هدر اصلی
1388/09/08 12:24:00
سرویس کمیسیون ها

دستور جلسات هفتگی کمیسیونها

**دستور جلسات هفتگی کمیسیونهای تخصصی مجلس اعلام شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت دستور جلسات هفتگی کمیسیونهای تخصصی مجلس شورای اسلامی به شرح ذیل می‌باشد.

براساس این گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات ضمن بازدید از مراکز آموزشی و پژوهشی استان مرکزی،ادامه بررسی لایحه حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات  را در دستور کار خود دارد.

درکمیسیون اجتماعی دو طرح جامع خدمات رسانی به ایثارگران و شناسایی مصدومین شیمیایی در مناطق بمباران شده بررسی می‌شود.همچنین فرماندهی ناجا نیز گزارشی از تخلفات اخلاقی تهران را به کمیسیون ارائه خواهد کرد.

این کمیسیون با دعوت از وزیر تعاون سؤالات حسن کامران نماینده اصفهان و داوود محمدجانی نماینده آباده را مورد بررسی قرار خواهد کرد.

همچنین کمیسیون مشترک جهت بررسی طرح اصلاح موادی از قانون استخدامی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1382 تشکیل می‌شود.

درکارگروه اشتغال و روابط کار طرح سرمایه‌گذاری، توسعه اشتغال و بخش خصوصی و نیزطرح بهسازی قراردادهای موقت کار و شرکتهای پیمانکار نیروی انسانی و درکارگروه تعاون طرح تأسیس شرکتهای تعاونی توسعه و عمران شهرستانی بررسی می‌شود.

به گزارش خانه ملت درکمیسیون اقتصادی عملکرد شرکتهای هرمی در جامعه و استماع گزارش مسؤولین ذی‌ربط در این خصوص،لایحه الحاق یک تبصره به قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه و اجراء سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی، لایحه تسری حکم ماده (191) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 1366 به مالیاتها و عوارض کالا و خدمات بررسی خواهد شد.

همچنین این کمیسیون گزارشهای مسؤولین شرکت نفتکش ایران درخصوص عملکرد و فعالیتهای شرکت مذکور و نیزطرح افزایش توان اعتباری‌بانکها و حمایت از تولید را مورد بررسی قرار خواهد داد.

هیأت تحقیق و تفحص ازعملکرد بانکهای دولتی کشور نیز در این هفته جلسه خود را برگزار می‌کند.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز در این هفته بررسی دو طرح اعاده شده از شورای محترم نگهبان در مورد اصلاح تبصره (4) قانون برقراری حقوق وظیفه یا مستمری بازماندگان آن دسته از مهاجران و کسانی که به مناطق جنگی مراجعه نموده و به علت برخورد با مواد منفجره معلول یا فوت می‌شوند - مصوب 21/6/1372 ، طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی - مصوب 1363-را دردستور کار خود دارد.

همچنین نشست مشترک هیأت رئیسه با اعضاء کمیسیونهای امنیت ملی‌وسیاست‌خارجی و شوراها و امور داخلی نیز در هفتهجاری برگزار می‌شود.

کارگروه روابط خارجی نیز بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی نایروبی درباره انتقال لاشه کشتیها و نیزبررسی لایحه دولت جمهوری اسلامی ایران به پروتکل آمادگی، مقابله و همکاری دربرابر سوانح آلودگی ناشی از مواد خطرناک و سمی و کارگروه دفاعی بررسی شور دوم لایحه چگونگی اعتراض کارکنان مشمول قوانین استخدامی نیروهای مسلح نسبت به آراء صادره از هیأتهای رسیدگی به تخلفات انضباطی و کارگروه حقوق بشربررسی آخرین اخبار و تحولات موارد مرتبط با نقض حقوق بشر در سطح جهان را در دستور کارخود دارند.

درکمیسیون انرژی طرح جامع انرژی با حضور مسؤولین ذی‌ربط بررسی می‌شود.

این کمیسیون با دعوت از وزیر نفت سؤالات سید شریف حسینی نماینده اهواز (دو مورد)،حسینی صدر نماینده خوی ،اولیاء نماینده یزد و صدوق (دو مورد)، یونس اسدی نماینده مشکین‌شهر، نژاد فلاح نماینده ساوجبلاغ،تجری نماینده قصرشیرین،حیات مقدم نماینده ماهشهر و دهدشتی نماینده آبادان را بررسی می‌کند.

کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در جلسات هفته جاری بررسی پیشنهادات مربوط به رفع موانع اجرائی بودجه سال 1388 کل کشوررا در دستور کار خود دارد.

این کمیسیون همچنین به بررسی طرح افزایش توان اعتباری بانکها و حمایت از تولید و استماع گزارش مسؤولین بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی پیرامون آخرین وضعیت حساب ذخیره ارزی و مطالبات معوقه بانکها نیز می‌پردازد.

کمیسیون اقتصادی طی جلسه مشترک با هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی درمورد اجراء ماده (82) آئین‌نامه داخلی تصمیم‌گیری می‌کند.

همچنین این کمیسیون با دعوت از وزیر نیرو به بحث و تبادل‌نظر پیرامون برنامه‌های اعلامی و مشکلات اعتباری طرحها و پروژه‌های وزارت نیرو می‌پردازد.

کارگروه اقتصادی گزارش دیوان محاسبات پیرامون مغایرت برخی از تصویب‌نامه‌های هیأت وزیران با قوانین مجلس (ارجاعی از سوی رئیس محترم مجلس) و نیزعملکرد وزارت نفت درخصوص بند (61) قانون بودجه سال 1388 با حضور وزیر نفت، رئیس ستاد سوخت، مرکز پژوهشها و دیوان محاسبات را بررسی می‌کند.

درکمیسیون بهداشت و درمان قائم‌مقام پژوهشکده سل و بیماریهای ریوی و نماینده رسمی گارد ایران درخصوص مبارزه علیه بیماری‌های مزمن تنفسی و برنامه کشوری گارد ایران گزارشی ارائه خواهند کرد.

همچنین این کمیسیون طی نشست مشترک با مدیران رادیو سلامت درخصوص راهکار مناسب جهت همکاری‌های متقابل تصمیم‌گیری کرده و گزارش طرح بیمه خدمات روانشناسی و مشاوره توسط گروه تدوین و پیگیری طرح مذکور و مسؤولین سازمان نظام روانشناسی را نیز بررسی می‌کند.

رئیس کل بهداری نیروی انتظامی  نیز با حضوردرکمیسیون بهداشت و درمان درخصوص فوت پزشک ناجا گزارشی ارائه می‌کند. در ادامه جلسات این کمیسیون نیزگزارش آخرین وضعیت بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی و نیزگزارش دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در باره اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر بررسی می‌شود.

همچنین این کمیسیون دو نفر از اعضاء خود را جهت عضویت یکنفر در کارگروه مشترک بین کمیسیونهای مجلس و دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب 1376 (در اجراء تصمیم مورخ 28/6/1388 شورای مجمع تشخیص مصلحت نظام) و یکنفر برای شرکت در سمینار منطقه‌ای اتحادیه بین‌المجالس پیرامون ایدز (اچ.آی.وی) و راهکارهای مقابله با آن (12 دسامبر 2009- 21 آذر 1388 هانوی - ویتنام) در اجراء دستور ریاست مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌کند.

کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی طرحهای ارجاعی به کمیسیون درخصوص اصلاح آئین‌نامه داخلی را بررسی می‌کند.

کمیسیون شوراها و امور داخلی کشورنیز در جلسات هفته جاری خود رسیدگی به لایحه جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور رادر دستورکار خود دارد.

این کمیسیون با دعوت از دبیر شورای عالی ترافیک مشکلات حمل و نقل و علت تعویق تغییر ساعات کار اداری در تهران را بررسی می‌کند. همچنین ناهنجاریهای اجتماعی با حضور مسؤولان و کارشناسان ذی‌ربط بررسی می‌شود.

کمیسیون صنایع و معادن نیز با عزیمت به استان آذربایجان شرقی از واحدهای تولیدی و صنعتی این استان  بازدید کرده مسائل ومشکلات آن را مورد بررسی قرار خواهد داد.

درکمیسیون عمران ادامه بررسی لایحه جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، لایحه اصلاح ماده (100) قانون شهرداری مصوب 1334 ،لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پروتکل آمادگی، مقابله و همکاری دربرابر سوانح آلودگی ناشی‌از مواد خطرناک وسمّی مصوب 2000میلادی، لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی نایروبی درباره انتقال لاشه کشتیها، لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بازنگری کننده کنوانسیون مدارک شناسایی دریانوردان و نیزلایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی درباره مسؤولیت مدنی برای خسارت آلودگی نفت سوخت کشتی در دستورکار می‌باشد.

همچنین این کمیسیون با دعوت از وزیر نیرو سؤالات علی‌اکبر اولیاء نماینده یزد، مجید ناصری‌نژاد نماینده شادگان وچهار نفر از نمایندگان سیدحسین دهدشتی (نماینده آبادان) که به نمایندگی از سؤال کنندگان معرفی شده است را بررسی می‌کند.

در کمیسیون فرهنگی طرح یک فوریتی مجازات استفاده غیرمجاز از عناوین علمی و گزارش دیوان محاسبات درخصوص عملکرد و ارزیابی دستگاههای اجرائی تحت رسیدگی کمیسیون بررسی می‌شود.

هیأت تحقیق و تفحص از سازمان تربیت‌بدنی نیز به کار خوددر مورد عملکرد این سازمان می‌پردازد.

کمیسیون قضائی و حقوقی نیز بررسی شور دوم لایحه حمایت خانواده را در دستور کار خود دارد.

درکارگروه تخصصی حقوق عمومی شور دوم لایحه آئین دادرسی دیوان عدالت اداری،شور اول طرح دفاتر رسمی ازدواج و طلاق و قانون سردفتران ازدواج و طلاق ودر کارگروه تخصصی حقوق جزا لایحه آئین دادرسی کیفری و در کارگروه تخصصی بررسی موضوعات مربوط به قاچاق شور دوم لایحه مجازات قاچاق‌اسلحه و مهمّات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز بررسی می‌شود.

در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی گزارش معاونت امور آب وزارت نیرو درمورد وضعیت آبهای زیرزمینی ، رسیدگی به لایحه حفاظت دریا و رودخانه‌های مرزی از آلودگی به مواد نفتی ، بررسی مواد 14، 15 و 16لایحه یک فوریتی سرمایه‌گذاری توسعه اشتغال و بخش خصوصی بررسی می‌شود.

کارگروه منابع طبیعی طی نشستی با مرکز پژوهشهای مجلس طرح و لایحه جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور را بررسی خواهد کرد.

کمیسیون اصل نودم قانون اساسی بررسی پرونده‌ها و شکایات واصله را بررسی می‌کند.همچنین این کمیسیون با وزیر امور خارجه نیز دیداری خواهد داشت. 

کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی دولت نیز ادامه بررسی پیشنهادات درخصوص لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را در دستور دارد.

کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه تجارت در جلسات این هفته خود به بررسی لایحه تجارت و رسیدگی طبق اصل (85) قانون اساسی می‌پردازد.

درکمیسیون ویژه پیگیری و نظارت اجراء اصل 44 قانون اساسی لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجراء سیاستهای کلی اصل(44) قانون اساسی ،لایحه یک شوری الحاق یک تبصره به قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجراء سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی ، طرح یک‌فوریتی سرمایه‌گذاری، اشتغال و بخش خصوصی بررسی خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet