هدر موبایل
1388/09/11 18:46:00
سرویس سیاسی
لاریجانی تصمیم گیری سریع را شاخص نظام های دیکتاتوری دانست

برای امور اجرایی باید نمایندگان مجلس قانع شوند

**رییس مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی که معتقدند مجلس عامل تعلل در انجام امور اجرایی است، درک درستی از انقلاب اسلامی و اهداف آن ندارند.

 

لاریجانی در این مراسم افتتاح موزه مجلس که در تالار مشروطه برگزار شد، اظهار داشت: در این مکان بود که رضا شاه که مظهر استبداد بود استعفا داد و بسیاری از نخست وزیران سلسله پهلوی نیز در این مکان استعفا کردند و خاطرات زیادی در این مکان رخ داد است.
وی در ادامه با بیان اینکه داشتن یک موزه که بتواند بخشی از حوادث مهم را به درستی ترسیم نماید امری لازم است، افزود: وقتی به تاریخ خودمان نگاه می‌کنیم شخصیت‌هایی چون امام خمینی(ره) چه درحوزه سیاست و چه در تعاملات نظری صراط داشته و جهت گیری روشنی داشتند. بنابراین فرق شخصیت‌های تاریخ ساز مثل امام (ره) با دیگران در همین مسائل است.

لاریجانی در ادامه با استناد به سخنان  امام خمینی (ره) در خصوص اینکه آمریکا شیطان بزرگ است گفت: افرادی که با اظهارات تاکتیکی، نگاه و جهت خود را عوض کنند، اشتباه می‌کنند. بنابراین مسئولین جمهوری اسلامی باید راه را بشناسند.

رئیس مجلس تصریح کرد: نباید بر اساس اظهارات تاکتیکی اوباما که حرف از تغییر زد اشتباه کرد و فریب خورد، در این چند ماهه که اوباما به عنوان رییس جمهور آمریکا آمده است، مطلب برای ما روشن شده و برخی خام‌اندیش بودند که تصور می‌کردند یک تحول بنیادین قرار است صورت بگیرد، درحالی که افراد ژرف‌اندیش که تجربه دارند می‌دانستند این تغییرات تاکتیکی است.

وی افزود: در مساله هسته ا‌یی ایران هم دیدید که چه رفتاری با ایران داشتند و بر خلاف حرف‌هایی که می‌زدند که می‌خواهیم با مذاکره مشکلات را حل کنیم و بنای ما مثل گذشته نیست و سخن از مذاکره می‌زدند، اما با دندان‌های تیز وارد مذاکره شدند و پیشنهاد‌های آنها نیز کلاه‌برداری بود.

رییس قوه مقننه گفت:‌ تلقی آن‌ها این بود که با دسیسه‌کاری سرمایه ملی ایران را ببرند و خیال خود را راحت کنند، ما ماموریت راحت کردن خیال آنان را نداریم و ماموریت ما این است که از منافع ملی کشور دفاع کنیم. باید به آنان گفت که اگر می‌خواهند خیال ما را راحت کنند بمب‌های اتمی خود و صهیونیست‌ها را از بین ببرند.

لاریجانی با اشاره به این‌که چند ساعت پیش در رسانه ها اعلام شد که اوباما 40 هزار نفر دیگر به افغانستان فرستاده است، افزود : آنها به دنبال منافع خود هستند و چیزی گیرشان نمی آید؛ چون راه ‌شان غلط است و مسئولین جمهوری اسلامی باید کاملا موضوع را رصد کرده و دنبال منافع ایران باشند، راهی که امام خمینی و مقام معظم رهبری در مسائل آمریکا و موضوعات حساس کشور تعریف کردند همان موضوع صراط است که در آن شرایط فریب این تاکتیک‌ها را نمی‌خورند.

وی در ادامه با اشاره به افتتاح موزه قانونگذاری گفت: ‌خوشبختانه در مجلس هشتم این موزه افتتاح شد؛ اما مزیت موزه این است که انسان در فضای تاریخی قرار می گیرد.

رییس مجلس اظهار داشت: مهمترین مسئله ای که انسان در مواجهه با تاریخ به دست می آورد این است که هویت پیدا می کند و متوجه می شود که در چه جامعه ای قرار داشته و چه عقبه ای داشته است.  انسان یک وجود سیال است و پیوستگی شخصیت انسان ثبات و هویت اوست.
رییس قوه مقننه با بیان اینکه ما ملتی هستیم که از یک عقبه درخشان بر خورداریم،تصریح کرد:‌ امروز پس از انقلاب اسلامی ایران از یک مجلس مردمی برخور دار است  و همه نمایندگان مجلس با رای مردم انتخاب می شوند و به تعبیر امام خمینی(ره) مجلس در راس امور است و در تمام مسائل مهم کشور تاثیر گذار است.
وی در ادامه افزود:‌ البته در مسیر کارهای اجرایی ممکن است که کارها را طولانی کند و دموکراسی همین است اما آن را از نظر غنا عقلی فربه می کند.
لاریجانی گفت:‌ این باعث وحدت در جامعه می شود و گاهی در بین بیاناتی که برخی افراد در جامعه دارند می شنویم که مسائل در مجلس به سرعت پیش نمی رود و معطل می ماند. این ذات دموکراسی است کسی که متوجه این مسئله نباشد به نظر من تشخیص درستی از انقلاب اسلامی ندارد.
 وی با بیان اینکه این به منزله مردم سالاری دینی است ‌شما باید مردم و نمایندگان آنها را قانع کنید تا یک اراده جمعی در کشور به وجود آید، اظهار داشت: در یک حکومت دیکتاتوری سریع تصمیم می گیرند.

رییس مجلس در ادامه افزود: اگر جامعه بخواهد در مسائل مهم حرکت ثابت، دقیق ‌و مستمر داشته باشد راهش این است که افکار جمعی را به خود نزدیک کند و این کار زحمت لازم دارد و لازمه اش این است که وقت گذاشته شود و مجال بدهند که نمایندگان ملت از طریق بصیرت با توجه به اینکه حافظ منافع ملی کشور هستند بتوانند درست تصمیم بگیرند.
 وی تصریح کرد:‌ به همین علت نیز باید به انقلاب اسلامی افتخار کرد و این موهبت مردم سالاری دینی برای کشور به عنوان یک هدیه در خشنده است که  مستمرا درخشندگی بیشتری را ایجاد  خواهد کرد.
وی در ادامه به موزه قانوگذاری در مجلس گفت: ‌این موزه، موزه عبرتی است برای همه است که نشان می دهد از صدر مشروطه ملت ایران چه خواسته هایی داشته اند و چه عواملی در مقابل اراده  ملت قرار گرفته اند .
لاریجانی در خاتمه عوامل استعمارو استبداد را از جمله عواملی دانست که در مقابل اراده ملت ایران قرار گرفته است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet