عید سعید غدیرخم
1400/03/23 10:22:54
سرویس سیاسی
با صدور جوابیه‌ای درخصوص یک خبر؛

توضیحات شرکت ملی پالایش و پخش درباره نحوه به بهره‌برداری رسیدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران جوابیه‌ای در واکنش به خبری درباره پالایشگاه ستاره خلیج فارس به نقل از علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس، صادر کرد.
توضیحات شرکت ملی پالایش و پخش درباره نحوه به بهره‌برداری رسیدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران جوابیه‌ای در واکنش به خبری درباره پالایشگاه ستاره خلیج فارس به نقل از علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس، صادر کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201809101179948998.jpg توضیحات,شرکت,ملی,پالایش,و,پخش,درباره,نحوه,به,بهره‌برداری,رسیدن,پالایشگاه,ستاره,خلیج,فارس Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در واکنش به مصاحبه علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی با عنوان «گزارش کمیسیون اصل ۹۰ از خسارت چند میلیارد دلاری وزیر نفت به بیت‌المال در بهره‌برداری از ستاره خلیج فارس به هیأت رئیسه ارسال شد»، توضیحاتی را ارائه کرد.

متن توضیحات شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران درخصوص اظهارات علی خضریان؛ سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی که درتاریخ 9 خردادماه 1400 در خبرگزاری خانه ملت منتشر شده است، به منظور تنویر افکار عمومی در فرآیند راه‌اندازی و چگونگی به بهره برداری رسیدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس به این شرح است:

1) طراحی تفصیلی پالایشگاه ستاره خلیج فارس سال 1382 شروع شد، کلنگ پالایشگاه در سال ۱۳۸۵ به زمین خورد و می‌بایست تا سال ۱۳۸۹ به مرحله بهره‌برداری می‌رسید که این امر حادث نشد، حال اینکه علت این تاخیر طولانی مدت در اجرا چه بوده است اطلاعی در دست نیست.

2) اما آنچه مسلم است در آن برهه شرایط ایده‌آلی برای اجرا و راه‌اندازی فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس وجود داشته است چرا که نه خبری از اعمال فشارهای تحریم و شدت یافتن آن بوده است و نه محدودیتی در تامین هزینه و منابع مالی برای این طرح وجود داشته است؛ آن هم درآمدهای میلیاردی که تاکنون در تاریخ صنعت نفت کشور سابقه نداشته است.

حال جای پرسش دارد که چرا با وجود این درآمدهای میلیاردی که 14.5 درصد آن به وزارت نفت اختصاص می‌یافته است در ساخت و بهره برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در آن برهه تعلل صورت گرفته است؟

3) نکته دیگر آن که با توجه به توضیحات سطور بالا باید تاکید کرد پالایشگاه ستاره خلیج فارس با پیشرفت 35 درصدی تحویل دولت یازدهم شد. قید پیشرفت 76 درصدی برای پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال 92، بیانگر پیشرفت بخش‌های متشکل از پروژه‌های آبگیر و خطوط لوله پالایشگاه بوده است؛ توجه به این امر خود حجت را بر مدعیان پیشرفت 76 درصدی ستاره خلیج فارس تمام می‌کند که تا زمانی که پالایشگاهی وجود نداشته باشد و بخش‌های عملیاتی آن راه‌اندازی نشده باشد، تکمیل خطوط لوله دراین مجموعه صنعتی چه محلی از اعراب می تواند داشته باشد؟ این امر فقط بیانگر عدم توجه و تشخیص در اولویت‌بندی اجرای پروژه‌های مربوط به این طرح کلان اقتصادی است که منجر به اتلاف وقت و هزینه در زمان مقتضی شده است!

4) سرانجام علی‌رغم از دست رفتن یک فرصت طلایی در راه اندازی این پالایشگاه، یک پروژه نیمه کاره با پیشرفت تنها 35 درصد با حجم انبوهی از مشکلات، تحویل دولت بعدی می شود؛ اهالی فن به این موضوع واقف هستند که از قضا اجرای یک پروژه نیمه‌کاره با این نوسان چالش‌ها و معضلات که کلنگ آن در تونل زمان سال‌ها پیش به زمین خورده و به‌صورتی بلاتکلیف و ناقص در گوشه‌ای از تاریخ صنعت در حال خاک خوردن بوده است! بسیار پیچیده‌تر از پروژه‌ای است که ازابتدا به ساکن صفر تا صد آن به صورت مشخص توسط یک مجری احداث شود و به مرحله بهره‌برداری برسد.

لازم به ذکر است وقتی پروژه تحویل وزارت نفت شد بلافاصله رسیدگی به مشکلات پیمانکاران ورشکسته که با مشکلات عدیده مالی روبرو بودند، آغاز شد. علی‌رغم وجود تحریم‌های شدید بانکی و تجاری علیه کشور طی سال‌های 1392 تا 1395، وزارت نفت مشکلات عدیده حادث شده طی سال‌های 1385 تا 1392 که بر اثر تغییرات مکرر پیمانکاران، عدم اولویت‌بندی سفارش‌گذاری تجهیزات، عدم ایفای تعهدات در سفارش کالا و نبود منابع مالی مشخص برای ادامه پروژه و... را ساماندهی کرد. بدین ترتیب در ابتدای سال ۱۳۹۶ اولین فاز را به بهره‌برداری رساند و در سال ۱۳۹۷ نیز شاهد بهره‌برداری از هر سه فاز پروژه بودیم.

5) بنابراین باید تاکید کرد دولت یازدهم علی رغم موانع موجود در کوتاه‌ترین زمان ممکن بدون فوت وقت این پروژه مهم را به بهره‌برداری رساند و درشرایط تحریمی، کشور را به بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه تبدیل کرد تا با جبران مافات از وقفه ای که به صورت نامعلوم در اجرا و به بهره برداری رسیدن آن در زمان مقرر ایجاد شده بود از ادامه یافتن تحمیل ضرر و ملغی شدن فرصت صادرات ممانعت کند.

حال با این تفاسیر ضروری به نظر می‌رسد مجلس محترم شورای اسلامی طی برگزاری جلسات تحقیق و تفحص از مسئولان وقت این پروژه علت وقفه و عدم به بهره‌برداری رسیدن این پروژه را رصد کرده و به یک استنتاج نهایی و واقع بینانه دست پیدا کنند که اگر همین تعلل در دولت یازدهم صورت می‌گرفت و کم کاری پیشین جبران نمی‌شد کشور در شرایط تحریم با چه مشکلات و چالش هایی مواجه شده بود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet