هدر موبایل
1388/09/18 11:11:00
سرویس سیاسی
در ارتباط با هدفمند کردن یارانه ها

رئیس‌مجلس:شورای‌نگهبان‌هنوزنظری‌نداده‌است

**رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:تاکنون نظر رسمی از سوی شورای نگهبان به ما ارایه نشده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" که برای بازدید از نمایشگاه نوآوری ها و اقدامات صورت گرفته برای اصلاح تشکیلات اداری مجلس در 14 ماه گذشته در جمع خبرنگاران حضور یافته بود، در پاسخ به این سوال آیا تا بحال پاسخی از سوی شورای نگهبان در مورد لایحه هدفمند کردن یارانه دریافت کرده‌اید، گفت: عجله نداشته باشید تا چند روز دیگر نظر شورای نگهبان ارایه می‌شود.

وی افزود: تاکنون هیچ نظر رسمی و مشورتی از سوی شورای نگهبان به مجلس ارایه نشده است و تنها برخی از اعضای این شورا مطالبی را با مجلس در میان گذاشته اند.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا دولت می‌تواند لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را از مجلس مسترد کند؟ اظهار داشت: امکان عقلی هر امری وجود دارد اما کمی صبر کنید تا نظر شورای نگهبان مشخص شود ما امیدواریم که این مساله در همین روند اصلاح شود.

رییس مجلس در پاسخ به این سوال که به استیضاح وزیر صنایع اشاره داشت، گفت: تاکنون این استیضاح را به هیئت رییسه ارایه نشده و بنده در جریان آن نیستم.

وی با بیان این‌که لازم نیست در مورد این نوع موضوعات اعلام نظر کند در پاسخ به این‌که آیا موافق این استیضاح هستید یا نه؟ اظهار داشت: دولت دهم تازه تشکیل شده است و باید به‌کار خودش بپردازد.

وی در پاسخ به سوالی که به ارایه نامه‌ای از سوی وزیر امور خارجه به شورای حکام و اعتراض به قطعنامه اخیر آن اشاره داشت، گفت: من در جریان این مسئله نیستم.

رییس مجلس همچنین در واکنش به ربودن شدن دانشمند هسته‌ای ایران اظهار داشت: قبلا هم از این اتفاقات افتاده بود اما متاسفانه آمریکا پاسخگوی رفتارهای تروریستی خود نیست و وارد معقولاتی دور از شان یک کشور و نظامات حقوق بشر می‌شود.

وی ربودن دانشمند هسته‌ای ایران را توسط آمریکا و با دسایس کشور سعودی دانست و افزود: هر دو کشور در این زمینه مسئولند و این اقدام برای حیثیت خودشان بد است.

لاریجانی با تاکید بر این‌که ایران اینگونه اقدامات را تقبیح می‌کند، ادامه داد: باب شدن این مسایل به ضرر آمریکاست چرا که حفظ نظامات بین الملل، آرامش روانی می‌آفریند اما وقتی آنها زیر پا گذاشتن قوانین بین‌الملل همچون ان‌پی‌تی را به حق می‌دانند، دیگران هم می‌توانند به راحتی از آن عبور کنند. وقتی آمریکا در شورای حکام خلاف ضوابط تصمیم می‌گیرد و قطعنامه‌ای علیه ایران صادر می‌کند، آرامش روانی بین‌المللی را به هم می‌زند.

رییس مجلس در پاسخ به سوال دیگری که به ناآرامی‌های اخیر در 16 آذر اشاره داشت، خاطرنشان کرد: تاکنون مجلس نظرات خود را در مورد مسایل داخلی مطرح کرده است نگاه مجلس همواره بر این است که فضای آرام و همراه با اخوت و برادری، در چارچوب قانون اساسی شکل بگیرد. به این ترتیب امکان بحث به نحوه بهتری فراهم می‌شود.

وی افزود: چنانچه منازعات سیاسی در حد گفت‌وگو فکری باشد مفید است و باعث توانمندی شدن افکار می‌شود اما کشمکش‌ها، وقت عزیزان را می‌گیرد و آنها دیگر نمی‌توانند روی موضوعات مهم تمرکز کنند.

لاریجانی 16 آذر را یک روز ملی و با فلسفه آمریکا ستیزی دانست و افزود: این روز نماد برجسته‌ای از آن بود که روشنفکران ما نگاه عمیقی به حوادث دارند و مسایل را از خلال موضوعات ظاهری، تشخیص دهند به همین دلیل است که این روز یک وجه ملی یافت همچنان که قیام 15 خرداد نیز یک وجه ملی توده ای دارد.

وی افزود: اقتضای چنین نمادی آن است که همه حول همان اندیشه، جمع شوند به ویژه آن که این روزها حجم درگیری آمریکا با ایران و منطقه بیشتر از گذشته شده است کما این که آنها در موضوع هسته‌ای ما بازیگری و مشکل آفرینی می‌کنند.

رییس قوه مقننه افزود: ممکن است زبان و ادبیات متفاوتی از سوی آمریکا در پیش گرفته شده باشد اما این مسئله در اصل موضوع تاثیری ندارد و آنها با هر گونه توانمندی ایران مخالفند به همین دلیل هرچه توان ایران بیشتر می‌شود، ‌به همان میزان دسایس آنها نیز بیشتر می‌شود.

وی افزود: روشنفکران، دانشگاهیان و حوزویان باید به این موضوع جمع شوند چرا که سطح منازعه ما با آمریکا بیشتر است.

لاریجانی در ابتدای سخنانش از کتابخانه مجلس به عنوان محل مهم و تعیین کننده ای برای تحقیق مورخان و پژوهشگران یاد کرد که می‌توانند پیشینیه دموکراسی ایران را در آن جست‌وجو کنند.

وی افزود:بسیاری از اسناد مجلس در معرض دیدهمگان قرار گرفت، این اطلاعات  بر روی سیستم الکترونیک قرار دارد که برای همگان قابل دسترسی است و اصل آن مروری بر تاریخ دموکراسی در ایران است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet