هدر اصلی
1388/09/14 13:52:00
سرویس کمیسیون ها

دستورکارهای کمیسیون‌های مجلس در این هفته

**جزییات دستورکارهای جلسات کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در هفته جاری اعلام شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات در جلسه روز دوشنبه این کمیسیون بررسی لایحه حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات را ادامه می‌دهند.

مراسم معارفه وزیر آموزش و پرورش نیز در جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون برگزار می‌شود.

در جلسه سه‌شنبه این کمیسیون همچنین با حضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش، نامه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس شورای اسلامی جهت تعویق تاریخ حذف کنکور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات در روز چهارشنبه از مراکز آموزشی و پژوهشی بین‌المللی در مناطق آزاد بازدید می‌کنند.

 

کمیسیون اجتماعی در جلسه روز سه‌شنبه خود رسیدگی به طرح جامع خدمات رسانی به ایثارگران را ادامه می‌دهند.

همچنین در این روز نماینده صندوق جمعیت ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران با حضور در این کمیسیون گزارشی از عملکرد این صندوق در کشور و تبیین برنامه‌های آتی آن ارائه می‌کند.

در جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون اجتماعی همچنین مسائل و مشکلات معلولان کشور با حضور وزرای رفاه و تأمین اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کار و امور اجتماعی، صنایع و معادن وراه و ترابری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اعضای کمیسیون اجتماعی سپس در این روز  با حضور در دفتر وزیر تعاون به بررسی طرح تأسیس شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی که از صحن مجلس به کمیسیون اعاده شده می‌پردازند.

کمیسیون مشترک بررسی طرح اصلاح موادی از قانون استخدامی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1382 نیز روز سه‌شنبه تشکیل جلسه داده و به ادامه بررسی این طرح می‌پردازد.

کارگروه اشتغال و روابط کار کمیسیون اجتماعی نیز در روز دوشنبه بررسی دو طرح "سرمایه‌گذاری- توسعه اشتغال و بخش خصوصی" و   "بهسازی قراردادهای موقت کار و شرکت‌های پیمانکاری نیروی انسانی" را در دستورکار خود دارد.

کارگروه تعاون نیز در همین روز طرح تأسیس شرکتهای تعاونی، توسعه و عمران شهرستانی را که از صحن مجلس به کمیسیون اعاده شده بررسی می‌کند.

 

اعضای کمیسیون اقتصادی روز سه‌شنبه در نشستی مشترک با مسؤولین دیوان محاسبات کشور در محل این دیوان، عملکرد و برنامه آتی دیوان محاسبات را بررسی می‌کنند.

 

وزیر اطلاعات با حضور در جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

به دو سؤال "علی‌اکبر اولیاء" نماینده یزد و صدوق پاسخمی‌گوید.

همچنین در این جلسه طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب 1363 که از سوی شورای نگهبان اعاده شده مورد بررسی اعضا قرار می‌گیرد.

کارگروه امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی روز سه‌شنبه به بررسی طرح استانی شدن حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی می‌پردازد و کارگروه روابط خارجی این کمیسیون نیز بررسی لایحه یک شوری الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بازنگری کننده کنوانسیون مدارک شناسایی دریانوردان، لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی درباره مسؤولیت مدنی برای خسارت آلودگی نفت سوخت کشتی و همچنین بررسی آخرین تحولات خلیج فارس و مسائل حقوقی آن با حضور مسؤولین ذی‌ربط در دستورکار جلسه روز سه‌شنبه خود دارد.

کارگروه حقوق بشر نیز آخرین اخبار و تحولات موارد مرتبط با نقض حقوق بشر در سطح جهان را بررسی می‌کند.

 

در کمیسیون انرژی نیز در جلسه روز سه‌شنبه این کمیسیون با حضور مسؤولین مربوطه طرح متوازن‌سازی بهره‌برداری از منابع گاز کشور را مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

 

در جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات اعضای هیأت تحقیق و تفحص از عملکرد دولت در برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران انتخاب می‌شوند.

همچنین در این جلسه رئیس‌کل بانک مرکزی گزارشی از آخرین وضعیت مطالبات معوق بانک‌ها و حساب ذخیره ارزی ارائه می‌کند.

اعضای کمیسیون در جلسه روز سه‌شنبه خود در مورد طرح افزایش توان اعتباری بانک‌ها و حمایت از تولید تصمیم گیری می‌کنند.

کارگروه اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه نیز در جلسه روز سه‌شنبه خود با حضور وزیر نفت، رئیس سوخت ستاد سوخت، کارشناسان مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات به بررسی عملکرد وزارت نفت درخصوص بند (61) قانون بودجه سال 1388 می‌پردازد.

در جلسه همین روز کارگروه امور عمومی کمیسیون نیز طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون دیوان محاسبات مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

کمیسیون بهداشت و درمان بررسی طرح مجازات استفاده غیرمجاز از عناوین علمی و لایحه تصویب متن تجدیدنظر شده کنوانسیون بین‌المللی حفظ نباتات را در دستورکار روز سه‌شنبه هفته جاری 

خود دارد.

 

کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور نیز روز سه‌شنبه رسیدگی به لایحه جامع منابع طبیعی را ادامه می‌دهد.

این کمیسیون در این روز بررسی طرح سرمایه‌گذاری توسعه اشتغال و بخش خصوصی را نیز در دستورکار خود دارد.

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز سه‌شنبه هفته جاری جهت پاسخگویی به سؤال "محمدحسین فرهنگی" نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در کمیسیون صنایع و معادن حاضر می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در همین روز و در همین کمیسیون به سوالات "داریوش قمری" نماینده ایلام، "امیر طاهرخانی" نماینده تاکستان و "فخرالدین حیدری" نماینده سقز و بانه پاسخگو خواهد بود.

بررسی تأثیر منفی واردات بی‌رویه و قاچاق کالا و ارز بر تولید ملی نیز در دستورکار جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون صنایع و معادن قرار دارد.

همچنی روز سه‌شنبه در کارگروه صنعت این کمیسیون شکایت کامیون‌داران از شرکت سایپا دیزل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

کمیسیون عمران روز دوشنبه هفته جاری به بررسی جمع‌بندی عملکرد برنامه چهارم و بررسی برنامه پیشنهادی قانون برنامه پنجم مربوط به وزارت نیرو (آب و فاضلاب) و معاونت عمرانی وزارت کشور خواهد پرداخت.

این کمیسیون در جلسه روز سه‌شنبه خود لایحه اصلاح ماده (19) قانون نوسازی و عمران شهری مصوب 1347 که از سوی شورای نگهبان به مجلس اعاده شده را بررسی می‌کند.

در این جلسه همچنین در مورد شش لایحه "جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور"، "اصلاح ماده (100) قانون شهرداری مصوب 1334"، "الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پروتکل آمادگی، مقابله و همکاری در برابر سوانح آلودگی ناشی از مواد خطرناک و سمی مصوب 2000 میلادی"،  

"الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی نایروبی درباره انتقال لاشه کشتیها"؛ "الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بازنگری کننده کنوانسیون مدارک شناسایی دریانوردان" و "الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی درباره مسؤولیت مدنی برای خسارت آلودگی نفت سوخت کشتی" صورت خواهد گرفت.

بررسی لایحه "اصلاح قانون عضویت دولت جمهوری اسلامی در برخی از سازمانها و مجامع بین‌المللی" و "تعیین حریم حفاظتی - امنیتی اماکن و تأسیسات کشور" و همچنین بررسی جمع‌بندی عملکرد برنامه چهارم و بررسی برنامه پیشنهادی قانون برنامه پنجم مربوط به وزارت راه و ترابری از دیگر دستورکارهای کمیسیون عمران در جلسه روز سه‌شنبه می‌باشد.

 

کمیسیون فرهنگی در جلسه روز سه‌شنبه خود بررسی طرح یک فوریتی مجازات استفاده غیرمجاز از عناوین علمی را ادامه می‌دهد.

اعضای هیأت تحقیق و تفحص از سازمان تربیت‌بدنی در این کمیسیون نیز روز چهارشنبه نشست مشترکی با دبیرکل کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران خواهند داشت.

 

کمیسیون قضائی و حقوقی در جلسات روزهای دوشنبه و سه‌شنبه خود بررسی شور دوم لایحه حمایت خانواده را ادامه می‌دهد.

این کمیسیون در روز سه‌شنبه همچنین ایرادات شورای نگهبان بر لایحه پیشگیری از وقوع جرم را بررسی می‌کند.

کارگروه حقوق خصوصی کمیسیون قضایی و حقوقی بررسی طرح دفاتر رسمی ازدواج و طلاق و قانون سردفتران ازدواج و طلاق، کارگروه حقوق جزا بررسی لایحه آئین دادرسی کیفری، کارگروه بررسی موضوعات مربوط به قاچاق بررسی لایحه جرم‌زدایی از قانون مواد مخدر و درمان مبتلایان به سوء مصرف مواد مخدر و کارگروه حقوق عمومی بررسی لایحه آئین دادرسی دیوان عدالت اداری را در دستورکار این هفته خود دارند.

 

اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی نیز در جلسه روز سه‌شنبه با حضور وزیر بازرگانی به بحث و تبادل‌نظر پیرامون واردات و صادرات محصولات کشاورزی خواهند پرداخت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet