به چه دلیلی شاهد قطعی برق بودیم؟

نگرانی دانش آموزان ودانشجویان از قطعی برق

در ادامه مهدی اسماعیلی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد بروز مشکلاتی با قطعی برق در ساعات امتحانات دانش آموزان و دانشجویان می‌گوید: این قطعی‌های بی برنامه موجب بروز مشکلات بسیاری در امتحانات مجازی و حضوری شده است؛ طی مذاکره آموزش و پرورش با شرکت توزیع برق مقرر شد برق مراکز آزمون و حوزه‌های امتحانات نهایی پایه‌های نهم و دوازدهم قطع نشود اما امیدواریم شاهد  این مشکلات را در زمان امتحانات دانشجویان  نباشیم.

قطعی مکرر برق در چند روز گذشته نه تنها به سیستم آموزشی کشور بلکه به تمام سیستم‌های تجاری و اقتصادی کشور اثر گذار بود و نتایج منفی به دنبال داشته است

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی می‌افزاید: قطعی مکرر برق در چند روز گذشته نه تنها به سیستم آموزشی کشور بلکه به تمام سیستم‌های تجاری و اقتصادی کشور اثر گذار بود و نتایج منفی به دنبال داشته است.در پی خاموشی‌های مکرر و ضرر و زیانی که به دنبال داشت وزیر نیرو برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان به مجلس خوانده شد، دلایل متعددی نظیر اورهال کردن دستگاهها و مصرف بی رویه انرژی در فصل گرما و… برای خاموشی‌های مکرر عنوان کردند. طبیعی است در شرایطی که کشور در اوضاع ناخوشایند بیماری قرار دارد بیشتر کارها به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام شود بر همین اساس سیستم آموزشی کشور هم از امر مستثنی نبوده به ویژه در فصل امتحانات که دانش آموزان و دانشجویان بیشتر آزمون‌های آنها به صورت غیر حضوری انجام می پذیرد.

پیگیری مجلس در قطع نشدن برق بی اثر نبوده است

وی ادامه می‌دهد: طبق توضیحات وزیر نیرو این قطعی‌های بی برنامه اختیاری نبوده است بر همین اساس قطعی برق در ساعتی که برای اورهال شدن دستگاههای آنها بوده صورت می‌پذیرفت البته این موضوع با دخالت‌های و پیگیری‌های مجلس نسبت به قبل کمتر شده است.

اسماعیلی کم آبی را دلیل قانع کنند قطعی برق ندانسته و تصریح می‌کند: یکی از دلایل قطعی برق کمبود آب پشت سدها عنوان شده که دلیل قانع کننده‌ای نیست، حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد نیروگاههای ما آبی و ۸۵ درصد نیروگاهها حرارتی هستند و همه این نیروگاهها دچار کم آبی نشده‌اند به فرض مثال در بررسی و بازدید صورت گرفته شده از سد امیرکبیر به لحاظ ذخایر آبی در وضعیت نرمال قرار دارد و بی آبی عاملی برای کمبود برق است دلیل قانع کننده ای نیست، ما از زمستان سال گذشته با قطعی مکرر برق و گاز مواجه بودیم که این سو مدیریت در وزارت نیرو را نشان می دهد.

نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور شد: در سال‌های اخیر با بارش‌های متعددی روبرو بودیم که در جای خود فرصتی مناسب برای منابع آبی کشور محسوب می‌شد، امسال به دلیل بارش‌های کم و عدم برنامه ریزی با کمبود آب روبرو هستیم که اگر به درستی این خلاء برنامه ریزی می‌شد با کمبودها آبی هم روبرو نبودیم بر همین اساس وزارت نیرو با در اختیار داشتن منابع نشان داد که سوء مدیریت‌ها عامل اصلی مشکلات پیش آمده در کمبود نیرو  است.

اجرایی نشدن برنامه ششم توسعه توسط وزارت نیرو 

در همین راستا؛ محمدعلی محسنی بندپی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خصوص مشکلات عدیده‌ای که قطعی برق برای بیماران کرونایی ایجاد کرده می‌گوید: توضیحات وزیر نیرو در مورد خاموشی‌ها و خسارات وارده ناشی از قطعی برق در چند روز اخیر قانع کننده نبود، وزارت نیرو تا به امروز کم کاری بسیاری داشته است، در این بین تمام بی برنامگی و ناکارآمدی خود را نشات گرفته از شرایط حاکم بر جامعه می‌داند واقعیت ماجرا اینجا است که این وزارتخانه به وظایف خود در برنامه ششم توسعه عمل نکرده است.

خالی بودن سدها به دلیل بی آبی و قطعی برق مطرح می‌شود که همه نشات گرفته از عدم مدیریت درست در برنامه های این وزارتخانه محسوب می‌شود

نماینده مردم چالوس، نوشهر و کلاردشت در مجلس می‌افزاید: در طی سال‌های گذشته با بارش‌های متعددی روبرو بودیم که به دلیل عدم استفاده درست هزینه سنگینی بر روی دوش دولت داشت و امروز با خشکسالی مواجه هستیم و خالی بودن سدها به دلیل بی آبی و قطعی برق مطرح می‌شود که همه نشات گرفته از عدم مدیریت درست در برنامه‌های این وزارتخانه محسوب می‌شود.

فرهنگسازی را عاملی بر کاهش مصرف انرژی

محسنی بندپی فرهنگسازی را عاملی بر کاهش مصرف انرژی دانست و تاکید می‌کند: امروز محدود کردن منابع انرژی از قطعی آب گرفته تا برق راهکار مناسبی برای جبران کمبود انرژی در کشور نیست باید فرهنگ سازی در کنار برنامه‌های دیگر وزارتخانه وجود داشت باشد.

در سایه سوء مدیریت‌ها کمبودها نمایان‌تر هستند

نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار می‌کند: در سایه سوء مدیریت‌ها کمبودها خود را بیشتر از هر زمان دیگر نشان می‌دهد، باید به دنبال تولید سیستم‌های خنک کننده با توجه ظرفیت کشور باشیم، تا مردم در کنار قطع نشدن برق بتواند از انرژی کمتری برای سیستم‌های سرمایشی استفاده کنند.این قطعی برق تنها مختص به پایتخت نبوده بسیاری از استان‌های جنوبی و شمالی شاهد خاموشی‌های مکرر بوده‌اند، شرجی بودن بسیاری از شهرهای شمال کشور در کنار تصور گرمای بالای ۴۰ درجه شهرهای جنوب کشور بسیار سخت است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآوری می کند: با آغاز روند آزاردهنده قطعی‌های پی‌در پی برق، نگرانی در ارتباط با سرنوشت بیماران بستری شده در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها بالا رفته است. بیماران با مشکلات تنفسی به‌طور مداوم به دستگاه‌های اکسیژن‌ساز متصل‌ هستند و قطعی برق، زندگی آنها را به خطر انداخته است؛ درحالی‌که به‌دلیل اشغال تخت‌ها، گروهی از بیماران در بخش‌های عمومی بستری‌اند.مسئله دیگر اما بیماران بستری شده در خانه است؛ افرادی که به‌دلیل شرایط پایدارتر یا نبود تخت خالی، در خانه نگهداری می‌شوند و به دستگاه‌های اکسیژن‌ساز وصل‌ هستند. متاسفانه این بیماران هم با شرایط نگران‌کننده‌ای روبه‌رو بوده و به‌گفته پزشکان و متخصصان، قطع برق دستگاه‌هایشان، می‌تواند به قیمت به خطر افتادن جانشان تمام شود.

تهران شب خاموشی قطع برق

کلام پایانی، قطع برق در حال حاضر مانند دهه های گذشته نیست. با توجه به رشد تکنولوژی و وابستگی انسان به ابزارهای آن، نیروی برق عنصر لاینفک حیات مردم را تشکیل می‌دهد. اگر در گذشته قطعی برق تنها به خاموش شدن وسایل روزمره برقی مانند یخچال و تلویزیون و... خلاصه می شد امروزه در تمام ارکان زندگی ما نقش مهمی دارد. بنابراین باید به راهها و آلترناتیوها دیگری برای جبران کمبود برق اندیشید. بنظر می‌رسد با توجه به منابع بسیار ایران، قطع برق آسانترین و البته اولین راه جبران است که زندگی، سلامت و آموزش افراد را تحت تاثیر خود قرار داده است.

پایان پیام

گزارشگر:محبوبه اشرفی پیمان

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet