هفته دفاع مقدس
1400/05/10 08:48:01
سرویس بین الملل
رحیمی جهان آبادی پاسخ داد

فرانسه چه نقشه‌ای برای لبنان دارد؟

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است حزب‌الله باید تمام تلاش خود را برای حفظ ائتلاف شکل گرفته میان گروه‌های لبنانی کند تا اروپا نتواند در این کشور نفوذ کرده و امنیت اسرائیل را از محل جنگ داخلی در لبنان رقم بزند.
فرانسه چه نقشه‌ای برای لبنان دارد؟ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است حزب‌الله باید تمام تلاش خود را برای حفظ ائتلاف شکل گرفته میان گروه‌های لبنانی کند تا اروپا نتواند در این کشور نفوذ کرده و امنیت اسرائیل را از محل جنگ داخلی در لبنان رقم بزند. https://cdn.icana.ir/d/019/51834.jpg فرانسه,چه,نقشه‌ای,برای,لبنان,دارد؟ Icana

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به وضعیت لبنان و تلاش اروپا برای تحریم این کشور به بهانه تضعیف دموکراسی در آن، گفت: لبنان کشوری است که دچار چندپارگی سیاسی، مذهبی و قومی بوده و کشورهای دیگر با دخالت و نفوذ نمی توانند مسائل آن را حل کنند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخزر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نگاه فرانسوی ها به لبنان عنوان کرد: آنها از قرن 19، لبنان را حوزه نفوذ خود در منطقه می دانستند و از سوی دیگر انگلیسی ها نیز قصد داشته اند لبنان را به عنوان منطقه امن اسرائیل حفظ کنند لذا از نظر آنها، دولتی که در این کشور روی کار باشد باید بتواند این دو پارامتر یعنی امنیت برای اسرائیل و نفوذ برای فرانسوی ها را ایجاد کند.

وی در ادامه با اشاره به تلاش سعودی ها، فرانسوی ها و انگلیسی ها برای اعمال نفوذ در لبنان، تصریح کرد: حزب الله توانسته است همگرایی میان خود با نیروهای اهل سنت و مسیحیان ایجاد کند که این امر اجازه نفوذ غرب به ارکان داخلی لبنان را نمی دهد.

جلیل رحیمی جهان آبادی

رحیمی جهان آبادی با بیان اینکه اروپایی ها به دنبال تضعیف اتحاد ایجاد شده میان گروه های لبنانی و ایجاد تشتّت داخلی در این کشور هستند، اظهار کرد: آنها قصد دارند حزب الله خلع سلاح شده و دایره نفوذ ایران در این کشور محدود شود چرا که تصور می کنند این نفوذ که باعث اتحاد میان گروه های لبنانی می شود، در نهایت منافع غرب و اسرائیل را به خطر می اندازد.

وی در ادامه با اشاره به سفر سال گذشته مکرون به لبنان و ادعای برادری با ملت این کشور و قول حل مشکلات آن، یادآور شد: فرانسوی ها علیرغم وعده هایی که دادند تلاش دارند فشار را بر لبنانی ها افزایش دهند تا سیاسیون این کشور را مجاب به پذیرش خلع سلاح حزب الله کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه فرانسه به دنبال احیای نفوذ خود در دریای مدیترانه و خلیج فارس است، خاطرنشان کرد: آنها دلسوز ملت لبنان نیستند لذا حزب الله باید تلاش کند ائتلاف ایجاد شده را قوی نگاه دارد و در راستای تقویت این وحدت گام بردارد همچنین سایر دول اسلامی نیز باید به کمک لبنان آمده و مانع بروز جنگ داخلی شوند که این بحران ها می تواند لبنان را برای اسرائیل امن کند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet