ولادت حضرت امام رضا (ع)
1388/09/13 00:11:00
سرویس سیاسی
لاریجانی:

در کشور مردمسالار همه نباید یک جور فکر کنند

**رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در یک کشور مردمسالار نباید همه یک جور فکر کنند و طبیعی است که در برخی مسائل اختلاف نظر وجود داشته باشد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" پنجشنبه شب در مراسم گرامیداشت دومین سالگرد رحلت حضرت آیت الله "سیدحبیب الله طاهری گرگانی" نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری که در امامزاده عبدالله گرگان برگزار شد، گفت: این شخصیت بسیار والا و بزرگوار و فرزند شهیدش سردار حجت الاسلام والمسلمین "محمدطاهر طاهری" تمام عمر خود را برای خدمت به مردم استان و منطقه گذاشتند و به عنوان یک استوانه در جهت هدایت فکری مردم، در منطقه خود تلاش های دلسوزانه ای داشتند.

وی افزود: وظیفه ما است که قدردان این زحمات و چنین افراد و شخصیتهایی باشیم.

لاریجانی گفت: این شخصیتهایی که عمر خود را در راه درک صحیح مفاهیم اسلامی و مجاهد اسلامی خرج کرده اند، در قلب ما جا دارند و قدر نهادن شما مردم امر ارزنده ای است که ماندگار بوده و دلالت بر بصیرت شما دارد.

وی روحانیون را استوانه اسلام توصیف کرد و افزود: این چنین شخصیتهایی زیر چتر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری جریان بیداری اصیل را تقویت کردند و در واقع این جریان بیداری برای ما و عالم اسلام قابل احترام بوده و می باشد.

رییس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه در قرون اخیر در کشور ما، شمال آفریقا، ترکیه، پاکستان و هندوستان و کشورهای دیگر شاهد یک تحرک و جنبش جریان ایده آل اسلامی بوده ایم، یادآور شد: این بیداری اسلامی از قبل از انقلاب ادامه داشته و حتی تمام جریان های سیاسی و فکری بعد از انقلاب در حال رشد است.

وی خاطرنشان ساخت: شخصیتهایی که در موضوع نقش داشتند بیشتر علمای شیعه و در برخی موارد علمای اهل تسنن از جایگاه والائی برخوردار بودند و راههای نور را به ما نشان دادند.

لاریجانی با اشاره به گروه های متفاوتی که در این جنبش ها حضور داشتند اظهار داشت: در برخی کشورها و حتی در کشور ما نیز برخی در راستای این حرکت از اصالت برخوردار بودند، برخی دارای سطحی نگری بوده و برخی دیگر نیز با افکار انحرافی در این مسیر قرار داشتند.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جریان مرجعیت شیعه از طرز تفکر بالایی برخوردار بود که نمونه آن میرزای شیرازی و حرکت وی در جریان تحریم تنباکو و میرزا محمدتقی شیرازی از مراجع تقلید در عراق که در مقابل نفوذ انگلیس به این کشور فعالیت می کرد.

لاریجانی همچنین جریان مشروطیت در ایران، ایستادگی دو عالم بزرگ در نجف در برابر انگلیس و روسیه و عوامل مزدور داخلی آنها و فعالیت های مشابه مرحوم بهبهانی و مرحوم طباطبایی در تهران را از جمله اقدامات روحانیت شیعه در راستای بیداری جهان اسلام برشمرد.

وی تاکید کرد: در ساحت تشیع، مراجع حوادث سیاسی را رصد می کردند و در برابر حوادث می ایستادند تا اسلام اصیل ارائه شود.

لاریجانی گفت: مراجع در کشور ما و سایر کشورهای اسلامی در ساحت تشیع کسانی بودند که بیداری اسلامی ایجاد کردند که البته این بیداری در عالم تسنن نیز به نوعی دیگر وجود داشت.

رییس قوه مقننه با بیان اینکه علمای اسلام در ایران همیشه پیشرو بودند و در بسیاری از مسائل اسلام و کشور جلودار بودند، تاکید کرد: ما باید قدردان جلوداری آنان باشیم.

وی خاطرنشان ساخت: البته نمی گویم که علما نقص ندارند، اما در راستای این نواقص نباید تیشه به ریشه روحانیت زده شود.

لاریجانی یادآور شد: در جریان انقلاب اسلامی در حادثه 15 خرداد با رهبری یک مرد الهی بود که با جسارت تمام و با ظرفیت بسیار بالا و دارای شخصیت بارز و ممتاز، تمام حوادث را به جان خرید و همه را زیر بال خود گرفت تا اسلام در این کشور، یک اسلام فربه باشد.

وی افزود: امام خمینی (ره) قابلیت وسیع، متنوع و دیدگاه روشنفکری داشت و همین مساله در واقع تغییرات کلی در حوزه تشیع و تسنن به وجود آورد و در واقع به صورت جهش وار، جریانی سیاسی شخصیتی، فکری در دنیا ایجاد کرد.

رییس مجلس ادامه داد: البته در کنار این جریان، جریان های دیگر و منحرف بودند که قبل از انقلاب به وجود آمده بود و با عنوانی تحت عنوان، فکر نو، خواهان جلوگیری از پیشروی تفکر اصیل اسلامی بودند و می خواستند این تفکر را تخریب کنند.

وی منافقین را از نمونه های این جریان عنوان کرد و تصریح کرد: منافقین به اسلام نگاه ابزاری داشتند و می خواستند واژه های مقدس اسلامی را با واژه های مارکسیستی مقایسه و آنها را جایگزین واژه های اسلامی نمایند.

علی لاریجانی در ادامه اظهار داشت: جریان اصلاحی اصیل که رهبری آن را مرجعیت برعهده داشت، بعد از انقلاب اسلامی به جریانی توفنده تبدیل شد که شخصیتها و افراد بزرگی همچون بهشتی ها در کشور و طاهری ها در قالب استانها در آن نقش مهمی داشتند.

لاریجانی خاطرنشان ساخت: درست که منافقین آنها را به شهادت رساندند و با این کار به دنبال حذف اسلام اصیل بودند، اما کشور ما بارورتر شد و زحمت این روحانیون و برجستگان به خوبی نتیجه داد.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: بیداری اصیل اسلامی در دنیا به حدی رسیده که آمریکا حتی فکر می کند بدون ایران نمی تواند در منطقه کار کند و امروز کشور ما باید در مباحث سیاسی، تکنولوژی در دنیا نقش آفرین باشد.

وی با بیان اینکه کشورهای غربی مانده اند که این دموکراسی و مردمسالاری دینی چیست که در ایران اجرا می شود، گفت: تقویت دموکراسی و مردمسالاری دینی در کشور باعث شده تا مجلس مردمی، رئیس جمهوری با انتخاب مردم و حتی رهبری به نوعی دیگر با انتخاب مردم در کشور باشند.

لاریجانی با بیان این که این مسائل چیز کمی در دنیا نیست، تاکید کرد: اینها در واقع نتایج زحمات بزرگانی بوده است که در این راه تلاش کرده اند.

وی اظهار داشت: در کشورهای دیگر مانند عراق که آمریکا می خواست افکار خود را در آنجا اجرا نماید ولی با گماردن 140 هزار نیروی نظامی نتوانست به هدفش برسد چراکه مردم عراق نیز خواهان دولت و مجلسی مردمی بودند.

وی خاطرنشان کرد: این مسائل در عراق، در واقع جریان مهم بیداری است که امروز آمریکا در افغانستان نیز به نوعی این مشکل را پیدا کرده که 30 هزار نیروی نظامی دیگر به این کشور اعزام نموده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: اگر حماس و حزب الله مترقی شده و پیشرو هستند در واقع افکار آنان برگرفته از انقلاب و اسلام اصیل و بیداری اصیل اسلامی است و ما نیز افتخار می کنیم که در دنیا جریان اصیلی برگرفته از افکار امام خمینی (ره) به وجود آمده است.

وی گفت: ما برای قدردانی از روحانیت باید راه امام و رهبری و انقلاب را به خوبی طی کنیم و اطاعت واقعی خود را از رهبری نشان دهیم.

لاریجانی تاکید کرد: ما باید از تجربه گذشته درس بگیریم که اگر قدردانی و ادامه راه امام از روی نیت اصیل نباشد دچار مشکل می شویم.

وی ادامه داد: هیچ کس جز رهبری نمی تواند این مسیر را هدایت کند و هر که می خواهد این بیداری اصیل را هدایت کند، باید خود قابلیتهای متعدد داشته باشد که هیچ کس جز رهبری این توانائی را ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مساله غدیر گفت: غدیر درواقع ستون اصلی اسلام است و غدیر راه و صراط مستقیم است.

لاریجانی با اشاره به مساله اخوت و برادری در کشور گفت: در یک کشور مردمسالار نباید همه به یک جور فکر کنیم و طبیعی است که در برخی مسائل اختلاف نظر وجود داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر این اختلاف نظر محور اصلی و در یک جهت باشد، باعث پیشرفت می شود و در غیر این صورت با ایجاد سایش دائمی در بین مردم، جامعه از رشد و پیشرفت و ترقی  باز خواهد ماند.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر کسی بخواهد نگاه انقلابی به وضع فعلی داشته باشد، باید به سمت وحدت و همگرایی برود و کسانی که به هر دلیل کوچکی از ادبیات تحقیر آمیز و تهمت به مردم استفاده می کنند، کار خائنانه انجام می دهند و باید با آنان برخورد شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet