هدر اصلی
1388/09/10 15:58:00
سرویس صحن
محمد جواد لاریجانی

دوره چهارم یکی از قویترین دوره های فعالیت مجلس بود

**عضو چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: تشکیل حساب ذخیره ارزی برای هدایت و نظارت بر اضافه درآمدی نفتی از مصوبات اولین کمیسیون تلفیق در مجلس چهارم بود.

محمد جواد لاریجانی نماینده دوره چهارم و پنجم در گفتگو با خبرنگار خانه ملت گفت: دوره چهارم مجلس شورای اسلامی از ابعادی چون ایجاد تغییرات مهم ساختاری در مجلس، جایگاه و نفوذ در سیستم حکومتی و  احیای شان قانون گذاری در میان آحاد مردم دارای دستاوردهای ویژه و کاملا متمایز نسبت به دوره های قبل و حتی اکنون دارد.

وی افزود: از لحاظ ساختاری تاسیس مرکز پژوهش ها و تغییر روش بررسی بودجه سالانه و تهیه پیش نویس طرح آیین نامه داخلی مجلس از نمونه های بارز آن است.

لاریجانی با بیان اینکه مرکز پژوهش های مجلس یکی از مهمترین موسسات حکومتی در کشور است اظهار داشت: این مرکز بطور مستقیم با نظام تصمیم سازی وصل است. مطابق اساسنامه این مرکز تمام طرح ها و لوایح در آن بررسی شده و نتایج آن را در اختیار نمایندگان قرار می گیرد.

وی ادامه داد: علاوه بر آن مجلس و کمیسیون های تخصصی و حتی نمایندگان می توانند متقاضی یک گزارش تحقیقاتی راجع به موضوعات مورد نظر خود باشد.

رئیس اسبق مرکز پژوهشهای مجلس تصریح کرد: همچنین مرکز پژوهش ها باید روی طرح های بزرگ و زیربنایی نیز تحقیقات کاربردی برای استفاده نمایندگان انجام دهد.

وی گفت: مرکز پژوهش ها در دوره چهارم مجلس طرح مهم ارائه شاخص های مستقل اقتصادی را آغاز کرد اما متاسفانه این طرح رها شد؛ درحالیکه اگر ادامه می یافت در کنار شاخص های کلان اقتصادی، بانک مرکزی ، مرکز آمار و مجلس مجموعه ای از ایندسک ها  اقتصاد خرد و کلان را می توانست در اختیار داشته باشد که در ارزیابی وضعیت اقتصادی کشور تاثیر بسزایی می توانست داشته باشد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: برای این غرض مدل محاسباتی خاصی طراحی شد و بطور آزمایشی بعضی شاخص ها محاسبه گردید.

وی اضهار امیدواری کرد این پروژه های بسیار مهم در مجلس دنبال شود.

رئیس پژوهش های بنیادین در بخش دیگر سخنانش به تغییر آیین نامه داخلی مجلس مربوط به بررسی لایحه بودجه اشاره کرد و گفت: در مجلس چهارم کمیسیون تلفیق متشکل از کمیسیون برنامه و بودجه و نمایندگان سایر کمیسیون ها تشکیل شد بنابراین همه کمیسیون ها  در تصویب بودجه نقش پیدا کرده اند.

وی تصریح کرد: تشکیل حساب ذخیره ارزی برای هدایت و نظارت بر اضافه درآمدهی نفتی هم از مصوبات اولین کمیسیون تلفیق بوده است.

لاریجانی با اشاره به آیین نامه داخلی مجلس افزود: مطابق این آیین نامه ساختار فعلی کمیسیون ها شکل گرفت و حتی آنچه که در دوره فعلی برای ساختار اداری و اجرایی مجلس تصویب شده است که حقیقتا ساختار مناسبی نیز می باشد، در پیش نویس طرح قبلی وجود داشت منتها در آخر دوره پنجم مجلس فضا تحت تاثیر حوادث انتخاباتی بود و عملا این مباحث و تعداد دیگری از بخش های پیش نویس آیین نامه در بی توجهی حذف شد.

وی به جایگاه مجلس چهارم در سیستم حکومتی و بویژه رابطه با دولت تصریح کرد: مجلس دوره چهارم شاید یکی از قویترین دوره های حضور مجلس و همکاری با دولت که در آن زمان به ریاست هاشمی رفسنجانی بود به حساب آید.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: بعنوان نمونه وزرا و مسئولین وزارتخانه ها در تمام جلسات کارشناسی مرکز پژوهش ها شرکت می کردند و لوایح دولت قبل از تصویب در جلسات مختلفی در مرکز پژوهشها با حضور نمایندگان و متخصصان و مسئولان دولتی مورد بحث قرار می گرفت و می توان گفت بخشی از توافقات و تاثیرهای متقابل اتفاق می افتاد.بعنوان نمونه لایحه تعدیل یارانه ها که پیش نویس آن ازطرف دولت  تهیه شده بود با تعامل مجلس و گزارش مفصل مرکز پژوهش ها به افزایش پلکانی قیمت انرژی تبدیل شد.

وی به ارتقا جایگاه قانون گذلری و جلس و پارلمانتاریسم در میان سطح عمومی مملکت افزود: مجلس چهارم اقدامات مهمی انجام داد که نمونه های آن بازسازی و احیای  ساختمان مجلس قدیم مشرطه است بخصوص احیا میراث شهید مدرس شامل سالگرد آن مرحوم ، بازسازی مقبره ایشان در کاشمر ، چاپ همه مکاتبات و ایجاد آرشیو شهید مدرس ، مکاتبات هیات رئیسه دوره های مختلف ، تلاش برای تدوین تاریخ پارلمان ایران و اتخاذ سیاست احیا بهارستان بعنوان پایگاه پارلمانی تاریخ سیاسی معاصر ایران ، آغاز شروع به کار ساخت و ساز ساختمان مجلس در بهارستان می باشد.

لاریجانی تصریح کرد: تاسیس روزنامه خانه ملت بعنوان اولین روزنامه الکترونیکی کشور، تاسیس مرکز پژوهشها و تهیه الواح قانون و سی دی های فشرده قانون و مقررات وابسته به آن نیز از نمونه های دیگر فعالیت مجلس چهارم است.

وی یادآور شد: یکی دیگر از کارهای مهم این دوره مجلس گسترش فعالیت های بین المللی مجلس می باشد و یادگار بسیار مهم این دوره تاسیس بین المجالس اسلامی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet