هدر اصلی
1400/03/25 10:00:00
سرویس اجتماعی
فاضلی مطرح کرد:

دلایل کمبود برخی داروها در کشور

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به تشریح دلایل کمبود برخی اقلام دارویی در بازار همچون داروهای اعصاب و فلوکسیتین و فاموتیدین پرداخت.
دلایل کمبود برخی داروها در کشور عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به تشریح دلایل کمبود برخی اقلام دارویی در بازار همچون داروهای اعصاب و فلوکسیتین و فاموتیدین پرداخت. https://cdn.icana.ir/d/019/202106109948558636.jpg دلایل,کمبود,برخی,داروها,در,کشور Icana

ملک فاضلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با تایید خبری که عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران داده است مبنی بر اینکه برخی داروهای اعصاب و داروهایی مانند فلوکسیتین و فاموتیدین در بازار کمیاب شده‌اند، گفت: میزان مصرف داروهای اعصاب و داروهایی همچون فاموتیدین که برای درمان گاستریت معده به کار می رود در کشور بیش از میانگین دنیا است.

سوءمصرف باعث کمبود داروهای درمان معده شده است

نماینده مردم سراوان، سیب، سوران و مهرستان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این داروها به این دلیل به میزان بالایی مصرف می‌شوند که به راحتی در دسترس جامعه قرار دارند، بنابراین گاه سوءمصرف می‌شوند.

ضعف در سیستم نظارتی باعث کمبود دارو در بازار می‌شود

وی تصریح کرد: مصرف فاموتیدین در زمان شیوع کرونا افزایش بیشتری نیز داشته و در نهایت متاسفانه توزیع این دارو و نظارت بر این روند مثبت نبوده است کما اینکه داروهایی که گاه در داخل تولید شده یا وارد می‌شوند به شکل عدالت محوری توزیع نمی‌شوند و این معضل در مناطق محروم و روستاها بیشتر مشاهده می‌شود.

فاضلی اظهار کرد: هم‌اکنون باید داروهای مورد نیاز بیماران به ویژه در مناطق محروم و روستاها به طرز مطلوبی توزیع شوند و در کنار آن سیستم نظارتی خود را تقویت کنیم که اساس هر کاری است. بنابراین لازم است که یک بازنگری در امر نظارت بر تولید و توزیع دارو و میزان شیوع بیماری‌ها در جامعه صورت بگیرد.

ارتباط مستقیم مصرف بالای دارو با نبود آمار دقیقی از میزان شیوع بیماری‌ها

وی افزود: وقتی میزان شیوع بیماری در کشور مشخص نباشد، برآورد دقیقی از سطح نیاز به داروها نیز وجود نخواهد داشت، همچنین وقتی بحرانی همچون کرونا ایجاد می‌شود باید تولید داروهایی که برای درمان آن استفاده می‌شود، افزایش پیدا کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، تاکید کرد: البته نباید این موضوع را هم فراموش کرد که اعمال تحریم‌های ظالمانه نقش بسیار مهمی در کمبود دارو در کشور داشته است و هرچند گفته شده که دارو تحریم نشده است، اما همین که نتوانیم تبادل ارزی با دنیا داشته باشیم باعث می‌شود که نتوانیم داروهای مورد نیاز را وارد کنیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در تمام جوامع وقتی یک بحرانی همچون شیوع کرونا ایجاد شود تعدادی افراد سودجود وجود دارند که مشکلاتی را در بازار دارو ایجاد می‌کنند که در پی آن مردم متضرر می‌شوند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet