هدر موبایل
1388/09/14 09:58:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در جمع علمای شیعه و سنی استان گلستان(کامل)

تمسک به قانون اساسی فضا را شفاف می‌کند

**رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون مداری عامل در برگیری منافع ملی است تاکید کرد: در فضای فتنه و غبار آلود تمسک به قانون اساسی فضا را شفاف می‌کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" جمعه شب در جمع ائمه جمعه و جماعات و روحانیون شیعه و سنی استان گلستان در حوزه علمیه امام خمینی(ره) گرگان حضور یافت.

لاریجانی در این نشست با تبریک عید غدیر خم در آستانه فرارسیدن این روز اظهار داشت: غدیر خم بستری است که در آن تفکر یک سیاسی بین مسلمین ایجاد شد و به عبارت دیگر باید گفت غدیر کانون فلسفه سیاسی مسلمانان را شکل داده است.

وی با اشاره به رویکرد حضرت علی(ع) در اداره امور کشور، گفت: یکی از نکات مهمی که آن بزرگوار به آن توجه داشتند این بود که از تفکر اسلامی حمایت حداکثری کردند.

لاریجانی افزود: بر این اساس در جامعه اسلامی ما هیچگاه قانون همه یا هیچ نداریم؛ بلکه باید ببینیم که وضعیت جامعه چه اقتضایی دارد تا بر اساس آن تصمیمی بگیریم که حداکثر منافع ملی کشور را تامین کنیم.

لاریجانی در بخشی از سخنان خود به فضای کنونی کشور اشاره کرد و افزود: برخی مناقشاتی که اخیرا در داخل کشور رخ داده و فضای شایعه سازی‌ها در تراز انقلاب اسلامی نیست و ما آن را مفید برای کشور نمی دانیم.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت سیاسی افراد باید با رعایت قوانین و در چارچوب رهبری آیت الله خامنه‌ای باشد به آن دسته از افراد که خلاف قانون اساسی و رهبری عمل می‌کنند متذکر شد کسانی که خلاف قانون اساسی عمل کنند انتظار استقبال و حمایت از کار خود را نداشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی قانون مداری را عامل در برگیری منافع ملی کشور در شرایط کنونی بر شمرد و افزود: در فضای فتنه و غبار آلود تمسک به قانون اساسی فضا را شفاف می‌کند.

لاریجانی تاکید کرد که در شرایط فعلی مصلحت آن است که به وحدت و همگرایی در کشور کمک کنیم چرا که کشور ما از ظرفیت عظیم نخبگی برخوردار است و اگر سلایق مختلف با رعایت قوانین و نظامات کار خود را دنبال کنند، این کثرت برای ما نعمت است.

علی لاریجانی با تاکید بر اینکه نظام ولایت فقیه برای ما نعمتی است و نباید رفتاری کرد که این نعمت مخدوش شود، یادآور شد: تمسک به رهبری و قانون اساسی پس از انقلاب راه نجات بخش کشور بوده است.  

وی به علما، روحانیون، سیاسیون و اهالی رسانه توصیه کرد که در همه شرایط وظیفه روشنگری خود را انجام دهند.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مواجه نظام اسلامی در صحنه داخلی و خارجی خود گفت: برخی از مواجه کنونی ما در شرایط فعلی جنبه مسائل سیاست بین الملل را دارد و برخی دیگر از جنس‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

لاریجانی با اشاره به مسائل مورد توجه در حوزه فرهنگ در کشور، اظهار داشت: مهم این است که ما باید از یک جریان اصیل فکر اسلامی که از سوی حوزه و روحانیت مطرح می شود، حمایت کنیم و زمینه های نشر آن را در جامعه فراهم کنیم.

وی افزود: مجلس در این ارتباط توجه ویژه ای به مراکز دینی از جمله مساجد و حوزه های علمیه دارد اما آنچه مهم است این است که در کنار این حمایت ما می خواهیم استقلال حوزه نیز حفظ شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حوزه مسائل اقتصادی کشور در بسیاری از امور پایه‌های خوبی گذاشته شده و سرمایه گذاری‌های زیر بنایی صورت گرفته است. اگر چه هنوز در اجرا و اصلاح ساختارها دچار مشکل هستیم.

وی فلسفه محور انقلاب اسلامی را بحث عدالت خواهی دانست و اضافه کرد: پس از انقلاب اسلامی به وضوح می‌توان دید که در ابعاد آموزشی، آبادانی نقاط مختلف کشور از طراز قابل توجهی برخوردار شده‌اند اما نقایصی در این زمینه وجود دارد.

لاریجانی به موضوع تورم و بیکاری در کشورمان اشاره کرد و ادامه داد: البته بیکاری وضعیتش نسبت به گذشته بهتر شده است اما همچنان جزء معضلات کشور ما است و باید ریشه آن را جستجو کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی به اجرای اصل 44 قانون اساسی در این سیاست کوچک سازی دولت و دستگاه‌ها اشاره کرد و افزود: باید قبول کنیم که هم اکنون از بدنه وسیع دولتی در بسیاری از بخش‌ها همچون آموزش و پرورش برخورداریم تا جایی که در شرایط فعلی بیش از دو سوم بودجه کشور خرج امورات جاری و نه عمرانی می‌شود.

وی با بیان اینکه پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 از سوی مقام معظم رهبری هنوز در مقام اجرا نتوانسته‌ایم خود را جمع و جور کنیم، تصریح کرد: برخی از مدیران گمان می‌کنند که همیشه بر مسند قدرت هستند که باید بدانند که فرصت مدیریتی کوتاه است از این رو باید فضای مناسب را برای واگذاری امور به مردم فراهم کنیم.

لاریجانی با اشاره به اینکه باید روان سازی در سرمایه گذاری در حوزه داخلی و خارجی صورت گیرد افزود: الان شرایط نسبت به گذشته در این زمینه بهتر است و دولت نیز در این زمینه همکاری می‌کند اما باید بسیار بیشتر از امروز کار کنیم.

وی با ضروری دانستن تدبیر در برنامه ریزی‌ها برای ایجاد فضای کسب و کار و تولید در کشور تصریح کرد: برنامه ریزی چه در سطح ملی و چه در سطح استانی کلید پیشرفت است و باید به این امر توجه خواصی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصرف بالای انرژی در کشورمان تاکید کرد: کشور ما نسبت به سایر کشورها از مصرف بالای انرژی و اتلاف منابع برخوردار است از این رو لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها امری ضروری و اصلاح ساختار اقتصادی کشور بود که در این زمینه دولت و مجلس تلاش‌های فراوانی کردند.

رییس قوه مقننه  در ادامه گفت: در حوزه سیاست خارجی کشورمان نسبت به سایر کشورهای منطقه متمایز تر و تاثیر گذار تر است و پس از پیروزی انقلاب به کشوری ممتاز و تاثیر گذار در سطح منطقه و بین الملل تبدیر شدیم.

وی با بیان اینکه در حوزه هسته‌ای کشورهای غربی حرف‌های نادرستی می‌زنند خاطر نشان کرد: ما نباید اشتباه کنیم؛ و نباید این شیوه‌ها در اراده ما تاثیر بگذارد چرا که این نوع جیغ‌ها تصنعی است.

لاریجانی مسیر هسته‌ای شدن کشورمان را از ابتدا تاکنون درست ارزیابی کرد و گفت: این موضوع در سایه تدابیر رهبر معظم انقلاب با تیز هوشی اداره شده است تا اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران از سطح ارزشمندی در فن آوری هسته‌ای برخوردار است.

رییس مجلس شورای اسلامی به جنجال آفرینی اخیر کشورهای غربی در خصوص مبادله سوخت 20 درصد هسته‌ای اشاره کرد و گفت: ما برای تامین راکتور تهران تقاضای فروش سوخت کردیم. اما آنان به دنبال فریب کاری در این زمینه بودند که جمهوری اسلامی ایران آن را فهمید و جلوی آنان را گرفت. از این رو جیغ زدن آنها در این زمینه به هیچ وجه عقلانی نیست.

وی با تاکید بر اینکه تاسیس سایت هسته‌ای فردو خلاف قانون نیست اظهار داشت: کشورهای غربی آنقدر ما را تهدید کردند که ما این سایت را در جای امنی ساختیم.

وی یادآور شد غربی‌ها به دلیل آنکه ما قدرتمند شده‌ایم این گونه اقدامات را انجام می‌دهند.

لاریجانی همچنین قطعنامه اخیر شورای حکام نیز اقدامات دو گانه کشورهای غربی را در قبال مسئله هسته‌ای کشورمان را منازعه‌ای سیاسی و نه حقوقی دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران نظامی مردم سالاری دینی است که توانست تحرک در منطقه ایجاد کند و در مقابل ظالمین و رفتار احمقانه آمریکا در عراق و افغانستان ایستاد، از این رو باید در مناقشه هسته‌ای راه رفته را طی کنیم و در این زمینه از ظرفیت‌های دیپلماسی‌ به درستی استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: ما از هر گونه مناظره سالم دفاع می‌کنیم، چرا که ما دنبال تفنن در مذاکره نیستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی به استراتژی آمریکا در دولت اوباما اشاره و خاطر نشان کرد: پس از روی کار آمدن رئیس جمهور جدید آمریکا تنها الفاظ آمریکایی‌ها را تغییر کرد و ما هیچ تغییر ماهوی در رفتار آنان ندیدیم.

لاریجانی در بخش دیگری از به حوادث تلخ رخ داده در یمن اشاره کرد و گفت: در یمن یک درگیری ناحق رخ داده است. نیازی نبود سعودی ها دستشان را به خون برادران دینی شان آلوده کنند و بعد برای دفاع از این کار به توجیه رفتار ناپسندشان بپردازند.

رییس مجلس افزود: ما دوست داریم دولت سعودی بین مسلمانان با آبرو باشد؛ اما چنین اقداماتی به حیثیت دولت سعودی در بین مسلمانان آسیب می زند.

وی تصریح کرد: هیچ دلیلی وجود نداشت که دولت سعودی مسلمانان یمن را گلوله باران کند.

لاریجانی با بیان اینکه از سعودی‌ها انتظار نبود تا این گونه دست خود را به خون مسلمانان آلوده کنند خطاب به آنان تصریح کرد: این گونه اقدامات شما برادر کشی است و نمی‌توان با موشک و بمباران اختلافات را حل کرد. چرا که باید در این زمینه گفت و گو کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به سعودی‌ها متذکر شد که اگر می‌خواهید از موشک‌های و بمب ‌های خود استفاده کنید آنان را مقابل رژیم صهیونیستی به کار ببرید.

وی به حمایت‌های عربستان سعودی در زمان صدام اشاره و یاد آور شد در آن زمان نیز سعودی‌ها پشت سر صدام قرار گرفتند و به حیثیت‌ شان لطمه وارد شد از این رو در شرایط فعالی در یمن راه درستی را طی نمی‌کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet