اربعین حسینی
1400/05/06 20:24:20
سرویس استان ها
جعفری بروجنی در نشست تبیین آخرین مسائل آب استان چهارمحال بختیاری:

رویکرد در حوزه صنعت صحیح نیست

نماینده مردم بروجن در مجلس با بیان اینکه منازعه آینده بر سر آب است، گفت:در حوزه صنعت رویکرد بسیار غلطی داشته‌ایم برای مثال فولاد که صنعت آب بر است به کویر توسعه داده شده است.
رویکرد در حوزه صنعت صحیح نیست نماینده مردم بروجن در مجلس با بیان اینکه منازعه آینده بر سر آب است، گفت:در حوزه صنعت رویکرد بسیار غلطی داشته‌ایم برای مثال فولاد که صنعت آب بر است به کویر توسعه داده شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/202105106114858038.jpg رویکرد,در,حوزه,صنعت,صحیح,نیست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حجت‌الاسلام والمسلمین امیرقلی جعفری در نشست تبیین آخرین مسائل آب استان، اظهار داشت: در کشور شرایطی را از نظر اقلیمی داریم که نسبت به مابقی کشورها یک شرایط خاصی است، ایران در یک منطقه خشک و نیمه خشک وجود دارد، میانگین بارش‌های جهانی حدود ۶۵۰ میلیمتر است که میانگین بارش کشور حدود ۲۴۰ میلیمتر است.

 نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: چند سالی است دنیا دچار تغییر اقلیم شده است یعنی چند سال بارش نیست و پس از آن به قدری بارش است که سیلاب می‌شود و این شرایط یک سری اقتضائات و تصمیم‌گیری‌های متناسب دارد.

وی با اشاره به اینکه منازعه آینده بر سر آب است، بیان داشت: بشر به قدری در طبیعت دخالت داشته است که این فضای بی‌آبی ایجاد شده است، با ایجاد گاز گلخانه‌ای و از بین رفتن لایه ازون و در پی آن تغییر اقلیم، بشر معادلات طبیعیت را برهم زده‌ است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهارداشت:سیاست‌گذاری‌های غلط دولت‌‌ها در حوزه آب، امروز کار کشور را به جایی رسانده که منازعه بین استان‌ها و کم کم منازعه بین شهرستان‌ها در حال شکل‌گیری است و به طور کلی منازعه بین کشورها را در بر دارد.

جعفری با اشاره به رویکردهای غلط در حوزه آب، مطرح کرد: در حوزه صنعت رویکرد بسیار غلطی داشته‌ایم برای مثال فولاد که صنعت آب بر است به کویر توسعه داده شده است از اصفهان تا میبد یزد صنعت فولاد ایجاد شده است هیچکس مخالف توسعه نیست اما اگر این توسعه متناسب با ظرفیت‌های اقلیمی نباشد فاجعه ایجاد می‌کند. 

وی با اشاره به غلط بودن جانمایی صنعت در کشور، افزود: دومین صنعت آب‌بر کشور پس از فولاد، کاشی و سرامیک است که این منطق جواب نمی‌دهد، دومین مشکل توسعه غلط و لجام گسیخته در حوزه کشاورزی در اقلیم هایی که ظرفیت کشاورزی ندارند بیشترین کشاورزی به غیر از شمال کشور در فلات مرکزی است برای مثال برنج کاری که مخصوص دو استان شمالی است در استان مجاور بالای ده هزار هکتار برنج‌کاری در حال انجام است.

رئیس کمیته آب مجلس شورای اسلامی بیان داشت: رویکرد ها در حوزه آب بر مبنای سیاست غلط بوده است هرکس رئیس‌جمهور می‌شود طرحی برای انتقال آب به حوزه‌ای که نباید باشد را ترتیب می‌دهد، آیا طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان و طرح انتقال آب از چهارمحال و بختیاری به یزد و کرمان پشتوانه علمی دارند؟ آیا نظام در چارچوب‌های توسعه این‌ها را تعریف کرده است؟ آیا سند آمایش کشور این را می‌گوید؟

وی گفت: توسعه لجام گسیخته طرح‌های انتقال آب جز خسارت، ویرانی و دامن زدن به منازعات قومی چیزی ندارد، در حال حاضر غول تولید کننده فولاد کشور اصفهان است آیا واقعاً این استان باید رتبه اول فولاد یعنی صنعت آب‌بر را داشته باشد؟ توسعه وقتی مدل علمی و بر مبنای عدالت نباشد چیزی جز ویرانی ندارد، آقایان توسعه غربی را در کشور رایج کردند اما توسعه عادلانه را نادیده گرفتند که این به شکاف‌ها بیشتر دامن می‌زند.

جعفری بیان داشت: چیزی که باعث وضعیت فعلی در کشور و استان چهارمحال و بختیاری شده است این سیاست گذاری‌ها و رویکردهای غلط بوده است، در استان ما چون پایتخت آب کشور است و منابع آب شیرین در طول و عرض جغرافیایی این استان قرار داشته است و این منابع آب نسبت به ۱۵ سال پیش تقریباً نصف شده است، متقاضیان فراوانی از سراسر کشور برای این آب وجود دارد.

رئیس کمیته آب مجلس شورای اسلامی بیان داشت: استان‌های اطراف از جهت توسعه در حال متورم شدن هستند و این توسعه بی‌رویه نیازهای آنها را بالا برده است و آب در بام ایران چون به شکل ثقلی می‌تواند حرکت کند به دنبال انتقال این آب هستند.

وی گفت: تونل‌های انتقال آب متعددی در دولت‌های مختلف در استان چهارمحال و بختیاری از جمله تونل یک، دو وسه کوهرنگ، تونل بهشت آباد و گلاب بر اساس مدل غلط و توسعه بی‌رویه همسایگان این استان و نیاز بالای به آب شرب و فضای سبز در این استان ایجاد شد اما وضعیت امروز در استان وضع در حوزه حکمرانی آب به مراتب بدتر است.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در حوزه آب پایدار برای استان چهارمحال و بختیاری چهل سال عقب‌ماندگی وجود دارد به دلیل اینکه نود و پنج درصد از دشت‌های استان چهارمحال و بختیاری ممنوعه و ممنوعه بحرانی است، چرا در پایتخت آب کشور، آبخوان‌ها تخلیه شدند؟ چون هیچ برنامه‌ای برای وجود آب پایدار و رساندن آب پایدار به شهرستان‌ها و داشت‌ها نداشته‌‌ایم.

 وی با اشاره به اینکه بزرگترین مزیت استان چهارمحال و بختیاری در کشاورزی و دامپروری است، اظهار داشت: این استان سه سال در رأس هرم بیکاری کشور است و باید هم اینطور باشد چرا که ظرفیت توسعه این استان در کشاورزی بوده است و کشاورزی هم نیاز به آب دارد، سر شاخه‌های سه رود بزرگ دز، کارون و زاینده رود از استان چهارمحال و بختیاری نشات می‌گیرد.

جعفری بیان داشت: سرشاخه های سه رود بزرگ کشور در این استان وجود دارد اما اجازه برداشت نداریم  و هر موقع نیاز به آب بود باید چاه می‌زدیم و اجازه برداشت از روان آب‌های این سه رود نداشتیم که این موجب خشک شدن دشت‌های این استان شد، نود درصد از استان در حوزه کارون است و ده درصد آن در حوزه زاینده‌رود است، حتما باید حق‌آبه استان مشخص شود.

رئیس کمیته آب مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با دشت‌های ممنوعه کشاورزی معنایی ندارد از نظر صنعت هم این استان بین دو غول صنعتی یعنی استان اصفهان و خوزستان قرار گرفته است اما در حوزه شرب حتی سال گذشته روستاهای این استان با تانکر آبرسانی می‌شدند‌ در شهری مثل سفیددشت و فرادنبه پانزده ساعت قطعی آب بود.

وی با اشاره به حوزه محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری، گفت: محیط زیست بکر، دست نخورده و بی‌نظیر استان چهارمحال و بختیاری سال‌ها است که در حال ویران شدن است چرا که دشت‌ها خشک شدند و دستکاری انسان‌ها یعنی تونل اول، دوم و سوم کوهرنگ و چشمه مروارید که بالای هزار لیتر بر ثانیه دبی داشت خشک شده است و عجین شدن تغییر اقلیم با دستکاری انسان موجب مهاجرت مردم این استان به استان‌های مجاور شده است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در رابطه با پروژه‌های آبی استان، گفت: تونل اول و دوم و سوم کوهرنگ احداث شده است البته تونل سوم به بهره برداری نرسیده اما آب با پمپاژ به اصفهان می‌رود و اگر سد را احداث کنند تمام منطقه بیرگان ویران می‌شود، بیست و هفت سال است مردم تمام هستی خود را از دست دادند و کسی پاسخگو نیست. 

جعفری بیان داشت: یک طرح بعد از سال‌ها برای شرب مردم استان چهارمحال و بختیاری تعریف شده است، طرح انتقال آب بن_بروجن قبل از آقای احمدی‌نژاد بود، ۸۲ درصد این آب برای بن، سامان و شهرکرد است و تنها ۱۸ درصد آن متعلق به بروجن است، این پروژه تمام مجوزات قانونی را دارد و دارای تخصیص مجوز زیست محیطی و حدود ۸۰۰ میلیارد در آن هزینه شده است که دارای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی است و ۹۹ درصد آن در استان ما قرار دارد و کمتر از یک درصد آن در استان مجاور یعنی اصفهان است.

رئیس کمیته آب مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در سال جاری دولت آقای روحانی اعلام کرد که در هر استان یک طرح را به اتمام می رساند و طرحی را که در استان چهارمحال و بختیاری پذیرفت، طرح انتقال آب بن_بروجن بود چرا که شرب ۴۵۰ هزار نفر یعنی نیمی از جمعیت مردم استان است، این طرح هیچ مشکلی ندارد و تنها ۲۰۰ متر آن در حوزه اصفهان است اخیراً قاضی کمیسیون آب‌های زیرزمینی این استان که رسالت بررسی آب‌های زیرزمینی یعنی بیان اینکه چاه‌ها مجاز هستند یا خیر در پی شکایت تعدادی از افراد اصفهان بیان کرده است، طرح بن بروجن بارگذاری جدید روی زاینده رود است و طبق مصوبه شورای عالی آب، بارگذاری جدید ممنوع است.

جعفری افزود: نظر قاضی کمیسیون آب‌های زیرزمینی استان اصفهان چند اشکال دارد از جمله اینکه زاینده‌رود آب زیرزمینی نیست بلکه اب جاری است، دوم اینکه بن_بروجن بارگذاری جدید نیست چرا که برای شرب است و شرب خط قرمز نظام است و مشمول بارگذاری جدید نمی‌شود بلکه آب صنعت و کشاورزی مشمول بارگذاری جدید است و سوم اینکه این پروژه متعلق به دهه ۸۰ است و از سال ۹۳ به بعد نیست می‌توان گفت مستندات این حکم مخدوش است و این قاضی نباید وارد این مسئله می‌شد.

وی ادامه داد: استان چهارمحال و بختیاری به این حکم اعتراض کرده است و اعتراض این بود که شکایت این چند نفر وارد نیست اما قاضی گفته است که شکایت وارد است باید بررسی شود که نه حکمی دادند و نه توقف پروژه بن_بروجن معنا دارد اما در این یک هفته در فضای رسانه با روح و ذهن مردم چه کردند.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: حکم شورای عالی امنیت کشور فصل‌الخطاب است که سه بار حکم داده است باید پروژه بروجن تحویل آب منطقه استان چهارمحال و بختیاری شود و بسیار سریع این پروژه تمام شود، شورای عالی آب، وزارت نیرو و وزیر کشور به شورای امنیت کشور اعلام کردند که این پروژه باید انجام گیرد و نباید کسی در این پروژه دخالت کند، پروژه بن_بروجن تعطیل نمی‌شود و قابل توقف نیست.

وی مطرح کرد: این پروژه در استان از سه محل در حال انجام است اما ۲۰۰ متر آن در حوزه استان اصفهان است که لوازم و پمپ‌ها خریداری شده است و باید این قصه حل شود، هیچکس اجازه مختل کردن امنیت ملی را ندارد.

جعفری با اشاره به پروژه بهشت آباد، گفت: این پروژه با تونل ۵۷ کیلومتری در عمق حداقل ۳۰۰ متری و حداکثر هزار و دویست متر بزرگترین تونل انتقال آب در ایران و خاورمیانه است، این پروژه ویرانگر چهار شهرستان استان چهارمحال و بختیاری از جمله اردل، کیار، شهرکرد و بروجن است. مرکز پژوهش‌های مجلس دو بار این پروژه را ویران‌گر خواند، بیشترین گسل‌ها در حوزه بهشت‌آباد است.

رییس کمیته ها به مجلس شورای اسلامی بیان داشت: شورای عالی آب در سال ۹۴ این تونل را منتفی اعلام کرد، آقایان از آن روز تلاش داشتند که مجوز زیست محیطی بگیرند که سه ماه قبل حرکت بسیار منسجم داشتند اما محیط زیست این تونل را منتفی کردند اما چندی پیش عجیب‌ترین نامه را زدند، محیط زیست کشور اعلام کرده است که این پروژه در سه قسمت از بهشت‌آباد تا شلمزار با لوله، از شلمزار تا دشت شهرکرد بررسی می‌کنیم و از شهرکرد به سمت باغ بهادران با تونل صورت گیرد.

وی افزود: سوال این است که شما تا به حال در طول دوران محیط زیست تاکنون اینگونه اظهار نظر نکردید، ثانیا پروژه را به سه قسمت مختلف تقسیم کردید اگر قسمت دوم که باید بررسی شود اجرایی نباشد با کدام منطق می‌شود قسمت اول را اجرا کرد؟ ضد محیط زیستی‌ترین تصمیم، پروژه بهشت‌آباد بوده است و آبروی محیط زیست را با این نامه بردند.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: به عنوان رئیس کمیته آب از محیط زیست به دلیل تصمیم آنها در رابطه با پروژه بهشت‌آباد مستندات را درخواست کردم و دومین کار این بود که باید در دادگاه پاسخگو باشند، هیچ کس نمی‌تواند آب را حفظ کند و ما مخالف انتقال آب نیستیم اما باید نیازهای مبدا مرتفع شوند و پس از آن آب از طریق لوله انتقال پیدا کند اما آیا شما نیازهای آب شهرستان کیار، اردل و بروجن را در نظر گرفتید؟ مردم آب شرب ندارند چگونه می‌خواهید آب را با بدترین روش و  خشن‌ترین برخوردها منتقل کنید؟ 

وی بیان کرد: خط قرمز استان چهارمحال و بختیاری تونل بهشت‌آباد است چرا که چهار شهرستان را ویران می‌کند اما تونل گلاب، سازمان بازرسی کشور در سال‌های قبل گفته است تونل گلاب مجوز ندارد، محیط زیست به گلاب مجوز نداده است، این تونل یک و هفت دهم آب برای کاشان بوده است اما به بهانه اینکه پمپاژ کنند تونل ۲۷ کیلومتری زده‌اند، این تونل مجوز قانونی ندارد و هرگز مسئولین، نمایندگان و مردم استان اجازه چنین تعرضاتی نمی‌دهند.

جعفری در پایان خاطرنشان کرد: امید است رویکردهای غلط در وزارت نیرو در روزهای آخر کارد را به استخوان مردم استان چهارمحال و بختیاری نرساند باید جلوی این تصمیم های غلط را بگیرند، نظام جمهوری اسلامی نباید تاوان بی‌تدبیری‌ها، بی‌لیاقتی‌ها و بی‌عرضگی‌های برخی از مدیران یا زیاده طلبی‌های بعضی از افراد را بدهد../

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet