عید سعید غدیرخم
1400/03/18 09:42:52
سرویس صحن
وزیر نفت در پاسخ به سوال نماینده مهاباد:

پوشش گازرسانی در دولت های اخیر 2.5 برابر شده است/4.5 میلیون نفر از گاز طبیعی محروم اند

وزیر نفت از نحوه گازرسانی به روستاها در دولت های یازدهم و دوازدهم دفاع کرد.
پوشش گازرسانی در دولت های اخیر 2.5 برابر شده است/4.5 میلیون نفر از گاز طبیعی محروم اند وزیر نفت از نحوه گازرسانی به روستاها در دولت های یازدهم و دوازدهم دفاع کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606106667028265.jpg پوشش,گازرسانی,در,دولت,های,اخیر,2.5,برابر,شده,است/4.5,میلیون,نفر,از,گاز,طبیعی,محروم,اند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، بیژن زنگنه در نشست علنی امروز (سه شنبه، 18 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال جلال محمودزاده،گفت: در دولت های یازدهم و دوازدهم تعداد روستاهایی که بهره مند از گاز طبیعی شدند، 2.5 برابر شد به نحوی که از 14 هزار روستا به آماری بالغ بر 35 هزار روستا رسیده ایم.

وی ادامه داد: بیش از 95درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار گرفتند البته استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان از متوسط کشوری عقب مانده اند اما استان کرمان، فارس و خراسان بالای90 درصد روستاهایشان گازرسانی شده است.

وزیر نفت، توضیح داد: برای توزیع گازرسانی 43 هزار میلیارد تومان هزینه شده است همچنین 40هزار میلیارد تومان برای خطوط انتقال گاز خرج شده است. در استان آذربایجان غربی از 78 درصد روستاها در سال 92 به 92 درصد روستاها در زمینه گازرسانی پیشرفت داشته ایم. در منطقه سردشت به 34 درصد گازرسانی روستاها دست پیدا کرده ایم که در این زمینه عقب مانده ترین است. در پیرانشهر نیز 74 درصد روستاها گازرسانی شده است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه 4.5 میلیون نفر از جمعیت کشور تحت شبکه گازرسانی کشور نیستند، گفت: پالایشگاه های نفتی کشور 7 هزار تن گازتولید می کنند که 5 هزار تن آن در کشور توزیع می شود. مردم و خانوار بیش ازمصرف متوسط از گاز استفاده می کنند در واقع باید گفت در این مسیر قاچاق گاز صورت نمی گیرد بلکه از گاز مایع برای سوخت اتومبیل های فرسوده به روشی غیر استاندارد استفاده می شود.

وی  تاکید کرد: ما علاقه ای به صادرات گاز نداریم ولی حتی اگر صادراتی صورت گیرد درآمد آن به سازمان هدفمندی یارانه ها می رسد نه وزارت نفت، از سوی دیگر مخالف توزیع گاز در داخل نیستیم اما ترجیح ما این است که اولویت با CNG باشد و گاز مایع به دلیل درآمد ارزی بیشتر صادر شود.

وزیر نفت با بیان اینکه روند گازرسانی کند نیست و 95 درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی قرارگرفته اند، گفت: البته برخی مناطق آذربایجان غربی عقب ماندگی دارند که باید در این مسیر اقداماتی صورت گیرد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet