شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1400/09/07 11:10:06
سرویس فرهنگی
متفکر آزاد با اشاره به تصویب کلیات تدریس زبان های قومی در مدارس و دانشگاه‌ها

فراموشی زبان‌های محلی و قومی یک تهدید است

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تصویب طرح تدریس زبان‌های محلی و قومی در مدارس و دانشگاه‌ها گفت: با توجه به اینکه رسانه‌های غیررسمی و فضای ارتباطات روز به روز در حال گسترش است، خطر فراموشی، زبان‌های قومی و محلی را تهدید می‌کند.
فراموشی زبان‌های محلی و قومی یک تهدید است عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تصویب طرح تدریس زبان‌های محلی و قومی در مدارس و دانشگاه‌ها گفت: با توجه به اینکه رسانه‌های غیررسمی و فضای ارتباطات روز به روز در حال گسترش است، خطر فراموشی، زبان‌های قومی و محلی را تهدید می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/202006102933375044.jpg فراموشی,زبان‌های,محلی,و,قومی,یک,تهدید,است Icana

روح الله متفکر آزاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تصویب کلیات طرح تدریس زبان‌های محلی و قومی در مدارس و دانشگاه‌های کشور در کمیسیون آموزش مجلس، اظهار کرد: این طرح برای احیای یکی از اصول قانونی اساسی یعنی اصل پانزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران کمک می‌کند.

این طرح موجب تقویت فضای فرهنگی متکثر کشور می‌شود

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با بیان اینکه تدریس زبان‌های محلی و قومی در مدارس و دانشگاه‌های کشور موجب انسجام ملی و تقویت وحدت در کشور می‌شود، افزود: اجرای این طرح موجب تقویت فضای فرهنگی متکثر کشور می‌شود و سرمایه معنوی کشور را نیز ارتقا می‌دهد.

تقویت زبان فارسی با تصویب این طرح

وی با یادآوری اینکه یکی دیگر از فواید تصویب این طرح این است که تدریس ادبیات و زبان‌های محلی و قومی، موجب شیوایی بیشتر زبان فارسی هم می‎‌شود، اضافه کرد: این طرح همچنین موجب انتقال مفهوم‌های تمدنی خودمان به بیرون کشور می‌‎شود و باعث می‌شود با حفظ زبان‌های موجود در کشور بتوانیم با بیرون از مرزهای کشور نیز به خوبی ارتباط برقرار کنیم.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته دیدگاهی وجود داشت که این طرح نیازی به قانون نویسی در مجلس نداشت چراکه این مهم در قانون اساسی مورد تأکید قرار گرفته ولی ما با علم به این موضوع و به منظور راهنمایی برای اجرای بهتر این اصل در قانون، نسبت به تدوین طرح اقدام کردیم.

نباید در برابر تهدید فراموشی زبان اقوام بیکار بنشینیم

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با توجه به اینکه رسانه‌های غیررسمی و فضای ارتباطات روز به روز در حال گسترش است، خطر فراموشی، زبان‌های قومی و محلی را تهدید می‌کند و این موضوع حتی زبان فارسی را هم به مخاطره انداخته است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet