وکالة الانباء للمجلس الشوری الاسلامی

عید سعید غدیرخم
1400/04/30 21:41:37
سرویس بین الملل
جلال‌زاده در نشست مجازی با رئیس کمیسیون امور خارجی سنای ایتالیا:

ثبات در غرب آسیا رابطه مستقیم با برقراری امنیت در اروپا دارد/ لزوم برقراری پرواز مستقیم میان تهران و رُم

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به مبارزه ایران با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، گفت: ایران از قربانیان تروریسم است و شهدای بسیاری در مسیر مبارزه با قاچاق مواد مخدر جهت برقراری امنیت کشورها به خصوص اروپا تقدیم کرده از این رو لازم است غرب آسیا شاهد ثبات باشد.
ثبات در غرب آسیا رابطه مستقیم با برقراری امنیت در اروپا دارد/ لزوم برقراری پرواز مستقیم میان تهران و رُم رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به مبارزه ایران با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، گفت: ایران از قربانیان تروریسم است و شهدای بسیاری در مسیر مبارزه با قاچاق مواد مخدر جهت برقراری امنیت کشورها به خصوص اروپا تقدیم کرده از این رو لازم است غرب آسیا شاهد ثبات باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/202107100774160965.jpg ثبات,در,غرب,آسیا,رابطه,مستقیم,با,برقراری,امنیت,در,اروپا,دارد/,لزوم,برقراری,پرواز,مستقیم,میان,تهران,و,رُم Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، ویتو روزاریو پتروچلی رئیس کمیسیون امور خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا، امروز (چهارشنبه، 30 تیرماه) با وحید جلال‌زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی طی نشست مجازی (وبینار) به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

جلال‌زاده در ابتدای این دیدار با اشاره به مناسبات دوستانه سیاسی در آستانه یکصد و شصتمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک افزود: روابط میان جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا باتوجه به سوابق طولانی و مبتنی بر ظرفیت‌های متنوع همکاری، عمدتا دوستانه و سازنده بوده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی همچنین بر آمادگی مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش سطح رایزنی میان کمیسیون‌های مجالس دو کشور از جمله کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به منظور تبادل تجربیات در زمینه‌های قانونگذاری، گسترش روابط سیاسی و اقتصادی تاکید کرد.

وی در ادامه با انتقاد از کاهش سطح مراودات اقتصادی و تجاری میان دو کشور بیان داشت: با توجه به ظرفیت‌های موجود میان ایران و ایتالیا، مناسبات اقتصادی فی مابین در سطح مورد انتظار ما نیست. متاسفانه به دلیل بیماری کرونا، شاهد رکود در مراودات اقتصادی هستیم لذا امیدوارم با رفع این موانع شاهد ارتقای این بخش از همکاری‌های فیمابین باشیم.

جلال زاده در این بخش بر لزوم برقراری خطوط پروازی مستقیم جهت توسعه روابط اقتصادی فیمابین تاکید کرد و افزود: امیدواریم با حمایت مجالس ایتالیا ضمن تقویت پروازهای ایران ایر به ایتالیا و صدور مجوز پروازی جدید برای شرکت ماهان، شاهد از سرگیری پروازهای شرکتهای هوایی دو کشور بین تهران و رم باشیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بر درآمد و جلوگیری از فرار مالی مدت طولانی است که از سوی طرف ایتالیایی بدون پاسخ مانده است. امیدوارم در دستور کار فوری مجلسین ایتالیا قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از سیاست یکجانبه گرایی آمریکا و سیاست‌های دوگانه طرف‌های غربی در توافق برجام و انرژی صلح آمیز هسته ای تصریح کرد: طبق فتوای مقام معظم رهبری جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه بدنبال سلاح هسته‌ای نبوده است و آنرا خلاف مسائل دینی و شرعی می‌دانیم.

جلال زاده افزود: تحریم‌های آمریکا در بحران همه گیری کرونا باعث شد حتی نتوانیم به منابع ارزی خود جهت تأمین اقلام پزشکی و تهیه واکسن دسترسی داشته باشیم که نشان دهنده نقض حقوق بشر از سوی کشورهای غربی است.

وی در ادامه ضمن تشریح تحولات اخیر در منطقه از جمله یمن، فلسطین و افغانستان افزود: معتقدیم امنیت و ثبات منطقه باید توسط کشورهای منطقه تأمین شود و مداخلات سایر کشور های خارج از منطقه جز تداوم بی‌ثباتی و ناامنی دستاورد دیگری نخواهد داشت.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان این دیدار با برشمردن فعالیت های کشورمان در امر مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر گفت: جمهوری اسلامی ایران از قربانیان تروریسم بوده و شهدای بی شمار در مسیر مبارزه با قاچاق مواد مخدر برای برقراری امنیت سایر کشورها از جمله کشورهایی اروپایی تقدیم کرده است، لذا ثبات در غرب آسیا نه تنها برای کشورهای منطقه، بلکه برای اروپا نیز حایز اهمیت است.

رئیس کمیسیون امور خارجی سنای ایتالیا: بدون حضور ایران، برقراری امنیت و صلح پایدار غیرممکن است

ویتو روزاریو پتروچلی رئیس کمیسیون امورخارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست مجازی و با اشاره به روابط تمدنی و تاریخی میان ایتالیا و ایران، نسبت به توسعه روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران اظهار علاقه‌مندی کرد.

وی در ادامه با اشاره به نقش مهم و سازنده جمهوری اسلامی ایران در ایجاد صلح و ثبات پایدار در منطقه گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری مهم و تأثیرگذار در منطقه است لذا بدون حضور ایران برقراری امنیت و صلح پایدار غیرممکن است.

رئیس کمیسیون امورخارجی و مهاجرت مجلس سنا ایتالیا با اشاره به نشست اخیر G7 بر حمایت کشورش در تأمین واکسن برای جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

ویتو روزاریو پتروچلی در پایان این نشست ضمن ابراز خرسندی از روابط دوستانه دو کشور بر لزوم تحکیم و گسترش بیش از پیش مراودات و مبادلات فیمابین در کلیه زمینه‌ها به ویژه ارتباطات پارلمانی و اقتصادی فیمابین و تبادل تجارب در موضوع پیشگیری کرونا ویروس تأکید کرد.

به گزارش خانه ملت، این نشست حسین نوش‌آبادی نماینده مردم ورامین و از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این دیدار حضور  داشت و با همتایان خود در مجلس سنای ایتالیا در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین تقویت روابط فیمابین گفتکو و تبادل نظر کرد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet