شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1400/09/09 08:40:00
سرویس فرهنگی
منتظری مطرح کرد:

علل اصلی خروج نخبگان از کشور

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی علل خروج نخبگان از کشور را بررسی کرد.
علل اصلی خروج نخبگان از کشور نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی علل خروج نخبگان از کشور را بررسی کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/202006101636709629.jpg علل,اصلی,خروج,نخبگان,از,کشور Icana

غلامرضا منتظری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد مهاجرت نخبگان گفت: سرمایه اجتماعی هر کشوری نیروی انسانی فعال همان مجموعه محسوب می‌شود به ویژه جوانانی که از حاصل عمر خود به درستی استفاده کرده و امروز در مقام یک نخبه در تمام عرصه های علمی، ادبی و حتی اقتصادی قرار دارند؛ استفاده از تمام ظرفیت نخبگان باید تمام تلاش مسئولان در این جهت باشد که از این ظرفیت به درستی استفاده کنند.

نماینده گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی افزود: موضوع مهاجرت نیروی انسانی که امروز با واژه های متفاوتی همچون فرار مغزها، فرار نخبگان و… از آن یاد می‌کنند قابل انکار نیست اما در خصوص کم و کیف آن بحث و گفت و گو بسیار است، هر کدام از دستگاه‌های مختلف از وزارت علوم گرفته تا وزارت اقتصاد و دارایی به اندازه خود در این پدیده نقش دارند و باید آسیب شناسی درستی صورت پذیرد که چرا جوان نخبه به فکر مهاجرت می افتند.

وی ادامه داد: اندیشه مهاجرت جوانان مسئله‌ای عمومی نیست اما با مهاجرت حتی یک نخبه و نیروی انسانی از کشور که دل در گرو این آب، خاک و نظام دارد، ثروت و سرمایه نیروی انسانی از کشور خارج می‌شود. هر آنچه در طی سالیان دراز ما پرورش می‌دهیم  کشورهای دیگر در آن سوی مرزها با تبلیغات گسترده برداشت می‌کنند. 

منتظری یادآور شد: گام اول در مهاجرت نخبگان این است که از برخوردهای احساسی دوری کنیم و این موضوع را به صورت اساسی ریشه یابی کنیم همچنین شرایط و امکانات برای نخبگان به گونه ای فراهم شود که مانع از ادامه فعالیت‌ها آنها نباشد. نبود امکانات نقش بسیاری در مهاجرت نخبگان دارد. 

دلیل برآورده نشدن خواسته نخبگان چیست

نماینده مردم درمجلس یازدهم ادامه داد: در گام نخست باید علت مهاجرت را جستجو و در مرحله بعدی دلیل برآورده نشدن خواسته نخبگان از کمبود امکانات و نبود حمایت‌های سازمان‌های متولی را باید جستجو کنیم. اگر نیاز است از ظرفیت رئیس جمهور و حتی قوه قضائیه و قوه مقننه کمک بگیرند، برای حل مشکلات جوانان ریشه ها را پیدا کرده و برای درمان آن زمانی تعیین کنند به این معنا که اعتماد جوانان به ویژه نخبگان را برگردانیم و در مرحله بعدی موانع را شناسی کنیم.

منتظری افزود: تکریم از نخبگان همیشه در رأس امور نبوده است که این امر عاملی برای خروج آنها از کشور است، دیده شدن و تشویق کردن نخبگان به لحاظ مادی و معنوی مسیری موثر برای قوت قلب‌ آنها برای ماندن در کشور است.

معیشت نخبگان مورد توجه قرار بگیرد

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی اظهار کرد: توجه به معیشت نخبگان و نام آوران کشور می‌تواند مانع از مهاجرت آنها باشد، گاهی مدال آوران توان تهیه امکانات اولیه وسایل تمرین خود را ندارند و حتی نخبگان در قبال انجام پروژه خود مزد کافی دریافت نمی‌کنند. اکثریت نخبگان دل در گرو آب و خاک ایران دارند و باید به خواسته های مادی و معنوی آنها توجه کنیم.

از دستاوردهای نخبگان استفاده کنیم

وی در ادامه یادآور شد: اگر بتوانیم روزی از سال را به نام نخبگان و دستاوردهای آنان اختصاص دهیم تا اختراعات، مقاله ها و حتی پژوهش های خود را در سطح ملی و بین المللی معرفی کنند بی شک شاهد اتفاقات خوشایندی در خصوص عدم مهاجرت و حتی بازگشت آنها به کشور خواهیم بود. اجلاس سالانه نخبگان یکی از مصادیق دیده شدن است و سبب تکریم روحیه خودباوری می‌شود و در نتیجه باعث دیده شدن ایران در عرصه ها به واسطه همین جوانان نخبه خواهد شد.

منتظری در ادامه تاکید کرد: هر جا چتر حمایتی باز شد و مسئولان حمایت حداکثری خود را نشان دادند نتیجه گرفتیم و اکثر موفقیت‌های کشور را مدیون گام دوم انقلاب هستیم، باید تلاش کنیم عوامل را بشناسیم و اگر خلاء قانونی  وجود دارد، باید رفع شود به فرض مثال در موضوع حمایت از مدال آوران ما خلاء قانونی داریم و کمیسیون فرهنگی با همکاری کمیسیون اجتماعی به دنبال ارائه طرحی است که مجلس حمایت مادی و معنوی از آنها داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص مهاجرت نخبگان هر کمیسیونی به اندازه سهم خود لبیک بگویند و وارد میدان شود و تمام قوانین و خلاهای قانونی آن رفع شود باید همه با هم تلاش کنیم پرچم ایران در تمام عرصه ها به اهتزاز در بیاید./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet