خبرگزاری خانه ملت

هفته دفاع مقدس
1400/03/25 15:00:20
سرویس اجتماعی
شاکری:

تهدید جان مردم پایتخت در سایه بی توجهی دستگاه های نظارتی به ایمن سازی ساختمان های پرخطر/ ضرورت برخورد قاطع با قصورکنندگان

نماینده مردم تهران در مجلس با ابراز نگرانی از اینکه جان و مال مردم پایتخت در ساختمان های ناایمن تهدید می شود بر ضرورت برخورد قاطع با مقصران بی توجهی به ایمن سازی تاکید کرد.
تهدید جان مردم پایتخت در سایه بی توجهی دستگاه های نظارتی به ایمن سازی ساختمان های پرخطر/ ضرورت برخورد قاطع با قصورکنندگان نماینده مردم تهران در مجلس با ابراز نگرانی از اینکه جان و مال مردم پایتخت در ساختمان های ناایمن تهدید می شود بر ضرورت برخورد قاطع با مقصران بی توجهی به ایمن سازی تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/202006104680614980.jpg تهدید,جان,مردم,پایتخت,در,سایه,بی,توجهی,دستگاه,های,نظارتی,به,ایمن,سازی,ساختمان,های,پرخطر/,ضرورت,برخورد,قاطع,با,قصورکنندگان Icana

اقبال شاکری در گفت‌ و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه ساختمان‌های ناایمن، جان و مال مردم پایتخت را تهدید می کند، گفت: تنها آتش نشانی در این رابطه به وظیفه اش عمل کرده و بهترین عملکرد را در رابطه با پیشگیری از بحران داشته است.

وی ادامه داد: آتش‌نشانی 7 تا 8 هزار ساختمان ناایمن و پرخطر را از منظر حریق شناسایی کرده و به شهرداری، وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کار، تعاون و رفاه اجتماعی، دادستانی و  سایر دستگاه های ذیربط اعلام کرده اما متاسفانه هیچ گونه اقدامی برای ایمن‌سازی انجام نشده و همچنان رفت و آمدها در آنها در حال انجام و گزارش های آتش نشانی بر روی زمین مانده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعداد ساختمان‌هایی که ایمن سازی شدند حتی به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد، تصریح کرد: شورای شهر تهران باید یک بار برای همیشه با همکاری سازمان مدیریت بحران گزارش آتش نشانی را به ثمر برسانند جان مردم در ساختمان های پرخطر در معرض تهدید و خطر است؛ متاسفانه در حادثه کلینک سینا بر اثر آتش‌سوزی از ساختمان پلاسکو با آن عظمت بیشتر تلفات و کشته دادیم و این به هیچ وجه قابل قبول نیست در این رابطه نیاز است مدیریت شهری به عنوان پیشرو به موضوع ایمن سازی ورود کند و اهتمام مناسبی را برای این مهم داشته باشد.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران یادآور شد: وقتی مقصران بی توجهی به ایمن سازی ساختمان های پرخطر مشخص هستند چرا با آنها برخورد نمی شود؟ چرا دستگاه های نظارتی مانند شهرداری ها، وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین نظام صنفی به وظایف خود عمل نمی کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم ادامه داد: دستگاه‌های نظارتی باید برای ترک فعل مقصر شناخته شوند و در این رابطه مسئول هستند؛ شهرداری چون با مسائل شهری سروکار دارد و مدیریت شهر را دارد باید در وهله اول ورود کند.

شاکری افزود: آتش نشانی و شهرداری اعلام می کنند که گزارش ها در مورد ساختمان های ناایمن ارائه شده اما هیچ اقدامی برای ایمن سازی نمی شود در این رابطه نیاز است اسامی دستگاه های مقصر رسانه ای شود و از قوه قضائیه خواستار ورود به این موضوع شوند زیرا جان و مال مردم در خطر است.

عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: چگونه اسامی اختلاس گرانی که به اقتصاد و مردم آسیب وارد کردند منتشر می شود اما اسامی مقصران بی توجه به ساختمان های ناایمن اعلام و معرفی نمی شوند؛ نیاز است شهرداری با مصوبه شورای شهر و با نصب پلاکارد و اعلام اسامی آنها در اسرع وقت چاره اندیشی کند و در صورت بی توجهی پلمب و تعطیلی آنها را در دستور کار قرار دهد.

وی افزود: مدیریت شهری و شهرداری باید از ظرفیت ها استفاده کنند و اجازه رخداد حوادث ناگوار را ندهند؛ به عنوان مثال آتش نشانی به کلینک سینا 4 بار اخطار شدید داده است اما متاسفانه هیچ توجهی نشد و حتی مالکان آن گستاخانه ادعاهایی را بر علیه گزارش دهنده مطرح کردند در این رابطه نیاز است تذکر دوم آتش نشانی حتی به اعلام عمومی برسد.

رئیس فراکسیون جهاد سازندگی و پیشرفت مجلس یازدهم یادآور شد: ادعاهایی مطرح می شود مبنی بر اینکه با ایمن سازی برای اشتغال کسبه مشکلاتی ایجاد می شود در حالی که اگر حادثه ای رخ دهد علاوه بر مال، جان آنها هم در معرض تهدید است و این در واقع بهانه ای است برای فرار از مسئولیت و انجام وظیفه.

شاکری با بیان اینکه ایمن سازی ساختمان های پرخطر به معنای تعطیلی نیست، گفت: لازم نیست تمامی ساختمان ها تعطیل شوند بلکه واحد به واحد باید ایمن سازی شوند و به تعطیلی کامل منجر نمی شود حتی اگر لازم به تعطیلی کامل هم باشد موقت خواهد بود در این رابطه  نباید حوادثی مانند کلینک سینا و پلاسکو را فراموش کرد بلکه باید از آنها درس عبرت گرفت و هر چه سریع تر نسبت به ایمن سازی ساختمان های پرخطر پایتخت اقدام کرد؛ پس از اخطار دوم آتش نشانی، شهرداری باید ورود کند و از ظرفیت های در اختیار استفاده و در صورت بی توجهی ساختمان ها را پلمب کند البته در قالب اقدامات دیگری می تواند با هماهنگی با آتش نشانی و نظام مهندسی برنامه ایمن سازی را انجام دهد.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران افزود: اگر در بازار و منطقه 12 تهران حادثه ای رخ دهد جان تعداد زیادی از مردم به خطر خواهد افتد بنابراین نیاز است شهردار تهران ورود و از ابزارهای قانونی و ظرفیت های مدیریت شهری برای ایمن سازی استفاده کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet